Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

pomysł na antenę wewnętrzną do samochodu... i pytanie.

mojomax 05 Jun 2007 11:33 11430 13
    mojomax
    Level 15  
    Witam kolegów !

Jakiś czas temu postanowiłem zainstalować sobie w samochodzie antenę CB w miejsce UKF.
    Antenę ukf miała zastąpić antena klejona na szybę.

Zainstalowałem antenę podobną do tej:

Ale nie byłem zadowolony z efektów jej pracy.

Póżniej wpadłem na pomysł, żeby samemu zbudować taką antenę.

Miałem taki wzmacniacz:

Zainstalowałem go w samochodzie, do jednego z wejść podłączyłem kawałek drutu i przykleiłem do tylnej szyby. Efekty były dużo lepsze, od anteny klejonej na szybę. I tutaj mam pytanie.

Jaki kształt powinien mieć drut przyklejony do szyby,żeby antena działała najlepiej,

taki :

może taki :

Może jakiś inny ?

Jaka powinna być długość i grubość drutu, by osiągnąć optymalny odbiór ?

Sam mam problem ze stwierdzeniem tego metodą prób i błędów, bo w mieście antena prawie zawsze działa dobrze, różnice pojawiają się dopiero w trasie.

O antenach mam mgliste pojęcie, dlatego proszę kolegów o pomoc.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    are_cki
    Level 11  
    W zasadzie do odbioru można włozyć kawałek druta w gniazdo od CB i będzie działać. Oczywiście odbiór nie bedzie rewelacyjny ale będzie coś słychać.
    Jeżeli chodzi o nadawanie to sprawa się komplikuje gdyż do poprawnego działania anteny potrzebna jest odpowiednia przestrzeń wokół niej.
    Więc wszelkie montowenie anten nadawczych w środku pojazdu mijają się celem.
    Chyba że, interesuje Cię tylko odbiór .
    W takim przypadku proponuję wykonać mała antenkę kierunkową która pracuje mniej więcej w paśmie 27 MHz.
    Oczywiście przypominam że, antena ta służy wyłącznie do odbioru.
    mojomax
    Level 15  
    Pewnie nie jasno się wyraziłem, bo źle mnie zrozumiałeś.
    W miesce anteny FM w samochodzie zainstalowałem antenkę CB (indiana - polecam wszystkim).
    Żeby móc odbierać ukf w radiu samochodowym zamontowałem opisywany wzmacniacz antentowy + drut i przykleiłem do tylnej szyby.

I stąd moje pytanie - jak powinna wyglądać antena UKF wykonana z drutu, przyklejona do tylnej szyby, podłączona do wzmacniacza - żeby odbiór UKF był możliwie dobry.

Tak czy inaczej - dziękuję za dobre chęci i opis anteny do nasłuchu CB, może kiedyś się przyda :)
    medicb
    Level 28  
    mojomax wrote:
    ... Żeby móc odbierać ukf w radiu samochodowym zamontowałem opisywany wzmacniacz antentowy + drut i przykleiłem do tylnej szyby ...
    Rozwiązanie nie z tej ziemi ... pomyślałeś o wszystkim tylko nie o tym, że wzmacniacz od anteny siatkowej potrzebuje ZASILANIA! Wymaga także wyizolowania zasilania od wtyku antenowego twojego radia przez kondensatorek ceramiczny. Porównaj sobie jak to jest wykonane w instalacji TV. Wspomnę jeszcze, że pasmo przenoszenia takiej anteny zaczyna się przy ok 50MHz więc może coś z tego eksperymentu wyjdzie.
    are_cki
    Level 11  
    A może zamiast kombinowania z tymi antenami wykorzystasz jako antene do UKF ogrzewanie tylnej szyby. Oczywiście jeżeli takie ogrzewanie posiadasz.
    Nie jestem pewien ale, gdzieś chyba widziałem taki projekt na tym forum.
    teratron
    Level 13  
    metr drutu bylejakiego byle pionowo wystarczy długość metra
    mojomax
    Level 15  
    medicb wrote:
    mojomax wrote:
    ... Żeby móc odbierać ukf w radiu samochodowym zamontowałem opisywany wzmacniacz antentowy + drut i przykleiłem do tylnej szyby ...
    Rozwiązanie nie z tej ziemi ... pomyślałeś o wszystkim tylko nie o tym, że wzmacniacz od anteny siatkowej potrzebuje ZASILANIA! Wymaga także wyizolowania zasilania od wtyku antenowego twojego radia przez kondensatorek ceramiczny. Porównaj sobie jak to jest wykonane w instalacji TV. Wspomnę jeszcze, że pasmo przenoszenia takiej anteny zaczyna się przy ok 50MHz więc może coś z tego eksperymentu wyjdzie.

