Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

poszukuje schematu sterownika do stroboskopu!

30 Lis 2007 17:23 14434 64
  • Poziom 18  
    Witam!
    Przeszukałem elke i nie znalazłem nic ciekawego więc postanowiłem napisać..
    Problem jak w temacie.. potrzebuje prostego schematu do sterownika stroboskopu! posiadam stroboskop SuperStrobe2700 (3,6kW poboru..)
    ma on wejście jack na sterownik (12V DC)
    chciałbym aby sterownik posiadał opcję regulacji prędkości jak i możliwość podawania sygnału w rytm muzyki oraz przycisk wyzwalający błysk...
    jak pisałem nie znalazłem nic ciekawego i proszę o pomoc!
    z góry dzięki !

Umieszczam schemat sterownika który został przerysowany przezemnie a udostępniony przez Artur k.
    Schemat jest po niżej opisanej poprawce więc powinien działać!
    Po wykonaniu projektu potwierdzę jego działanie.
  • Poziom 14  
    Czymś a'la discolitez nie da rade?
    wejście i wyjscię zasialania to 12v a sterowanie odbywa sie za pomocą discolitez. Ilośc elementów 2 : rezystor i moc 3020.
  • Poziom 18  
    nie bardzo mi to odpowiada bo nie zawsze mam kompa czasem tylko mixer i odtwarzacze ... wiec poszukuje nie zależnego urządzenia !
    czekam na odp. ale jakos malo ludzi chyba odwiedza ten dział skoro nikt nie pisze ... ale thx za checi ;)
  • Poziom 14  
    wiesz co poszukaj czegoś o strerowaniu oświetlenia dźwiękiem przez kable głośnikowe. Wpinasz sie w przewody od głośników i byś miał sterowanie (tylko problem z częstotliwością:( )
  • Poziom 18  
    no i problem bo mam końcówkę za 1000zl i raczej nie chce nic wpinać ;p
    ma zabezpieczenie ale lepiej nie ryzykować ...
    batorystefan - a to moja stronka i zdjęcie tego strobo - www.djviev.80.pl
    poczekam może ktoś się odezwie...
    thx za próbę pomocy :)
  • Poziom 14  
    Może jeszcze inaczej powiedz ty mi ile chcesz na to wydać kasy, jak dorbze znasz sie na elektronice i jakich wielkości to ma być.
  • Poziom 18  
    hmm kasa .. no mysle ze tak do 50zl wielkość jest obojętna ;p a jak sie znam na elektronice? hmm... określę może że średnio bardziej na akustyce.
    ale jak mam schemat to żaden problem zrobić płytkę i polutować ... :)
    no więc :D ?
  • Poziom 14  
    Możesz zrobić to tak :

co do kosztów nie będe znał bo to zależy jakiego rodzaju podzespoły zastosujesz, z elektroniki kozak nie jestem, ale wiem że taki ukłąd powinien działać dobrze.
  • Poziom 18  
    a jakiś schemat do generatora częstotliwości może posiadasz ?
    w sumie licznik jest chyba zbędny, tak mi sie wydaje.
    mam racje ?
  • Poziom 14  
    jak nie dasz licznika to będziesz miał tylko prace ciągłą z wybraną częstotliwością, licznik jest po to aby zrobić coś ala sequencer, a generator aby dodatkowo sterować częstotliwościa. Ze schematami u mnie ciężko, trzeba by po forum sie rozejrzeć;)
  • Admin grupy audio
    Witam

Jak rozumiem potrzebujesz tylko sterować częstotliwością błysku. Robi się to za pomocą impulsów 12V, można do tego celu użyć dowolnego generatora np. NE555.
    Ręczne wyzwalanie to też żaden problem - podajesz 12V na "gorącą" żyłę przewodu i masz błysk.
    Nieco bardziej skomplikowane będzie wyzwalanie w rytm muzyki. Kiedyś taki układ był prezentowany na łamach czasopisma "Elektor Elektronik", gdzieś na elektrodzie widziałem schemat - trzeba poszperać :).

Na koniec ostatnia kwestia :), nie wiem jak bardzo chcesz zbudować coś samemu, bo jeśli chcesz mieć po prostu sterownik który spełni funkcje o których piszesz to chyba wygodniej będzie po prostu go kupić. Cena takich sterowników fabrycznych nie jest wysoka (od 70 do 120 zł).

