Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komp strasznie mi zawalnia po tygodniu uzywania - dlaczego ?

skaktus 29 Jul 2007 15:16 1596 13
 • #1
  skaktus
  Level 37  
  Witam.Mam dziwny przypadek z kompem. Po zainstalowaniu XP i całej ilości sterów komp chodzi wyśmienicie-pasek przy logo XP w trakcie uruchamiania leci 3-4 razy i system działa. Wszystko smiga jak powinno. Jednak po ok tygodniu,2 komp systematycznie zwalnia,aż w końcu po miesiącu pasek przy uruchamianiu XP leci ok 20 razy,system startuje ok 2 minut lub i więcej a zanim moge wcisnąć START reaguje dopiero po 2 minutach. Jak wszystko się uruchomi to jakoś to idzie,ale czasem np otwarcie strony graniczy z cudem,zainstalowanie czegoś trwa wieki,sprawdzenie systemu antywirem idzie 2 godziny.

  Konfiguracja kompa to:
  Athlon XP 2000+ (temperatura wacha się od 45 do 52 st)
  256 ramu elixir 266 mhz i tyle płyta max obsługuje(prędkość ramu)
  płyta Asrock (nie znam dokładnie modelu)
  grafika GeForce 64 MB
  Fortron 400W
  standardowa dźwiękówka AC97
  Nagrywara LG
  80 GB WD Caviar z 8 MB

  System to XP z SP2 + mozilla,emule i inne podstawowe.net od netii,prędkość to 196 kb.  Czy spowolnienie może byś spowodowane tym że np czasem komp chodzi 3 dni non stop i działa emule i ściąga pliki?

  Na kompie działa firewall i antywirus (była np panda itp) PRzy starcie kompa działa tylko firewall i antywirus,nic wiecej. Net działa nie na aplikacji z netii tylko na samych sterach i ręcznej konfiguracji neta. Komp skanowany raz na tydzien i wirów nie ma.

  Ten sam system (xp) bardzo ładnie śmiga na 1700+ i nawet na tamtym działał dobrze,ale u nowego właściciela zaczyna wszystko zwalniać i podejrzewam o to emule-bo u mnie rzadko kiedy jest włączone a u niego jak wspominałem 3 dni to tyle zazwyczaj komp śmiga.

  No i ostatnio był problem z stykami zasilania na dysku-porostu nie było styku i dysk 2 razy się wyłączył, ale po ponownym założeniu wtyczki wszystko śmiga.

  Grafika,mostek leci na sterownikach od XP i na początku wszystko działa idealnie,potem zwolnienie. Nawet na swoim kompie nie instaluje sterów od grafiki i mostka i dział cacy a tutaj takie jaja.
 • #2
  szaleniec
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ramu mało, zwlaszcza dla takich pożeraczy pamięci jak Mozilla czy emule.
 • #3
  skaktus
  Level 37  
  szaleniec wrote:
  Ramu mało, zwlaszcza dla takich pożeraczy pamięci jak Mozilla czy emule.


  Jak włączę kompa na świerzo to powinno to chyba dobrze działać nie...a nawet uruchomienie kompa trwa wieki a na początku ładnie śmiga...
 • #4
  pitersXXX
  Level 13  
  X:\WINDOWS\Prefetch
  X:\WINDOWS\Temp

  X-litera partycji

  Opróżnij te foldery z plików .
 • #5
  paweliw
  IT specialist
  Problemów może być kilka np:
  - sprawdź czy dyski (twarde, optyczne itp.) nie pracują w trybie PIO zamiast UDMA (Mój Komputer->Właściwości->Sprzęt->Menadżer urządzeń->Kontrolery IDE/ATA/ATAPI->Podstawowy (Pomocniczy) kanał IDE->Ustawienia zaawansowane). Jeżeli tak odinstaluj kontroler/y z menadzera urządzeń i uruchom ponownie komputer.
  - wyczyść zawartość wszystkich katalogów tymczasowych (także tymczasowych plików internetowych i katalogów tymczasowych uzytkowników).
  - sprawdź dysk twardy poleceniem chkdsk
  - czy system XP ma zainstalowany SP2 i aktualne poprawki (conajmniej krytyczne) ?
  - wklej log z hijackthis na forum, zobaczymy czy rzeczywiście nie ma robactwa i jakie są uruchomione procesy.
  Radzę też przeczytać:
  RESTARTY, ZAWIESZANIE I INNE PROBLEMY Z KOMPUTEREM,
  sprawdzić komputer i napisać czy u Ciebie nie ma jakichś z opisanych tam problemów.
  ...

