Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;)

elektroziom 17 Mar 2007 13:29 15806 25
IGE-XAO
 • Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;)
  witam wszystkich

  ...po ostatniej mojej konstrukcji kolorofonu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic623993.html postanowiłem zaprojektować coś odmiennego...a mianowicie płytke testową procesorów AVR i nie tylko...
  Jest to układ zawierający podstawowe "klocki" (umożliwiające stworzenie tzw.."rąk i nóg" procesora)...takie jak:
  -wyświetlacz LCD 16*2 znaki
  -dwa podwójne wyświetlacze 7-segmentowe
  -linijka led 8-bitowa
  -klawiatura 8-bitowa
  -układ wyjściowy dużej mocy ULN2803
  -pamięć EEPROM
  -układ generatora czasu rzeczywistego PCF8583
  -dwukierunkowy konwerter I2C PCF8574
  -przetwornik A/C C/A PCF8591
  -odbiornik podczerwieni
  -układ transmisji szeregowej RS-232 (MAX232)
  -programator ISP STK200/300
  -adaptery z procesorami
  -zasilacz 5V / 12V

  Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;)

  ...Układ główny...
  Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;)

  ...posiada poszczególne wyżej wymienione "klocki" oraz gniazda goldpin umożliwiające połączenie z adapterem na którym znajduje się procesor...nie bede dokładnie opisywał działania wszystkich układów bo na pewno większosci forumowiczów sa dokładnie znane..;)
  .. rezystory oraz tranzystory sterujace wyswietlaczami segmentowymi a także podswietleniem wyswietlacza LCD umieściłem od strony druku..
  ..połączenia dokonywane sa za pomaca kawałków przewodów zakończonych goldpinami męskimi...zaizolowanych koszulką termokurczliwą.. Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;)
  ..układ komunikacji i programatora..
  Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;)
  ..jest to osobny układzik na którym znaduje sie układ komunikacji szeregowej RS-232 oraz programator ISP STK200/300..połączony jest on z płytką główną za pomoca taśmy ze złączem FC2x5 pin...
  ..zasilacz..
  Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;)
  ..cóż tu duzo mówić o zasilaczu..;)
  ..standardowy układ na dwóch stabilizatorach 7812 oraz 7805..co pozwala na uzyskanie napiec 12V i 5V....  ..adaptery..
  Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;)

  ...adaptery są układami pozwalającymi na umieszczenie mikrokontrolera...posiadają podstawki precyzyjne, rezonator kwarcowy, przycisk reset oraz diode sygnalizujacą zasilanie.
  ..od strony druku umieszczone sa goldpiny dzięki którym adaptery sa podłączone z zasilaniem, złączem programatora oraz umozliwiają szybką zmiane na inny...

  ..strona techniczna..
  ...całość została umieszczona w obudowie Z46A. Ważną jej zaletą jest możliwosc przykręcenia górnej pokrywy co moze chronic przed zabrudzeniem oraz uszkodzeniem mechanicznym podczas przenoszenia itp. Do umocowania płytki głównej oraz wyświetlacza posłuzyłem sie dystansami..
  Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;)  ..efekt końcowy..
  Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;) Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;)

  ...zaprezentowany przeze mnie układ nie jest jeszcze w pełni skończony, zakładam jeszcze jego rozbudowe o dodatkowe urządzenie wykonawcze dużej mocy, w którym zamierzam umieścić 8-przekaźników, 8-tranzystorów mocy, triaki oraz buzzer, a także adaptery pod procesory. Obecnie mam wykonane 2 pod mikrokontroler ATtiny2313 i ATmega8515. Zamierzam jeszcze zaprojektować pod ATmega8 oraz 3 uniwersalne (40, 20, 8-pinowe) z osobno dołączanym kwarcem.
  ..w projektowaniu nie da sie od razu uniknąc błedów czy tez złych rozwiązań technicznych..i na pewno takie sa w moim układzie..choćby nawet brak przepływu powietrza wewnątrz obudowy(ze względu na zasilacz) ale to spróbuje skorygowac i wstawić na spodzie obudowy mały wentylator...
  Płytka testowa mikrokontrolerów AVR i nie tylko....;)


