Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy odłanczać antene podczas burzy?

mirekbielcza 16 Maj 2007 16:44 6167 18
  • #1 16 Maj 2007 16:44
    mirekbielcza
    Poziom 9  

Mam internet radiowy i antene na kominie na szczycie domu.Na pierwszym pietrze jest router i rozdziela mi sygnal na 2 kompy.mam pytanie : Czy i w ktorym miejscu odlączac antene???

0 18
  • #2 16 Maj 2007 16:47
    badboy84
    Poziom 37  

zależy w jakim miejscu jest ta antena i na jakiej wysokości ...

0
  • #3 16 Maj 2007 16:49
    mirekbielcza
    Poziom 9  

jest na wysokosci ok 15 m a komputer jest na parterze

0
  • Pomocny post
    #4 16 Maj 2007 16:57
    badboy84
    Poziom 37  

mirekbielcza napisał:
    jest na wysokosci ok 15 m a komputer jest na parterze

to gdzie jest komputer nie ma znaczenia ...
    antena jest na zewnątrz ? jakiej wysokości są zabudowania czy drzewa ?
    jeżeli antena jest najwyższym punktem w okolicy to radziłbym odłączać już nawet tak na logike :wink:

0
  • #5 16 Maj 2007 17:01
    mirekbielcza
    Poziom 9  

antena jest na kominie i wlasnie wokolo domu pustka.antena az prosi sie o pioruna;) a w ktorym miejscu nalezy je odlaczyc?przy wejsciu do routera?

dzieki.pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #6 16 Maj 2007 17:32
    darga104@op.pl
    Poziom 17  

Witam.Odłącz i zrób uziom dla niej i dla kabla ,bo koszty po uderzeniu będą
    nie współmierne do urządzeń .Prądy są tak silne że polecą po wszystkich przewodach nie połączonych mechanicznie a tylko leżących na tych od
    anteny i kablu.Przeszedłem to.Miałem uziom na antenie,na kablu nie było .
    Spaliło i antenę i połączenie .Skrzyżowanie z innymi budynkami na dachu
    straty ogromne.TV u sąsiadów ,widziałem w środku.Dosłownie nie ma co
    naprawiać ,popalone płyty
    pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #7 16 Maj 2007 18:15
    Lazer
    Poziom 23  

Nie popali niczego tylko w przypadku odłączenia urządzeń od sieci 230V. Najczęściej sypią się urządzenia podpięte pod zasilanie gdyż w chwili wyładowania na zasilaniu potrafi się wytworzyć naprawdę duży potencjał. Chyba nikt z was jeszcze nie widział "piorunów" z gniazdka sieciowego podczas burzy. Mam własną sieć WiFi i jakoś urządzenia wytrzymują i działają poprawnie bez odłaczania anten a jedynie odłaczane jest zasilanie sieciowe. Raz tylko nie miałem możliwości odłączenia a skutek taki że zasilacz razem z AP wylądował w śmieciach...

Zasada ta sama jak z wynalezieniem prądu elektrycznego. Latawiec, mokry sznurek i kluczyk do niego przywiązany....

0
  • #8 17 Maj 2007 17:29
    mirekbielcza
    Poziom 9  

dziekuje wszystkim za porady.Wielkie dziekuje.pozdrawiam

0
  • #10 17 Maj 2007 21:57
    Lazer
    Poziom 23  

Cytat:
    ... czy w Pogotowiu, Straży Pożarnej,stacjach bazowych GSM itp.
    odłączają anteny lub zasilanie bo "idzie burza" ?

kondensator jest jeden drobiazg... cena instalacji ochronnej. W miejscach które wymieniłeś byli sobie panowie z uprawnieniami pomarańczowego kartonika z literką "E" i ich zadaniem nie było tylko podpięcie układu masztów do instalacji odgromowej czy jak wolisz neutralno-ochronnej. Zakładali tam napewno sprzęt za który kupił byś drogą furę z roczną darmową możliwością tankowania jej. W domu odłączasz i masz spokój chyba że nie chcesz to jesteś narażony na straty ...

encyklopedia napisał:
    ...natężenie prądu przy wyładowaniu wynosi około 250 000 A, napięcie około 30 milionów V.

