Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposoby na kalibracje miernika czestotliwości???

18 Cze 2007 18:39 4222 12
  • Poziom 24  
    Witam serdecznie zapewne nie jednego amatora temat zainteresuje wiec pytanie jest skierowane do ludzi o dużym bagażu daświadczen...Moderatorów prosze o nie przenoszenie tematu...Zapraszam do dyskusji...POZDRAWIAM

Daniel
  • PCBway
  • Moderator
    Cześć.

Pomijając wszelkiej maści generatory czy inne DDS-y :) , ogólnodostępne wzorce to:
    - częstotliwość sieci energetycznej
    - częstotliwość nośna programu Warszawa I (oczywiście nadająca na falach długich)

To dosyć stabilne i łatwo dostępne wzorce częstotliwości.
  • PCBway
  • Poziom 40  
    Opisanymi metodami wtych linkach ciężko będzie kalibrować miernik częstotliwości oparty na procesorze którego zakres pomiarowy to dziesiątki i setki MHz (dedykowany do skali cyfrowej tak sie domyślam).
    Chyba że taki miernik będzie miał pomiar okresu albo bramkowanie zewnętrzne.
    Ja korzystam z sygnału TCXO z fabrycznego miernika a czasami z posiadanych generatorów TCXO.
    Kiedyś jak pracował nadajnik średniofalowy w Żurawinie na 1206kHz to sprawdzałem swoje mierniki wtykając kawałek przewodu w gniazdo miernika. Pokazywało tą częstotliwość :D
  • Poziom 27  
    c2h5oh napisał:
    - częstotliwość sieci energetycznej
    - częstotliwość nośna programu Warszawa I (oczywiście nadająca na falach długich)

Jaka jest niby stabilność i dokładność trzymania tych 50Hz?
    Wiem tylko, że Polska wpięta jest do europejskiej sieci energetycznej i wszystkie elektrownie pracują synchronicznie trzymając wzajemnie fazy generowanych napięć. I tylko ważne tam jest, że średnia całodobowa ma dawać te 50Hz a chwilowo może to wypadać kulawo (?) może to są skoki o 0,1Hz? Przecież to są urządzenia mechaniczne, wiruje sobie wał prądnicy, potem go co jakiś czas przyhamowują, przyspieszają aby "nadążał" za resztą sieci i swoim zagubieniem fazy nie robić mega zwarć na tysiące amperów.
    Jakoś mnie nie przekonuje wyższość wirnika w prądnicy względem wysokostabilnej fali nośnej w.cz.
    Ale żeby to było np. równe 50,00000Hz to nic mi o tym niewiadomo.
    Aż z ciekawości wezmę 100Hz za mostkiem prostowniczym podzielę przez 100 i będę bramkował mój częstościomierz mierząc nim generator kwarcowy 10MHz i zobaczymy jak to trzyma.

Zdecydowanie wybieram nadajnik długofalowy Wawa1 na 225kHz
    Niestety odkąd idzie to z pseudomasztów z Solca jest bryndza.
    Sygnał w Krakowie mam słaby i naprawdę ciężko uzyskać z odbiornika stabilny, czysty przebieg 225,00000000 kHz
    Jeszcze gdy szła rezerwa z Raszyna to sygnał w Małopolsce był bardziej stabilny.
    Z Solca porażka na max.

Z łezką w oku wypada wspomnieć MEGA światową konstrukcję z Konstantynowa i kosmiczne 2MW mocy emisyjnej. Gdy jeszcze ten maszt stał to jeszcze nie byłem w branży ;) Dziś bym sobie porównał chętnie jakiego kopa w eterze musiał dawać ten kolos!!!
    Swietna strona o maszcie:
    http://echo-gabina.zcentrum.pl/galerie/rcn/index_05.html
    Tyle w to kasy władowano, na uwczesne czasy jeden z najnowocześniejszych ośrodków tego typu na świecie. Dziś pewnie stopnie końcowe byłby by już w pełni zrobione na tranzystorach (jak w Solcu) gdyby stało to jeszcze. Jak widać było to zbyt dobre aby nadal mogło cieszyć i być dumą dla Polaków jako najwyższa budowla świata i porażać swoim mega zasięgiem aż do RPA.

