Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz z filtrem dolnoprzepustowym

bzyq90 29 Maj 2008 18:16 2003 15
  • #1 29 Maj 2008 18:16
    bzyq90
    Poziom 18  

Witam, potrzebuję jakiś przedwzmacniacz który ma jedno wejście i 2 wyjścia.
    Pod jedno wyjście potrzebowałbym zastosować jakiś filtr dolnoprzepustowy ale mam problem z wyborem, szukałem po elce i znajduję cały czas TL071, TL072 które są na zasilanie symetryczne.
    Niestety ja potrzebuję na zasilanie 12V ponieważ wszystko będzie zastosowane w aucie pod 2 kostki TDA7294 (za pomocą przetwornicy AVT2732). Sygnał będzie pochodził z mp3 playera.
    Prosiłbym o pomoc w doborze, dla niektórych specjalistów połączenie dwóch odpowiednich układów to 5min roboty a dla mnie to cała wieczność...

0 15
  • #3 29 Maj 2008 19:14
    bzyq90
    Poziom 18  

Ja chcę zrobić przedwzmacniacz z fitrem dolnoprzepustowym a nie wykłuć całe wzmaki na blache ;] Pomożesz?

0
  • #5 29 Maj 2008 19:30
    tplewa
    Poziom 38  

No jak widzisz aby cos zrobic trzeba miec wiedze jak to sie robi... Nie da sie zrobic czegos bez wiedzy ktorej nie chcesz poznac.

Gotowca ci nie dam bo nie lubie tak postepowac, zabawa w elektronike powinna zmuszac do wysilku.

Powiem ci ze najlepiej sprawdzil by sie tutaj filtr o charakterystyce Bessela - ma najlepsze parametry jesli chodzi o tory audio. Choc ma mala stromosc.

Co do rozwiazania ukladowego to np. Sallen-Key-a.

Niestety bez poczytania na temat wzmacniaczy operacyjnych nie wiele sie da zrobic...

0
  • #6 29 Maj 2008 21:06
    bzyq90
    Poziom 18  

Wiesz co przekonałeś mnie i zacząłem szukać książki w PDF'ie. Niestety poszukiwania na marne. Nie znalazłem.
    Szukałem informacji o tej charakterystyce Bassela ale znalazłem tylko wzory i treści które są dla mnie nie zrozumiałe.
    Jeżeli chodzi o układ Shallen-Key to nic nie znalazłem.
    Jak się robi ten punkt sztucznej masy?

Co myślicie o filtrze który był oparty na TL074, był on razem z TDA1562Q. Dobry by był? Zależy mi na odcięciu gdzieś od 20Hz do 200Hz. Widziałem projekt na elektrodzie ale również jest zasilanie symetryczne...
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...20+200hz&sid=59653a7c23a353dcdd2045f4fa2814a1

0
  • #8 29 Maj 2008 21:27
    bzyq90
    Poziom 18  

Ściągnałem i o co chodzi? Może jakaś instrukcja obsługi? Weź mi lepiej pomoż bo wyjdzie tak że złoże coś daremnego :/ Na środe muszę mieć zrobione.

0
  • #9 29 Maj 2008 21:31
    tplewa
    Poziom 38  

bzyq90 napisał:
    Ściągnałem i o co chodzi? Może jakaś instrukcja obsługi? Weź mi lepiej pomoż bo wyjdzie tak że złoże coś daremnego :/ Na środe muszę mieć zrobione.

Programem mozesz zaprojektowac dowolny filtr, podawany jest schemat wraz z wartosciami elementow. Do tego na wykresie masz charakterystyki fazowa, wzmocnienia itp. w dziedzinie czestotliwosci.

W sumie nie wiem co w nim mozna tulumaczyc :) bo jest bardzo prosty w obsludze.

Jeszcze fajnie by bylo jak bys wiedzial na jakiej zasadzie dziala wzmacniacz operacyjny i sukces gotowy.

0
  • #12 29 Maj 2008 22:01
    bzyq90
    Poziom 18  

I tak z tego nie skorzystam. Widze co pisze, chcę odciąć do 200-250Hz.

0
  • #13 29 Maj 2008 22:04
    tplewa
    Poziom 38  

bzyq90 napisał:
    I tak z tego nie skorzystam. Widze co pisze, chcę odciąć do 200-250Hz.

to po to masz te programy aby sobie policzyc elementy jakie maja byc do takiego odciecia jak chcesz...

tylko jestes lekko leniwy i nie chce ci sie przeczytac dokladnie tego artykuliku. Tam masz wzystko wyjasnione...

0
  • #14 29 Maj 2008 22:08
    bzyq90
    Poziom 18  

Napisz mi do nich instrukcje obsługi, wiesz nie czaje nic.
    Potrzebuje jakiegoś filtra i przedzwmaka a Ty mnie wręcz "zmuszasz" do nauki.
    Tak ciężko pomóc? Nie potrzebna mi taka wiedza ponieważ w przyszłości i tak nie będe z tego korzystał.
    Potrzebuje przedzwzmaka i filtra dolnoprzepustowego na już. Aby było sprawdzone i dobre.
    Dla niektórych to jest 5min doboru, ja niestety tak nie potrafię.

0
  • #15 29 Maj 2008 22:11
    tplewa
    Poziom 38  

Poprostu uwazam tak jak mowilem na poczatku, jak sie cos robi trzeba poznac jak to dziala. Nawet kupujac gotowy kit jest to istotne aby nie miec problemow z uruchomieniem.

Jak sie nie chce to sie kupuje gotowe uklady.

A jak bys poszedl za rada i przeczytal to co znalazles to bys znalazl zdanie "Rysunki 9 i 10 pokazują wartości elementów dla filtrów o częstotliwości granicznej 100Hz i 200Hz"

0
  • #16 29 Maj 2008 22:16
    bzyq90
    Poziom 18  

Znasz się na tym więc jakie mam dać wartości rezystorów R9 i R10? Wiem że idę na łatwizne ale naprawde nie mam czasu na zabawy. Szukam szukam i szukam już kilka dni i postanowiłem założyć temat aby ktoś mi pomógł. Jak kiedyś będe miał czas to zakupie książke i poczytam, teraz niestety go nie mam.

0