Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa radiowęzła

ptrebacz 08 Jun 2007 02:56 2724 9
 • #1
  ptrebacz
  Level 10  
  Chcemy zbudować radiowęzeł, mamy powerwzmacniacz i chcemy kupić głośniki. Pytanie jakie??
  Znalazłem głośniki sufitowe przeznaczone do radiowęzłów ale pisze przy nich 100V czy takie głośniki da się podpiąć do powerwzmacniacza?? Wiadomo zawsze jest problem z kasą, jak by to chodziło jakbym kupił głośniki powiedzmy 20Watt(60 muzyczna) szerokopasmowe?? Druga rzecz na powerwzmacniaczu pisze że na wyjściu jest 200WATT jak podepne 5 takich głośniczków po 20WATT to wszytko będzie ok??[/GVideo]
 • #2
  rafal8916
  Welding machines specialist
  Witam w piątek o poranku (godzina 4:00)

  Jeżeli pisze na nich 100V to są to głośniki radiowęzłowe (z trafem głośnikowym na napięcie 100V-nie mylić z watami). Co do wzmacniacza to jest do nich potrzebny wzmacniacz radiowęzłowy z trznsformatorem głośnikowym (linią głośnikową) na odpowiednie napięcie, w twoim przypadku 100V
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  ptrebacz
  Level 10  
  A jeśli chodzi o głośniki to jakie wysokotonowe, średnio, czy sezrokopasmowe??? Oczywiście szerokopasmowe są najdroższe ale do głosu i audycji powinno chyba dobrze słychać na głośnikach średniotonowych, co o tym myślicie??
 • #5
  rafal8916
  Welding machines specialist
  Do radiowęzła tylko i wyłącznie szerokopasmówki. Na samych średniotonowych będziesz miał tylko średnie tony, będzie brak niskich i wysokich.
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  thereminator
  Conditionally unlocked
  Jeśli to nie jest wzmacniacz radiowęzłowy, to konieczne jest dodanie na jego wyjściu transformatora radiowęzłowego o takiej przekładni, aby dawał na wyjściu 100V. Wówczas można do niego podłączać kolejne głośniki rozgłoszeniowe 100V bez obaw o uszkodzenie sprzętu. Polecam lekturę cyklu o nagłośnieniu w ubiegłorocznych numerach EdW.
 • #8
  ptrebacz
  Level 10  
  Dobra mam 6 głośników 30 WATT szerokopasmowe 8Ohm bardzo dobrej klasy, teraz wzmaczniacz do nich, pytanie: Czy moge wykorzystać wzmacniacz samochodowy?? są nie drogie a mają niezłe parametry np:
  http://allegro.pl/show_item.php?item=203794021&msg=Tw%C3%B3j+e-mail+zosta%C5%82+wys%C5%82any.

  Acha jeszcze jedno ten wzmaczniacz ma 2x100WATT, czy jak podepne po 3 głośniki na jeden kanał to wszystko będzie ok???(3x30WATT = 90WATT, czy watty można sumować??)
 • #9
  olaf x
  Level 33  
  CHCESZ BUDOWAC RADIOWEZEL NA WZMACNIACZU SAMOCHODOWYM?????
  tego nie zasilisz z 220V~...
  po co sobie komplikowac prace??
  nie mowiac o tym ze ten wzmacniacz mozesz do kosza wyrzucic. bezpiecznik 7,5A czyli daje do wzmacniacza moc 7,5 razy 14Vczyli okolo 100W przy max znieksztalceniach i optymalnym sygnale wejsciowym, czyli ma w praktyce 20W na kanal. przy zasilaniu 12V bedzie to jeszcze mniej. poszukaj gdzies na necie np. na alledrogo wzmacniacza radiowezlowego np moderato, czy podobny sprzed 20 lat.
  i pamietaj - radiowezla za grosze nie zrobisz, chocby to mialo grac tylko w szkole na duzej przerwie.
 • #10
  micho a
  Level 35  
  boże kolego zastanów sie ........rozejrzyj sie za polkat moderato akord forte cokolwiek ale nie samochodowy na 12v na scalaczku mający 15 wat .........samo obciązenie transformatorem zabije ten scalak ........

  trafo radiowęzlowe tak cięzko jest policzyć ?? masz wzmacniacz 100wat=trafo 120 wat (niewielki zapas bezpieczeństwa) teraz obliczasz max nap wyjściowe przy mocy znamionowej np dla 100wat 4 om masz 20v więc uzwojenie pierwotne na 20v prąd 5A czy 6A (prawo oma I=p/u) i wtórne musi mieć 100v co daje 1A

  druty normalnie jak do zwykłego trafa sieciowego i po bólu .......

  W głośnikach analogicznie trafka