  ....mam nadzieje że komuś spodoba sie mój projekt....pozdrawiam..;)

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  elektroziom
  Level 20  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika ogólna, instalacje elektryczne
  elektroziom wrote 337 posts with rating 119, helped 40 times. Live in city Tarnów/Kraków. Been with us since 2006 year.
 • IGE-XAO
 • #2
  badworm
  Level 18  
  Całkiem fajny układ, chociażby ze względu na zintegrowanie zasilacza i obudowę - dzięki temu w zasadzie może pełnić funkcję samodzielnego urządzenia a nie tylko zestawu testowego. Przydałoby się nieco więcej staranności w montażu - ot chociażby wyrównanie złącz śrubowych(przecież je można łączyć w moduły!) i gniazd goldpin. Brakuje mi tylko podzespołów może nieco mniej typowych ale też dosyć popularnych - np. gniazda kart pamięci MMC/SD, pamięci Data Flash, gniazda PS/2.
 • #3
  KJ
  Level 31  
  Konstrukcja ciekawa i praktyczna ale muszę się przyczepić do tego systemu kabelkowego - jest do niczego gniazda goldpin bardzo szybko się w takim zastosowaniu rozwalają i nie mają styku. Taki system był u mnie w szkole na pracowni z układów cyfrowych złącza trzeba było wymieniać co semestr albo częściej. Lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie na płytce szpilek ze złącz dsub a na kabelkach pojedynczych gniazdek z tych złącz z założoną koszulką termokurczliwą. Taki system jest na płytce AVT2500 i sprawdza się u mnie od około 6lat a wymiana kabelków jest związana z ich gubieniem a nie zużyciem jak nie ma styku starczy docisnąć styki i znowu jak nowy.
 • #4
  elektroziom
  Level 20  
  ..witam;)

  ...z tymi goldpinami sie zgodze ze praktycznie moga sie zużywać...i w sumie lepiej byłoby wlutować męskie..wyżej pisałem ,że układ nie jest przecież doskonały;)


  .....a z drugiej strony heh różnie bywa w szkole...;)  ...pozdrawiam..;)
 • IGE-XAO
 • #5
  andrzej34
  Level 16  
  Witam, jak dla mnie odwaliłeś "kawał dobrej roboty"! własny pomysł , ładne wykonanie - 5/5
  Pozdrawiam.
 • #6
  ciapciok
  Level 20  
  Ostatnio na forum pojawił się komercyjny projekt 'uniwersalki' do AVR, jednak Twój jest o wiele lepszy. Dobry pomysł z wymiennymi modułami, płytka staje się uniwersalna dla każdego typu mikrokontrolera. nawer AT89Sxx można tam wsadzić.

  Pozdrawiam
 • #7
  redart
  Level 23  
  Świetne narzędzie - robiłeś to dla siebie czy na potrzeby edukowania innych? Myslę, że w warunkach szkolonego laboratorium sprawdził byś idiotoodporność na pomysły niedouczonych eksperymentatorów...
  Faktem jest, że goldpiny nie nadają się do takiego używania. Rozbierając ze 2 gniazda i wtyki cannon'a pozyskuje się złączki znacznie bardziej odporne na zużycie (jak pisał KJ), niestety nie da się ich upchnąć w rastrze 0,1 cala.
  Mam jeszcze takie zastrzeżenie: dlaczego gniazdo na procka nie pozwala na wykorzystanie wszystkich portów większych procków (np tego 8535)? Doliczyłe się 26 pinów złącza, z co z resztą wyprowadzeń procka? Mogłeś zastosować nawet oddzielną listwę goldpin wykorzystywaną przez większe procki, ale pozwalającą dołączyć się do dowolnego pinu.

