Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa własnych kolumn. Jak według Was zagra ten zestaw?

JokoPS 19 Lut 2007 07:19 3357 49
  • #1 19 Lut 2007 07:19
    JokoPS
    Poziom 15  

Witam
    Nie dawno postanowiłem zbudować własne kolumny, długo czytałem forum i doszedłem do wniosku że złoże kolumny z przetworników
    niskie tony
    stx gdn-27-150-8-ss (już mam zakupione)
    średnie tesli arp
    a wysokie
    stx gdwk-10-200-8-pj (ponoć gra lepiej od arv a porównywalnie z sc10n)
    I dlatego moje pytanie jak to według was zagra może zamienić wysokie lub średnie aha zwrotka jakas pod te głośniki (może miałby ktoś schemacik )
    z góry dzieki za pomoc

0 29
  • #2 19 Lut 2007 10:02
    Arkadyo
    Poziom 29  

Arpa nie dawaj jest mocno przereklamowany :) lepszy jest arx ale tutaj też nie ma sensu go dawać. Do tego gdna 27 najlepiej daj 17-150 stxa - wcale nie gra źle a do jakości 27 gdna więcej nie potrzeba i umożliwi Ci ustawienie bardzo niskiego podziału bo ma nisko fs. Ten tweeter który podałes nie gra prawie jak sc10, to wersja aj tak gra a pj gra prawie tak jak aj. Także pj vs sc10 to dwa razy prawie :D. Ale chyba pj można przerobić żeby grał jak aj - z tego co pamiętam to Takero coś o tym gdzieś wspominał ale zabić się za to nie dam :).
    Niestety cena zwrotki będzie sporawa nawet jak użyjesz cewek rdzeniowych bo podział gdna z gdmem, żeby to jakoś zagrało, musisz ustawić nisko - najmniej cewka 5mH a taka z drutu 1,2 już kosztuje nawet jak jest rdzeniowa, o powietrznych zapomnij bo zwrotki na takich wyjdą droższe niż przetworniki.

0
  • #3 19 Lut 2007 10:27
    zylak86
    Poziom 12  

arkadyo ma racje co do tweetera stx, wersja aj jest całkiem przyzwoita jak na swoją cene ( stosunek jakość/cena ma chyba nawet lepszy od sc10) arp jest całkiem przyzwoity ale wymaga do współpracy dobrego wysokotonowca- takiego który swobodnie moze pracowac od 3khz ( arp ma brzydkie podbicie na 4khz które trzeba by ominąć) , z tego wynika ze trzebaby zastosować filtr wysokotonowy drugiego rzędu aby uchronić pj przed uszkodzeniem, co jeszcze bardziej podniesie koszt zwrotnicy. amoze by pomyśleć o układzie dwudrożnym.. ale jak masz juz zamówione gdn 27 to one do 2 way raczej sie nie nadają.
    pzdr.

0
  • #4 19 Lut 2007 14:03
    mirro1234
    Poziom 23  

27-150 do 2-way wogóle się nie nadają.
    Wiesz co. Zrobiłem niedawno kolumny na tych stx-ach. Jako środki dałem Tonsil GDM 12/60/2 i wysokie ARV 104-04/8 czy jakoś tak (ale wiesz napewno, które mam namyśli). Projektowałem do tego zwrotnice w jakimś kalkulatorze - chyba xover i po piątej modernizacji zwortnicy zestaw gra niczego sobie. Jak jesteś ciekaw szczegółów technicznych to daj znać. Wyśle Ci projekt tej zwrotki.

0
  • #5 19 Lut 2007 18:42
    JokoPS
    Poziom 15  

dzieki za odp ale czytał że seria aj i pj rózni sie tylko wykonaniem a dżwięk jest identyczny moze nie prawda ale tak czytałem
    a czy arx do tego zestawu nie bedzie za słaby
    a ten gdn stx mam tylko 80db wiec odpada

0
  • #6 19 Lut 2007 19:32
    zylak86
    Poziom 12  

tak, arx może być za słaby, a poza tym mają niższą skuteczność od arp. arp ma takze tą zalete, że posiada
    własną komorę co upraszcza budowę obudowy zestawu.
    co do równości aj i pj to bym sie wstrzymał. Już sam materiał chasis daje do myślenia- aluminium to nie plastic. to ma sie podobnie do dźwięku jak materiał obudowy i nie ma tu przesady. taki zestaw bedzie miał duża zalete- stosunkowo wysoką skuteczność.
    pozastaje jeszcze kwestia zwrotnicy ale jakość elementy trzeba dobrać w zależności od funduszy
    pozdrawiam