  Potem pomyślimy dalej.
 • #6
  chlo
  Level 17  
  Quote:
  - sprawdź dysk twardy poleceniem chkdsk

  Skorzystaj z opcji chkdsk c: /f
 • #8
  skaktus
  Level 37  
  Po usunięciu plików tymczasowych,zrobieniu defragu dysku C komp wystartował nieco szybciej,jednak po ukazaniu się pulpitu mielił dyskiem 4 minuty zanim dało sie cokolwiek zrobić.

  Jutro wkleję info z HJT
 • #9
  paweliw
  IT specialist
  Nie odpowiedziałeś na wszystkie zadane wcześniej pytania (problemy), odpowiedź na nie da nam wiele cennych informacji.
 • #10
  sq8ju
  Level 24  
  A ja bym dołożył kostkę 512 i zobaczył jak efekty. U mnie przy emulu zapuszczonym na dwa dni, nawet 1GB ramu nie dawało rady ;) Teraz mam 2GB i jest spokój :]
 • #11
  arekb81
  Level 27  
  A czy czasem foldery pobierania plików (w tym także plików tymczasowych tych programów) przez programy p2p np. emule nie znajduja sie na dysku C i po jakimś czasie dysk "zapycha się", co znacznie spowalnia prace komputera. W ustawieniach emule proponuje przenieść foledery pobierania na inny dysk. Mialem do czynienia kilka razy z takimi przypadkami. Gościu kilka razy w miesiacu instalował Windowsa i mówił że to przez wirusy.

  Używam komputera z procesorem pentium II 450Mhz i 256 ram i na szybkość nie narzekam. Nawet komputer z procesorem 5 Ghz i 2Gb RAM bedzie chodził wolniej jak bedzie źle skonfigurowany.
  Pozdrawiam!
 • #12
  skaktus
  Level 37  
  Na dysku C zostało wolne 15 GB z 20 GB

  Na dysku D gdzie jest muł zostało 15 GB z dostępnych 50

  Komp po uruchomieniu na świeżo wolno startuje itp. Jutro wrzuca dodatkowe 512 MB ramu Geil i zobaczę co i jak. Mimo wszystko jak komp był u mnie w domu to na tej konfiguracji śmigał bardzo ładnie.

  W załączniku log z HJT: (sory że w rar,ale inaczej nie szło tego wrzucić,nie wiem dlaczego)


  Co do PIO - mieliście rację, podstawowy kanał jest aktualnie w PIO, a DMA jeżeli jest dostępne. Tylko teraz zadam głupie pytanie-jak to PIO odinstalować...nigdy tego nie robiłem,więc pytam.
 • #13
  paweliw
  IT specialist
  skaktus wrote:
  Co do PIO - mieliście rację, podstawowy kanał jest aktualnie w PIO, a DMA jeżeli jest dostępne. Tylko teraz zadam głupie pytanie-jak to PIO odinstalować...nigdy tego nie robiłem,więc pytam.

  Napisałem Ci to w pierwszym swoim poście:
  Quote:
  sprawdź czy dyski (twarde, optyczne itp.) nie pracują w trybie PIO zamiast UDMA (Mój Komputer->Właściwości->Sprzęt->Menadżer urządzeń->Kontrolery IDE/ATA/ATAPI->Podstawowy (Pomocniczy) kanał IDE->Ustawienia zaawansowane). Jeżeli tak odinstaluj kontroler/y z menadzera urządzeń i uruchom ponownie komputer.

  Po ponownym właczeniu komputer powinien zainstalować kontroler/y prawidłowo.

  Tak się zastanawiam dlaczego nie sprawdziłeś tego w pierwszej kolejności, skoro usilnie o to prosiłem. Proponowałbym czytać posty z większą uwagą, problem pewnie usunąłbyś dużo wcześniej.

  Co do logu z hijackthis to jest czysty tylko nie rozumiem dlaczego używasz dwóch antywirusów jenocześnie !
  W zabezpieczeniu komputera niewiele to pomoże a znacząco wpływa na większe obciążenie komputera i znacznie go spowalnia !
  Zdecyduj się na jeden a drugi odinstaluj.
 • #14
  skaktus
  Level 37  
  Dostęp do tego kompa mam bardzo rzadko, dlatego tego nie sprawdziłem odrazu.

  EDIT

  Nie używam 2 antywirusów,tylko AntiVir-a. Ten 2 to pozostałości po tym jak się w zeszłym tygodniu wysypał z niewiadomych przyczyn i nie dało się go odinstalować (za każdym razem zwiecha kompa) wiec właściciel usunął go po kawałku. Puki Gdata był na kompie,non stop wywalał błędy,zwieszał neta itp.

  EDIT

  Mam jeszcze jedno pytanie-jak usunąć pozostałości po antywirze-nie da sie zakonczyc procesu-odmowa dostępu,wiec nie mogę usunąć pliku.