Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CD Technics sl-p520-nie przesuwa się laser.

07 Mar 2007 23:07 3473 6
 • Poziom 10  
  Witam. Po włożeniu cd płyta zaczyna się kręcić, ale nie może nic znaleźć. Po oględzinach okazało się że nie działa przesuwanie lasera, a mianowicie - jeżeli przy wysuniętej szufladzie przesunę laser do końca krawędzi to po włożeniu płyty laser ruszy się o 0,5 cm ale nie wraca na miejsce, w czasie gdy powinien nastąpić powrót lasera na miejsce czuć że chodzi ciężko i w jedną i w drugą stronę (suwanie palcem), na luzie chodzi lekko. Wrażenie jakby pole chciało go popchać w jedną i w drugą stronę naraz.
 • Serwisant
  Jakie pole? Rozbierz, wyczyść, usuń stary smar, nałóż nowy popsikaj kontaktem60 switch pod czytnikiem, czytnik też wyczyść tylko jeżeli tego nie robiłeś to ostrożnie.
 • Poziom 10  
  jakie pole?(magnetyczne)ponieważ laser nie jest przesuwany za pomocą silniczka i trybika oraz listwy zębatej tylko ca pomocą pola magnetycznego(nietypowe rozwiązanie,mniej więcej na zasadzie jak w którymś modelu grundiga tylko że tam laser chodził po łuku,a tu jest tak samo jak w standardzie tylko że bez silnika i zębatek),tak ja to widzę.
 • Poziom 13  
  Na osi silnika masz szeroki gwint, który przez kawałek drutu przesuwa ci wózek z laserem. Prawdopodobnie nawaliła ci cewka w silniku, a pole magnetyczne jest niedaleko soczewki. Bez tego w napędzie nie miałbyś korekcji błędów, która jest lepsza w nagrywarkach. Sprawdź stan wszystkich tasiemek, czy nie są stopione i czy nie ma spalonych drucików w tasiemkach. Poszukaj uszkodzonych elementów w całej elektronice tego napędu i sprawdzaj dokładnie stan ścieżek na laminacie.
 • Poziom 10  
  cytat:
  Na osi silnika masz szeroki gwint, który przez kawałek drutu przesuwa ci wózek z laserem.

  powtarzam ze wózek nie jest przesuwany za pomoc zadnego silnika tylko pola magnetycznego!!
  W niedziele pstrykne zdjecie mechanizmu(niema mnie w domu).
 • Poziom 16  
  Witam

  Posiadam taki sam model Technicsa i rozpracowałem całkowicie

  Najpierw sprawdź czy laser (a właściwie soczewka) się przesuwa pionowo w górę i w dół, jeśli tak jest to laser nie musi od razu się przesuwać jak nie widzi płyty, jeśli soczewka pracuje i widać promień (nie patrz prosto w soczewkę tylko pod kątem) to spróbuj potencjometrem na laserze trochę w lewo (podkręcić prąd diody tylko nie za dużo) i spróbuj włożyć płytę (najlepiej tłoczoną i niezbyt porysowaną) jeśli ta operacja się powiedzie to powinien zacząć czytać i przesuwać laser po torze. A jeśli jest problem tak jak mówisz z cewkę (i tu uwaga dla innych ten model nie ma silniczka i przesuwu za pomocą przekładni ślimakowej) sprawdź tak jak wcześniej pisali przewody taśmy przewodowe luty przy przewodach (chociaż technics co do lutów zimnych to raczej się nie zdarza) i na koniec na płytce element sterujący ową cewką. Płytka jest podzielona POWER, DIGITAL, AUDIO, SERVO - szukaj problemu na serwo. Ewentualnie możesz sprawdzić dwa małe imbusiki którymi można wyregulować laser od spodu w obudowie odtwarzacza są wycięte przy otwory właśnie dwa na imbus i jeden na śrubokręcik, ten śrubokręcik to TRACKING. Ale jeśli jesteś pewny że nie były one ruszane od początku i są ustawione fabrycznie i laser nie był wymieniany to ich nie ruszaj bo możesz całkowicie rozkalibrować laser a skalibrowanie go jest potem bardzo trudne zwłaszcza bez przyrządów do tego przeznaczonych (czyli krótko mówiąc na słuch jest to praktycznie nie możliwe, chyba że jesteś niespotykanie cierpliwym człowiekiem). Najlepiej trzeba by było ocenić stan światła lasera ale to bez przyrządu też się nie da, zostaje opcja na wzrok jeśli jest czerwony promień to działa. Można też wymienić diodę lub wyczyścić czytnik ale jak czytnika nie rozbierałeś to uważaj bo można łatwo uszkodzić. Tak jak pisali wcześniej jedynie prowadnice można oczyścić z pozostałego starego smaru i nanieść nowy ale też trzeba uważać to chyba tyle na początek jak nie zadziała to będziemy dalej myśleć. Swoją drogą to najlepszy model Technicsa za rozsądną cenę.

  PS. jak chcesz sprzedać to też napisz ja go sobie zreperuję (pod warunkiem że masz wszystkie elementy

  Pozdrawiam ....

  Moderowany przez Artur k.:

  Kręcić prądem lasera nie polecam...
  Poza tym:
  3.1.19. (13) Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.