Ta katastrofa to mi na jakiś spisek wygląda. Pewnie wtedy Ruskim przeszkadzał zbyt duży zasięg polskiego nadajnika (prawda ich bolała) i kto wie czy ktoś tam w łapę nie wziął i maczając swoje łapy w tym wszystkim "dopomógł" w położeniu tego masztu na zawsze i uciszył tym samym niewygodne zjawisko (?) Analogia do zagłuszania Radia Wolna Europa w czasie komunizmu.
    Zastanawia mnie czemu Solec nadaje tylko mocą 1MW?
    Czy to był taki problem odbudować masz półfalowy? W latach 70 mogli a dziś ich to przerosło? Coś mi tu nie gra, jak zwykle wszystko grubymi nićmi szyte. Czemu na te lipne dwie ćwiartki się zdecydowano?
    Tak samo jak wyłączono głupkowato nadajniki średniofalowe w Polsce.
    Komu to przeszkadzało?
    Miałem bardzo dobry wzorzec częstotliwości na 1368kHz spod Kopca Kościuszki i oczywiście też mi to wyłączyli :(
    Z anteny ferrytowej miałem sygnał kilka Voltów p.p. w.cz. które bez problemu wykorzystywałem jako wzorcowa 1Hz do miernika, po wcześniejszym podziale przez 1368. Wzorzec był miodzio. Czysty, mocny sygnał bezproblemowy w użyciu.
    Wawa1 co najwyżej wyindukowuje 2mV p.p. zaszumione czyli ponad 1000x mniej i wyłuskać dziś coś użytecznego z tego graniczy z cudem :(
  • Poziom 18  
    Będąc u kolegów radioamatorów w Czechach oglądałem ciekawy wzorzec częstotliwości. Otóż oficjalny ETALON częstotliwości u nich nadawany jest przez państwową telewizję jako częstotliwość odchylania TV !!!!

Stosują oni specjalną cewką przykładaną do obudowy TV która odbiera sygnał 15,625KHz >>> trochę elektroniki... i dalej mamy sygnał wzorca do częstościomierza. Jeżeli kogoś interesuje ten temat mogę ściągnąć schematy i opis....

U nas w SP chyba nadal ETALONEM jest Warszawa 1.

Niedawno dorwałem fajny GPS z wyjściem 10 kHz :-) ale nie mam czasu sprawdzić jak to działa :cry:

Standardowo chyba każdy GPS OEM ma wyjście 1 PPS. (1Hz)

Weź ten sygnał użyj jako sygnał bramkowania częstościomierza i masz nawet niezły wzorzec :-)

zbuduj stacjonarny częstościomierz - antenę za okno i załatwione.

potem wg tego częstościomierza będziesz mógł kalibrować swoje generatorki TCXO OCXO i inne wynalazki

/Jarek

:D
  • Poziom 29  
    Jarek SWJ napisał:

U nas w SP chyba nadal ETALONEM jest Warszawa 1.

Jakiś czas temu rozmawiałem z ludźmi, którzy są związani z precyzyjnymi pomiarami czasów i częstości w Polsce; otóż PR1 nie ma nic wspólnego ze wzorcem cezowym czy rubidowym (kiedyś przez chwilę miał) i nie należy go z uwielbieniem traktować jako wzorca. Są inne natomiast wzorce czasu u częstości, tworzone przez niektóre jednostki.
  • Moderator
    Cześć.

"Laboratorium (Metrologii Elektrycznej, Elektronicznej i Optoelektronicznej Instytutu Łączności ) dysponuje cezowym wzorcem częstotliwości typu 5071A (wersja high performance) firmy Agilent Technologies, który jest zdalnie porównywany z państwowym wzorcem jednostki miary czasu i częstotliwości, przechowywanym w GUM, za pośrednictwem sygnałów Global Positioning System (GPS). Porównania te polegają na pomiarze różnicy czasu fazowego dwóch skal czasu: opartej na wzorcu częstotliwości i realizowanej przez GUM skali czasu UTC(PL). W 7-dobowym przedziale czasu jest określana różnica względnych odchyłek częstotliwości wzorca GUM i wzorca.
    Sygnał z wzorca częstotliwości jest przekazywany do urządzeń pomiarowych LMEEiO oraz do Zakładu Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji w celu kontroli Krajowej Częstotliwości Wzorcowej.
    Za pośrednictwem wymienionych porównań, wzorzec uzyskuje odniesienie bezpośrednio do państwowego wzorca jednostki miary i pośrednio przez UTC(PL) do międzynarodowej skali czasu skoordynowanego UTC (Universal Time Coordinated) oraz uczestniczy w tworzeniu UTC i międzynarodowej atomowej skali czasu TAI (International Atomic Time)."
    http://www.il.wroc.pl/czasopisma/TiTI/2004/3-4/81.pdf

