Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Super wydajna pseudo klimatyzacja ze sterowaniem

03 Cze 2007 16:21 17356 19
  • Poziom 23  
    Witam!

Pewnego dnia było tak gorąco że nie mogłem wytrzymać więc zajrzałem na strony elektrody, jednak dotychczas opisane klimatyzatory były wg mnie zbyt mało wydajne tak więc postanowiłem połączyć je i jeszcze dodatkowo dopracować a poniżej opisuję swoje cudo które powoli robię i nie mogłem wytrzymać żeby się pochwalić :D ew jeśli może będą jakieś pomysły, sugestie lub coś w tym stylu... krytyka mile widziana :)

Opis projektu:
    Sercem projektu jest zamieszczony w pliku i zaznaczony na szaro "tunel powietrzny" składający się z metalowej/aluminiowej obudowy, kilkudziesięciu szeregów rurek aluminiowych oraz wejściem i wyjściem.
    Rurki są ze sobą połączone oraz ich końce połączone są z wejściem i wyjściem do czego podłączamy wężyki prowadzące do lodówki turystycznej bądź innego pojemnika dobrze trzymającego ciepło lub zimno :) woda w pojemniku jest wtłaczana do rurek za pomocą znajdującej się w owym pojemniku pompki (ja zastosowałem pompke do fontann oczek wodnych). Po obu stronach są po 2 wentylatory 60mm które powodują nadmuch powietrza na rurki, a że rurki są ułożone dość gęsto i płynie przez nie zimna ciecz to powietrze wtłaczane uderza w rurki oddając im ciepło i tak oto 2 wentylatory po przeciwnej stronie "wyciągają" nam zimne powietrze :)
    Wydaje się że to koniec opisu projektu... jednak nie!
    Jak widać na rysunku klimatyzacja składa się z 2 obudów czyli opisanej oraz dremnianej/plastykowej.

Po co dodatkowa obudowa?
    W tej obudowie będzie znadowała się elektronika kontrolująca pracę naszego klimatyzatora. Mam na myśli:
    -prędkość obrotów wentylatorów wtłaczających,
    -prędkość obrotów wentylatorów wytłaczających oraz
    -regulacji prędkości przepływu wody przez nasze "chłodziwo"
    wszystkie 3 punkty planuję zarządzać przez po prostu ograniczenie napięcia pracy urządzenia za pomocą potencjometra. :)

No i jeszcze dodam że opisany przeze mnie projekt nie ma ograniczeń!
    Co to znaczy?
    Chcesz ochłodzić większą powierzchnię? zastosuj większe obudowy i daj więcej rurek lub zamiast wody daj jakiś freon albo coś chłodnego! Oczywiście można też dać mocniejszą pompę i większe, mocniejsze wentylatory tak więc... wszystkie chwyty dozwolone ;)

Na tym kończy się opis tego cacka :) tak jak wcześniej wspominałem... Pomysły, pytania, sugestie czy krytyka mile widziane :)

a no i jak skończe urządzenie... dam foto ;)

Pozdrawiam! :)
  • Poziom 11  
    Witam
    Pomysl na klime jak najbardziej trafiony.
    Czego dowodem jest to ze taka klimatyzacja funkcjonuje w kazdym amerykanskim domu. Ja mieszkam w Chicago od dziesieciu lat i napatrzylem sie na takie urzadzenia. Pracuje przy remontach wiec niejednokrotnie widzialem jak sie takie piece montuje.Zasada dzialania jest dokladnie taka sama jak przedstawil kolega powyzej.
    Jedynie zamiast wody stosuje sie freon.A wytlaczane schlodzone powietrze jest rozprowadzone do kazdego pokoju.

P.S. przepraszam za "ogonki"
  • Poziom 11  
    Bez sensu dajesz prowizje !!!
    To po pierwsze , a po drugie daj foto jak juz skonczysz, zeby zobaczyc jak to wyglada w rzeczywistoci w twoim wykonaniu. Jesli chodzi o mnie to juz nie ma moge patrzec na wszystkie tego rodzaju klimy :cry::cry:
  • Poziom 16  
    chicagoland napisał:
    Witam
    Pomysl na klime jak najbardziej trafiony.
    Czego dowodem jest to ze taka klimatyzacja funkcjonuje w kazdym amerykanskim domu. Ja mieszkam w Chicago od dziesieciu lat i napatrzylem sie na takie urzadzenia. Pracuje przy remontach wiec niejednokrotnie widzialem jak sie takie piece montuje.Zasada dzialania jest dokladnie taka sama jak przedstawil kolega powyzej.
    Jedynie zamiast wody stosuje sie freon.A wytlaczane schlodzone powietrze jest rozprowadzone do kazdego pokoju.