0
  • #7 19 Lut 2007 20:03
    JokoPS
    Poziom 15  

jak przeglądałem allegro to znalazłem zwroty robione na zamówienie robi je killer i za 75zł mam jednązwrotke cze to jest dużo, czy mało bo nie mam pojecia???? i chyba zostanie przy przetwornikach o jkich pisąlem w pierwszym poscie

0
  • #8 19 Lut 2007 20:14
    zylak86
    Poziom 12  

jezeli filtry zawierają kondensatory polipropylenowe i szeregowe cewki powietrzne to jak na indywidualnie zamówioną zrotnice trzydrożną cena nie jest wygórowana. pozostanie sprawa tłumików ale to jest kwestia ostatecznego dopracowania zestawu

0
  • #10 19 Lut 2007 23:33
    zylak86
    Poziom 12  

tak szczerze mówiąc można by jeszcze zmienić kondensatory w torze średniotonowca ale to by poniosło koszt zwrotnicy do co najmniej 100zl, wydaje mi sie ze trudnoby było zmontować to we własnym zakrsie taniej , zwłaszca ze względu na koszt przesyłek elementow ( jak to w życiu- nigdy nie kupisz wszystkiego u jednego dostawcy), zwrotnica prezentuje sie nieźle- montarz punkt w punkt, sensownie ustawione cewki, dobry kondensator w torze tweetwra

Dodano po 5 [minuty]:

ale musisz wziąśc pod uwage, że tor niskotonowy jest dostosowany do impedancji 4ohm, a arp ma wyższą skuteczność od arx. Mówiłeś wcześniej ze zwrotnice będziesz miał na zamówienie, jeśli tak to w porządku.
    pozdrawiam

Dodano po 32 [minuty]:

a przepraszam nie przyjrzałem sie dokładnie opisowi, tor niskotonowy współprzacuje z impedancją 8 ohm ,

0
  • Pomocny post
    #11 19 Lut 2007 23:59
    Arkadyo
    Poziom 29  

Ogólnie to nie jest dobry pomysł. Killer zrobi niezłe zwrotki ale przetworniki muszą być jako tako dobrane. Ten gdn 27 żeby jakoś grał powinien być niziutko obcięty, (np. 200hz) jeżeli zrobisz to na cewkach powietrznych to sam niski podział będzie kosztował ze 200pln. za 75 pln z robocizną zafundujesz sobie wysoki podział czyli musi być filtr II rzędu (pewnie z -2db zabierze) do tego korektor impedancji który jeszcze skubnie z jeden decybel albo bez korektora liczysz filtr na większą impedancję i znowu mniej mocy bo wzmak dostanie obciążenie pewnie z 12ohm - zobacz na wykres stxa jak mu charka impedancji zasuwa w górę. Czyli na dzień dobry minus 3 decybele co dla tego gdna oznacza jakieś 83db wyjściowe i to raczej przy podziale bo baffle step jeszcze skonsumuje sam dół i do tego chcesz dać krzykacza arpa który poza krzykiem nic w sobie nie ma a Ty i tak go będziesz musiał tłumić albo potraktować filtrem 3 rzędu i pewnie jeszcze tłumić. Mało kto robi 3 way na takim ciężkim gdnie bo koszta zwrotki (dobrej zwrotki) wychodzą koszmarne

0
  • #12 20 Lut 2007 00:39
    zylak86
    Poziom 12  

tak to juz niestety jest ze to niskotonowce mają najniższą skutczność, a za na prawde dobre pzretworniki trzeba na prawde dobrze zapłacić. szukajmy kompromisów tam gdzie to najmniej zaboli.