  Ogólnie 9/10.
  Pzdr.
 • #8
  pablito22sc
  Level 10  
  Mam prośbę moze pan udostępnić materiały tj wzory PCB i schematy
  był bym bardzo wdzięczny .. konstrukcja super .
  dziękuje pablito22sc(malpa)o2.pl
 • #9
  elektroziom
  Level 20  
  ....układ zrobiłem dla własnych potrzeb...;)
  ...przegladałem różne układy testowe do mikrokontrolerów lecz zawsze w nich cos brakowało (nie mówiac o braku obudowy i wbudowanego zasilacza) wiec postanowiłem tak jak by sklecic w bardziej uniwersalny jak dla mnie układzik...jak pisałem wczesniej układ nie jest jeszcze skonczony...planuje budowe układu wykonawczego (który nawet może być umieszczony w podobnej obudowie) i adapterów..i oczywiście zmiane goldpinów...heh można tak powiedzieć ze jest to wersja beta...;)

  ...pozdrawiam....;)
 • #10
  seak1
  Level 13  
  O! Jest to faktycznie układ, któremu najmniej brakuje do ideału. Przynajmniej moim skromnym zdaniem. Nie za dużo nie za mało. Kawał dobrej roboty! Jeżeli byłaby taka możliwość to również chciałbym poprosić o wzory pcb i schematy. Bo "odpowiedniej" płytki czasem na próżno szukać w googlach. Znam to z autopsji. Mój meil seak1 [ma.ł.pa] o2.pl
 • #11
  maciek_slon
  Level 29  
  redart wrote:

  Mam jeszcze takie zastrzeżenie: dlaczego gniazdo na procka nie pozwala na wykorzystanie wszystkich portów większych procków (np tego 8535)? Doliczyłe się 26 pinów złącza, z co z resztą wyprowadzeń procka? Mogłeś zastosować nawet oddzielną listwę goldpin wykorzystywaną przez większe procki, ale pozwalającą dołączyć się do dowolnego pinu.


  Z tego co zauważyłem to nie jest tak jak myślisz - te piny na dole na rogach są wszystkie podłączone do masy, a te 6 na boku to piny do programatora. Wyprowadzenia z procesora nie są podłączane bezpośrednio do płytki.
 • #12
  Piotr Węclewski
  Level 11  
  Naprawdę konstrukcja pierwsza klasa...
  Szczególnie dla kogoś kto eksperymentuje(np. jak ja)...
  Rzeczywiście obudowa, wbudowany zasilacz, a przede wszystkim uniwersalność to bardzo duże plusy tej konstrukcji...
  Gratuluje...
 • #13
  Michas.glt.pl
  Level 16  
  Ile Cie to wszystko wyszło ?
 • #14
  Uszol 1990
  Level 29  
  Witam niezła konstrukcja :D respekt :D
  powiedz jak wykonałeś nadruki ?
  pozdrawiam
 • #15
  elektroziom
  Level 20  
  ...jeżeli chodzi o koszt to nie jestem w stanie dokładnie powiedzieć ile wyniósł...bo niektóre części miałem juz wczesniej..ale tak na oko..to wydałem ok 100zł (z tego 30 zł na sam wyswietlacz)....


  ...a nadruki...to wydrukowałem warstwe z elementami (w Protelu TopOverlay) zalaminowałem i przykleiłem do laminatu za pomocą taśmy dwustronnej..(przed przyklejeniem wywierciłem otwory) i to wszystko...;)

  ...pozdrawiam..;)
 • #16
  ks_fenix
  Level 23  
  Naprawdę podziwiam kolegę. Sam niedługo zabiorę się za podobny projekt. Tylko zauważyłem jeden mankament, który mi nie daje spokoju. Otóż czy nie ma czasem kłopotów z odbiorem sygnałów w podczerwieni z uwagi na fakt, że układ odbiorczy(prawdopodobnie jakiś TSOP) jest nieco niżej niż krawędź obudowy? Ale ogólnie projekt spoko. Moja ocena to 6/6. Pozdrawiam
 • #17
  elektroziom
  Level 20  
  ..witam..;)

  ..jeżeli chodzi o podczerwień to nie ma z nią jakich kolwiek problemów..specjalnie obniżyłem cała płytke względem obudowy..oby można było założyc pokrywe górną...mógłby ktoś jeszcze mieć watpliwosci o wyprowadzenia ARK...wychodzące z układu wykonawczego dużej mocy, konwertera i przetwornika...jak dla mnie nie ma z tym problemów bo przewody da sie lekko zakrzywic...a w ostateczności moge zrobic małe wyciecie...równolegle do płytki.....pozdrawiam..;)
 • #19
  JStan
  Level 16  
  Bardzo podoba mi się staranność wykonania płytek, opis górnej warstwy(choć ja robie inaczej, polecam zajrzeć do mnie) i ogólnie idea bardzo mi się podoba, sam mam zamiar wyposażyć się w zestaw uruchomieniowy, ale chyba jakis kupie, ma on byc do nauki, projektować wole już konkretne układy po uruchomieniu procesora :-) Tak czy inaczej prezentowany model naprawde godny pochwalenia, jak dla mnie 5+/6

