Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Co wskazuje woltomierz w trójfazówce, wpięty szeregowo

05 Lut 2007 18:36 2830 8
 • Poziom 12  
  Jak w temacie, jutro mam kolokwium i jedno z zadań z poprzednich lat wygląda tak, że mamy symetryczny odbiornik i źródło 3 fazowe i mamy 2 amperomierze na 2 fazach, po czym w miejsce jednego z nich wpinamy woltomierz i pokazuje nam napięcie. Co to jest za napięcie, i jaki jest jego związek z napięciami między fazowymi? Z góry dzięki za odpowiedź!
 • Poziom 43  
  Witam,
  a wiesz do czego służy wykres wskazowy i Twój umysł?
  Jak wiesz, to użyj jednego i drugiego... :D
  Nie ucz się elektrotechniki na pamięć, pomieważ niemyślący i niedouczony elektryk, to (wcześniej, czy później) martwy elektryk.

  Pozdrawiam

  P.S. Jeżeli napięcie międzyprzewodowe w tym układzie trójfazowym symetrycznym wynosi 400V, to woltomierz wskaże taką wartość:
  Uv = (400^2-200^2)^0,5=(3.464102E+0002)V
 • Poziom 23  
  drogi kolego ten woltomierz nic nie wskaze gdyz ulegnie uszkodzeniu jezeli wsadzisz go na miejsce amperomierza.woltomierze podlacza sie rownolegle do mierzonego obwodu a nie szeregowo
 • Poziom 12  
  Panowie ja doskonale wiem, że podłącza się równolegle i wektory wskazowe też umiem, oraz co ważniejsze rozumiem. Ale mam takie zadanie. Jestem studentem 2 roku elektrotechniki na krakowskim AGH i przedstawiam wam poniżej autentyczne zadanie z egzaminów z 2004 roku:
  Zadanie 3 od góry w paczce:
  http://student.agh.edu.pl/~jprochal/forum/pafiledb/uploads/druty%204.pdf
  Oraz zadanie 2 z góry:
  http://student.agh.edu.pl/~jprochal/forum/pafiledb/uploads/druty%202.pdf
  A co do tego, że woltomierz ulegnie zniszczeniu to wiem, ale jak powtarzają moi prowadzący to jest elektrotechnika teoretyczna i wiele z układów które rozwiązujemy nawet nie zadziała ani co więcej nie stosuje się ich...
 • Poziom 27  
  huk90 napisał:
  drogi kolego ten woltomierz nic nie wskaze gdyz ulegnie uszkodzeniu jezeli wsadzisz go na miejsce amperomierza.woltomierze podlacza sie rownolegle do mierzonego obwodu a nie szeregowo

  A może wytłumaczysz dlaczego???
  Ja tam raczej bałbym się wpinać amperomierz zamist woltomierz a natomiast woltomierz zamiast amperomierza??
  Prędzej spodziewałbym się w tym wypadku uszkodzenia odbiornika ze względu na asymetrię zasilania.
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Witam.
  Po pierwsze dlaczego elektrotechnika teoretyczna - ano dlatego że gdyby przyjąć wartości rzeczywiste to wiele (praktycznie wszystkie) zadań byłoby ciężko rozwiązać. Pomyśl tylko - układ symetryczny, ale musimy uwzględnić rezystancję przewodów, ich pojemność oraz indukcyjność. W odbiorniku to samo. Z bardzo prostego zadanka zrobi się zadanie gigant.
  Tu chodzi o "czucie" elektryki, dlatego do nauki idealizujemy wiele rzeczy.

  Kolego Huk90, pomyśl co napisałeś. Przecież woltomierz posiada nieskończenie wielką oporność (idealny) - więc jeżeli podłączymy go w szereg to zrobimy zwykłą przerwę w obwodzie i gwarantuję Tobie i wszystkim czytającym że nic się woltomierzowi nie stanie.
  Natomiast nigdy nie wolno podłączać amperomierza zamiast woltomierza (poza paroma wyjątkami).

  Co do zadania to Kolega Quarz już odpowiedział, ołóweczek w rękę i wszystko widać jak "na dłoni". Przecież to układ symetryczny, i pamiętaj miernik "nie widzi" kąta tylko wartość skuteczną.

  Pozdrawiam
 • Poziom 12  
  Wielkie dzięki Aleksander_01 ! nie wiedziałem, że woltomierz spowoduje przerwę w fazie i teraz rzeczywiście to ładnie widać na wykresach wskazowych. Jeszcze raz wielkie dzięki!
 • Poziom 43  
  Witam,
  Rev_krk napisał:
  Wielkie dzięki Aleksander_01 ! nie wiedziałem, że woltomierz spowoduje przerwę w fazie

  należy jednak dodać, iż prawdziwą przerwę w obwodzie stanowi tylko "prawdziwy woltomierz", czyli taki, który nie pobiera z obwodu mierzonego praktycznie prądu, a tak dość często w rzeczywistości nie jest.
  Np. powszechnie stosowane laboratoryjne woltomierze elektromagnetyczne produkcji polskiej (MERA z Błonia pod Warszawą) na zakres 300V pobierają 22,5mA (i tyle samo na zakresie 600V z zewnętrznym posobnikiem) przy wartości napięcia zakresu.
  Czy to mało, czy dużo, to rzecz w układach trójfazowych względna.
  Gdyby przyjąć, iż prąd woltomierza to jeden 1% prądu odbiornika, to dla napięcia fazowego 230V byłby to prąd o wartości:
  (22,5mA/300V)•230V=17,25mA, a więc sto razy więcej od tego to; 1,725A.

  Rev_krk napisał:
  ... i teraz rzeczywiście to ładnie widać na wykresach wskazowych. Jeszcze raz wielkie dzięki!

  Na wykresach wskazowych zawsze wszystko widać, jak się te wykresy rozumie i potrafi je interpretować.

  Pozdrawiam