Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr dolnoprzepustowy aktywny 24db ?

04 Sie 2007 20:31 3621 16
  • Poziom 18  
    Witam

Wiem ze tematów podobnych było kilka ale nic konkretnego nie znalazłem, potrzebował bym schematu i płytki filtra dolnoprzepustowego o nachyleniu 24db na oktawę z regulacją odcięcia około 30-100 hz. dobrze jak by był (-,+) zasilaniem.
  • PCBway
  • Poziom 38  
    Witam!
    Z teorii wynika, że musisz użyć filtra 4-go rzędu, a ponieważ z 1 wzmacniaczem operacyjnym nie powinno się budować filtrów wyższego rzędu, niż 2, więc muszą być 2 stopnie. Regulacja częstotliwości odcięcia wymaga współbieżnej zmiany 2 elementów w każdym stopniu, czyli np. użycia poczwórnego potencjometru dla całej konstrukcji, co może być problemem.
  • Poziom 18  
    haci co twoja odpowiedz wnosi?

Jerzy Węglorz, wiem to ze muszą być dwa ale szukam gotowego sprawdzonego układu bo czytałem na elektrodzie to wszyscy pisali żeby jakieś tam śmieszne programy ściągać i projektować, tak a potem to 5 dni będę dłubał jak to poprawiać :D
  • PCBway
  • Poziom 21  
    Witam

haci chyba moderator sie Tobą zainteresuje lepiej usuń/edytuj tego posta.

Co do filtra do był taki regulowany w ofercie AVT ale nie wiem czy 24dB
    ( kit AVT2449 )
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Najprostsza zmiana: obydwa potencjometry (sprzężone) z 22k na 47k, a kondensator C1 z 47nF na 100nF.
    Filtr jest "kombinowany: ma pierwszy człon bierny nieprzestrajany, o stałej częstotliwosci cięcia, a drugi człon aktywny, przestrajany, 2-go rzędu, co razem daje 18dB/oktawę.
    Napięcie zasilania +/-30V jest tu obcinane dla wzmacniacza operacyjnego do poziomu +12V/-12V: po to są rezystory R4 i R5, oraz diody D1 i D2, więc po wyrzuceniu tych elementów masz wprost zasilanie z niższego napięcia, pamiętaj tylko o dobrej filtracji.
  • Poziom 18  
    Bardzo dziękuję za odpowiedź, jutro ciotka wysyła tl072 i biorę się za filtr. Najprawdopodobniej będzie on w tej samej obudowie co bufor lampowy.

Dodano po 8 [minuty]:

A i jeszcze jedno bo znalazłem tl071 czy też by się nadawał?
  • Poziom 38  
    TL072 zawiera 2 układy TL071 w jednej obudowie, więc jeżeli chcesz użyć TL071 to musisz mieć 2 takie kości.
  • Poziom 18  
    aha rozumiem dziękuje.

Dodano po 2 [godziny] 57 [minuty]:

A znacie jakiś prosty program do pcb co będzie miał w bazie TL072 ? Program prosty co będzie zamieniał schemat na pcb.
  • Poziom 18  
    Mam już PCB 123 z dodatkowymi bibliotekami i mam TL072 tylko ich jest kilka rodzai który wybrać?
  • Poziom 38  
    Wybierz ten, który najłatwiej kupić ...
  • Poziom 18  
    Po zmianie tego C1 i P1 w jakich granicach około będzie regulacja od ilu do ilu Hz? I jest jeszcze jeden problem, mianowicie z wzmacniacza wychodzą dwa wyjścia chich pre-ot potem filtr sumuje to w jeden ale wzmacniacz panelowy w subwooferze ma wejście na dwie chich i tez ma sumator. Co zrobić, puścić na jednym kablu czy dwa filtry, dać po jednym na kanał, nie będę likwidował sumatora w wzmacniaczu bo na gwarancji mam.
  • Poziom 18  
    Ale sprytnie :D podziwiam a z jakiego schematu robiłeś?
  • Poziom 21  
    Googlałem trochę o filtrach aktywnych i znalazłem coś co bardzo ułatwia projektowanie można zrobić taki filtr jak chcesz albo jeszcze bardziej selektywny :)
    http://www.schematica.com/ ( Filter Wiz PRO )
  • Poziom 18  
    Pytanie mam takie jak wywalę te diody i rezystory to tam gdzie zaznaczyłem na czerwono dać zwory??? A w miejscu gdzie jest zielono jak to połączyć żeby wyrzucić ten potencjometr ???
  • Poziom 18  
    Już wiem zwory tak jak narysowałem , a w zielonym lewy i środkowy. Filtr działa potencjometr według zaleceń 47k i kondensator 100 zamiast 47.