Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer ControlsComputer Controls
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Automatyczny włącznik swiateł mijania

03 Feb 2007 15:12 5446 3
 • Level 21  
  Automat świateł mijania

  --------------------------------------------------------------------------------
  Urządzenie jest przeznaczone do automatycznego włączania i wyłączania świateł mijania samochodu, a dodatkowo - włączania i wyłączania autoalarmu. Zostało wykonane w związku z koniecznością (obowiązkiem) używania świateł mijania w ciągu dnia w okresie od listopada do marca. Urządzenie było testowane w samochodach: Volkswagen Golf, Ford Eskort, Oper Kadett, Fiat 126p.

  Przy projektowaniu przyjęto następujące założenia:
  Niski koszt urządzenia, o którego cenie decydują użyte przekaźniki.
  Włączanie świateł mijania po uruchomieniu silnika z opóźnieniem ustalanym do 1 minuty.
  Wyłączanie świateł mijania z opóźnieniem ustalonym do 1 minuty.
  Włączanie autoalarmu w stan czuwania po automatycznym wyłączeniu świateł mijania.
  Wyłączanie autoalarmu po włączeniu zapłonu samochodu.
  Dołączenie urządzenia nie spowoduje ingerencji w układ elektryczny samochodu - zostaną zachowane funkcje ręcznego przełącznika świateł.

  Zasada działania: Urządzenie dołącza się do instalacji samochodu wg schematu (Wz - wyłącznik zapłonu; Wś - wyłącznik świateł; UA - urządzenie alarmowe; Rl - reflektor lewy; Rp - reflektor prawy; LTI - lampa tylna lewa; LTp - lampa tylna prawa; LOW - lampka oświetlenia wskaźników). Przełącznik świateł Wś znajduje się w pozycji wyłączone. Kiedy kierowca przekręca kluczykiem stacyjkę w położenie zapłon i uruchomią silnik, przez zestyk wyłącznika zapłonu Wz i diodę D1 kondensator C1 jest ładowany do napięcia 12 V. Tranzystor T1 zaczyna przewodzić i włącza przekaźnik Pk1, w którym zostaje zwarty zestyk b-d. Jednocześnie zostaje włączony przekaźnik Pk2, zwierając zestyk b-d. Naładowany wcześniej kondensator C2 zaczyna rozładowywać się przez rezystor R2 i tranzystor T2. Po upływie czasu odpowiadającego stałej czasu rozładowania kondensatora C2, tranzystor T2 przestanie przewodzić i zostanie zwarty zestyk f-b, doprowadzający napięcie +12 V do świateł mijania. Światła zostają włączone. Stan ten będzie trwał do chwili wyłączenia zapłonu przez kierowcę. Gdy zestyki Wz zostaną rozwarte, kondensator C1 zacznie rozładowywać się przez rezystor R1 i złącze baza-emiter tranzystora T1. Po rozładowaniu kondensatora C1, tranzystor T1 przestanie przewodzić i zestyk b-f przekaźnika Pk1 zostanie zwarty, co spowoduje wyłączenie świateł mijania. Zwarty zestyk b-f włącza urządzenie alarmowe UA w stan czuwania. Czas opóźnienia włączenia i wyłączenia świateł mijania zależy od wartości elementów R1, C1 oraz R2, C2. Elementy te należy dobrać doświadczalnie w czasie uruchomiania urządzenia. Dla wartości podanych na schemacie czas opóźnienia włączenia i wyłączenia świateł mijania wynosi 10 s.

  Wskazówki wykonawcze: Przed wykonaniem urządzenia należy sprawdzić w swoim samochodzie jak są włączane światła mijania. Trzeba ustalić, czy reflektory świateł mijania są włączane razem czy oddzielnie z lampami tylnymi oraz czy są włączane stronami: lewa, prawa. Od tego zależy, ile zestyków muszą mieć przekaźniki, aby urządzenie nie ingerowało w dotychczasowe funkcje włącznika świateł Wś. W zależności od ustaleń dołączyć urządzenie do wyłącznika świateł wg schematu z rys. 1, 2 lub 3. Diodę D1 dołączyć bezpośrednio do wyłącznika zapłonu Wz lub do plusa cewki wysokiego napięcia. Ze względu na różnorodność przekaźników, jakie mogą być stosowane w urządzeniu, nie podano schematu płytek drukowanych.

  Jeżeli nie posiadamy schematu instalacji elektrycznej samochodu miejsce dołączenia urządzenia trzeba ustalić w następujący sposób: przewód o przekroju 1,5 H- 2 mm dołączyć do plusa akumulatora przez bezpiecznik 8 A. Rozkręcić przełącznik świateł i dołączając do jego wyprowadzeń ten dodatkowy przewód ustalić obwody przednich świateł mijania oraz lamp tylnych. Właściwe połączenie spowoduje włączenie odpowiednich świateł i do nich należy dołączyć wyjścia urządzenia. Po dołączeniu urządzenia należy sprawdzić jego działanie w samochodzie przez włączenie zapłonu i zmierzenie czasu włączania i wyłączania. Następnie sprawdzić, czy po włączeniu świateł postojowych nie włączają się światła mijania. Przy prawidłowym dołączeniu urządzenia są zachowane wszystkie funkcje ręcznego włącznika świateł i można z niego skorzystać w razie awarii urządzenia elektronicznego.


  Znalazłem ten artykuł na www.eres... mam pytanie czy wykonał ktos już cos takiego Ponizej zamieszczam schemat.Przepraszam za prowizje ale mam prawie puste konto.Ofiaryjcie jakies punkty bo juz nie moge sciagnac niektórych schematów.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Helpful post
  Level 38  
  Quote:
  .Przepraszam za prowizje ale mam prawie puste konto.Ofiaryjcie jakies punkty bo juz nie moge sciagnac niektórych schematów.

  Przeczytaj regulamin tam jest jak się "zdobywa" punkty
 • Computer ControlsComputer Controls
 • Helpful post
  Level 39  
  Witam
  Bardzo brzydko postąpiłeś zamieszczając nie swój artykuł i jeszcze żądasz punktów. Za takie coś powinieneś otrzymać „bana”.
  Pozdrawiam.