Sygnały te wykorzystują między innymi takie urządzenia:
    http://yq66.internetdsl.tpnet.pl/ww1.htm
    Jak napisano w opisie :
    "Wtórny wzorzec częstotliwości wytwarza sygnały wzorcowe o częstotliwościach nominalnych 0,1; 1; 5 i 10MHz. Częstotliwość tego wzorca podlega automatycznemu porównaniu i korekcji w odniesieniu do krajowej częstotliwości wzorcowej 225kHz (do dnia 1988.02.01 - 227kHz), stanowiącej falę nośną sygnału emitowanego przez Radiofoniczne Centrum Nadawcze.
    Sygnały wzorcowe mogą być wykorzystane przy pomiarach częstotliwości wysokostabilnych generatorów kwarcowych jako sygnały odniesienia, mogą też służyć do bezpośredniego sterowania różnych urządzeń np. częstościomierzy cyfrowych, syntezerów lub stopni wzbudzających nadajniki radiowe bądź telewizyjne."

Chyba to dość dokładny wzorzec częstotliwości do zastosowań amatorskich.
  • Poziom 29  
    c2h5oh napisał:
    Cześć.

"Laboratorium (Metrologii Elektrycznej, Elektronicznej i Optoelektronicznej Instytutu Łączności ) dysponuje cezowym wzorcem częstotliwości typu 5071A (wersja high performance) firmy Agilent Technologies, który jest zdalnie porównywany z państwowym wzorcem jednostki miary czasu i częstotliwości, przechowywanym w GUM, za pośrednictwem sygnałów Global Positioning System (GPS). Porównania te polegają na pomiarze różnicy czasu fazowego dwóch skal czasu: opartej na wzorcu częstotliwości i realizowanej przez GUM skali czasu UTC(PL). W 7-dobowym przedziale czasu jest określana różnica względnych odchyłek częstotliwości wzorca GUM i wzorca.
    Sygnał z wzorca częstotliwości jest przekazywany do urządzeń pomiarowych LMEEiO oraz do Zakładu Radiokomunikacji, Radiofonii i Telewizji w celu kontroli Krajowej Częstotliwości Wzorcowej.
    Za pośrednictwem wymienionych porównań, wzorzec uzyskuje odniesienie bezpośrednio do państwowego wzorca jednostki miary i pośrednio przez UTC(PL) do międzynarodowej skali czasu skoordynowanego UTC (Universal Time Coordinated) oraz uczestniczy w tworzeniu UTC i międzynarodowej atomowej skali czasu TAI (International Atomic Time)."
    http://www.il.wroc.pl/czasopisma/TiTI/2004/3-4/81.pdf

Sygnały te wykorzystują między innymi takie urządzenia:

Chwilę, które sygnały? GPS? W tym tekście nie ma nic na temat fali nośnej PR1.

c2h5oh napisał:

http://yq66.internetdsl.tpnet.pl/ww1.htm
    Jak napisano w opisie :
    "Wtórny wzorzec częstotliwości wytwarza sygnały wzorcowe o częstotliwościach nominalnych 0,1; 1; 5 i 10MHz. Częstotliwość tego wzorca podlega automatycznemu porównaniu i korekcji w odniesieniu do krajowej częstotliwości wzorcowej 225kHz (do dnia 1988.02.01 - 227kHz), stanowiącej falę nośną sygnału emitowanego przez Radiofoniczne

Urządzenie jak urządzenie. Równie dobrze można sprzedawać dowolne inne pudełko dostrojone do Radio Moskwa. Chodzi o _jednoznaczne_ potwierdzenie, w postaci rozporządzenia Rady Ministrów, ustawy itp. Materiały reklamowe (drugi link) się nie liczą.
  • Poziom 18  
    temat powiązany: "częstotliwości wzorcowe"

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic180175.html

i taki link ( chyba go jeszcze nie było)

