Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Aktywny filtr dolnoprzepustowy

mateuszqq 22 Lip 2007 22:30 10567 19
  • Witam!!
    Przedstawiam Wam aktywny filtr dolnoprzepustowy do subwooferów. Filtr oparty jest na wzmacniaczu operacyjnym tl072. Zasilanie układu ±12V. Częstotliwość graniczną można regulować wartością resystancji rezystora R4. W załączniku jest wzór płytki, schemat oraz spis elementów.
    Pozdrawiam

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mateuszqq
    Poziom 12  
    mateuszqq napisał 67 postów o ocenie 4, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2006 roku.
    fuutro
    Poziom 43  
    Sporo punktów jak na tak prosty układ. Może dopisz chociaż jak należy dobierać elementy. Pozatym dużo w sieci kręci się takich układów.
    mateuszqq
    Poziom 12  
    Wszystkie elementy są na schemacie opisane
    fuutro
    Poziom 43  
    Chodziło mi raczej o wzory.
    mateuszqq
    Poziom 12  
    Jakie wzory??
    poeta5
    Poziom 23  
    wzory na czestotliwosc przepustowa w zaleznosci od elementow np.
    kasiewicz1
    Poziom 10  
    Właśnie wzory na częstotliwość przep. to mogłbyś napisac.
    Dr. Plamo
    Poziom 12  
    Czyli w celu zmiany częstotliwości można tez stosować potencjometr?? Jesli zastosuje sie rezystor jak na schemacie jaka będzie częstotliwość przepustowa??
    norbert17
    Poziom 9  
    A PAnowie Z KAd uzyskac napiecie -12 v :(
    Łukasz leper
    Poziom 11  
    norbert17 napisał:
    A PAnowie Z KAd uzyskac napiecie -12 v :(

Napięcie -12 daje stabilizator LM7912
    Adam 3
    Poziom 2  
    To tylko stabilizator, a najpierw trzeba mieć - 15V żeby je stabilizować, a wziąć z dodatkowego transformatorka lub z transformatora z dwoma uzwojeniami - symetryczny - po ok 11-12≈.
    fuutro
    Poziom 43  
    Po co do tego dodatkowe trafo? Wystarczy jakieś TS2/xx o pojedyńczym napięciu (ok 11VAC) i zrobić podwajacz z dobrym filtrem i do stabilizacji albo diody Zenera 12V albo stabilizatory 78L12 i 79L12.
    Pawel.4.4.0.
    Poziom 10  
    Bardzo fajny schemacik tylko gorzej z tym zasilaniem a wie ktoś jaki duży prąd pobiera ten układzik?
    fuutro
    Poziom 43  
    W zasadzie tyle ile potrzebują scalaki, a więc do ok 10mA, jak będzie wydajność ponad 50mA to na spokojnie wystarczy. Stabilizatory 7812 i 7912 pochłoną więcej mocy.
    Jarek2140
    Poziom 24  
    Chciałem się tylko zapyatć (jestem początkujący) ten filtr dolnoprzepustowy może służyć jako przedwzmacniacz?
    fuutro
    Poziom 43  
    Na przedwzmacniacz to on się już nie nadaje. Można mu ustawić większe wzmocnienie (zmiwniając wtórnik - układ z lewej - w wzmacniacz nieodwracający -wymaga 2 rezystorów).
    Jarek2140
    Poziom 24  
    aha... a jest już jakiś gotowy schemat, dokładnie narysowane ścieżki na płytce? elementy? Bardzo bym was prosił o coś takiego... żeby miało regulację mocy, bass'u i treble. (chodzi mi o przedwzmacniacz)
    młodykombinacz
    Poziom 1  
    -12v ?? jak to zrobic??
    Kamis47
    Poziom 13  
    Mam pewien problem z tym układem. Próbowałem już go wyeliminować, ale się nie udało.
    Zaraz po włączeniu działa dobrze, lecz po chwili zaczyna trzeszczeć. Gdy ściszę gra jeszcze trochę po czym znowu zaczyna trzeszczeć, a jak po dłuższej chwili pod głośnie to w ogóle nic nie słychać. Sprawdzałem na różnych zasilaczach i zawsze to samo.
    AUDImEEn
    Poziom 14  
    Kolego prawdopodobnie to wina jakiegoś z kondensatorów.
    Podejrzewam że zmieniałeś wartości względem schematu (na zbyt wielką) jeżeli nie to sprawdź czy dobrze masz wszystko podłączone.