P.S. przepraszam za "ogonki"

Kolego jesli amerykanie urzywaja jeszcze FREONU i to w karzdym domu to teraz wiemy skad mamy dziure ozonowa
  • Poziom 11  
    Bardzo słuszna uwaga chrisi :)
  • Poziom 11  
    Projekt jak najbardziej w koncu cos innego niz lód, czekam na zdjecia

Kolego chrisi każdy przez żet z kropką
  • Poziom 12  
    użyć freonu zamiast wody?
    a przypadkiem freon nie oddaje ciepła pod wpływem ciśnienia a nie od uderzającego powietrza?
  • Poziom 14  
    Kolego Chrisi... spokojnie! Istnieje wiele rodzajów freonu... nie wszystkie są szkodliwe.
  • Poziom 20  
    Mylicie tutaj systemy chłodnicze opierające się na parowaniu i skraplaniu czynnika chłodzącego z bardzo prostym pierwowzorem klimatyzacji, który kolega chce wykonać. W profesjonalnej klimie jak i lodówkach kiedyś freon a teraz bardziej ekologiczne chemikalia spręża się za sprawą agregatu w części zwanej skraplaczem (gaz przechodzi w fazę ciekłą)- jak wiemy z lekcj fizyki sprężaniu gazu toważyszy wydzielanie ciepła - dlatego skraplarka znajduje się na zewnątrz budynku i ciepło jest że tak powiem wydmuchiwane. Ze skraplacza płynie ciecz do parownika, który znajduje się w pomieszczeniu. Parowanie jak wiemy jest endotermiczne czyli musi pochłaniać ciepło - tym sposobem "zabiera je" z pomieszczenia - oziębiając je. Tak działa klima.

A teraz o klimie wodnej, którą kolega chce wykonać - jak najbardziej sprawdzi się ale nie będzie tak wydajna ! gdy przez rurki odmuchiwane ciepłym powietrzem będziemy przepuszczać zimną wodę ta woda trochę będzie się ogrzewać odbierając ciepło z powietrza i na drugim końcu to powietrze będzie chłodniejsze - zwłaszcza jak tych rurek będzie dużo i będą one wykonane z dobrego przewodnika ciepła. Popieram projekt i czekam na efekty bo jak na razie widzę, że kolega ma tylko pomysł. Uważam, że dobry.
  • Poziom 23  
    michal2666 napisał:
    Mylicie tutaj systemy chłodnicze opierające się na parowaniu i skraplaniu czynnika chłodzącego z bardzo prostym pierwowzorem klimatyzacji, który kolega chce wykonać. W profesjonalnej klimie jak i lodówkach kiedyś freon a teraz bardziej ekologiczne chemikalia spręża się za sprawą agregatu w części zwanej skraplaczem (gaz przechodzi w fazę ciekłą)- jak wiemy z lekcj fizyki sprężaniu gazu toważyszy wydzielanie ciepła - dlatego skraplarka znajduje się na zewnątrz budynku i ciepło jest że tak powiem wydmuchiwane. Ze skraplacza płynie ciecz do parownika, który znajduje się w pomieszczeniu. Parowanie jak wiemy jest endotermiczne czyli musi pochłaniać ciepło - tym sposobem "zabiera je" z pomieszczenia - oziębiając je. Tak działa klima.

A teraz o klimie wodnej, którą kolega chce wykonać - jak najbardziej sprawdzi się ale nie będzie tak wydajna ! gdy przez rurki odmuchiwane ciepłym powietrzem będziemy przepuszczać zimną wodę ta woda trochę będzie się ogrzewać odbierając ciepło z powietrza i na drugim końcu to powietrze będzie chłodniejsze - zwłaszcza jak tych rurek będzie dużo i będą one wykonane z dobrego przewodnika ciepła. Popieram projekt i czekam na efekty bo jak na razie widzę, że kolega ma tylko pomysł. Uważam, że dobry.