Ja mam sterownik firmy Botex model CN-100, który dodatkowo może sterować jasnością błysku (o ile stroboskop ma taką funkcję), cena tego urządzenia to ok. 100 zł, a w środku siedzi układ LM324, transformatorek i kilkadziesiąt rezystorów.
    Jeśli będę miał wolną chwilę to mogę spróbować narysować jego schemat z płytki.

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    do Artur k. - jeśli byłbyś tak uprzejmy to byłbym bardzo wdzięczny :) właśnie szukam czegoś takiego jak opisujesz! W zamian za schemat prześlę jakieś punkciki :) pozdrawiam djViev

chociaż widzę że Ci ich nie brakuje :D:D lol
  • Poziom 18  
    Mam ciekawsze i tańsze urządzonko ale schemacik dopiero w czwartek wkleję. W "Elektronice Praktycznej" kiedyś coś takiego prezentowali więc musze poszukać w domowym archiwum :D Sterowanie na NE555 i w rytm muzyki w jednym :D
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Przerysowałem schemat, mam nadzieję że bez błędów :)

Niestety nie mam jak tego narysować na komputerze, a w paincie nie chce mi się bawić.
    Mam nadzieję, że zdjęcia kartki ze schematem wystarczą, a może znajdzie się ktoś kto to przerysuje w jakimś programie ? :).
    W razie potrzeby zrobię spis elementów.

Schemat Sterownika:
    BOTEX Strobe Controller CN-100

Tranzystor w oryginale to STS9013, zamiast niego można dać np. BC547
    Oznaczeń diod nie potrafiłem odczytać, można wstawić 1N4148
    Wzmacniacze operacyjne zawarte są w strukturze LM324.
    Sekcję regulacji jasności (w lewym dolnym rogu) można pominąć.

W urządzeniu jest jeszcze obwód zasilacza 12V zbudowany z transformatora, mostka prostowniczego, układu LM7812 oraz dwóch kondensatorów. Nie zmieścił mi się na kartce, jest to tak prosty zasilacz że chyba nie trzeba go rysować :).

:arrow: wojto15-05
    Punkty sobie zostaw, jak sam zauważyłeś mam już ładną kolekcję :)

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Do Artur k. - wielkie dzięki za narysowanie schematu dzisiaj wieczorem może siądę i narysuję w paincie albo czymś takim ;p bo nie będę się bawił ..
    oczywiście klikam pomógł ;)

no i narysowałem schemat w paincie ;p
    proszę Artur k. o sprawdzenie bo niektórych rzeczy się domyślałem :P
    po potwierdzeniu schematu zabieram się do roboty :)

czekam na odp :)
  • Admin grupy audio
    Brakuje diody :) na moim schemacie jest oznaczona oznaczona jako D2, włączona szeregowo z rezystorem 12k (prawy dolny róg schematu).

Poza tym wszystko ok. :)
    Oczywiście mój zapis 1k2 jest równoznaczny z 1,2k, czyli 1200omów
    Literka k przy wartości oznacza kiloomy, a literka R oznacza omy.
    10k to 10 kiloomów, a 100R to 100omów :)

Zapomniałem także nanieść numerację nóżek układu scalonego, mam nadzieję że sobie poradzisz - wystarczy mieć notę katalogową LM324. Do pobrania z: www.elenota.pl

Tak jak pisałem sekcję dimmera możesz pominąć, bo pewnie Twój stroboskop nie ma takiej funkcji.

Mam nadzieję, że ja się nie machnąłem przy przerysowywaniu (rysowałem z płytki), jak nie zadziała to będziemy kombinowali :)
    Powodzenia

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Ok thx za poświęcenie czasu.
    Naniosę zmiany na schemat i udostępnię w pierwszym poście.
    W wolnej chwili zaprojektuję płytkę :P
    bo nie lubię robić nic na pająka ...
    Po wykonaniu całości umieszczę zdjęcia a może ktoś będzie pierwszy :D ?
    pozdro i jeszcze raz dzięki !

Przejrzałem wszystko i jednak proszę o pomoc bo chyba mam za mało pojęcia ...
    dimmer pomijam oczywiście.
    ale mam pytanie co do wyprowadzeń nóżek ...
    szukałem i znaleźć nie mogę.. tzn nie wiem jak sie z tym połapać i proszę Cię jeszcze raz o pomoc.
    jeśli możesz nanieś na schemat dokładne oznaczenie albo chociaż opisz je tak abym mógł ja je nanieść.
    Zależy mi na tym sterowniku...
  • Admin grupy audio
    wojto15-05 napisał:

W wolnej chwili zaprojektuję płytkę :P
    bo nie lubię robić nic na pająka ...
    Po wykonaniu całości umieszczę zdjęcia a może ktoś będzie pierwszy :D ?