Zastanawiam się jakie urządzenie elektroniczne przetrwa bezpośredni czy nawet pośredni kontakt z piorunem ... nawet z instalacją ochronną .... żadne ?:)

Słowo jeszcze o BTS GSM ... Zastanawia mnie jedno. Czemu podczas silnych wyładowań zwanych dalej burzą mój telefon nie próbuje nawiązać połaczenia z BTSem oddalonym ode mnie o 900m tylko traci sygnał który według telefonu jest sygnałem MAX, zrywa połaczenie z nim, szuka i laczy się z BTSami oddalonymi ode mnie o 5-10 km ? Po burzy łaczy się z nim ponownie bez problemu...
    W mieście tego nie doświadczysz bo masz BTSów nasiane tyle że głowa mała... Ciekawostka ?

0
  • #11 17 Maj 2007 23:47
    kondensator
    Poziom 36  

Lazer napisał:
    Cytat:
    ... czy w Pogotowiu, Straży Pożarnej,stacjach bazowych GSM itp.
    odłączają anteny lub zasilanie bo "idzie burza" ?

(1) kondensator jest jeden drobiazg... cena instalacji ochronnej.(...)
    Zakładali tam napewno sprzęt za który kupił byś drogą furę z roczną darmową możliwością tankowania jej.
    (2) W domu odłączasz i masz spokój chyba że nie chcesz to jesteś narażony na straty ...
    (3)
    encyklopedia napisał:
    ...natężenie prądu przy wyładowaniu wynosi około 250 000 A, napięcie około 30 milionów V.

Zastanawiam się jakie urządzenie elektroniczne przetrwa bezpośredni czy nawet pośredni kontakt z piorunem ... nawet z instalacją ochronną .... żadne ?:)

(1) Koszt 300m DY 1.5mm2, warystorów, iskierników może ponieść
    nawet biedny student, a co dopiero Osiedlowy Dostawca Internetu :)
    (2) Właśnie w momencie rozłączenia wystąpi różnica potencjałów
    (3) 99% uszkodzeń to nie skutki bezpośredniego wyładowania pioruna,
    ale ładunków elektrostatycznych, mikrowyładowań, prądów w dużych
    pętlach masy wywołanych polem magnetycznym od pobliskiego
    wyładowania, przepięciami w sieci zasilającej, oraz braku wiedzy
    i wyobraźni użytkowników / instalatorów.
    Właśnie przed takimi uszkodzeniami można sie bronić z pomocą w/w
    materiałów, trzeba tylko wiedzieć jak z nich zrobić użytek i włożyć w to
    własną pracę (nawet dużo pracy, jeśli się nie robiło od początku dobrze).
    Oczywiście można kupować wszystko zagraniczne, w ładnych obudowach,
    z wieloma atestami, w specjalizowanej firmie, która za dodatkową opłatą
    to zainstaluje. Pozostanie tylko zapłacić, a kto ma to zrefundować ?
    Abonenci, którzy w przypadku podwyżki uciekną do "Neosr..." ?

Książka A.Charoya (4 części) kosztuje tyle, ile 3 najtańsze karty WLAN.
    Jeżeli to też za drogo, to... (szkoda pisać)
    Zachęcam do lektury, zwłaszcza, ze nie wiadomo czy będzie wznowienie,
    gdyż dzięki zawartym w niej informacjom, wiele osób samemu i tanio
    zabezpieczy swoje instalacje, zmniejszy poziom zakłóceń...

0
  • #12 18 Maj 2007 03:08
    Lazer
    Poziom 23  

Chciałbym zobaczyć tą twoją instalację ochronną z DY 1.5 mm2 :) o ile mnie wzrok nie myli patrząc na takie instalacje to wkopana w ziemię "bednarka" ma na oko szerokości 25-35mm i gruba na ok. 2-3mm a do niej przykręcony drut 3.5-4mm2 jak nie więcej jako instalacja odgromowa więc tą "półtorówkę" możesz sobie założyć do oświetlenia wewnątrz budynku....

... iskierniki ? za wolne proszę pana bo zanim sam zadziała zdąży pojarać się to coś elektronicznego które miał by zabezpieczyć. Widziałem zabezpieczenia lini telefonicznych właśnie na iskiernikach ... po burzy gdzie dobrze walnęło i wcale nie centralnie w linię ale gdzieś w ziemię obok iskiernik rozwalony a w telefonie pojarane ścieżki...

wikipedia napisał:
    ... warystor trakcie pracy jako odgromnik (połączenie szeregowe pomiędzy piorunochronem a uziemieniem) jego mała rezystancja, wywołana ogromnym napięciem pioruna, pozwala na swobodny przepływ prądu do ziemi...

hmmm... równie dobrze może go nie być ...