Drogi kolego, warto wspomnieć czego jeszcze nie wspomniałem... w owej lodówce którą mam zamiar zastosować będzie około 28 litrów wody która będzie chłodzona przez 24h/dobę także wydaje mi się że w takim przypaku urządzenie musi pięknie działać :) a jeszcze dodam... pomysł jest... I projekt już nabiera nóg w moim warsztacie ;)

Pozdrawiam!
  • Poziom 27  
    zamiast freonu dać R134a, stosowany w prawie każdej klimatyzacji samochodowej;]
  • Poziom 15  
    A ja bym to zrobił trochę inaczej:)
    Mianowicie zamiast lodówki która jest prądo-żerna zrobił bym taką chłodnicę na ogniwach plitera.
    Chodź wydaje mi sie ze ich chłodzenie może nie być zbyt wydajne.
    ps. zamiast wody można wykorzystać coś innego coś co łatwo przyjmuje i oddaje ciepło np. płyn do spryskiwaczy.
  • Poziom 16  
    włuczykij napisał:
    zamiast freonu dać R134a, stosowany w prawie każdej klimatyzacji samochodowej;]

Dobre rozwiazanie ale R134a bedzie stosowany do 2011 roku ma byc zastapiony przez R 744
    zadecydowali panowie z EU
  • Poziom 29  
    servgsm napisał:

Drogi kolego, warto wspomnieć czego jeszcze nie wspomniałem... w owej lodówce którą mam zamiar zastosować będzie około 28 litrów wody która będzie chłodzona przez 24h/dobę także wydaje mi się że w takim przypaku urządzenie musi pięknie działać :) a jeszcze dodam... pomysł jest... I projekt już nabiera nóg w moim warsztacie ;)

Nie chcę Cię zniechęcać, ale wydaje mi się że zbyt optymistycznie traktujesz swój projekt. Nie wiadomo jak ze sprawnością: nie wiadomo, czy chłodzenie wody będzie wystarczająco dobre, może się okazać że lodówka nie nadąża nad chłodzeniem wody i woda wpływająca do pudła z rurkami jest ciepła. Zanim zacznie się jakiekolwiek pracy należy przeliczyć czy jakiekolwiek powietrze będzie chłodzone, w innym razie narobisz się bezmyślnie i nic z tego nie będzie.
  • Poziom 21  
    polecam zkabinowac nagrzewnice z byle jakiego auta;) zamiast tego "pudełka z rurkami". za taką nagrzewnice na złomie zapłaciłem 5PLN;)
    ja zrobiłem sobie coś podobnego tylko zamiast lodówki turystycznej mam... studnie;) działa pieknie i pochłania aż 25W z sieci (pompa z CO)
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    PEJO napisał:
    polecam zkabinowac nagrzewnice z byle jakiego auta;) zamiast tego "pudełka z rurkami". za taką nagrzewnice na złomie zapłaciłem 5PLN;)
    ja zrobiłem sobie coś podobnego tylko zamiast lodówki turystycznej mam... studnie;) działa pieknie i pochłania aż 25W z sieci (pompa z CO)

Z tym sie calkowicie zgadzam. To bardzo ekonomiczna i prosta klimatyzacja.
  • Poziom 21  
    ale ma też minusy...
    bo trzeba ciągnąć przewody do studni (u mnie dwa węże ogrodowe zakopane pod ziemią, jakieś 2x 20...30m

no i nie każdy ma studnie...

ale jak coś to polecam;) zmniejszmy razem efekt cieplarniany:D:D
  • Poziom 14  
    klimatyzacja z lodówki? jaką to będzie miało moc chłodniczą i jaką kubaturę to schłodzi , nie oszukujcie się szkoda zachodu , aby schłodzić pokój o powierzchni 16m2 i wysokości 2,6m , gdzie przebywają 2 osoby i licząc że jest w miarę dobra izolacja ścian , do tego trzeba jeszcze dodać inne grzejniki typu telewizor , komputer które też przecież produkują ciepło to na taki pokój potrzeba minimum 2,2kW mocy chłodniczej, a taka lodówka ile ma 100wat? , pomysł uważam za beznadziejny i konstruowanie czegoś takiego mija się zcelem, a żeby napełnić tą intalację czynnikiem chłodniczym to podstawą jest spężąarka , regulator ciśnienia itp , chyba lepiej kupić klimatyzator typu split zamontować i cieszyć sie przyjemnym chłodkiem w 30stopmiowych upałach.odradzam klimatyzatory przenośne chyba że komuś nie przeszkadza hałas.
    z poważaniem dla wszystkich optymistów klimatyzacji własnej konstrukcji.
    pozdrawiam