Dodano po 14 [minuty]:

arkadyo co byś proponował w takiej sytuacji jeżeli stx został juz przez JokoPS zamówiony a układ z załozenia ma być 3 way? nie sądze aby zastosowanie arx miało wiekszy sens jeżeli na fitrze ma stracić kolejne x dB skoro i tak nie grzeszy skutecznością , w przypadku arp i gdwk jest przynajmniej z czego 'ciąć',
    pozdrawiam

0
  • #13 20 Lut 2007 07:17
    JokoPS
    Poziom 15  

wydaje mi sie (ale nie jestem pewny bo niemoge znaleśc wykresu charakterystyki gdn, strona stx cos nie odpala) że moozna było by ciąć tego gdna wyżej np 300-400hz ale nie jestem pewny bo 200 to nisko

0
  • #14 20 Lut 2007 08:47
    Arkadyo
    Poziom 29  

Coś strona stxa nie śmiga a nie pamiętam dokładnie char-ki impedancji tego gdna ale najlepiej byłoby filtr dać na częstotliwość nim cha-rka pójdzie w górę i ja dałbym 1 rząd tak zeby rezonanse na skraju dać najmniej na -12db. Poza tym zrób chociaż symulalcję baffle step w obudowie i też tym się kieruj przy ustawianiu filtra dla gdn. Ponieważ baffle jest zawsze to troszkę go skompensuj obudową tj. daj troszkę mniejsza obudowę tak żeby ze 2 db podbić sam dół pasma, będzie to kosztem zejścia ale poniżej 40hz i tak zagra a to wystarczająco a zyskasz na szybkości basu.
    I rząd to mniejsze straty spl i taniej :). Dobrze by było dać mieszane stromości filtrów tak zeby zgrać fazę tj 6/12/6/12db/okt i do tego arp się kompletnie nie nadaje, raz - bo ma silne rezonanse na skraju i nie wchodzi w grę cięcie filtrem I rzędu od góry, dwa zamknięty w tej swojej puszce nie powinien grać za nisko bo spadnie mu wytrzymałość mocowa. Zdecydowanie lepiej się wpisze arx 150 bo spokojnie przyjmie 150 wat przy tak niskim podziale jak go dasz do komory 5-8l i nie ma takich rezonansów na skraju pasma jak arp więc można pokusić się o pierwszy rząd tak coś koło 2500hz
    Albo dać stxa gdm 17-150 (nie wiem skąd wziołeś to 80db??? chyba patrzyłeś na gdn :P) bo ma troszeczkę mniejszą skuteczność od tego 27 i powinny zagrać w miarę równo. U mnie gra z stx 22-120 tyle że obydwa werscja SC i jest troszkę głośniejszy od tego gdn!!!!???, także średnica lekko w przodzie ale mi pasuje bo są wyraźne wokale, poza tym wyglądają tak samo, co też jest istotne no i bardzo niski fs jak u gdna na poziomie 70hz :) - można napradwę nisko przyciąć.
    Napisze Ci tak, że jestem bardziej zadowolony ze średnicy tej gdm 17 niż z basu gdna chociaż na forum średniaki stxa biorą cięgi a ten 22-120 raczej pochlebne opinie zwłaszcza w stosunku jakość cena. Puszczałem tego sredniaka na dosyć wysokim podziale coś koło 5khz i chociaz na cha-rce ma widoczne rezonanse to nawet jakoś tego nie słychać tyle że widziałem char-kę wersji ss bo sc sprzedają ale nic o niej nie ma
    Jak coś to tak niski podział możesz zrobić na cewkach rdzeniowych do 200W róznicy z powietrznymi nie będzie żadnej a kasy duzo mniej popłynie i chyba tylko na rdzeniowych jest to jeszcze opłacalny projekt.

@zylak86 jak spojrzysz na stonie tesli na arpa i arx to skutecznośc jest prawie taka sama tyle że arp swoje dolne pasmo gra trochę głosniej ale na ucho jest to prawie nie do złapania i ztym gdn,em i jeden i drugi trzebabedzie tłumić i moim zdaniem znacznie.

