Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy odłanczać antene podczas burzy?

mirekbielcza 16 May 2007 16:44 7085 18
    mirekbielcza
    Level 9  
    Mam internet radiowy i antene na kominie na szczycie domu.Na pierwszym pietrze jest router i rozdziela mi sygnal na 2 kompy.mam pytanie : Czy i w ktorym miejscu odlączac antene???
    badboy84
    Level 42  
    zależy w jakim miejscu jest ta antena i na jakiej wysokości ...
    mirekbielcza
    Level 9  
    jest na wysokosci ok 15 m a komputer jest na parterze
  • Helpful post
    badboy84
    Level 42  
    mirekbielcza wrote:
    jest na wysokosci ok 15 m a komputer jest na parterze

to gdzie jest komputer nie ma znaczenia ...
    antena jest na zewnątrz ? jakiej wysokości są zabudowania czy drzewa ?
    jeżeli antena jest najwyższym punktem w okolicy to radziłbym odłączać już nawet tak na logike :wink:
    mirekbielcza
    Level 9  
    antena jest na kominie i wlasnie wokolo domu pustka.antena az prosi sie o pioruna;) a w ktorym miejscu nalezy je odlaczyc?przy wejsciu do routera?

dzieki.pozdrawiam
  • Helpful post
    darga104@op.pl
    Level 17  
    Witam.Odłącz i zrób uziom dla niej i dla kabla ,bo koszty po uderzeniu będą
    nie współmierne do urządzeń .Prądy są tak silne że polecą po wszystkich przewodach nie połączonych mechanicznie a tylko leżących na tych od
    anteny i kablu.Przeszedłem to.Miałem uziom na antenie,na kablu nie było .
    Spaliło i antenę i połączenie .Skrzyżowanie z innymi budynkami na dachu
    straty ogromne.TV u sąsiadów ,widziałem w środku.Dosłownie nie ma co
    naprawiać ,popalone płyty
    pozdrawiam
  • Helpful post
    Lazer
    Level 23  
    Nie popali niczego tylko w przypadku odłączenia urządzeń od sieci 230V. Najczęściej sypią się urządzenia podpięte pod zasilanie gdyż w chwili wyładowania na zasilaniu potrafi się wytworzyć naprawdę duży potencjał. Chyba nikt z was jeszcze nie widział "piorunów" z gniazdka sieciowego podczas burzy. Mam własną sieć WiFi i jakoś urządzenia wytrzymują i działają poprawnie bez odłaczania anten a jedynie odłaczane jest zasilanie sieciowe. Raz tylko nie miałem możliwości odłączenia a skutek taki że zasilacz razem z AP wylądował w śmieciach...

Zasada ta sama jak z wynalezieniem prądu elektrycznego. Latawiec, mokry sznurek i kluczyk do niego przywiązany....
    mirekbielcza
    Level 9  
    dziekuje wszystkim za porady.Wielkie dziekuje.pozdrawiam
    kondensator
    Level 36  
    ... czy w Pogotowiu, Straży Pożarnej, stacjach bazowych GSM itp.
    odłączają anteny lub zasilanie bo "idzie burza" ?
    Proponuję poczytać książkę A. Charoy'a (WNT, 1999/2000), link był w: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic540429.html

PS. warto, aby Autor tematu poprawił jego tytuł (język polski...)
    Lazer
    Level 23  
    Quote:
    ... czy w Pogotowiu, Straży Pożarnej,stacjach bazowych GSM itp.

kondensator jest jeden drobiazg... cena instalacji ochronnej. W miejscach które wymieniłeś byli sobie panowie z uprawnieniami pomarańczowego kartonika z literką "E" i ich zadaniem nie było tylko podpięcie układu masztów do instalacji odgromowej czy jak wolisz neutralno-ochronnej. Zakładali tam napewno sprzęt za który kupił byś drogą furę z roczną darmową możliwością tankowania jej. W domu odłączasz i masz spokój chyba że nie chcesz to jesteś narażony na straty ...

encyklopedia wrote:
    ...natężenie prądu przy wyładowaniu wynosi około 250 000 A, napięcie około 30 milionów V.

