Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Końcówka mocy. Jakie Tranzystory?

Dr. Plamo 19 May 2007 16:36 5227 29
 • #1
  Dr. Plamo
  Level 12  
  Witam. Chciałbym zbudować końcówkę mocy na tranzystorach i mam pytanie co byście polecili. Co sadzicie o końcówce na tranzystorach 2N3055 https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic112236.html
  warto inwestować w to? Z tego co czytałem to ten projekt nie jest wolny od błędów, ale z drugiej strony ma bardzo małe zniekształcenia, (poza tym te tranzystorki bardzo ładnie wyglądają :D) ale nie o to chodzi. Byłbym szczęśliwy jak byście wyrazili swoje opinie na temat tych tranzystorów i tej końcówki mocy. Za odpowiedzi z góry dziękuje.
 • #3
  Dr. Plamo
  Level 12  
  Ale z tego co się orientuję to KD503 są czeskimi odpowiednikami 2N3055?? Szukałem na elektrodzie jakiegoś fajnego projektu ale za wiele tego nie ma. Czy ktoś może miał do czynienia ze wzmacniaczami na tego typu tranzystorach i mógł by jakiś projekt śmiało polecić??
 • #4
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Tak nie do końca są odpowiednikami :) KD mają szersze pasmo, a wzmacniaczy na nich jest całe mnóstwo WS 303, WS 503, Kleopatra PA-1801.

  Pozdrawiam
 • #5
  Dr. Plamo
  Level 12  
  No ja osobiście posiadam ZODIAKA DSS 402 i on w końcówce ma właśnie cztery 2N3055 i porównując go do o wiele mocniejszych wzmacniaczy PW9013 i AT 9100 gra od nich o niebo lepiej. Dlatego chciałem budować końcówkę mocy na tych tranzystorach. Czy ewentualnie była by możliwość zbudowania wzmacniacza opierając się na schemacie zodiaka?? Chodzi mi o zwiększenie i tak już dobrych parametrów??
 • #6
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Oczywiście można zbudować końcówkę opierając się o Zodiaka.
  Ja osobiście bym wolał zbudować coś w oparciu o Radmora 5102 i wymienić tranzystory z 2N3055, na KD 503 albo końcówkę mocy z WS 303/WS503.
  W końcówce od radmorka można lekko podnieść napięcie zasilające.

  Wypróbuj KD503, a na pewno usłyszysz różnicę. Mnie się bardziej podoba "ich brzmienie".

  Pozdrawiam
 • #7
  Dr. Plamo
  Level 12  
  Na pewno w ZODIACZKU nie będę dłubał ponieważ jest to pełen orginał i chce żeby taki narazie pozostał. No o końcówce z RADMORA nie pomyślałem, może to być nie głupi pomysł. W radmorze końcówka jest na oddzielnej płytce?? Mi właśnie chodzi o takie brzmienie typowe dla unitry ale jednocześnie żeby było ciut lepsze (nie męczące). Dokładnie ma mi się "bardzo podobać"
 • #8
  Artur k.
  Admin of Audio group
  W radmorze 5102 jest na oddzielnej płytce (w sumie na dwóch - tranzystory końcowe na oddzielnej).

  W Zodiaku wcale nie trzeba grzebać, wystarczy odwzorować ze schematu.
  Popatrz także na WS-303, tam jest końcówka, prosta i niezawodna.

  Pozdrawiam
 • #9
  Dr. Plamo
  Level 12  
  Schemat Radmora juz dorwałem ale tego do WS-303 nigdzie nie mogę znaleźć...
 • #11
  Dr. Plamo
  Level 12  
  No niestety linka który mi podałeś nie mogę otworzyć, natomiast znalazłem schemat do WS-503. Teraz tylko będę musiał je przeanalizować i wybrać najprostszy co nie będzie łatwe. Dosyć nieczytelne są te schematy, przynajmniej dla mnie :cry: Ten schemat do WS-503 jest bardzo nieczytelny, w niektórych przypadkach nie da sie odczytać oznaczeń elementów. Czy ktoś ma może jakiś inny bardziej czytelny??
 • #12
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Linka nie możesz otworzyć, bo administracja forum coś kombinuje z wyszukiwarką. Niedługo będzie działał.