0
  • #15 20 Lut 2007 09:51
    zylak86
    Poziom 12  

racja arx ma nawet bardziej wyrównaną czarakterystyke niż arp a przy cięciu ok 200-250 od dołu wytrzymie więcej niż nominalnie (rozkład mocy w paśmie robi swoje) nie wiem tylko czy 2,5khz to nie za nisko ze względu na gdwk. ma on nisko fs i dużą wytrzymałość ale tak niskie podziały zazwyczaj spotykałem w zestawach z wyższej półki- tam tweetery przenoszą dużo informacji a co za tym idzie muszą być na prawde dobre, ponieważ w takiej konfiguracje głównie to one decydują o barwie systemu. ja bym ciął arx nieco wyżej 3-3,5, ale wyzej to juz filtry 2go rzędu :( ze wzgłędu na rezonanse nad 4k ,
    PS stx już działa :)

0
  • #16 20 Lut 2007 10:41
    Arkadyo
    Poziom 29  

Filtr dp średniaka na 2500hz przy I rzędzie będzie spoko bo punkt podziału (-3db) wychodzi gdzieś w okolicy 3,8khz a filtr gp tweetera przy 12db/okt wychodzi gdzieś w okolicy 4,4khz to jak dla np. pj stxa która ma fs około 900hz czy nawet aj o fs około 1100hz będzie wystarczajace. Z regóły w konstrukach 2 way tweetery ciągną duuuuużo niżej.

0
  • Pomocny post
    #17 20 Lut 2007 10:59
    zylak86
    Poziom 12  

w sumie to tak powinno być nawet dobrze. mam tylko nadzieje że nie nabawimy sie problemów z fazą, ale to zależy nie tylko od konstrukcji zwrotnicy ale tak samo od obudowy. nie martwiłem sie o fs wysokotonowca tylko o jego kulture pracy przy takim podziale. Mimo wszystko to co proponuje Arkadyo jest optymalne lub prawie optymalne do takiej konfiguracji. ewentualne korekty dopiero przy wstępnym odsłuchu

0
  • #18 20 Lut 2007 14:15
    JokoPS
    Poziom 15  

no to wielkie dzieki za pomoc wezme arx i gdwk stx. Liczyłem pudło pod gdna i zrobie go cos 45l i strojeie 33-35. W niskim paśmie bezie podbicie ok 3,5db wedz powinno być chyba dobrze
    a moglibyscie zrobic mi schemcik zwrotki do tych przetworników

0
  • #19 20 Lut 2007 15:43
    Arkadyo
    Poziom 29  

Postaram się wieczorem coś namalować :)

0
  • #20 20 Lut 2007 17:27
    JokoPS
    Poziom 15  

no to zgóry ci dziekuje za pomoc

0
  • #21 20 Lut 2007 20:06
    magik891
    Poziom 10  

zylak86 napisał:
    jezeli filtry zawierają kondensatory polipropylenowe i szeregowe cewki powietrzne to jak na indywidualnie zamówioną zrotnice trzydrożną cena nie jest wygórowana. pozostanie sprawa tłumików ale to jest kwestia ostatecznego dopracowania zestawu

Siema widzę że sie troche znasz na sprzecie wiec chciałbym zapytać dlaczego mój zestaw gra z małym poczuciem basu (troche jego jest ale potrzebuje więcej ;D) MÓJ SPRZĘT TO WIEZA FISHER TAD-M77 250WATT POBORU Z SIECI 6OHM NA ZWYKŁE KOLUMNY I 16 NA SURROUND MAM DO NIEJ PODŁACZONE KOLUMNY SCHNEIDERA 2 X 100 WATT I TUBE 60 WATT JAK ZWIEKSZYC BASS W MOIM POKOJU MA ON 10M/2 PROSZE NIE UZYWAĆ ZNIEZROZUMIAŁYCH WYRAZEŃ DOPIERO "RACZKUJE" W TYCH SPRAWACH Z GÓRY DZIEKI !! MOŻE WIESZ KTO BY SIE CHCIAŁ ZAMIENIC NA JAKIS FAJNY SPRZET?? ODP ;D

0
  • #22 20 Lut 2007 20:11
    Arkadyo
    Poziom 29  

Potrzebuję wymiary przedniej ściany i odległość gdn od dołu albo góry wymiary ale całej kolumny od frontu aha i pytanko nie zamierzasz dawać gdna przypadkiem z boku? Teraz chyba nie uda mi się malnąć schematu ale koło północy coś wrzucę

0
  • #23 20 Lut 2007 20:35
    JokoPS
    Poziom 15  

no gdn idzie z przodu wymiary fronty wewnetrzne 35x85 (na wysokości 47cm jest komora separujaca srednie i wysokie tony od niskich) odległośc gdn od ziemi ( czyli do kosza w miejscu najbliższym ziemi) coś ok 18cm
    Jak bys mógł w zwrotnicy uwzgledić już wszystkie elementy czyli tłumiki aha i jak bedą ciente głosniki?

