Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stroboskop 12V dwa palniki!

gReaT 11 Lut 2007 17:59 2441 5
  • #1 11 Lut 2007 17:59
    gReaT
    Poziom 17  

Witam !! Mam taki schemat stroboskopu samochodowego na 12V i dwa palniki !
    I mam odnośnie schematu pare pytań :)
    1.czy schemat jest dobry i czy układ zadziała?
    2. Czy palniki beda błyskać cyklami np. LLPP LLPP ?
    3. Jakie parametry maja miec Trafo impulsowe, kondensatory jakie zastosować, i które rezystory maja być watowe i czy dać kilka w szeregu aby rozłozyc ciepło ?
    4.Jak zrobić do tego regulacje Hz błysków ?
    5.Jeżeli układ nie bedzie pracował cyklem tzn. LLPP , to jak to zrobić prosze o jakąś pomoc w przeróbce schematu !

Z góry dziękuje :)

Kamil :)

0 5
  • #2 11 Lut 2007 19:17
    janek1815
    Poziom 38  

palniki beda dzialac na zmiane czestotliwosc blyskow mozna zmienic zmieniajac kondensatory w kolektorach tranzystorow (na dole schematu) lub przez zmiane rezystorow 22k na bazie tranzystorow. mozna by tam wpiac potencjometr.
    jako transformatory do palnikow to powinny wystarczyc typowe do stroboskopow a jako transformator przetwornicy trafo sieciowe 230/6 wg mnie powinno byc 220/12 ale moge sie mylic pod tranzystor BD237 konieczny bedzie radiator

0
  • #3 12 Lut 2007 19:09
    gReaT
    Poziom 17  

A znalazłem schemat generatora co powodował by mruganie dwa razy jeden palnik i dwa razy drugi i niewiem czy go dobrze wstawiłem , i jeszcze jedno teraz sa dwa układy NE555 co z tym co juz był ??
    Jeśli to jest źle prosze o przerobienie mi tego jak to ma wygladać dokładnie, niechce popełnić błedu :)

POZDRO :)

0
  • #4 13 Lut 2007 02:45
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

Schemat wygląda na poprawny, Ten ne 555 który już jest oczywiście musi zostać, ponieważ pełni on rolę przetwornicy napięcia.
    Zamiast tranzystora BC237, radziłbym dać jakiś mocniejszy np. BC211 lub BD139

Dobuduj tylko to co jest na dole schematu i powinno działać.
    Aby dobrać elementy generatora, najlepiej sięgnij do noty katalogowej układu NE555 dostępnej np. na stronie www.elenota.pl

Pozdrawiam

0
  • #5 19 Cze 2009 17:17
    fotolot
    Poziom 10  

Temat stary, ale może jeszcze aktualny...
    Próbuję poprawić moc błysków. Sugeruję zastosowanie np. MOSFET'a IRF840 jako klucza, szybkiej diody na wyjściu trafa i zastosowanie trafa bardziej adekwatnego do pracy impulsowej przy większych częstotliwościach. Eksperymentuję też z układem podwajacza napięcia, ale trzeba wtedy elektrolity łączyć szeregowo, bo trudno kupić na U>400V.
    Macie jakieś sugestie? Iść w zwiększenie pojemności (i mocy trafa przetwornicy żeby wystarczająco szybko doładowywała), czy napięcia (podwajacz). Nie wiem jakie maksymalne napięcie toleruje palnik, na podwajaczu jest ponad 800V, aż strach o elektrolity. Chciałbym osiągnąć energię błysku około 10-12 J przy 2 błyskach na sekundę.
    Wszelkie pomysły mile widziane.

0
  • #6 19 Cze 2009 20:52
    -RoMan-
    Poziom 42  

10-12J przy 2 błyskach na sekundę, to 20-24W. Nie widzę tego na blaszanym transformatorze i tej kulawej pseudoprzetwornicy.

0