Zastanawiam się jakie urządzenie elektroniczne przetrwa bezpośredni czy nawet pośredni kontakt z piorunem ... nawet z instalacją ochronną .... żadne ?:)

Słowo jeszcze o BTS GSM ... Zastanawia mnie jedno. Czemu podczas silnych wyładowań zwanych dalej burzą mój telefon nie próbuje nawiązać połaczenia z BTSem oddalonym ode mnie o 900m tylko traci sygnał który według telefonu jest sygnałem MAX, zrywa połaczenie z nim, szuka i laczy się z BTSami oddalonymi ode mnie o 5-10 km ? Po burzy łaczy się z nim ponownie bez problemu...
    W mieście tego nie doświadczysz bo masz BTSów nasiane tyle że głowa mała... Ciekawostka ?
    kondensator
    Level 36  
    Lazer wrote:
    Quote:
    ... czy w Pogotowiu, Straży Pożarnej,stacjach bazowych GSM itp.

(1) kondensator jest jeden drobiazg... cena instalacji ochronnej.(...)
    Zakładali tam napewno sprzęt za który kupił byś drogą furę z roczną darmową możliwością tankowania jej.
    (2) W domu odłączasz i masz spokój chyba że nie chcesz to jesteś narażony na straty ...
    (3)
    encyklopedia wrote:
    ...natężenie prądu przy wyładowaniu wynosi około 250 000 A, napięcie około 30 milionów V.

Zastanawiam się jakie urządzenie elektroniczne przetrwa bezpośredni czy nawet pośredni kontakt z piorunem ... nawet z instalacją ochronną .... żadne ?:)

(1) Koszt 300m DY 1.5mm2, warystorów, iskierników może ponieść
    nawet biedny student, a co dopiero Osiedlowy Dostawca Internetu :)
    (2) Właśnie w momencie rozłączenia wystąpi różnica potencjałów
    (3) 99% uszkodzeń to nie skutki bezpośredniego wyładowania pioruna,
    ale ładunków elektrostatycznych, mikrowyładowań, prądów w dużych
    pętlach masy wywołanych polem magnetycznym od pobliskiego
    wyładowania, przepięciami w sieci zasilającej, oraz braku wiedzy
    i wyobraźni użytkowników / instalatorów.
    Właśnie przed takimi uszkodzeniami można sie bronić z pomocą w/w
    materiałów, trzeba tylko wiedzieć jak z nich zrobić użytek i włożyć w to
    własną pracę (nawet dużo pracy, jeśli się nie robiło od początku dobrze).
    Oczywiście można kupować wszystko zagraniczne, w ładnych obudowach,
    z wieloma atestami, w specjalizowanej firmie, która za dodatkową opłatą
    to zainstaluje. Pozostanie tylko zapłacić, a kto ma to zrefundować ?
    Abonenci, którzy w przypadku podwyżki uciekną do "Neosr..." ?

Książka A.Charoya (4 części) kosztuje tyle, ile 3 najtańsze karty WLAN.
    Jeżeli to też za drogo, to... (szkoda pisać)
    Zachęcam do lektury, zwłaszcza, ze nie wiadomo czy będzie wznowienie,
    gdyż dzięki zawartym w niej informacjom, wiele osób samemu i tanio
    zabezpieczy swoje instalacje, zmniejszy poziom zakłóceń...
    Lazer
    Level 23  
    Chciałbym zobaczyć tą twoją instalację ochronną z DY 1.5 mm2 :) o ile mnie wzrok nie myli patrząc na takie instalacje to wkopana w ziemię "bednarka" ma na oko szerokości 25-35mm i gruba na ok. 2-3mm a do niej przykręcony drut 3.5-4mm2 jak nie więcej jako instalacja odgromowa więc tą "półtorówkę" możesz sobie założyć do oświetlenia wewnątrz budynku....

... iskierniki ? za wolne proszę pana bo zanim sam zadziała zdąży pojarać się to coś elektronicznego które miał by zabezpieczyć. Widziałem zabezpieczenia lini telefonicznych właśnie na iskiernikach ... po burzy gdzie dobrze walnęło i wcale nie centralnie w linię ale gdzieś w ziemię obok iskiernik rozwalony a w telefonie pojarane ścieżki...

wikipedia wrote:
    ... warystor trakcie pracy jako odgromnik (połączenie szeregowe pomiędzy piorunochronem a uziemieniem) jego mała rezystancja, wywołana ogromnym napięciem pioruna, pozwala na swobodny przepływ prądu do ziemi...

hmmm... równie dobrze może go nie być ...

