Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka końcówka mocy do zasialania +/-42v o mocy 100W

10 Kwi 2007 15:07 3081 24
  • Poziom 19  
    Witam posiadam trafo 450W o napięciach wtórnych 2x30.9V(zmierzone) i po wyprostowaniu otrzymałem +/-42V i chciałbym zbudować jakaś koncówke mocy oparta na tym zasialaniu. Z góry pisze ze nie interesuje mnie nic na tda7250 ponieważ straciłem na tej końcówce tylko pieniądze. Chciałbym żeby końcówka miała 80-100W Rms na kanał przy 8ohm oraz b.dobra jakość dzwięku.? z góry dziękuje za pomoc.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 19  
    widzialem kit j35 ale nie wiem jak z jakościa dzwęku. a co do tda to przy 8ohm ma 50-60W troszke jest za slabe.
  • Poziom 42  
    jeśli tda to mostek a dlaczego straciłeś pieniądze na 7250? to fajny driver i nieżle biega z parą 911/912...
    jeśli masz dużo kasy zawalcz o STK 4048 a już jak złożysz to w mostek to bedziesz ta kostkę na rekach nosić...powala jakością i zabija mocą!!! ale troche podobne odczucia daje 7250 bo to prawie jak hybryda STK.
  • Poziom 19  
    3 razy wszystko wymienialem a 100 razy sparawdzalem. szukam czegos co raz zlożone bedzie działać wieki. STK 4048 to jakaś hybryda? a jaki jest kosz wykonania końcówki na tym ukladzie?
  • Poziom 19  
    Nie wiem 3 razy juz wszystko znienialem. koszt tda + tranzystory to 35-40zl które 3 poszly z dymem. czyli 120 zl. mam powazne obawy ze bedzie tak samo. ze wybuchnie kondensator ,2 rezystory i tda. toczylem temat z ta koncówka. ale nie udalo sie mi rozwizac problemu. kozystalem z kitu 316-k. mysle z e kupowalem wadliwe tda. ale juz nie mam sily. nie mam zednej gwarancji ze to odpali. ale moze podaj ta aplikacje? porównam ze swoja.

Dodano po 22 [minuty]:

troche sie rózni stopniem koncowym bo w moim byly tranzystory tip147i142 juz nie wiem moze i to jest mysl z tymi tranzystorami bc991/912 a wiesz moze jak gra kit j35?? bo myslalem o tym kicie??

Dodano po 6 [minuty]:

powiedz jakie sa koszta tych tranzystorów bc911/bc912 i biore sie za tego tda.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    nie BC Tylko BD 911/912, te przed nimi dawałem chyba bd 137 - npn i 138 - pnp. Na tipach dostajesz tylko 60 W a w tej konfiguracji 90.Koszt kompletu tranzystorów to koło 10 zł. Naucz się jednej rzeczy...
    Pierwsze starty końcówek realizujesz przez wpięcie żarówek samochodowych 10 - 21 w 24 v w szereg z liniami zasilania(zamiast bezpieczników).W przypadku jakiegoś błędu zaświecą żarówki a nie końcówka czy głośnik.Co do J 35 to niezły wzmacniacz i napewno zagra lepiej niż tda 7294
  • Poziom 19  
    dzieki za rade. ńapewno skozystam.Jestes pewnien co do tych bd 137 - npn i 138 - pnp? bo jak tak to zabieram sie do roboty.

Dodano po 10 [minuty]:

a tranzytor sterowany z nozki 19 to bd 137 - npn czy 138 - pnp?
  • Poziom 42  
    pnp bo ma strzałkę do środka
    budowałem to kilka lat temu więc nie pamiętam...ale raczej to właśnie te tranzystory...
    Jeszcze jedno...ty masz zasilanie 42 v na gałąż a katalog podaje typowe 40 a MAKSYMALNE 50 więc masz mały zapas i może po prostu jakieś skoki napięcia się pojawiaja i uwalają ci scalak?
  • Poziom 32  
    zasilanie jak dla tda 7294 i lmów 3886 - za duże zdecydowanie, jeśli chwile pograją pod naprawde bardzo dobrym chłodzeniem to będzie sukces...

