Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie o wszystkie MOTOROLE

3fazy 03 Feb 2007 00:49 2941 15
 • #1
  3fazy
  Level 15  
  Witam...
  Jak w temacie mam pytanie ktore modele Radiotelefonow Motorola da sie przystosowac do pracy w pasmie amatorskim?.(Nie tylko wprogramowac czestotliwosci danego pasma)
  Dokladnie rzecz biorąc dokonac takich zmian zeby radio mialo jak najwiecej fukcji dostepnych w modelach produkowanych dla radioamatorow.
  Najwazniejsze fukcje to : Skaner,Opis CH lub wyswietlanie czestotliwosci,Ton 1750hz,Otwieranie blokady szumow,Zmiana poziomu mocy H/L.
  Co z seriom "WARIS" czy da sie cos przeprogramowac?
  Wszyscy slyszeli o GM1200 i o przerobkach , jak to sie ma w innych modeli.
 • #2
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  jeszcze nawet nie napisałeś o jakie pasmo ci chodzi.czy o 2metry czy 70cm.jest tyle modeli motoroli że nik na tacy nie poda ci wszystkich.proponuje pogoglować to nie gryzie.
  tu jeszcze masz strone na której znajdziesz programy do programowania różnych radiotelefonów.

  http://www.cqham.ru/sch.htm
 • #3
  c2h5oh
  Moderator
  Cześć.

  Te wszystkie funkcje, które byś chciał mieć (3fazy), mam zrealizowane w mojej GP380. Pracuje w paśmie 2 m z "dodatkami" :).
  Ma ona jeszcze sporo innych ciekawych funkcji, których nie mają radiotelefony fabryczne, dedykowane amatorom do pracy w tym paśmie.
 • #4
  sq6ade
  Level 40  
  c2h5oh wrote:
  Cześć.
  Ma ona jeszcze sporo innych ciekawych funkcji, których nie mają radiotelefony fabryczne, dedykowane amatorom do pracy w tym paśmie.

  Pewnie całą mase bajerków przydatnych sużbom ,które amator może sobie w buty wsadzić :D
  Masz rewers w tej motorolce do podsłuchu wejścia przemiennika?Albo regulację SQL z ręki bez biegania do RIBa?
  Motorolki są bardzo ograniczone w użyciu dla amatorów przez swoje skanalizowanie i pępowinę z RIBem.
 • #5
  irekr
  Moderator
  Jeżlei to ma być z wyswietlaczem to z VARIS-ów wchodza w grę modele od 360 do 380 (tak GM jak i GP). Oprogramowanie jest analogiczne.
  Skaner jest funkcja definiowalną z przycisku lub z pozycji kanałowej.
  Może być 16 tabel po 16 pozycji kanałowych (nie mylic częstotliwości).
  Jeżeli jest uruchamiane przysikiem to w grę wchodzi tylko jedna tabela. Skaner można przypisac takze do pozycji kanałowej i wówczas jest wyzwalana po wejsciu na taka pozycje - aktywna funkcja start scan list. Skaner można także uruchomić z menu radia.
  Opis kanałowy jest do wpisania na wyswietlaczu jako pozycja kanałowa.
  Przełączanie mocy jest wykonywana tak z przycisku, pozycji kanałowej jak i z menu.
  Otwieranie blokady szumu podobnie; przyciskiem lub fukcja na tabeli lacznie z rozróznianiem PL/DPL/Sql i jest powiązane z personalizacją.
  Ton startowy 1750 hz sie definiuje jako user call i może być wyzwalany przyciskiem lub dodawany automatycznie.
  Radiotelefony GM360 i 380 mają 4 przyciski programowalne na płycie czołowej - GP360 i 380 maja trzy przyciski obok PTT i jeden przycisk (pomarańczowy EMERGENCY) obok anteny. W warunkach amatorskich nie stosuje się funcji EMERGENCY ale jest to mozliwe.
  Generalnie można nieżle się takim radiotelefonem pobawic...
 • #6
  c2h5oh
  Moderator
  Cześć.