Kto ci każe odłaczać urządzenie w chwili gdy nad dachem masz kolorowo od piorunów? Sam prosisz się o porażenie ... Widzisz że nadciąga burza wyłaczasz sprzęt i pod żadnym pozorem nie wrzucasz odłaczonego np. zasilacza czy kabla antenowego TV na kaloryfer jak to stare babcie kiedyś robiły...

Przytoczę jeszcze pewien epizod...
    W mojej miejscowości przyszła sobie burza. Waliło zdrowo a jeden z obranych punktów jakie wybrał sobie piorun to latarnia oddalona o 50m od mojego domu (każda ma swoją instalację odgromową i są połaczone ze sobą zakopaną bednarką w ziemi). Trzasło tylko raz. Na ulicy zgasły wszystkie latarnie, rozwaliło transformator średniego napięcia, na ulicy u ludzi sprzęt AGD poszedł na śmieci tylko dla tego że nie odłaczyli go od sieci 230V a na drugi dzień pracownicy zakładu energetycznego mieli co robić przez większą część dnia. Strat u tych co pomyśleli i odłaczyli nie było a reszta nie przestawała klnąć nawet ta część która miała instalacje odgromowe więc jakie wnioski się nasuwają? Odłaczyć i mieć spokój czy bawić się w 300m DY 1.5mm2 ?

0
  • #13 18 Maj 2007 16:37
    kondensator
    Poziom 36  

-> Lazer
    Poczytaj proszę o sieci masy budynku (->A.Charoy).
    Celowo napisałem DY 1.5mm2, bo wystarczy cieńszy, ale mechanicznie
    był by za delikatny. Chodzi o dużo połączeń, gęstą sieć, małe oczka sieci,
    co do pewnego stopnia udaje blachę, klatkę Faraday'a z perforacją :)
    W przeciwległych przewodach oczka sieci, kierunki prądu zaindukowanego
    pobliskim wyładowaniem atmosferycznym są przeciwne, a w środku oczka
    wypadkowe pole magnetyczne jest zerowe.
    Przy bezpośrednim uderzeniu pioruna prąd również rozdziela się na wiele
    przewodów zgodnie z prawem Kirchoff'a.
    Sieć masy eliminuje też problemy z elektrostatyką, i w sporym stopniu
    z zakłóceniami (zależnie od dodatkowych środków).
    Możesz użyć przekroju 1000mm2 i elektronikę rozniesie przez prądy
    zaindukowane od pola magnetycznego, jeżeli pętle, oczka sieci mas będą
    za duże, połączenia z tą siecią za długie; warystory, iskierniki podłączone
    długimi przewodami też okażą sie dekoracją.
    Nie proponuję nikomu likwidować instalacji odgromowej, zwodów 40mm2
    zastępować cieńszymi, ale uzupełnić zaniedbania wynikłe z przestarzałej
    wiedzy z epoki urządzeń lampowych, których byle piorun nie był w stanie
    popsuć ani zakłócić.
    Przy odpowiednio gęstej sieci masy i prawidłowym okablowaniu,
    połączenie z ziemią nie jest nawet konieczne dla bezpieczeństwa
    elektroniki (przykład: samolot, samochód, radiosonda meteorologiczna,
    bojowy wóz piechoty...).
    Można wydać dużo pieniędzy i nic nie pomoże, można też wydać mało
    i mądrze, dołożyć do tego sporo własnej pracy... i patrzeć jak u sąsiadów
    psuje się sprzęt, "a przecież mieli instalację odgromową i zabezpieczenie
    B+C znanej firmy w rozdzielni"

