Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomysł przestrojenie amplitunera R8040

komornik12 07 Jul 2007 21:20 6657 29
NDN
 • #1
  komornik12
  Level 21  
  Cześć

  Mam aplituner R8040 i chciałbym go przestroić, ale nie bardzo wiem jak. Głowica ma warikapy, więc pomyślałem, że bedzie przestrajalna napięciem za pomocą potencjometru, ale jest agregat i nie wiem, co robić. Zamieszczam skan głowicy i proszę o wskazówki przestrojenia. Niestety, ale nie mam czestotliwościomierza, ani oscyloskopu. Jedyne radio jakie przestroiłem to RB3200.

  Pozdro i prosze o pomoc
  Attachments:
 • NDN
 • Helpful post
  #2
  radiomechanik
  Level 23  
  przedewszystkim usuń pobieranie punktów za plik - jak potrzebujesz pomocy to nie żądaj punktów za pliki (bo cie moderator bedzie ścigał) szukaj dalej na elektrodzie - są opisy - ale w zupełności wystarczy że wytniesz kondensatory podłaczone równolegle do trymerów w obwodach wstępnym i heterodyny - pod żadnym pozorem nie ruszaj obwodu p.cz - jest nawinięty cieńszym drutem - tamte są z grubej srebrzanki - potem wystarczy tylko kręcić rdzeniami - możesz to robić wkrętakiem zegarmitrzowskim ale za każdym razem do sprawdzenia musisz go wyciągnąć bo będzie odstrajał obwód
 • NDN
 • #3
  komornik12
  Level 21  
  Gdyby to było takie proste nie pisałbym postu. Nie bardzo wiem, który kondensator wylutować. Sorki za prowizję, ale przy wstawianiu pliku ustawiłem 0,00 i nie wiem jak to wywalić. Czy mógłbyś zerknąć na schemta głowicy? Oddam punkty za pomoc!

  Pozdro
 • Helpful post
  #4
  radiomechanik
  Level 23  
  wystarczy zmniejszyć wielkość pliku - i rozdzielczość bitmapy- co do głowicy - wywalasz kondensatory - 3 sztuki - koło trymerów - we wzmaczniaczu w cz (troche słaba jakość bitmapy osadzonej w pdf-ie (chyba to będzei C327 ) , drugi w mieszaczu (C3... - zamazana wartość - chyba 15 pF) no i w heterodynie (C349) chyba 13 pF , jeszcze by trzeba było C 350 zminić z 3,3 pF na około półtora piko - jest to w obwodzie automatycznej regulacji częstorliwośći ARW - od tego pojedyńczego warikapu BB105G (chyba kwadratowa dioda z zieloną kropką ) procedura strojenia potem jest taka - trymery z grubsza ustaw w środkowej pozycji - , kręć rdzeniem cewki heterodyny (chyba L306 ma to oznaczenie) tak aby znaleźć z grubsza środkową częstotliwość pasma (jakąś stację ) potem rdzeniem cewki od wzmacniacza w cz (wygląda jak L301 - zaraz przy wejściu antenowym UKF - tak aby uzyskać najsilneijszy sygnał odbierany - a potem możesz doregulować ceką mieszacza - aby uzyskać najlepszą jakosć sygnału - jak najmniejsze zniekształcenia (od tego będzie zależała jakość odbieranego sygnały stereo) - chyba jest to L104 - symbolicznie jeden punkt - za rysowanie :-)
 • Helpful post
  #5
  Anonymous
  Anonymous  
 • Helpful post
  #6
  c2h5oh
  Moderator
  Cześć.

  Opisy przestrojenia tego amplitunera:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic648717.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=85357#85357
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic7735.html

  Jeszcze kilka miejsc w necie.

  Skoro zdecydowałeś się zadać pytanie o przestrojenie, to pewnie już te tematy przeczytałeś. Napisz co dla Ciebie w tych opisach jest nie jasne, a nam łatwiej będzie w czymś podpowiedzieć.
 • #7
  komornik12
  Level 21  
  Sorki, że dopiero piszę, ale zapomniałem na chwilę o tym temacie i szukałem preskalera do mojego częstotliwościomierza (zestrajanie na słuch mi nie wychodzi).