Kto ci każe odłaczać urządzenie w chwili gdy nad dachem masz kolorowo od piorunów? Sam prosisz się o porażenie ... Widzisz że nadciąga burza wyłaczasz sprzęt i pod żadnym pozorem nie wrzucasz odłaczonego np. zasilacza czy kabla antenowego TV na kaloryfer jak to stare babcie kiedyś robiły...

Przytoczę jeszcze pewien epizod...
    W mojej miejscowości przyszła sobie burza. Waliło zdrowo a jeden z obranych punktów jakie wybrał sobie piorun to latarnia oddalona o 50m od mojego domu (każda ma swoją instalację odgromową i są połaczone ze sobą zakopaną bednarką w ziemi). Trzasło tylko raz. Na ulicy zgasły wszystkie latarnie, rozwaliło transformator średniego napięcia, na ulicy u ludzi sprzęt AGD poszedł na śmieci tylko dla tego że nie odłaczyli go od sieci 230V a na drugi dzień pracownicy zakładu energetycznego mieli co robić przez większą część dnia. Strat u tych co pomyśleli i odłaczyli nie było a reszta nie przestawała klnąć nawet ta część która miała instalacje odgromowe więc jakie wnioski się nasuwają? Odłaczyć i mieć spokój czy bawić się w 300m DY 1.5mm2 ?
    kondensator
    Level 36  
    -> Lazer
    Poczytaj proszę o sieci masy budynku (->A.Charoy).
    Celowo napisałem DY 1.5mm2, bo wystarczy cieńszy, ale mechanicznie
    był by za delikatny. Chodzi o dużo połączeń, gęstą sieć, małe oczka sieci,
    co do pewnego stopnia udaje blachę, klatkę Faraday'a z perforacją :)
    W przeciwległych przewodach oczka sieci, kierunki prądu zaindukowanego
    pobliskim wyładowaniem atmosferycznym są przeciwne, a w środku oczka
    wypadkowe pole magnetyczne jest zerowe.
    Przy bezpośrednim uderzeniu pioruna prąd również rozdziela się na wiele
    przewodów zgodnie z prawem Kirchoff'a.
    Sieć masy eliminuje też problemy z elektrostatyką, i w sporym stopniu
    z zakłóceniami (zależnie od dodatkowych środków).
    Możesz użyć przekroju 1000mm2 i elektronikę rozniesie przez prądy
    zaindukowane od pola magnetycznego, jeżeli pętle, oczka sieci mas będą
    za duże, połączenia z tą siecią za długie; warystory, iskierniki podłączone
    długimi przewodami też okażą sie dekoracją.
    Nie proponuję nikomu likwidować instalacji odgromowej, zwodów 40mm2
    zastępować cieńszymi, ale uzupełnić zaniedbania wynikłe z przestarzałej
    wiedzy z epoki urządzeń lampowych, których byle piorun nie był w stanie
    popsuć ani zakłócić.
    Przy odpowiednio gęstej sieci masy i prawidłowym okablowaniu,
    połączenie z ziemią nie jest nawet konieczne dla bezpieczeństwa
    elektroniki (przykład: samolot, samochód, radiosonda meteorologiczna,
    bojowy wóz piechoty...).
    Można wydać dużo pieniędzy i nic nie pomoże, można też wydać mało
    i mądrze, dołożyć do tego sporo własnej pracy... i patrzeć jak u sąsiadów
    psuje się sprzęt, "a przecież mieli instalację odgromową i zabezpieczenie
    B+C znanej firmy w rozdzielni"
    Lazer
    Level 23  
    Nie rozumiem po co mi cytujesz książkę? Reguły odnośnie praw znam doskonale. Nie wszystko co tam jest napisane da się zastosować.
    W chwili kiedy nawet zrobisz sobie "siatkę" z tego kabelka i urządzenia elektryczne zostawisz podpięte do sieci antena będzie robiła za piorunochron a obwody drukowane w urządzeniach elektronicznych nie mają odstępów kilometra więc przy tak dużym potencjale nie będą stanowiły jakiejkolwiek przeszkody, tak samo układy półprzewodnikowe....
    Przytoczyłeś przykład więc ci wyjaśnię
    w samolocie , samochodzie ... jesteś bezpieczny bo jesteś we wspomnianej klatce ale tylko dopuki nie dotykasz części metalowych (porażenie) a nad anteną czy masztem nie zrobisz siatki ...
    Można tak polemizowć długo i namietnie a piorun to nie iskra w zapalniczce piezo... Przykłady książkowe których się czepiłeś mają minimalizować a nie wyeliminować zaistniałe sytuacje związane z piorunami bo wyeliminowanie jest fizycznie nie możliwe ze względu na nieprzewidywalność jakimi są te zjawiska atmosferyczne....
    To czy ty sobie zrobisz 5 "zejść" czy 500 to nie oznacza wcale że przez wszystkie popłynie w ten sam sposób i cię uchroni w 100%. Prąd elektryczny płynie ZAWSZE po najmniejszej linii oporu więc wybierze sobie jedną drogę a konkretną a nie wszystkie na raz o czym powinieneś wiedzieć. ..
    kondensator
    Level 36  
    ->Lazer
    Nie wątpię, że znasz reguły, ale pisałem to dla zachęcenia do ich poznania
    tych, którzy ich nie znają, a to czytają.
    Na 100% nikt się nie zabezpieczy, ale nie zrobienie samemu rzeczy, które
    można zrobić, w dodatku niedrogo, to niedbalstwo, skutków którego
    nie można zwalać na "pioruny".
    Akurat anteny mikrofalowe dużo łatwiej zabezpieczyć niż te na fale krótkie.
    Na 2.4GHz można zrobić samemu dławiki ćwierćfalowe, a nawet układy
    podobne jak robi Polyphazer. Tym bardziej zwody poziome zawieszane nad
    antenami. Linków do fotografii nie będę szukał i przytaczał, kto chce znajdzie.

