Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

agreagt z silnika spalinowego

finalcell 19 Mar 2007 20:03 2035 13
  • #1 19 Mar 2007 20:03
    finalcell
    Poziom 12  

jestem laikiem i proszę o poradę na działce potrzebuje prądu coś koło 1,2kW, chce wykorzystać silnik 25kM, do tego altek od stara podobno mają dużą moc i jakąś przetwornice na z allegro (chyba że łatwo można zrobić i tanio najlepiej o większej mocy) http://www.allegro.pl/item172968661__e%5D_przetwornica_12_230v_1000watt_importer_wawa.html
    coś takiego pewnie nie ma to szansy zadziałać no i pytanie jak z regulacją obrotów problemem nie jest wrzucenie silnika na 5000 ale co z nadmiarem prądu :( proszę o jakieś rady) osobiście wolał bym zrobić prądnice z jakiegoś schematu bo ta jest dojść droga
    licze na pomoc
    :D

0 13
  • #2 19 Mar 2007 20:15
    janek1815
    Poziom 38  

a czy nie lepiej podlaczyc silnik asynchroniczny razem z silnikiem i uzwojenia polaczyc przez kondensatory. Powinien sie wzbudzic silnik i pracowwac jako pradnica. Pozostanie kwestia regulacji obrotow wzgledem obciazenia

0
  • #3 19 Mar 2007 20:27
    harnasx
    Poziom 22  

moim zdaniem troche zły pomysł:
    1 -silnik 25KM (maluch??) jest troche za duży do twojej (1kW) mocy -czytaj paliwożerny
    2 - ta przetwornica raczej nie leżała nawet obok takiej z której możesz uzyskać 1kW ciągłej nominalnej mocy
    3 - zależy co bedziesz zasilał - bo wydaje mi się że "sinusa" z tej przetwornicy to nie uzyskasz

Jeśli chodzi o koszty zakupu i potem eksploatacji to wyjdzie taniej kupić agregat (z tym że i tu trzeba uważać) zwłaszcza rewelacje z allegro :)
    albo rozejrzeć się za generatorem z demobilu i podpiąc go do silnika z maluszka bo ichne silniki to dopiero "miały apetyt".

0
  • #4 19 Mar 2007 20:34
    finalcell
    Poziom 12  

wiem że 25km to jest dużo ale to będzie takie combo działkowe, a żeby orać potrzeba mieć te 25 koników. Nie wiem będzie pracował na jałowym biegu odpowiednio dobiorę przełożenia żeby go nie rozerwało
    dlatego myślę o zrobieniu czegoś samemu znaczy jak mi pomożecie :]
    ma zasilać badziewną kosiarke, pompę, glebogryzarke, jakieś oświetlenie, i może grzałkę,

0
  • #5 20 Mar 2007 17:06
    harnasx
    Poziom 22  

do zasilania kosiarki, glebogryzarki, pompy (wiem ze niejednoczesnie) przetwornica 1kW z Allegro to nie najlepsze rozwiazanie- grzałce i oświetleniu wszystko jedno :). Jesli jużtak chcesz zrobic to musisz wziąć pod uwagę że alternator od Stara jest na 24V a aby cały ten "układ" miał szanse to konieczny bedzie akumulator.

0
  • #6 20 Mar 2007 18:24
    finalcell
    Poziom 12  

szukałem po forum i zrobienie przetwornicy to nie jest takie łatwe :] wiec kupie chyba tą z allegro 12v 1000W bo jest tańsza i altek jest tańszy, bede potrzebował koło 120A z tego co widze i jak to zrobić:
    połączyć je jakoś ze sobą zostawiając orginalny na miejscu i dotego dołaczyć drugi kable do aku (rozumiem że one mają regulator napięcia i jak aku bedzie naładowany to przestaną podawać ) i przetwornice do akumulatora będzie to dobre ?
    czy może lepiej podłączyć je bezpośrednio do silnika przez odpowiednią przekładnie wtedy uzyskam duże obroty na alternatorze przy niskich obrotach silnika ?
    a może jeden wystarczy tylko jeden ?
    zastanawiam sie po ile by stął altek od stara ale nie moge nigdzie go znaleźdź

0
  • #7 21 Mar 2007 17:45
    tompy
    Poziom 15  

Zwróć uwagę, że alternator od stara ma 24 V a przetworniczka na 12 V więc ją spalisz na początek :cry:

0
  • #8 21 Mar 2007 17:54
    finalcell
    Poziom 12  

no tak :D, chodzi mi czy to zadziała dwa altki połączone do aku możliwe że przez przekładnie i do tego przetwornica

0
  • #9 21 Mar 2007 18:09
    tompy
    Poziom 15  

Sama idea jest słuszna : silnik=>alternator=>akumulator=>przetwornica. Ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach!

1
  • #10 21 Mar 2007 18:13
    finalcell
    Poziom 12  

alternatory maja regulatory napięć więc nie zniszczę akumulatora ?
    bo chce podłączyć dwa jeden zostawić tak jak jest drugi po większej przekładni żeby dziadyga mocniej ładował i podepnę go do bezpośrednio do aku (ale teraz pytanie który alternator na 12V jest najmocniejszy albo jaki na 24V strar ? ile on ma ?)
    i chyba w takim wypadku nie będzie problemów z kontrolą obrotów silnik będzie się kręcił np. 2000 i powinno to dać rade tak mi sie wydaje a może jakiś alarm o spadku napięcia na aku poniżej 10V na przykład bo nie chce żeby sie rozładował bo wtedy kaput

0
  • #11 21 Mar 2007 18:19
    janek1815
    Poziom 38  

tompy napisał:
    Sama idea jest słuszna : silnik=>alternator=>akumulator=>przetwornica. Ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach!

wkrotce dojdziemy do tego ze koszt tego urzadzenia bedzie rowny nowemu agregatowi pradotworczemu.
    A jakie bedzie zuzycie paliwa zastanawial sie ktos? Ja mam agregat HONDA 2,2kW zuzycie paliwa 0,5-0,7 L/h :)

1
  • #12 21 Mar 2007 18:24
    finalcell
    Poziom 12  

no nie wiem ;] agregat powyżej 1,2kW to koszt rzędu tysiąca
    fiat 126p - 150-300zł
    przetwornica 300zł
    ewentualnie dodatkowy alternator 50zł

a co do spalania to nie problem bo to będzie odpalone tylko kilka dziesiąt razy w roku światło spobie podłącze bez odpalania silnika pompe też tylko cięższy sprzęt kosiarka glebogryzarka będą potrzebowały kopa

0
  • #13 21 Mar 2007 18:35
    tompy
    Poziom 15  

Każdy alternator powinien mieć regulator (jedne mają wbudowane a do innych trzeba podpiąć zewnętrzny).
    Co do mocy to trzeba by policzyć zapotrzebowanie (np.1000 W przy 12 V to jest ok. 83 A) dodać zapas na straty, do tego dobrać odpowiedni akumulator i alternator (albo dwa :D )

1
  • #14 21 Mar 2007 18:37
    finalcell
    Poziom 12  

aku wpierw spróbuje to co przyjdzie z samochodem alternator ten maluchowy + coś mocniejszego ale to już na szrocie sie wybierze np. od omegi ma 100A + odpowiednia przekładnia żeby kręcił sie szybko na niskich obrotach i mamy światło

0
  Szukaj w 5mln produktów