  Teraz kika moich pytanek:
  1. Kondensator przy ARW ma pojemność 5,6p, a nie 3,3p (sam miałem problem z odczytaniem). Czy zmniejszyć go do jakiś 2,8p?
  2. Jak dokładnie zestroić "na słuch" heterodynę? Chodzi mi w jakim połozeniu potencjometru stroić i jak sprawdzić górną i dolną częstotliwość?
  3. Dlaczego heterodynę stroi się na inną częstotliwość niż wzmacniacz w.cz.?
  4. Czy ma ktoś chemat preskalera na łatwo dostępnych scalakach do przestrojenia głowicy? Układy LB3500, U664 i wszystkie z serii SAB odpadają, do w elektronicznych mówią, że mogą zamówić najwcześniej za 2 tygodnie.
  5. Dlaczego 1 najsilniejszą stację słyszę b. dobrze, a pozostałe do d**y. Czy może to być spowodowane złym przestrojeniem? Czy nie powinienem nic usłyszeć przy złym zestrojeniu?

  Pozdro
 • Helpful post
  #8
  dybas
  Level 38  
  Ad1. Wstaw 2,2 pF. Zapewni to właściwe działanie ARCz.
  Ad2. Heterodynę stroi się trymerem i cewką tak, aby cały nowy zakres
  mieścił się na skali. Ustawiasz na podstawie częstotliwości stacji.
  Ad3. Tu napisałeś nieścisłość. To są osobne obwody.
  Ad5. Przyczyna to złe zestrojenie wzmacniacza w.cz. lub brak współbieżności.
 • #9
  komornik12
  Level 21  
  Teraz to ja już nic nie wiem. W takim razie poco pisze się, że trzeba zestroić generator na częstotliwość 98MHz do 118? Jak dokładnie zestroić heterodynę; proszę o opis krok po kroczku i w sposób jak dla przedszkolaka :) Mam problem ze złapaniem wszystkich stacji i ogólnym zestrojeniem.

  Pozdro i proszę o pomoc!
 • Helpful post
  #10
  dybas
  Level 38  
  A na jaką częstotliwość jest strojony wzmacniacz p.cz? 10,7 MHz prawda?
  Zatem 108 + 10,7 = 118,7 MHz.
  Ale to teoria. Nigdy przestrajając jakikolwiek tuner nie musiałem używać
  częstościomierza. Musisz znać częstotliwości stacji pracujących na Twoim
  terenie, albo posłużyć się innym odbiornikiem jako źródłem odniesienia.
 • #11
  komornik12
  Level 21  
  Dzięki.

  Już uporałem się z heterodyną (na podstawie stacji mam całe pasmo). Teraz został wzmacniacz w. cz. i mieszacz. Jak to zestroić? Próbuję na słuch, ale nie mam szczęścia. Po godzinie kręcenia wyeliminowałem brum przy niższych tonach. Najsilniejsza stacja gra super nawet przy włączonej opcji stereo i kontur. Odbieram dobrze jeszcze 3 stacje, ale z wyłączonym stereo i konturem, a reszta do d**y. Jak zestroić na słuch wmacniacz w.cz. i mieszacz? Chciałbym odbierać troszkę więcej stacji :)

  Pozdro
 • Helpful post
  #12
  Anonymous
  Anonymous  
 • Helpful post
  #13
  h jaworski
  Home appliances specialist
  Obwody wcz stroi się w ten sposób że na niskiej częstotliwości około 88mhz szukasz słaba stację i cewkami regulujesz tak aby uzyskać max sygnał wtedy idziesz na górę zakresu okolice 108mhz i trymerami stroisz max sygnał .znowu idziesz na dół zakresu i stroisz max sygnał cewkami i znowu góra zakresu trymerami na max sygnał operacją strojenia góra dół wykonujesz tak długo aż nie uzyskasz żadnej poprawy poziomu sygnału
 • Helpful post
  #14
  dybas
  Level 38  
  rysiek45 wrote:
  Dostrajaj wzm.w.cz. do stacji leżącej jak najbliżej środka skali.Wtedy jest szansa ze równomiernie wzmocni całe pasmo.Co z anteną,do strojenia najlepiej nie przyłączać zbyt dobrej anteny bo łatwiej jest wychwycić maksimum przy słabym sygnale.