Oczywiście pomyślałem o zasilaniu wzmacniacza z separacją na kondensatorze.

Z eksperyment wyszedł - antena własnej produkcji sprawuje się lepiej niż fabryczna klejona. A ja, chcę jeszcze poprawić jej działanie, stąd pytanie o to jaki powinien być kształt drucianej anteny...
    medicb
    Level 28  
    Nie ma reguły :D oczywiście możesz sobie wyliczyć wymiary dipola otwartego czy zwartego. Musisz także bazować na realnych wymiarach auta aby zmieścić się z anteną na szybie czy gdzie tam ją powiesisz. Uwzglednić trzeba także charakterystykę odbioru.
    mojomax
    Level 15  
    are_cki wrote:
    A może zamiast kombinowania z tymi antenami wykorzystasz jako antene do UKF ogrzewanie tylnej szyby. Oczywiście jeżeli takie ogrzewanie posiadasz.
    Nie jestem pewien ale, gdzieś chyba widziałem taki projekt na tym forum.

Tak, coś kombinowałem z podłączaniem się do ogrzewania tylnej szyby, ale efekty były słabiutkie...

Dodano po 1 [minuty]:

medicb wrote:
    Nie ma reguły :D oczywiście możesz sobie wyliczyć wymiary dipola otwartego czy zwartego.

Ok, dostanę jakiś link do kalkulatora ? który dipol będzie lepiej działał w samochodzie ?

medicb wrote:

Musisz także bazować na realnych wymiarach auta aby zmieścić się z anteną na szybie czy gdzie tam ją powiesisz. Uwzglednić trzeba także charakterystykę odbioru.
    Preskaler
    Level 39  
    Kształt dipola zależy od tego jaki masz wzmacniacz? Jeśli jest to wzmacniacz z wejściem 75 Ohmów to dipol otwarty jeślin 300 Ohmów to zamknięty. Długość dipola powinna być ok. 1,30m a jego grubość w zasadzie wpływa tylko na szerokopasmowość. Im grubszy tym bardziej szerokopasmowy. Jeśli zastosujesz drut 2 mm jako dipol i okaże się że na skraju pasma (88, 108) stacje odbierają słabiej to zrób grubszy! Nie wiem jednak czy zauważysz na "oko" różnicę?
    Preskaler
    Level 39  
    Te na "Allegro" nie! Ale dawniej też bywały takie ze wzmacniaczem i to nic nie było warte. Szkoda sobie d.. głowę zawracać takimi śmieciami!
    Teraz w większości nowych aut zderzaki są plastykowe więc śmiało można pod zderzak przykleić kawałek drutu i będzie to o niebo lepsza antena jak ta klejona.
    sp7mfu
    Level 20  
    Od 10 lat w Pasacie mam fabryczną antenę w tylnej szybie. Górne paski nad ogrzewaniem szyby podłączone są prostym drutem do wzmacniacza na dwubramkowym MOSFecie zamknętego w ekranującej obudowie (odlew aluminiowy). Zasilane to cudo jest z wyjscia antenowego przedpotopowego radia VW beta. I działa choć nieco gorzej od metrowej anteny na błotniku, ale kamuflarz pełny.
    gimof
    Level 27  
    Nie napisałeś jakie to auto i nie wiadomo jakie masz możliwości "od środkowe" .

Możesz jak powyżej napisano, rowiesić dipol pod zderzakiem, albo pod podłogą; pod podsufitką.

Anten ze wzmacniaczem są dobre, pod warunkiem, że nie są klejone, nie mają zyliona db wzmocnienia itp.
    Jeżeli fabrycznie dostajesz założoną antene ze wzmacniaczem to nie polecam zakładania innych.

MediCB w każdym nowoczesnym radiu masz 12V na zasilania wzmacniacza antenowego.

Pozdrawiam