  Pozdrawiam!!
 • #20
  marrog
  Level 22  
  Witam

  Mam pytanie w jakim programi projektowales plytki jesli mozna zapytac?

  -=pozdrawiam=-
 • #22
  marrog
  Level 22  
  Witam

  A tak ,widocznie przeoczylem.

  Ogolnie wykonanie bardzo staranne.
  Bardzo ciekawe rozwiazanie z tymi modulami.
  Sam obecnie projektuje plytke ale dla kilku typow AVR i utknalem na etapie robienia przelotek - nie bardzo mi sie to usmiecha,ale przy wiekszej liczbie ukladow jest to raczej nie uniknione ( druk jednostronny nie wystarcza)
  A jak wiadomo plytki dwustronne sprawiaja troszke klopotu ( przelotki)

  A jeszcze takie pytanko:
  Ktory lepiej zastosowac programator ?
  Dybkowskiego
  czy moze :
  zl2prg

  W przypadku Dybkowskiego skad jest brane zasilanie? z ukladu gdzie jest "zainstalowany " procesor czy z LPT czy z dodatkowego zasilacza?

  -=pozdrawiam=-
 • #23
  elektroziom
  Level 20  
  ..witam..;)

  ..ja w mojej konstrukcji użyłem tego drugiego czyli zl2prg (STK200/300) działa on bez zarzutu...jeżeli chodzi o zasilanie programatora Dabrowskiego...to zasilanie można wykożystać z różnych źródeł..tylko o odpowiedniej tolerancji...(ale raczej nie polecam z komputera..juz lepiej z układu procesora..ze wzgledu na lepsza stabilizacje napiecia...5V).....w programatorze zl2prg została dodana dioda przez która podłacza sie zasilanie z płytki z procesorem...pozdrawiam..;)
 • #24
  mik8
  Level 1  
  Witam
  A czym to się różni od ZL3AVR?

  Nie czepiam się tylko jestem ciekaw :D
 • #25
  marrog
  Level 22  
  Witam

  Skoro projektowales plytke w Protel to jakie obudowy dales do zlaczek AK 300 albo AK500 (nie wiem jakies AK zastosowales czy 5mm czy 3mm) oraz jakie masz podstawki pod switche?


  Oki AK znalazlem ze switchami chyba sie pobawie i sam zrobie obudowy (footprint)

  Ale mam jeszcze jeden problem. Projektuje w Protel 99se i mam juz caly schemat wiec robie Net Liste pozniej wchodze do PCB chce importowac i wyskakuja mi tego rodzaju błedy : Node ..... to net .... not found ?
  I dodam ze dzieje sie tak glownie z diodami, nie wiem co jest tego przyczyna. Wstawilem na schemat diody z biblioteki Miscelenous devices do tego footprint diode-0.4 wiec powinno teoretycznie dzialac,chyba ze cos przeoczylem.

  -=pozdrawiam=-[/b][/i]
 • #26
  elektroziom
  Level 20  
  ...witam...;)

  ..kolega zadał pytanie...
  Quote:

  Witam
  A czym to się różni od ZL3AVR?

  ...ZL3AVR..jest to zestaw startowy dla mikrokontrolerów AVR-ATmega a zl2prg jest to programator ISP...jeżeli o to chodziło..;)


  ...zazwyczaj projektuje płytki recznie..czyli otwieram plik PCB i nanosze obudowy i rysuje ścieżki...(dzieki temu moge odpowiednio rozstawić obudowy..i jest to dla mnie bardziej przejrzyste) rzadko uzywam automatycznego tworzenia płytki ze schematu...dlatego niewiele Ci w tej sprawie podpowiem...pozdrawiam ;)