  Nie jest to prawidłowy sposób zestrajania głowicy, ponieważ optymalnie
  będzie zestrojony tylko środek pasma. To jest właśnie brak współbieżności,
  o czym pisałem wcześniej. Należy stroić cewkami dla 88 MHz, a trymerami
  dla 108 MHz. Poczytaj tu:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic7735.html
 • #15
  komornik12
  Level 21  
  Cześć

  Artykół zamieszczony wyżej przeczytałem juz chyba milion razy :)
  Wiem jak stroć (cewki dół, trymerki góra) i tak robię, ale jak napisałem najsilniejszą stację słyszę super (90,7 MHz), dobrze bez stereo i konturu odbieram radio złote przeboje, radio gdańsk i radio eska nord (106,x MHz, nie pamiętam dokładnie ile po przecinku). Dobrze słyszę stację nadawane w trójmieście. Jednie RMFka jest podejżana, bo rozgłośnia jest w gdańsku, a odbiór do niczego. Całkiem całkiem odbieram raiod maryja, ale je wszędzie super słychać, nawet w czechach :) Wiem, że przyczyną jest złe zestrojenie i nie umiem tego naprawić. Czy jest jeszcze jakiś sposób na ułatwienie w przestrojeniu poza częstotliwościomierzem?

  Pozdro
 • Helpful post
  #16
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Po co Ci częstotliwościomierz,takie coś bez niego można stroić.Antene masz pewna?Kondensator przy cewce wejściowej usunięty(lub mniejsza wartość)?
 • #17
  komornik12
  Level 21  
  Cześć

  Właśnie stroję ten tuner i idzie mi coraz lepiej (teraz stroję na 2 cm anetie :) )
  Odezwę się jutro i zdam raport na temat przestrojenia.

  Pozdro

  Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

  Cześć

  Odezwałem się jeszcze dziś. Niestety, ale nie potrafię zestoić tego amplitunera na słuch. Z heterodyną się uporałem. Mieszacz i wzmacniacz w. cz. zestroiłem prawie idealnie (wszystkie stacje odbierał dobrze, nielicząc najsłabszych), jedynie przy niektórych jest lekki szum. Niesty, jest jedno "ale". Mianowicie przy właczeniu opcji stereo lub kontur słychać denerwujący szum (jak właczy się jednocześnie obie opcje to szum jest jeszcze większy). Jak to wyeliminować? Czy możecie powiedzieć jak wy przestrajacie obwody wejściowe? Może wina leży po mojej stronie?

  Pozdro
 • #18
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Daj lepszą antenę i tyle.
 • #19
  komornik12
  Level 21  
  Kombinowałem z różnymi wielkościami. Jednak dobre przestrojenie UKFu nie jest takie łatwe. Czy wstawienie na wejście antenowe przedwzmacniacza antenowego coś da, czy tylko pogorszy sprawę?

  Pozdro
 • #20
  Anonymous
  Anonymous  
 • #21
  komornik12
  Level 21  
  Cześć

  Kolejny raz mam problem z przestrojeniem. Lepiej słychać dole pasmo, gorzej ze środkową częścią skali i górną. To jednak nie wszystko. Na zakresie UKF nie działa wskaźnik poziomu sygnału (od początku przestrajania nie działał, ale mi to nie przeszkadzało). Co może być przyczyną nie działania wskaźnika? Jest jeszcze 1 problem. Na wszystkich stacjach słychać szum i nie jest to wina wzmacniacza m. cz. Co może być przyczyną?

  Pozdro
 • Helpful post
  #22
  dybas
  Level 38  
  Męczysz radio, siebie samego i nas. Jeżeli rozstroiłeś głowicę (a na to
  wygląda) to nie dziw się, że szumi. Brak działania wskaźnika poziomu
  może być spowodowany brakiem zasilania UL1980. Jest tam taki obwodzik
  "logiczny" przełączający zasilanie wraz z wyborem źródła. Nie podam
  oznaczenia, ponieważ chwilowo nie mam schematu. Musisz sprawdzić, czy
  na zakresie UKF jest napięcie zasilające 13,5 V.
 • #23
  komornik12
  Level 21  
  Czegoś tu nie rozumiem. Jak mogłem rozstroić głowicę skoro chcę ją przestroić? Czy po przestrojeniu radio powinno dobrze grać?

