Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV PHILIPS 21PT166B/58P AA5(AA) padł całkowicie?

27 Sty 2007 14:16 3208 41
  • Poziom 15  
    Witam!
    Telewizor miał problemy z uruchamianiem po odłączeniu od sieci.
    Zostały wymienione kondensatory w gałęzi zasilania i problem znikł- telewizor odpalał od dotknięcia i można było wyłączać z sieci.
    Przed i po naprawie telewizor cykał (pukał) podczas oglądania ale nie przeszkadzało to za bardzo. Po kilku dniach od wymiany kondensatorów
    przyszedłem do domu a moja dziewczyna mówi mi że telewizor strzelił i pozostała tylko fonia.Rozebrałem obudowę podłaczyłem i obserwoawałem.
    Poruszyłem lekko trafo i coś zaiskrzyło obok trafa i teraz tylko dioda wolno mruga, kineskop nie żarzy.
    Czy warto się za to jeszcze brac czy szukać czegoś nowego?

Dodano po 2 [minuty]:

Myśle ,że trafo było już wymieniane bo są ślady na nóżkach od lutowania i jakieś taśmami poklejone jest.
  • Poziom 34  
    Jakim trafem ruszałeś ? W przetwornicy czy trafopowielaczem ? Z opisu wynika, że może padł trafopowielacz, ale to trzeba sprawdzić. Wylutyj tranzystor klucz od odchylania poziomego (końcowy koło trafopowielacza), sprawdz go i bez względu czy dobry, czy nie wstaw między jego C i E żarówkę 60W/230V. Odpal TV i zmierz na niej napięcie ma być coś powiedzmy od 100V do 140V. To na początek.
  • Poziom 15  
    ruszyłem trafopowielaczem , czy patrząc od przodu (napisy) na tranzystor mam E , B ,C ?
  • Poziom 15  
    jeśli tak to jest przejście (sprawdzane miernikem opcją sprawdzania diód) B->C i C->B pozostałych nie ma

Dodano po 1 [minuty]:

to podłaczenie żarówki ma być z wlutowanym tranzystorem czy niekoniecznie?
  • Poziom 34  
    No właśnie nie. Jak masz napisy przed sobą, wyprowadzenia do siebie, to licząć od lewej masz: B, C, E. Zawsze (no prawie) w tranzystorach mocy masz C na środku. Dajesz żarówkę między C i E, czyli między środkowy pin i masę. Przy tej operacji ten klucz ma być wylutowany (koniecznie).
  • Poziom 43  
    Prawdopodobieństwo zimnych lutów na trafopowielaczu mogło być przyczyną uszkodzenia tranzystora końcowego H.
    Wskazówki j/w.
  • Poziom 15  
    brak napięcia - żarówka nie świeci
  • Poziom 34  
    Zimne luty mogły być przyczyną. Dlatego też jakby żarówka nie świeciła to należy poprawić wszysktie lutownia na trafopowielaczu. Żarówka ma być koniecznie włączona zamiast klucza. Czy miernik "zapiszczał" jak sprawdzałeś tranzystor H ?
  • Poziom 15  
    przepraszam źle sprawdzałem, świeci i to jak napięcie 298V

Dodano po 7 [sekundy]:

przepraszam źle sprawdzałem, świeci i to jak- napięcie 298V

Dodano po 4 [minuty]:

