Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ALAN 28 - odbiór z dalszych częstotliwości. Pływanie częstotliwości.

Guliwer26 04 Mar 2007 13:19 2293 5
    Guliwer26
    Level 2  
    Mam alana 28 z microfonem cb compact mam problem z odbiorem z dalszych odległości radio zachowuje sie jak by pracowało w (5 tkach) choć nie było grzebane kwarc czastetliwości 10.240 czyżby to radio miało tendencję w pływaniu w cząstetliwościach wie kto może jak temu zaradzić :D pozdrawiam[/b]
  • Helpful post
    Jerzy Węglorz
    Level 39  
    Kwarc 10.240 jest oryginał do pracy na "5", bo raster jest co 10 kHz, a II pośrednia jest 455 kHz.
    Dla pracy na "0" trzeba kwarc "przeciągnąć" w dół o 1,89kHz, dodajac do niego szeregowa cewkę o niewielkiej indukcyjności (nie pamiętam, 0,68uH czy 6,8uH). Taka cewkę robi się nawijając kilkanaście zwojów drutu 0,15mm na kawałku ferrytu, potem trzeba tylko skontrolowac częstotliwość miernikiem i gotowe.
    Guliwer26
    Level 2  
    dzięki a czy 10.240 napewno pracyje w (5 tkach) i czy to jest tylko do odbioru czy też nadawanie jest w 5 tkach zresztą zaraz sprawdzę bo wlutuję to co wylutowałem wcześniej z górt dzieki

Dodano po 18 [minuty]:

a propo alana 28 wie ktoś może jak go podkręcić na mocy on ma końcówkę c 2078 taka jak w onwie np i ile z niej można uzyskać mocy bez przesterowania modulacji
    bodzio1587
    Level 18  
    Witam.
    Do "Guliwer26".
    Najpierw piszesz: "Mam alana 28 z microfonem cb compact mam problem z odbiorem z dalszych odległości radio zachowuje sie jak by pracowało w (5 tkach) choć nie było grzebane" a później piszesz że: "zaraz sprawdzę bo wlutuję to co wylutowałem wcześniej". To albo było grzebane albo nie. Trzeba pisać prawdę bo inaczej to jak można pomóc.
    Pozdrawiam.
    Guliwer26
    Level 2  
    Do Jerzego Węglorza
    Zrobiłem jak pan mówił oderwałem jedną nóżkę on tego kwarcu 10.240MzH i podłaczyłem mu z innego cb radia mechanizm co przełaczał na w 5 tki i dziury co jakiś elektronik kiedyś stworzył. Podłaczyłem go tak jak w tamtym radiu (tj onwa turbo) i muszę pochwalić pana za radę bo radyjko chula, dobry odbiór i dobre nadawanie.
    Bardzo dziękuję za radę !

Dodano po 15 [minuty]:

Do Bodzio 1587
    Radio nie było grzebane do czasu jak nie przywiozłem go do domu :D
    Ja się z temi 5 tkami męczę jakiś tydzień a tu proszę, pan jerzy rozwiązał mi problem. Cewka pod kwarc 10.240 a skumałem że takie coś było w innym radiu więc nie musiałem robić tylko było gotowe.
    Ja nie jestem elektronikiem tylko samoukiem, albo się uda albo się spali :D wtedy wiozę do fachowca.
    Jak widzisz w mojej wypowiedzi tym razem się udało.