  Pozdro
 • Helpful post
  #24
  olaf x
  Level 33  
  jesli wskaznik nie dziala tylko na zakresie ukf to w polaczeniu z szumami najlepszy to znak, ze nieprawidlowo zestrojona glowica. jesli zakres jest prawidlowy: znaczy to ze heterodyne zestroiles prawidlowo, natomiast wczesniejsze obwody strojone juz nie. jak sam napisales lepiej slychac dol, a w gore skali coraz gorzej.

  6. Po zestrojeniu heterodyny należy zestroić obwody wzmacniacza wejściowego, kilkakrotnie strojąc na maksimum wzmocnienia:
  - dla górnej częstotliwości zakresu (108MHz) - trymerami C328 i C336,
  - dla dolnej częstotliwości zakresu (87,5MHz) - cewkami L301 i L304.
  Wzmocnienie głowicy możemy oceniać na podstawie wskazań wskaźnika poziomu lub pomiaru napięcia, proporcjonalnego do poziomu sygnału z anteny, występującego na nóżce 14 układu US2 - TDA1047 (A225D).

  po kolei, najpierw dol L304 na max napiecia, potem L301.
  nastepnie gore C336 , a potemC328.

  nastepny krok- od poczatku L304 i po niej L301
  i znowu C336 i C328

  i az do skutku tzn do momentu jak napiecie bedzie juz maksymalne i bez zmian
 • #25
  Anonymous
  Anonymous  
 • #26
  komornik12
  Level 21  
  Cześć

  Pomyślałem, że pojemność jest za mała i kombinowałem z pojemnościami od 4,7p do 12p, ale to nic nie pomogło. Znajomy elektronik powiedział, że trzeba skrócić także indukcyjność (mówił coś o dobroci cewek i powiedział, żebym odwinął przynajmniej 2 zwoje z każdej cewki w głowicy). Czy dobrze zrobiłem? Teraz równolegle z diodami pojemnościowymi mam wlutowane kondensatory 6,8p i odwinięte po 2 zwoje z każdej cewki i zmieniony rdzeń w cewce generatora z mosiężnego na ferrytowy. Problem z zestrojeniem jest nadal, tyle, że teraz z całym pasmem. Co mam zrobić z tym fantem? Czy ma ktoś schemat szerokopasmowego wzmacniacza w.cz. zamiast orginalego? Ktoś mi powiedział, że takie wzmacniacze były stosowane w prymitywnych głowicach.

  Pozdro
 • Helpful post
  #27
  dybas
  Level 38  
  Nadal błądzisz. W tej głowicy nie trzeba skracać cewek. Co prawda ja dla
  wygodniejszego strojenia odwijam 1 zwój z cewki heterodyny, ale nawet to
  nie jest konieczne. To, czy brakuje zakresu strojenia, można ocenić na pod-
  stawie położenia okładzin w trymerach, oraz rdzeni w cewkach. Jeżeli nie
  rozumiesz podstaw, to lepiej daruj sobie Syzyfowe prace. Każdy Twój krok
  oddala Cię od celu.
  P.S. Czy chociaż wiesz jaki wpływ na indukcyjność, i dobroć ma rdzeń
  mosiężny? A jaki ferrytowy?
 • #28
  komornik12
  Level 21  
  Cześć

  Doszedłem do wniosku, że rzeczywiście błądzę i nie wiem co z tym zrobić. Gdzieś widziałem teorię o przestrajaniu, ale nie wiele z tego zrozumiałem, więc pomyślałem, że metodą prób i głędów dojdę co i jak, ale coś nie wyszło. Czy ma ktoś odrobinę podstaw przestrajania UKFu w pigułce dla opornych dla wiedzę.

  Pozdro
 • #30
  komornik12
  Level 21  
  Dzięki.

  Już przestroiłem głwicę i ładnie gra.

  Pozdro