0
  • #14 18 Maj 2007 17:09
    Lazer
    Poziom 23  

Nie rozumiem po co mi cytujesz książkę? Reguły odnośnie praw znam doskonale. Nie wszystko co tam jest napisane da się zastosować.
    W chwili kiedy nawet zrobisz sobie "siatkę" z tego kabelka i urządzenia elektryczne zostawisz podpięte do sieci antena będzie robiła za piorunochron a obwody drukowane w urządzeniach elektronicznych nie mają odstępów kilometra więc przy tak dużym potencjale nie będą stanowiły jakiejkolwiek przeszkody, tak samo układy półprzewodnikowe....
    Przytoczyłeś przykład więc ci wyjaśnię
    w samolocie , samochodzie ... jesteś bezpieczny bo jesteś we wspomnianej klatce ale tylko dopuki nie dotykasz części metalowych (porażenie) a nad anteną czy masztem nie zrobisz siatki ...
    Można tak polemizowć długo i namietnie a piorun to nie iskra w zapalniczce piezo... Przykłady książkowe których się czepiłeś mają minimalizować a nie wyeliminować zaistniałe sytuacje związane z piorunami bo wyeliminowanie jest fizycznie nie możliwe ze względu na nieprzewidywalność jakimi są te zjawiska atmosferyczne....
    To czy ty sobie zrobisz 5 "zejść" czy 500 to nie oznacza wcale że przez wszystkie popłynie w ten sam sposób i cię uchroni w 100%. Prąd elektryczny płynie ZAWSZE po najmniejszej linii oporu więc wybierze sobie jedną drogę a konkretną a nie wszystkie na raz o czym powinieneś wiedzieć. ..

0
  • #15 18 Maj 2007 18:48
    kondensator
    Poziom 36  

->Lazer
    Nie wątpię, że znasz reguły, ale pisałem to dla zachęcenia do ich poznania
    tych, którzy ich nie znają, a to czytają.
    Na 100% nikt się nie zabezpieczy, ale nie zrobienie samemu rzeczy, które
    można zrobić, w dodatku niedrogo, to niedbalstwo, skutków którego
    nie można zwalać na "pioruny".
    Akurat anteny mikrofalowe dużo łatwiej zabezpieczyć niż te na fale krótkie.
    Na 2.4GHz można zrobić samemu dławiki ćwierćfalowe, a nawet układy
    podobne jak robi Polyphazer. Tym bardziej zwody poziome zawieszane nad
    antenami. Linków do fotografii nie będę szukał i przytaczał, kto chce znajdzie.

Będąc w całości wewnątrz klatki Faraday'a możesz się od niej nie izolować.

Sieć masy (w 3 wymiarach) to nie wszystko, ale od niej warto zacząć.

0
  • #16 29 Maj 2007 21:21
    Lazer
    Poziom 23  

Była sobie dzisiaj ładna pogoda i nadciągnęły czarne chmurki. Walnęło tylko raz ale konkretnie i wcale nie tak blisko ...
    Wszystko piknie porobione doziemione, cuda wianki i bałwanki a co do strat... zasilacz AP x2, AP Dlink 2100 x1, UPS APC 600 (wybuchły tranzystory 8 szt. a zabezpieczenia przetrwały) x1, router LinkSys x1 ugotowane na mięciutko a sieć na 37 kompów zdechła i 5h latania i sprawdzania czy czegoś jeszcze nie ufajczyło...
    szczęście że miałem rezerwowy sprzęt...

Powód? Nie odłaczyłem zasilania bo mnie w domu nie było więc kolego kondensator książkowe opowieści czytaj sobie dalej do poduszki bo to ładnie się czyta ale w realnych warunkach się nie sprawdza wcale...

0
  • #17 30 Maj 2007 00:09
    jacekowski
    Poziom 19  

a ja dodam od siebie ze mam w kominie kabel antenowy i polaczony z nim sieciowy antena uziemiona i siec dziala tak juz dlugooooooo

Dodano po 1 [minuty]:

antena telewizyjna a nie sieciowa

0
  • #18 30 Maj 2007 17:09
    Lazer
    Poziom 23  

Tak ale do kondensatorka nie dociera że niemal 90% uszkodzeń sprzętu pochodzi od strony linii zasilającej 230V a na to jedyne zabezpieczenie to odłaczenie sprzętu. Nie pomogą iskrowniki czy warystory czy inne sposoby. Dopuki nie straci sprzętu to będzie się zasłaniał książką i tym co w niej jest napisane...

0
  • #19 19 Lip 2007 12:23
    kondensator
    Poziom 36  

Jak na razie, to Szanownym Kolegom "psuje się" sprzęt.
    Czy to przypadek ?
    Można dalej zadawać pytania, stosować babci sposoby,
    po burzy kupować nowy sprzęt... i tak w koło.
    Niektórym nie jest dane wyrwać się z tej pętli, innym tak.
    Wszystkim życzę powodzenia w budowie bezpiecznych instalacji.

0
  Szukaj w 5mln produktów