  Jeśli chodzi o schemat, to niestety mój również nie jest najlepszy ale za to mam WS 303, więc w razie potrzeby mogę sprawdzić jakie elementy są we wzmacniaczu.
  Jeśli chodzi o sam układ końcówki, to śmiało można go "odchudzić" wywalając tranzystory T113 i T114. Te tranzystory pełnią funkcję ogranicznika amplitudy (gdy przez rezystory wyrównawcze popłynie zbyt duży prąd, wówczas tranzystory te się otwierają i zmniejszają wysterowanie tranzystorów końcowych).

  Pozdrawiam
 • #13
  Dr. Plamo
  Level 12  
  Artur k. czy na schemacie 303 i 503 sa takie same oznaczenia?? Tak pomyślałem czy dało by sie do tej końcówki dodać jeszcze tranzystorów i podnieść napięcie zasilania i oczywiście rezystory metalizowane. Zmieniło by to parametry w znaczący sposób??
 • #14
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Dr. Plamo wrote:
  Artur k. czy na schemacie 303 i 503 sa takie same oznaczenia??

  Nie mam pojęcia, wieczorem sprawdzę czy numeracja się zgadza. Na pewno schemat końcówek jest taki sam, ponieważ oba wzmacniacze różnią się tylko budową przedwzamcniacza.
  Dr. Plamo wrote:

  Tak pomyślałem czy dało by sie do tej końcówki dodać jeszcze tranzystorów i podnieść napięcie zasilania i oczywiście rezystory metalizowane. Zmieniło by to parametry w znaczący sposób??


  Dodanie tranzystorów (jak rozumiem końcowych) nie ma wpływu na brzmienie, ani moc wyjściową. jeśli dołożysz do tego co jest jeszcze jedną parę to po prostu wzmacniacz będzie mógł pracować z mniejszymi impedancjami obciążenia. Parametrem krytycznym jest napięcie kolektor-emiter tranzystorów, poza tym jeśli zwiększysz napięcie za bardzo to "rozjadą się" punkty pracy tranzystorów.
  Jeśli chodzi o rezystory metalizowane to jak dla mnie jest przerostem formy nad treścią. Niektórzy ponoć słyszą dużą różnicę, ja osobiście nie słyszę aż takiej, żeby ładować w to pieniądze. To już kwestia gustu albo raczej autosugestii.

  Pozdrawiam
 • #15
  Dr. Plamo
  Level 12  
  Wpadł mi jeszcze taki pomysł do głowy, żeby zrobić wzmacniacz mostkowy. Czy nie było by z tym problemu?? Co trzeba by było zmienić w schemacie WS-303 lub radmora żeby pracował bezproblemowo w mostku przy obciążeniu 8Ω.
 • #16
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Zmieniać nie trzeba nic.
  Sygnał należy doprowadzić do końcówek mocy przez inwerter fazy.
  Schematy inwerterów znajdziesz na elektrodzie.

