Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przetwornica obniżająca napięcie

k4be 01 Jun 2007 03:15 4358 5
 • #1
  k4be
  Level 31  
  Przetwornica ma obniżać 24V na 0-20V. Maksymalny prąd _wejściowy_ 5A. Częstotliwość pracy 33kHz (niestety, nie mogę jej zmienić). Cały układ już jest, brakuje tylko odpowiedniego dławika. Po podstawieniu jakiegoś przypadkowego układ działa, ale za mocno grzeje się tranzystor kluczujący (15N03L). Na bramce tranzystora coś dziwnego (pomiar między źródłem a bramką, stabilizacja Uwyj na 9V)
  Przetwornica obniżająca napięcie
  1dz=5V. Względem masy na bramce jest wręcz książkowy prostokąt.
  Czy mi się zdaje, czy te 'schodki' sterujące klucz mają trochę za małą amplitudę?
  Dioda nie grzeje się prawie wcale. Na czym łatwo dostępnym z demontażu możnaby nawinąć odpowiedni dławik, i jakie powinien mieć parametry konstrukcyjne? Ewentualnie, czy jest sens próbować uruchomić ten układ? Może trzebaby zmienić sterownik bramki?

  EDIT: po zmianie sterowania feta - teraz impulsy zamiast 3V mają 10V, i brak napięcia ujemnego na bramce:
  Przetwornica obniżająca napięcie
  (nadal 1dz=5V) mosfet grzeje się odrobinkę mniej... więc problem raczej nie w tym sterowaniu.
 • #2
  irek2
  Level 40  
  Nic nie napisales jak jest sterowany ten mosfet? To jest mosfet n-kanalowy? bo jesli tak to wymaga odpowiedniego sterowania zapewniajacego napiecie na bramce wyzsze niz zasilanie.

  Dlawik nie jest taki wazny, moze miec wieksza wartosc to nie zaszkodzi tylko szybkosc stabilizatora bedzie mniejsza i tzreba uwazac zeby petla sprzezenia zwrotnego nie byla wtedy zbyt szybka.
  Najczesciej w roli dlawika stosuje sie rdzen proszkowy (np zolty z bialym paskiem) taki jak na wyjsciu zasilacza ATX. Indukcyjnosc dobrze jakby byla nie mniejsza niz 50uH.
 • #3
  k4be
  Level 31  
  Podstawowy problem już znalazłem - inny mosfet już się nie grzeje tak bardzo. Schemat sterowania:
  Przetwornica obniżająca napięcie
  z tym, że zamiast 28V jest 45V, a na końu jeszcze człon R(0.02Ω)C do pomiaru prądu. Nowy mosfet SUB70N03-09P. Nie zrobiłem jeszcze dokładnych testów.
  Dławik na rdzeniu H wydawał mi się lepszy od toroidalnego.
 • #4
  irek2
  Level 40  
  Zasilanie dodatkowe nie powinno byc wieksze niz 15V od zasilania glownego.
  Dwa tranzystorowe odwracacze fazy sa tu bardzo kiepskim rozwiazaniem bo sa bardzo wolne. Powinienes chociaz dodac rezystory BE.
  Sprzezenie zwrotne powinno byc za pierwszym dlawikiem. Drugi nie jest konieczny ale moze byc jako dodatkowy filtr bierny.

  Jesli to z lewej srony to mikrokontroler to nie wroze prawidlowej pracy ukladowi bo taki sposob regulacji jest zbyt wolny.

  Tu zobaczysz jak ja rozwiazalem taki zasilacz:
  http://sklep.avt.com.pl/photo/_pdf/AVT2779.pdf
 • #5
  k4be
  Level 31  
  W tym pliku nie ma żadnego schematu, a zdjęcie mi dużo nie powie...
  Zasilacz zdaje się już pracować poprawnie, trzyma napięcie nawet przy gwałtownych zmianach obciążenia, ale tranzystor nadal trochę za ciepły. Pododaję te rezystory.
 • #6
  k4be
  Level 31  
  Po dodaniu rezystora 10k między bazę a emiter drugiego tranzystora co prawda mosfet się mniej grzeje, ale za to okropnie grzeje się ten tranzystorek i rezystor w jego kolektorze. Czyżby przez to był za słabo wysterowany?

  EDIT: znalazłem dość poważny problem - przy wyłączonym kluczu i dodatnim napięciu na jego źródle prąd płynął przez spolaryzowaną w kierunku przewodzenia diodę zenera, rezystor 33om, i złącze BE tranzystora, wysterowując ten tranzystor i zwierając napięcie z 33om do masy, powodując przepływ znacznego prądu. Podniosłem rezystor w bazie i kolektor tranzystora do poziomu źródła mosfeta, od razu O WIELE lepiej. W tej chwili mosfet przy mocy wyjściowej 60W jest ledwo ciepły, grzeje się tylko zasilacz sieciowy.