  Zależy, co komu potrzeba. Mam taką Motorolę i nie zamienię jej na żadne fabryczne radio krótkofalarskie, które ma tysiące bajerów (a miałem już takie propozycje). Ciekawe dla czego jest tylu chętnych do zamiany? Mam radiotelefon TH-28A. Zawsze stoi obok Motoroli. Jak gdzieś wychodzę, to zawsze bezwiednie biorę GP 380, pomimo, że Kenwood jest lżejszy, ma więcej bajerów i lepiej wygląda.
  3fazy podał wykaz funkcji które by chciał mieć. Napisałem więc, że GP 380 ma to wszystko, czego on oczekuje.
  Motorola do doskonałe radio nie dla początkującego. Początkujący zawsze będzie patrzył na ilość bajerów i wodotrysków.
 • #7
  sq6ade
  Level 40  
  c2h5oh wrote:

  Zależy, co komu potrzeba.

  Co racja to racja - wybierając się np. na montaż anteny albo na grzyby lub do innej brudnej roboty można zabrać motorolkę ,którą można wbić gwoździa w razie potrzeby albo ogłuszyć dzika. :D Wszak to sprzęt projektowany dla ludzi w kufajkach i gumofilcach nie dbających zbytnio o narzędzia pracy.
  Ale trudno sobie wyobrazić np. urlopowy wypad z taką skanalizowaną cegłą. Znajdujemy się nagle w miejscu gdzie potrzebne jest wolne VFO i dostęp do różnych CTCSS. Kwestia użycia pakietów na baterie AA też jest istotna wtedy. Do motek tego nie ma chyba.
 • #8
  c2h5oh
  Moderator
  Cześć.

  Ale to, o co pytał 3fazy spełnia całkowicie, a nawet z nawiązką.
  Pytał o Motorole, więc odpowiedziałem na pytanie.
  Rozmawiamy na temat Motroli, więc nie ma co pytać, czy maja "wolne VFO i dostęp do różnych CTCSS" . To są sprawy nie związane z tematem.
  Podpowiedz lepiej koledze 3fazy, jakie inne Motorole które spełniają jego oczekiwania, byś polecił.
 • #9
  sq6ade
  Level 40  
  No i dobrze podpowiedziałeś koledze. :D

  3fazy wrote:
  Najwazniejsze fukcje to : Skaner,Opis CH lub wyswietlanie czestotliwosci,Ton 1750hz,Otwieranie blokady szumow,Zmiana poziomu mocy H/L.


  Chyba nic innego nie da się wycisnąć nawet z najnowszych Motoroli.
  Chodzi o przydatne amatorowi funkcję. Nie potrafię doradzić lepiej jak tylko odradzić ten sprzęt jako amatorski.

  p.s.
  na dole jest taki przycisk zgłoś do moderatora +3 punkty :D nie obrażę się wcale :D
 • #10
  3fazy
  Level 15  
  Z postów wynika że GP380 jest tu Nr"1" na liscie.:|
  Jestem posiadaczem GM660 pasmo 70cm i GP1280 pasmo 2m.
  Juz przyzwyczaiłem sie do braku wolnego VFO, wybieram wczesniej wprogramowane czestotliwosci czasami to nawet lepiej niz krecenie gałą.
  Sa to radiotelefony trankingowe i to jest ich przeklenstwo (GM660 , GP1280 )jest mozliwosc zaprogramowania 60 personalizacji po 16ch.
  Modele te posiadaja programowane dodatkowe klawisze analogicznie jak w konwecjonalnych modelach niestety mozna je zadeklarowac tylko przy pracy trankingowej.

  Mam takie pytania:
  -Czy tylko GM1200 jest zdatny do modyfikacji.
  -Czy program sterujacy radiem zapisany w radiotelefonie da sie modyfikowac?
  -Czy te ubogie mozliwosci pracy konwecjonalnej wynikaja z programu zapisanego w radiu a moze oprogramowania sluzacego do wprowadzania ustawien.Uscislajac czy gdyby zmodyfikowac odpowiednio program ''R 00.02.10" uzyskamy np:12 znakow opisujace dany kanal?
  -Czy ustawienia personalizacji zapisane w Pc (programem r.00.02.10)dadzą sie modyfikowac jakims edytorem w taki sposob zeby program do RIB ich nie odrzucal jako plik uszkodzony?
  Próby takie czynilem niestety program odrzucal taki plik.
 • #11
  sq6ade
  Level 40  
  3fazy wrote:

  -Czy program sterujacy radiem zapisany w radiotelefonie da sie modyfikowac?.


  Raczej trzeba napisać go od nowa. Poza paroma magicznymi sztuczkami opisanymi na batlabsie inne modyfikacje kodu kompilowanego językami wysokiego rzędu są skazane na porażkę.

  3fazy wrote:

  -Czy te ubogie mozliwosci pracy konwecjonalnej wynikaja z programu zapisanego w radiu a moze oprogramowania sluzacego do wprowadzania ustawien.