  Pozdrawiam
 • #17
  Dr. Plamo
  Level 12  
  Ze względu na czytelność schematu na razie spróbuję zająć sie schematem od radmora. I w związku z tym mam jeszcze kilka pytań. Do czego służy przełącznik zaznaczony na czerwono i o co chodzi z tą masą też zaznaczoną na czerwono??
  Końcówka mocy. Jakie Tranzystory?
 • #19
  Ptolek
  Level 36  
  A masa zaznaczona na czerwono oznacza, że w tym miejscu podłączony jest oplot (ekran) przewodu ekranowanego do masy.
  Podepnę się pod temat i zapytam, co sądzicie o tak małej wartości wzmocnienia w "radmorowskiej" końcówce mocy? Bo o ile dobrze widzę, w sprzężeniu zwrotnym mamy rezystory 18k i 6,2k.
  Co daje wzmocnienie ok. 4x. Dla znakomitej większości polskich wzmacniaczy, wzmocnienie końcówki mocy to ok. 30x. Czy to małe wzmocnienie jest powodem, dla którego brzmienie tego wzmacniacza tak się ludziom podoba? Poprawia to niektóre parametry (m.in. szybkość wzmacniacza) ale pogarsza inne (zniekształcenia TIM).
 • #20
  Dr. Plamo
  Level 12  
  Ptolek ja na Twoje pytanie nie potrafię odpowiedzieć. Natomiast jeszcze znalazłem cos w tym schemacie co mnie intryguje. Wiecie może do czego służy ten potencjometr??
  dodam ze podłączony jest do masy zasilacza.

  Końcówka mocy. Jakie Tranzystory?
 • #21
  Ptolek
  Level 36  
  Wygląda to jak prostownik wartości szczytowej do miernika wysterowania, z potencjometrem montażowym do regulacji czułości.
 • #22
  Dr. Plamo
  Level 12  
  Czyli nie jest to potrzebne??
 • #23
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Jeśli nie zamierzasz robić "wychyłowego" wskaźnika wysterowania to nie :)

  :arrow: Plotek

  Nigdy nie zastanawiałem się nad wzmocnieniem radmora :), jednak coś mi mówi, że źle rozumujesz.
  W serwisówce podane jest wzmocnienie w dB, a nie w V/V.
  Poza tym nie możliwe, żeby ono wynosiło 4x, ponieważ amplituda sygnału na wyjściu jest rzędu 18V, a to oznacza że na wejście musiałbyś podawać sygnał o wartości prawie 5V - tak na pewno nie jest.

  Pozdrawiam
 • #24
  Ptolek
  Level 36  
  Zdaję sobie sprawę z tego co piszesz. Dlatego właśnie mnie to dziwi. Może te wartości rezystorów to błąd na schemacie, albo ja źle widzę?
 • Helpful post
  #25
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Ptolek wrote:
  albo ja źle widzę?

  Z Twoim wzrokiem wszystko w porządku :), nie jestem ekspertem od sprzężeń zwrotnych, więc nie jestem w stanie odpowiedzieć na Twoje pytanie. Logika podpowiada, że na pewno jest inaczej.

  Pozdrawiam
 • #26
  Dr. Plamo
  Level 12  
  No to mnie panowie trochę zmartwiliście. To jak to z tymi wartościami jest? Ja juz płytkę zaczynałem projektować... Czy ktoś nie ma końcówki od radmora żeby to sprawdzić??
 • #27
  Ptolek
  Level 36  
  Nie ma się czym martwić. Schemat jest dobry (poza tą jedną wątpliwością co do wzmocnienia). Jakby wzmacniacz miał nie zadziałać, to na pewno nie z powody tych rezystorów. Ale osobiście jako R1006 dałbym 47k.
 • #28
  Dr. Plamo
  Level 12  
  A zastosowanie wartości podanych na schemacie spowodowało by??
 • Helpful post
  #29
  Ptolek
  Level 36  
  Jeżeli faktycznie w Radmorze są takie wartości, spowodowałoby poprawną pracę przy stosunkowo małym wzmocnieniu. Jeżeli to pomyłka, to prawodopodobnie też poprawną pracę, ale może pogorszyć stabilność wzmacniacza (teoretycznie, ale myślę, że nie).
 • #30
  Dr. Plamo
  Level 12  
  Ok. Na razie dzięki za pomoc, ale tematu jeszcze nie zamykamy, bo pewnie będę miał jeszcze kilka pytań. Pozdrawiam.