Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat prasy - Wyjasnienie

11 Maj 2007 15:00 18531 14
  • Poziom 29  
    Witam.

Mam schemat prasy mimosrodowej. Wszystko dziala itd. Jest w zalaczniku (przerysowalem go bo wiadomo jak wygladaja schematy od maszyn z lat 70-80) Potrzebuje aby ktos wyjasnil mi jak to sie dzieje:

Start zaworu czyli zalaczenie sprzegla nastepuje tylko po nacisnieciu dwoch przyciskow naraz albo pedalu. To kumam. Ale nie wiem jak to jest zrobione ze gdy nacisne przycisk R1 i bede go trzymal. Wcisne przycisk R2 sprzeglo sie zalaczy, ale jak juz drugi raz chce wcisnac przycisk R2 sprzeglo sie nie zalaczy. Musze, puscic R1, znowu go wcisnac i dop wcisnac R2. Czyli nie mozna trzymac caly czas jednego przyciku i uruchamiac tylko drugim.

Jak zrobiona jest ta blokada :?:
  • Specjalista elektryk
    Właśnie po to są dwa przyciski żebyś uruchamiał dwoma ! Chodzi o bezpieczeństwo obsługi. Myślałeś że producent prasy chciał upłynnić zapas przycisków z magazynu ? Nic nie kombinuj, tak jest dobrze - tak ma być.
  • Poziom 29  
    stomat napisał:
    Właśnie po to są dwa przyciski żebyś uruchamiał dwoma ! Chodzi o bezpieczeństwo obsługi. Myślałeś że producent prasy chciał upłynnić zapas przycisków z magazynu ? Nic nie kombinuj, tak jest dobrze - tak ma być.

Wiem po co sa dwa przyciski i po co sa stosowane. Nie mam zamiaru nic zmienic ani nic o tym nie pisalem.

Pytam sie jak to dziala? Ze raz tylko moge tak zalaczyc.
  • Poziom 15  
    Witam.

Tak jak napisał kolega Stomat chodzi o bezpieczeństwo obsługi - Polak to pomysłowy człowiek i mogłby na jeden przycisk zaklinowac na stałe zapałkami i jedną reką sobie sterowac żeby się nie męczyć - w tym samym czasie mógłby sobie krzywdę zrobić wkładając druga rekę tam gdzie nie trzeba.

Jeśli się nie mylę to ze shcematu wynika, że układ zabezpieczenia jest zrealizowany za pomocą P1 - po zwolnieniu obu przycisków P1 załącza się i wtedy podaje napięcie na styki zwierne przycisków - jest wówczas możliwe załączenie elektrozaworu sterującego sprzęgłem.

Jeśli źle napisałem to niech ktoś skoryguje.

Pozdrawiam.
  • Spec od Falowników
    Witam,

schemat jest błędny, NIE wolno stosować podwójnych przycisków bez przekaźników bezpieczeństwa do sterowana oburącz !!!

przepisy się zmieniają...

pozdrawiam
  • Poziom 29  
    Tak, teraz to widze. Gdy przyciski sa puszczone zasilona zostaje cewka P2 i podtrzymana stykiem pomocniczym. Wcisniecie przycisku i trzymanie go rozwiera ten obwod. W momecie wykonania ruchu i przejscia przez GPZ czujka indukcyjna rozlacza P3 i zdejmuje na urywek sek napiecie z P1 i przekaznik puszcza. Maszyna sie zatrzymuje i mozna ja odpalic dop gdy pusci sie dwa przyciski zeby ponownie zasilic przekaznik. I wszystko jasne.

A pytam sie dlatego bo mam nastepna stara maszyne ale bez sterowania i chce zaadoptowac czesc tego schematu wlasnie zeby bylo zrealizowane bezpieczne zalaczanie na dwoch przyciskach. A ze jestem taki ze chce wiedziec co robie wiec chcialem poznac jak to dziala a nie poprostu popodlaczac i jazda.

Dzieki twardyboro

falowniki.com napisał:
    Witam,

schemat jest błędny, NIE wolno stosować podwójnych przycisków bez przekaźników bezpieczeństwa do sterowana oburącz !!!

przepisy się zmieniają...

pozdrawiam

To mialo byc moim nastepnym pytaniem. Jezeli chodzi o maszyne stara z takim sterowaniem moze byc, podlegaja innym przepisom (wiem bo sie dowiadywalem). A co jak mam takze stara maszyne ale bez szafy i chce ja odpalic?? Tez nie moge tego zastosowac ??

Mozecie podac jakis przykladowy przekaznik bezpieczenstwa i ile taka przyjemnosc kosztuje ??
  • Poziom 29  
    No ok, jest tam moj schemat takze.