Będąc w całości wewnątrz klatki Faraday'a możesz się od niej nie izolować.

Sieć masy (w 3 wymiarach) to nie wszystko, ale od niej warto zacząć.
    Lazer
    Level 23  
    Była sobie dzisiaj ładna pogoda i nadciągnęły czarne chmurki. Walnęło tylko raz ale konkretnie i wcale nie tak blisko ...
    Wszystko piknie porobione doziemione, cuda wianki i bałwanki a co do strat... zasilacz AP x2, AP Dlink 2100 x1, UPS APC 600 (wybuchły tranzystory 8 szt. a zabezpieczenia przetrwały) x1, router LinkSys x1 ugotowane na mięciutko a sieć na 37 kompów zdechła i 5h latania i sprawdzania czy czegoś jeszcze nie ufajczyło...
    szczęście że miałem rezerwowy sprzęt...

Powód? Nie odłaczyłem zasilania bo mnie w domu nie było więc kolego kondensator książkowe opowieści czytaj sobie dalej do poduszki bo to ładnie się czyta ale w realnych warunkach się nie sprawdza wcale...
    jacekowski
    Level 19  
    a ja dodam od siebie ze mam w kominie kabel antenowy i polaczony z nim sieciowy antena uziemiona i siec dziala tak juz dlugooooooo

Dodano po 1 [minuty]:

antena telewizyjna a nie sieciowa
    Lazer
    Level 23  
    Tak ale do kondensatorka nie dociera że niemal 90% uszkodzeń sprzętu pochodzi od strony linii zasilającej 230V a na to jedyne zabezpieczenie to odłaczenie sprzętu. Nie pomogą iskrowniki czy warystory czy inne sposoby. Dopuki nie straci sprzętu to będzie się zasłaniał książką i tym co w niej jest napisane...
    kondensator
    Level 36  
    Jak na razie, to Szanownym Kolegom "psuje się" sprzęt.
    Czy to przypadek ?
    Można dalej zadawać pytania, stosować babci sposoby,
    po burzy kupować nowy sprzęt... i tak w koło.
    Niektórym nie jest dane wyrwać się z tej pętli, innym tak.
    Wszystkim życzę powodzenia w budowie bezpiecznych instalacji.