Sporo jest ostatnimi czasy projektów (dość prostych przy tym) na tranach, myślę żę w scalaki nie ma się sensu bawić...
    Imho tylko Uniamp ew symasym.
  • Poziom 19  
    wlasnie podejzewam ze mam skoki napiecia przy starcie trafa posiadam toroidalny. i podejzewam tez ze to wina podrobionego tda, ale chrzestny mowil ze to niemozliwe zeby byly podróby scalakow. uklad zalapal po 3 urochomieniu i objawil sie tym ze spalil glosnik i bylo duzo dymu. i w plecy 36 zl a jak zrobic zabezpieczenie przed przepieciami?? zastosuje aplkacje jaka mi podaleś i tranzystory. ciekawe czy ruszy. i zaopatrze sie w pożadne tda. a czy jak nie mam ukaldu soft start to moga byc przepiecia dlatego?? ja zastosowalem warystor 14n391k.
  • Poziom 32  
    "ale chrzestny mowil ze to niemozliwe zeby byly podróby scalakow. "
    żebyś się nie zdziwił...
    Ale nawet w tym momencie nie większej różnicy czy podróba czy oryginał, przy takim napięciu żaden długo nie pożyje, o ile wogóle się uruchomi bez efektów specjalnych ;]
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    A może wzmacniacz na mosfetach (AVT 2762) ?
  • Poziom 34  
    I pamiętaj że przy załączania trafa prosto z 230V chwilowy (kilka milisekund) skok napięcia na uzwojeniu pierwotnym może sięgać 300V.
    Ja bym jednak zastosował jakiś STK i nie bawił się w TDA
  • Poziom 19  
    AVT 2762 znlazlem kit http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=180535721 czy wystarczy dodac tu traznsystorów zeby wycianac 100W przy 8ohm?? i przy zasianiu -/+ 42V? co do tda to juz sam nie wiem ale wiele ludzi to zlożylo dzialalo od razu. i nie takimi napieciami byly zasialane, ponac nawe i -/+53 V i dzialalo. napieciaChcialbymdokonczyc to co zaczalem ale poszukam moze orginalnego tda z sówmiarka bo mam wymiary z katalogu. jak dostane to pomysle jeszcze raz o tym tda. ale chcilabym sie coś wiecej dowiedziec o n-mosfet Irka2 i AVT 2762.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Proponuję zajrzeć do tego tematu: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic387815.html
    Jest tam też tabelka z wyliczeniami, a także modyfikacje na dużo większe moce. Sam niedługo zamierzam takie cudo zrobić. Koszt nieduży, a ponoć proste w złożeniu.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Altron ma fajna stuwatowa końcówkę na mofetach. Pamiętaj ze przy tym zasilaniu nie wyciągniesz 100W ma 8 omach bez mostka. Za to gdybyś zrobił 2 mostki (po jednym na kanał) no z 4 j-35 to byś miał fajowy wzmacniacz 2x200W /8omow
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    "e poszukam moze orginalnego tda z sówmiarka bo mam wymiary z katalogu. "
    wymiary takie same mają, ciężko je odróżnić w jakikolwiek sposób, a co dopiero suwmiarką ;]
    pozatym tda nie pożyje długo z takim zasilanie, o ile odrazu nie wybuchnie Ci w twarz.

"czy wystarczy dodac tu traznsystorów zeby wycianac 100W przy 8ohm?? i przy zasianiu -/+ 42V? "niczego nie trzeba dodawać ;]

"co do tda to juz sam nie wiem ale wiele ludzi to zlożylo dzialalo od razu. i nie takimi napieciami byly zasialane, ponac nawe i -/+53 V i dzialalo. "
    ciekawe...
    działało odrazu ,ale przy trafie 2 x 24vac...
    ja z 2 x 28vac i tda już problemy miałem...
    tu już nie chodzi o nic - tylko o chłodzenie.
  • Poziom 19  
    AVT 2762 to naprawde ciekawa końcówka.czy moze ktoś to slyszał??jak brzmienie? w porównaniu choćby do wzmacniacza na tda7250? bo planuje zlżyć tego AVT 2762. bo widze ze na tym zasialniu tda nie odpali za chiny.a w katalogu -/+45V pisać sobie moze:P takero rozumiem ze niczego nie bedze musial zmieniać zebu cieszyć sie dobra jaościa dziwku przy mocy 100W i z kolumny 8Ohm? jeśli tak to biore sie za tego AVT 2762.

Popraw błędy. Jeśli piszesz z ogonkami to bądź konsekwentny i pisze je we wszystkich wyrazach a nie wybiórczo. Ck
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    "AVT 2762 to naprawde ciekawa końcówka.czy moze ktoś to slyszał??jak brzmienie? w porównaniu choćby do wzmacniacza na tda7250? "
    gra o klase lepiej od każdego tadka, szczególnie dołem.

"takero rozumiem ze niczego nie bedze musial zmieniać zebu cieszyć sie dobra jaościa dziwku przy mocy 100W i z kolumny 8Ohm? jeśli tak to biore sie za tego AVT 2762. "
    a co chciałbyś zmieniać ? ;]
  • Poziom 19  
    dzieki za rade chyba wezmę się za tego AVT 2762. mam nadzieje ze nie bedzę miał z nim problemów.
  • Poziom 19  
    zamykam temat. dziekuje wszystkim za pomoc zdecydowalem sie na AVT 2762.