Wiec teraz jak?? Moge go zastosowac ?? Moj schemat takze jest wg. normy EN o sterowaniu oburacz.

Maszyna to prasa mimosrodowa. Montowane sa na tych prasach roznego rodzaju wykrojniki i tloczniki. Przy tlocznikach wytepuja sytuacje podawania i odbierania detalu recznie.
  • Poziom 15  
    Witam.

Wg mnie jeśli kolega nie chce stosować przekaźnika bezpieczeństwa to proponwał bym użyć tego najbardziej rozbudowanego schematu - prasa mimośrodowa to dość niebezpieczna maszyna więc na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać.

Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    czy może ktoś podać objaśnienie do tego schematu, co gdzie jest i co oznacza, przydałoby się w miarę dokładne, albo ma może ktoś jakiś link, albo plik z objaśnieniami, żeby sobie dopasować???
    Z góry dziękuje
  • Poziom 29  
    Teoretycznie gdzieś powinienem mieć. Wszystkie prasy tego typu przerobiłem właśnie na ten schemat wyżej.
  • Poziom 13  
    Witam, tez dodam swoje trzy groszy do tematu .Jeśli już ktoś będzie robił takie sterowanie to powinien pamiętać o zastosowaniu przekaźników bezpieczeństwa 4 kategorii .Dodatkowo układ zasilania silnika i układu wykonawczego powinien też być dwutorowy (dwa styczniki na 1 silnik itd. ).Ponadto trzeba zastosować ochronę koła zamachowego i mechanizmu suwaka .Do tych osłon też trzeba zastosować zastosować krańcówki 4 kategorii wraz z przekaźnikami bezpieczeństwa (zdwojone zaciski ).
    Pulpit sterowania oburęcznego też powinien być połączony przez przekaźnik bezpieczeństwa sterowania oburęcznego .
    A dlaczego stosować przekaźniki bezpieczeństwa , są one w celu sprawdzenia pętli bezpieczeństwa (brak możliwości zgrzania styku itp.) a jeśli to nastąpiło nie pozwoli na start maszyny podczas załączenia .Przycisk RESET lub AUTO RESET nie resetuje układu bezpieczeństwa i start maszyny nie będzie możliwy.
    To tyle jeśli ktoś już naprawia czy modernizuje maszynę niech pamięta że prasy mimośrodowe powinny mieć wykonane wszelkie zabezpieczenia sterowania 4 kategorii !!!
  • Poziom 29  
    ejcon napisał:
    ...Dodatkowo układ zasilania silnika i układu wykonawczego powinien też być dwutorowy (dwa styczniki na 1 silnik itd. )...

...A dlaczego stosować przekaźniki bezpieczeństwa , są one w celu sprawdzenia pętli bezpieczeństwa (brak możliwości zgrzania styku itp.) a jeśli to nastąpiło nie pozwoli na start maszyny podczas załączenia ...

A niby w jakim celu ten podwójny tor zasilania?

Zgrzanie styku w przypadku załączania przyciskami przekaźnika, mało prawdopodobne, o ile w ogóle możliwa sytuacja. W tym układzie w przypadku "zgrzania" styku maszyna także się nie uruchomi. Musi być zachowana ciągłość styków zwiernych a potem rozwiernych aby dopuścić do ruchu.
  • Poziom 13  
    Cytat:
    A niby w jakim celu ten podwójny tor zasilania?

Zgrzanie styku w przypadku załączania przyciskami przekaźnika, mało prawdopodobne, o ile w ogóle możliwa sytuacja. W tym układzie w przypadku "zgrzania" styku maszyna także się nie uruchomi. Musi być zachowana ciągłość styków zwiernych a potem rozwiernych aby dopuścić do ruchu.

Do czego ten podwójny tor zasilania żeby układ spełnił 4 kategorię bezpieczeństwa.
    Proszę o poczytanie dyrektywy maszynowej lub zasięgnięcie informacji w SICK.
    Musi to być spełnione w prasach mimośrodowych bo te maszyny są najbardziej niebezpiecznymi maszynami .Piszę tu o prasach mimośrodowych z zapadką mechaniczną .
    Prasy ze sprzęgłem pneumatycznym też powinny być wykonane 4 kategorii ,ale w tych prasach cykl powinien być wykonywany tylko w momencie trzymania np. przycisków oburęcznych.Zwolnienie jednego z przycisków musi przerwać ruch suwaka w dół .Po wykonaniu ruchu roboczego w dół cykl do góry działa bez trzymania przycisków kończąc cykl w górnym położeniu .
    Poniżej załączam link do minimalnych wymagań prasy mechanicznej.