  Praca w sieci trunk wymaga od oprogramowania i hardware radiotelefonu dużo więcej niż od radia przeznaczonego tylko do pracy direktowo-konwencjonalnej. Więc jeśli jest ekstras w takim trunkowym radyjku w postaci kilku kanałów direktowych to nie spodziewaj się cudów.
 • #12
  3fazy
  Level 15  
  Jedno ustalilismy że GP380,GM360 jest radiem konwencjonalnym ktore bez ingerencji,lecz po odpowiednim zkonfigurowaniu ustawien ma wiekszosc funkcji potrzebnych do pracy radioamatorskiej.
  Natomiast np:GM1200 po zmodyfikonaniu staje sie radiotelefonem konwencjonalnym.

  Jesli znalazlby sie ktos tak ambitny i zdolny do zmodyfikowania serii "Waris"trankingowych to czy jest to wykonalne w podobny sposob jak zrobiono to w gm1200.
  Na czym tak wlasciwie polega to sławetne Fleszowanie?
  Ja osobiscie marze o GM660 na GM360 i GP1280 na GP380.
 • #13
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  sławetne flashowanie to nic innego jak wymiana oprogramowania danej maszyny na inne.w twoim przypadku na takie które udostępni CI potrzebne funkcje których w oryginale nie było.flashować można wiele maszyn:tel.komórkowe,radiotelefony,sterowniki samochodowe(komputery),tunery sat,a nawet bios w kompie.czasem flashowanie potrzebne jest tylko do naprawy i wtedy wgrywa sie oryginalne oprogramowanie aby maszyna wstała na nogi.mam nadzieje że już wiesz o co dokładnie chodzi.
  dodam jeszcze że do mało radiotelefonów oryginalny-zmodyfikowany soft dla amatorów jest dostępny.wszystko zależy od tego ile danych typów maszyn znajdzie sie w posiadaniu amatorów.jeśli dany typ w np.polsce jest w służbach wycofywany to tyle maszyn trafia do amatorów.wtedy już ktoś kto zna sie na tym pisze odpowiednie oprogramowanie na bazie oryginału.ale na polske nie licz,bo jeszcze czasem mają zabytki i nie pozbywają sie.z zachodu przychodzi wiele maszyn tego typu.pozdro
 • #14
  3fazy
  Level 15  
  Dzięki Kriss51 za tą wyczerpującą wypowiedź.Pytanie odnośnie flashowania zadałem z przekory ponieważ tak jak słusznie zauważyłeś niewiele sprzętu nowoczesnego trafia do rąk radioamatorów a koledzy posiadający odpowiednią wiedzę i umiejętności skupiają się na starszych modelach.Usiłuje od pewnego czasu pobudzić ich do konstruktywnego myślenia o sprzętach nowszej generacji ,które niebawem nieuchronnie zostaną wycofane z użytku różnych służb i przy odrobinie szczęścia zostaną przekazane krótkofalowcom.Zadając pytania na forum otrzymuje zdawkowe wypowiedzi na temat przeróbki nowszych modeli motorola.Najczęściej powtarzająca się odpowiedzią jest :"Tego sie nieda zrobić".Wspomniałeś o flashowaniu telefonów,to bardzo dobry przykład że jednak się da coś zrobić fajnego tylko trzeba chcieć.
 • #15
  yes2mike
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tylko pamietaj, ze niejeden magik zrobil z radia mebel. Fleszowanie jest teoretycznie proste, ale niezwykle ryzykowne. Swego czasu ludzie sprzedawali mase np. GP1200 z roznymi error'ami, ktorych czesc spowodowana byla blednym fleszem.


  Niektore procesory sa w stanie "lyknac" firmware od innego, np. nowszego modelu z wieksza iloscia opcji itp.
  Sq6ade ma racje. Kompilacja jezykami wysokiego rzedu jest ciezka do ugryzienia... Zreszta warisy nie dorastaja do piet starszym braciom i siostrom jezeli chodzi o parametry radiowe.
 • #16
  3fazy
  Level 15  
  Założyłem ten temat bo chciałem się dowiedzieć jakich modeli radiotelefonów motorola szukać na rynku wtórnym.Proponuje stwórzmy coś w rodzaju spisu modeli dających się modyfikowac.Kazdy z kolegów który dokonał udanej lub mniej udanej próby modyfikacji mógłby opisać swoje doświadczenia jako wskazówki dla innych kolegów.