Wzorcowe sygnały czasu i czestotliwosci
    Dominik Łoniewski,Wojciech Skonieczny,
    Andrzej Stachnik

http://www.itl.waw.pl/czasopisma/TiTI/2002/3-4/51.pdf

cytując:

Większość odbiorników GPS ma możliwość dodatkowego wykorzystania tej cennej właściwości systemu i – oprócz danych o położeniu – uzyskania na wyjściu odbiornika precyzyjnych sygnałów czasu. Sygnały te tworzą ciąg znaczników czasu w postaci impulsów powtarzających się co 1 sekundę (1 pps – 1 pulse per second). Ze względu na dużą zgodność chwili wystąpienia impulsu jednosekundowego odbiornika z chwila rozpoczęcia sekundy skali czasu GPS (tj. z błędem nie przekraczającym 0;1 μs) sygnał ten jest powszechnie zwany „sekunda GPS”.

"Nieformalne uwiarygodnienie skali czasu GPS pod względem metrologicznym wynika z prowadzonych przez Obserwatorium Paryskie OP (Observatoire de Paris) wspólnie z BIPM systematycznych pomiarów zgodności skal czasu GPS i UTC oraz publikowanych dobowych wartosci róznic miedzy obydwiema skalami czasu w comiesiecznych biuletynach tych instytucji. Z wieloletnich danych pomiarowych wynika, ze różnica ta nie przekracza ±20 ns."

... ja bym pozostał przy GPS :-)

/Jarek

Wiem że Rafał SQ4AVS zrobił ostatnio generator wzorcowy stabilizowany i termicznie i z GPS muszę poszukać w starych mailach mailach....
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    161MDS01 napisał:
    Witam serdecznie ...Zapraszam do dyskusji...POZDRAWIAM

Daniel ze względu na to ,że chciałbyć zainstalować do częstościomiarki wzorzec to proponuję najnowszy generator 10MHz z termicznymi "stabilizatorami" firmy OMIG.Zasilanie 5V.

OMIG produkuje taki generator o "dokładności/stabilności" 0,5ppm przy 10MHz.

Na moją wdającą się sklerozę nie pamiętam jego nazwy, ale na stronie OMIG chyba znajdziesz. Typ to chyba (standard) TXCO.

0,5ppm to chyba OK.

Pozdrawiam.
    PS. Ja mam (w swoim f-metrze) kwarc 20MHz z lat 1990 i jakoś działa. Na 450MHz mierzy z dokładnością (stabinością) do 120Hz. To chyba wystarczy.
  • Poziom 12  
    Z Warszawą nie jest tak prosto formalnie 10 -10 a więc 10 cyfr. W praktyce zakłócenia pogarszają sprawę, dodatkowo potrzebny filtr wąskopasmowy kwarcowy na 225 kHz pasmo parenaście Hz. Dochodzi problem z niestabilnością fazy na skutek propagacji jonosferycznej. Rozwiązanie filtr o bardzo dużej stałej czasowej rzędu godzin z generatorem termostatowanym. W Elektronice EP było coś takiego publikowanie tam jednak stała czasowa była rzędu minut. Do 8-9 cyfr ok.

Drugie rozwiązanie GPS. Tam jitter jest specjalnie wprowadzany do psucia dokładności do celów cywilnych. Dodatkowo zastosowane generatory tcxo nie są najlepszej klasy. 1pps jest rozwiązaniem trudnym dość w praktyce, dokładność na poziomie 6 cyfr w typowych gps-ach. Jeśli sprzęgniemy z pllem o stałej czasowej rzędu minut do 8 -9 cyfr. Kilka, kilkanaście godzin nawet 10 -12 do 10 -13. czywiście generator termostatowany musi być super klasy do takich parametrów. Lepsze są te GPS z wyjściem 5 kHz.

Trzcie u naszych zachądnich sąsiadów to sygnał stacji ZDF synchro 15625Hz. Niestety ze satelity na skutek wachań orbity dokładność 10-8 cyfr.

W sumie najlepszy GPS. Jeśli ktoś jest zainteesowany to taki układ będzie szybko dostępny. Info na sq4avs.googlepages.com razem z pcb.

Oczywiście filtruy vczasowe o stałej rzędu godzin to filtryy cyfrowe

Dodano po 2 [minuty]:

Oczywiście są to sosoby na samokalibracje i usunięcie wpływ związanych starzeniem elementw a więc najlepsze. Generator nie rozjeżdza się w czasie.