Póki co nic nie projektuj :), najpierw zbuduj układ na płytce uniwersalnej, a jak ruszy to wtedy zajmiesz się płytką :)
    Jaką mamy gwarancję, że nie pomyliłem się gdzieś w rysowaniu schematu ?

Na płytce uniwersalnej łatwiej będzie nanieść ewentualne poprawki :)
    Jak dotrę do domu, to postaram się zamieścić zdjęcia oryginalnego sterownika - mogą być pomocne przy projektowaniu płytki (po co odkrywać Amerykę na nowo ?)

Zamieszczam zdjęcie układu wyprowadzeń LM324:

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    A oto moja propozycja z "Elektroniki praktycznej" 7/98. Wykonane i zastosowane jako sterownik w strobo :D
  • Admin grupy audio
    Możesz wyjaśnić po co w stroboskopie mostek H ? Przecież ten układ to sterownik silnika, a nie stroboskopu. Zresztą nawet jest napisane że to sterownik napędu głowicy z lustrami.

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Układ ten świetnie nadaje się do stroboskopu który ma być sterowany w rytm muzyki. Sygnał ten jest na T2 :D Dzięki mikrofonowi nie trzeba wpinać się w linię "audio" :D Resztę układu można pominąć.
  • Poziom 18  
    no w sumie tak polepie wszystko na pająka i zobaczę czy będzie działać!
    Jutro może pojadę kupić elementy ... jak zrobię to dam znać !
    pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witam mam pytanie a raczej 2 czy zlozyl juz ktos ten uklad i czy dziala a drugie moje pytanie brzmi pod kture piny podpiac ten uklad ?? mam stroboskop z gniazdem din 5 pinow i niewiem pod kture piny podpiac ten sterownik mam mozliwosc sterowania jasnoscia i szybkoscia :)
  • Poziom 18  
    Jeszcze nie złożyłem tego sterownika ale może jutro siądę i go zrobię bo jakoś nie miałem czasu a mam już wszystko :P
    A pod które piny to raczej zależy od strobo!
    Proponuję rozkręcić go i sprawdzić co gdzie idzie :D tak będzie najprościej.
    Jak tylko zrobię sterownik to dam znać.
    Bo wiadomo przydał by się na sylwka :D:D
    pozdro
  • Poziom 11  
    No Wiec zmontowalem uklad niestety juz po sylwestrze i dziala ladnie sa tylko 2 rzeczy kture mozna by poprawic
    Pierwsza z nich jest to iz zakres regulacji czestotliwosci blyskow mogl by byc troszke wiekszy znaczy mugl by sie od mniejszej ilosci zaczynac a druga zecza jest to ze przy sterowaniu dzwiekiem przydala by sie jakas regulacja wzmocnienia mikrofonu ale poza tym i pomijajac to wszystko jest elegancko tani i dobry uklad :)
  • Poziom 18  
    -> piotrek25

tylko, że który układ zmontowałeś? :/
  • Poziom 11  
    Zmontowałem układ podesłany przez Artura K :)

Dodano po 1 [godziny] 27 [minuty]:

A to ja mam jeszcze jedno pytanko czy ma ktoś może schemat jakiegoś generatora żeby go można podłączyć jako sterownik stroboskopu tylko żeby był ciut dokładniejszy niż ten w układzie który zmontowałem ponieważ ten przy maksymalnej częstotliwości jaka można ustawić się jakoś dziwnie zachowuje to znaczy jest dana liczba impulsów a w pewnym momencie jest jakiś większy odstęp czasu miedzy nimi i znów wraca do normy i tak w kółko :)
  • Admin grupy audio
    Może to nie wina sterownika, a stroboskopu ?

Schemat który zamieściłem, to schemat fabrycznego urządzenia - ja go tylko przerysowałem z płytki na papier.

Jeśli chodzi o sam sterownik, to myślę że spokojnie wystarczyłby układ NE555 i tranzystor kluczujący.
    Problem w tym, że wtedy nie będzie wyzwalania w rytm muzyki.

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    Artur k. napisał:

Jeśli chodzi o sam sterownik, to myślę że spokojnie wystarczyłby układ NE555 i tranzystor kluczujący.
    Problem w tym, że wtedy nie będzie wyzwalania w rytm muzyki.

A jaki widzisz problem w połączeniu generatora na NE555 oraz mojego stopnia audio poprzez MIC?