tam jest prąd stały czy zmienny bo mi miernik wariuje ?
  • Poziom 15  
    wcześniej pisałem ze jest przejście B->C i C->B , nie uwzględniłem że ustawienie jest B,C,E , jest jakieś przejście między C i E (miernik nie piszczy ale pokazuje jakies wartości) między bazą a C i E nic się nie dzieje
  • Poziom 34  
    No to masz padniętą przewrotnicę. O ile dobrze dałeś żarówkę. Jest tam napięcie stałe. Wymień wszystkie C po stronie gorącej i zimnej przetwornicy na nowe (nie z odlutu). To powinno pomóc. W takiej sytuacji masz na bank spalony tranzystor kluczujący, między C a E ma rezystancję na kilka ohmów. Pamiętaj trafopowielacz to duży element, zalewany o okrągłych kształtach, łączy się z zaciskiem WN na kineskopie, przy nim jest ten klucz H. Ja sądzę, że dałeś żarówkę zamiast klucza w przetwornicy :D:D:D.
  • Poziom 15  
    prąd zmienny a ja nie mogę go zmierzyć (skale mam do 750V) tylko na zakresie stałym pokazuje 295-298V
    a żarówka świeci bardzo bardzo jasno
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Antku, ale tam jest DC ! Jak odchylanie pracuje to faktycznie przebieg jest zmienny, ale teraz w spoczynku jest napięcie stałe i miernik należy dać na DC. Świecić ma na pół gwizdka. Myślę kuba, że powinieneś przeczytać wszystko co tu napisałem..
  • Poziom 15  
    Wiem jak wygląda trafopowielacz bo znalazłem foto .
    Czyli podłączyłem się do złego klucza ?
    Czyli wymianiać C czy rozglądać się za przetwornicą?
  • Poziom 34  
    No to dla pewności podaj symbol klucza jakiego wyjąłeś z TV. Jak faktycznie tam jest te 300V i miernik szaleje to tym bardziej masz zmienić C na nowe ze sklepu (koniecznie). Gorąca strona przetwornicy to ta otoczona zwykle białą linią, z opisami o niebiezpieczeństwie w pobliżu trafa impulsowego (od przetwornicy), zimna to ta już po wtórnej stronie, koło diod impulsowych, może być padnięta dioda od zasilania klucza H.
  • Poziom 43  
    Zazwyczaj tranzystor umieszczony jest na radiatorze obok trafopowielacza.
  • Poziom 15  
    Wylutowałem kluczo oznaczeniu P6N60FI właśnie z tej gorącej strony

Dodano po 1 [minuty]:

jest jeszcze na nim napisane W53I

Dodano po 1 [minuty]:

mam 50% szans bo jest jeszcze tylko jeden po zimnej stronie o oznaczeniu LM317T W992E9531

Dodano po 37 [sekundy]:

no właśnie on jest na radiatorze obok trafo i tym się zasugerowałem

Dodano po 34 [sekundy]:

może nie obok ale najbliżej z tych dwóch

Dodano po 27 [sekundy]:

całkiem blisko trafa jest taki scalak z kilkoma nóżkami
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    To jest tranzystor klucz z zasilacza,a ty masz wylutować końcowy odchylania H jak napisałem wyżej.
  • Poziom 15  
    Przepraszam za pomyłke ale znalazłem już właściwy tranazystor i po podłączeniu żarówki napięcie ok 85V
  • Poziom 15  
    żarówka świeci na pół gwizdka

Właśnie znalazłem w mierniku opcje sprawdzania tranzystorów i jak wkładałem ten ze strony zimnej (raczej dobry) do strony z NPN (BCE) to pojawia się symbol baterii tak jak przy sprawdzaniu diód a jak wkładam ten H to żadnej reakcji
    Ale czy możliwe, że to jest PNP(EBC) bo na takiej opcji pojawia się symbol baterii ( ale wtedy żarówka podłaczona do BC by swieciła -chyba walnięty

Dodano po 5 [minuty]:

oznaczenie BU, 1508DX, PH-m9530
  • Poziom 43  
    Ustaw zakres miernika na pomiar Diod i pomierz go przewodami we wszystkie strony.
  • Poziom 15  
    Piszczy między 1 i 3 (skrajne) nóżką w obie strony
  • Poziom 34  
    No to znalazłeś dobry tranzystor. Ten BU to właśnie końcówka H. Jak ma zwarcie między C i E (licząć od lewej, tak jak pisałem) to masz po tranzystorze. Jak żarówka świeci połową mocy i jest na niej te coś ok. 100V do 140V to należy koniecznie przelutować luty na trafopowielaczu (myślę, że wiesz który to jest) i wokół niego. Potem wstaw nowy tranzystor. Ten klucz od przetwornicy (ze strony gorącej) na pewno już wstawiłeś.
  • Poziom 15  
    Wielkie dzięki Chłopaki za pomoc i za cierpliwość !
    w poniedziałek lece do sklepu po tranzystor i poinformuje o efektach wymiany.

Pozdrawiam i miłego weekendu!!