0
  • #24 20 Lut 2007 22:02
    zylak86
    Poziom 12  

do magic 891
    nie ma niestety uniwersalnej recepty na poprawienie jakości dźwięku w pokoju. Zacząć należy od eksperymentów z ustawieniem kolumn. piszesz że masz dodatkową tube. Rozumie że twoja wieza ma specjalne wyjście linowe dedykowane do takowej ( Bądź wyjście(a) wysokopoziomowe).
    A teraz pewnie Cię zasmuce. Małe pomieszczenia sprzyjają podnosieniu ciśnienia akustycznego, ale jednocześnie paradoksalnie poprzes swoje skromne rozmiary (tj długość ścian) opośledzają niskie rejestry czyt. uniemożliwiają repodukcje najniższych częstotliwości.

Dodano po 8 [minuty]:

do JokoPS
    Życze udanej konstrukcji. Mam nadzieje że wyjdzie zgodnie z oczekiwaniami i bedziemy mogli podziwiac efekty w dziale DIY:)
    Sugerowałbym jeszcze umieścić pretworniki jak najbliżej siebie, przynajmniej srednio- i wysokotonowiec, gdn ze względu na niski podział mozna ewentualnie oddalić albo jak pisał Arkadyo umieścić na boku co z kolei pozwoliłoby zawęzić front.
    osobiście jestem za użebrowywaniem kontrukcji- im mniej wibracji tym lepiej.
    pozdrawiam

0
  • #25 20 Lut 2007 23:18
    Arkadyo
    Poziom 29  

Nie, nie, nie sugerowałem gdna z boku, nie polecam takiego rozwiązania ale chciałem się upewnić że gdn będzie na froncie, boczny by wymusił trochę inne podziały :)

0
  • #26 20 Lut 2007 23:22
    zylak86
    Poziom 12  

fakt, inny podział + najprawdopodobniej zmiana rzedu ze wzgledu na faze.
    wybacz, nie chcialem napisać ze sugerujesz tylko ze wspomnialeś o takiej możliwości:)

0
  • Pomocny post
    #27 21 Lut 2007 00:12
    Arkadyo
    Poziom 29  

No dobra jest coś takiego z podziałem na 370hz i 3700hz 6/12/6/12 db/okt

Schemat narazie usuwam bo jest skopany jak poprawie to wrzucę do ostatniego posta.

0
  • #28 21 Lut 2007 07:04
    JokoPS
    Poziom 15  

mam pytanko czy to bedzie optymalna zwrotka do tego zestawu i czy ona już jest gotowa czy trzeba cos w niej jescze dawać

Dodano po 36 [sekundy]:

no i oczywieście wielkie dzięki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodano po 4 [minuty]:

i tak dla pewności jest to zwrotka dla dla arx i stxa gdwk

0
  • #29 21 Lut 2007 08:13
    Arkadyo
    Poziom 29  

Bez pomarów każdy projekt jest trochę zgadywanką a 3 way przede wszystkim :). Nikt Ci nie powie jak to zagra ale jak kupisz elementy i sam złożysz to napewno wyjdzie taniej niż kupno czegokolwiek w e-sklepach a zagra napewno nie gorzej niż na nich.
    Przede wszystkim musisz na słuch dobrać tłumiki do średniaka i tweetera bo ja założyłem -3db dla arx 150 i dla stx 10-200 pj -6db ale może być potrzebna korekta.

0
  • #30 21 Lut 2007 10:48
    JokoPS
    Poziom 15  

wydaje mi się że zadużo bedzie -3db dal arx poniewaz stx tak nisko cięty bedzie miał ok (tak wyszło w winisd podczas symulacji) 89db to może obaszło by sie nawet bez tłumika ale to sie dopracuje póżniej. Powiedz czy moge dać troszke inne cewki poniewwaz patrzyłem po sklepach to bedzie trudno taki znaleść, i jeszcze jedno zwrotka jest 8ohm??

0
  Szukaj w 5mln produktów