Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bezpieczniki szybkie i zwłoczne- jak odróżnić?

TT 16 Sty 2007 20:46 76017 8
  • #1 16 Sty 2007 20:46
    TT
    Poziom 9  

Witam, mam pytanie, jak odróżnić bezpieczniki szybkie od zwłocznych? Czy zwłoczne są te, na których, prąd znamionowy poprzedzony jest literą T.
    Jeżeli nie wiemy czy w urządzeniu ma być stosowany bezpiecznik szybki czy zwłoczny to jaki bezpiecznik stosujemy.

2 8
  • #3 16 Sty 2007 21:17
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

TT napisał:
    Witam, mam pytanie, jak odróżnić bezpieczniki szybkie od zwłocznych? Czy zwłoczne są te, na których, prąd znamionowy poprzedzony jest literą T.

bezpieczniki energetyczne są odpowiednio oznaczane, te zwłoczne mają stylizowany rysunek żółwia, choć w gospodartwach domowych prawie niestosowane.
    Natomiast bezpieczniki elektroniczne; rurkowe szklane (których jest kilka rozmiarów) podzielone są aż na cztery grupy;
    - ultra szybke,
    - szybki,
    - standard,
    - zwłoczny.
    Najłatwiej jest (widząc przez szklaną rurkę drucik) odróżnić bezpiecznik zwłoczny, ponieważ ten ma na środku kuleczkę (pętelkę), która służy za akumulator energii cieplnej.
    Bezpieczniki standard i szybkie są często w ten sposób nie do odróżnienia, ponieważ w jednym i w drugim przypadku jest to tylko prosty drucik, ale szybkość działania zależna jest od średnicy owego drutu i materiału z jakiego jest wykonany dla danego prądu znamionowego.
    Poza tym, to bezpieczniki szybkie mają niekiedy sprężynkę napinającą ów drucik, której celem jest przyspieszenie przerwania obwodu po przepaleniu się drucika (szczególnie przy mniejszych wartościach prądów znamionowych).
    Bezpieczniki ultra szybkie mają drucik otulony piaskiem kwarcowym, którego zadaniem jest szybkie zgaszenie, powstałego po przepaleniu się drucika, łuku elektrycznego.
    Jedynym pewnym sposobem pozostaje opis na bezpieczniku, choć tu w tej materii panuje bałagan, ponieważ na przestrzeni lat zmianiano kilka razy system oznaczeń, a bywa, iż w urządzeniu natrafić można na bezpiecznik i sześćdziesięcioletni... :D
    Poza tym, Europa stosowała swoje (a bywało, iż co producent to inaczej oznaczał całkę przeciążeniową bezpiecznika - parametr charakerystyczny dla bezpieczników drutowch - topikowych), Wujek Sam stosował swoje, a skośnoocy też swoje, oznaczenia.

TT napisał:
    Jeżeli nie wiemy czy w urządzeniu ma być stosowany bezpiecznik szybki czy zwłoczny to jaki bezpiecznik stosujemy.

Ja też wiem, jeśli nie znam charakterystki stanu przejściowego poboru prądu przy załączaniu danego urządzenia.
    To nie jest prosta sprawa; dobór właściwej wartości, oraz rodzaju charakterystyki bezpiecznika.
    Dlatego też jest to osobnym (i obszernym) działem elektrotechniki pn. zabezpieczenia aparatów elektrycznych.
    Dopowiem tylko, iż jedna z wiodących światowych Firm produkująca bezpieczniki topikowe ma w swej ofercie, ponad dwadzieścia rodzai bezpieczników na daną wartość znamionową prądu dla napięcia wyłączanego 250V~ (RMS).

Pozdrawiam

5
  • #4 16 Sty 2007 22:41
    TT
    Poziom 9  

Dziękuję za pomoc. Oczywiście, że szukałem w google, jest tam pełno stron sprzedawców bezpieczników, ale nie mogłem znaleźć żadnego dobrego artukułu o nich. Możliwe ,że słabo szukałem, jeśli tak to bardzo przepraszam. Qarz napisał: Poza tym, to bezpieczniki szybkie mają niekiedy sprężynkę napinającą ów drucik, której celem jest przyspieszenie przerwania obwodu po przepaleniu się drucika (szczególnie przy mniejszych wartościach prądów znamionowych).
    W artykule z Elektroniki dla Wszystkich, piszą, że właśnie zwłoczne mają czasami sprężynkę.

0
  • #5 16 Sty 2007 23:11
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

TT napisał:

[ ... ]
    Quarz napisał: Poza tym, to bezpieczniki szybkie mają niekiedy sprężynkę napinającą ów drucik, której celem jest przyspieszenie przerwania obwodu po przepaleniu się drucika (szczególnie przy mniejszych wartościach prądów znamionowych).
    W artykule z Elektroniki dla Wszystkich, piszą, że właśnie zwłoczne mają czasami sprężynkę.

ale to tylko dowodzi różnorodności rozwiązań i żadnej sprzeczności nie ma, ponieważ wszystko zależy od tego jaki drucik (wytrzymałość prądowa) ta sprężynka napina.
    W bezpiecznikach zwłocznych de facto, to jest to dość gruby drut razem ze sprężynką, a zasadniczy bezpiecznik zwłoczny stanowi stop lutowniczy łączący ową sprężynkę z drucikiem, natomiast w szybkich; drugi drucik jest zdecydowanie cieńszy i przygrzany do sprężynki.

Pozdrawiam

1
  • #6 16 Sty 2007 23:21
    Arnold_S.
    Poziom 26  

TT napisał:

Bo to prawda.
    T - mogą mieć sprężynkę, i mogą też być w piasku...

0
  • #7 17 Sty 2007 11:10
    TT
    Poziom 9  

Dziękuję za pomoc. Z artykułu w EdW wynika jednak, że często można przewidzieć jaki rodzaj bezpiecznika zastosować ( z reguły w obwodzie sieciowym urządzenia zwłoczny, a na wyjściu zasilacza z reguły szybki).
    Mam jeszcze pytanie, jaki system oznaczeń stosowało ZSRR? Mam sporo bezpieczników radzieckich z literą T, zapewnie sa to zwłoczne, ale wolę się upewnić, bo jak wiadomo sporo oznaczeń mają zupełnie innych.

2
  • #8 26 Mar 2015 22:40
    zdzisław197
    Poziom 8  

Co to za bezpiecznik oznaczony M2/250G nie jest szklany a z białej nieprzeziernej rurki na jej bokach napis ESKA ?

Moderowany przez trymer01:

Regulamin, pkt 3.1.19

2
  • #9 05 Maj 2018 15:13
    misiek1111
    Poziom 24  

Do kolekcji rurkowych 20mm, należy jeszcze dodać bezp. bardzo wolne. Na fotce TT10mA:

0