Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

alarm spadku napięcia

04 Sie 2007 23:42 3755 12
 • Poziom 12  
  Potrzebuję do ciężarówki kontrolera napięcia, który przy spadku do wartości 22V włączy alarm dźwiękowy. Niekiedy gdy pracuje na postoju lodówka, laptop i niezależne ogrzewanie napięcie może niebezpiecznie spaść i gdy się rano obudzę może być problem z odpaleniem silnika. Może ktoś ma jakiś pomysł. Bramka i głośniczek piezzo z pozytywki?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 24  
  Najprostszym sposobem wykrywania spadku napięcia akumulatora jest zastosowanie stabilizatora, potencjometru (dzielnika napięcia) i komparatora:

  alarm spadku napięcia

  Małe wyjaśnienie działania:
  Wzmacniacz operacyjny robi za komparator, czyli jeśli napięcie na wejściu '+' jest większe wtedy na wyjściu jest plus zasilania, jeżeli na wejściu '-' jest większe to wtedy na wyjściu jest minus zasilania.
  Na wejście nieodwracające ('+') podajemy cały czas 12V (niezależnie od napięcia akumulatora), a na wejście odwracające ('-') podajemy napięcie z dzielnika (czyli liniowo zależne od napięcia akumulatora). Jako dzielnik najlepiej jest użyć potencjometru wieloobrotowego (np. 22k), dzięki czemu możemy ustalić precyzyjnie próg zadziałania.
  I teraz: gdy napięcie jest wysokie (na dzielniku panuje powyżej 12V) to na wyjściu komparatora jest masa i tranzystor jest zatkany. Jeżeli napięcie zacznie spadać i na dzielniku osiągnie poniżej 12V to komparator zmieni stan i tranzystor się otworzy.

  Jeżeli komuś się nie podoba dźwięk z buzzera to zawsze można sobie podłączyć jakąś pozytywkę ze spokojną melodią :P

  ...kurczę, ale się rozpisałem, chyba nauczycielem zostanę :)
 • Poziom 12  
  Dzięki, tylko że u mnie potrzebne jest napięcie progowe 22V (zasilanie 24V- ciężarówka). Czy wtedy analogicznie można zastosować stabilizator 24V? Ale znowu może ono być zbyt wysokie do zasilania wzmacniacza...
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 24  
  Nie, właśnie specjalnie zastosowałem stabilizator 12V żeby działało w instalacji 24V. Gdybyś chciał ten układ zastosować do 'zwykłego' auta to musiałbyś zastosować mniejszy stabilizator (9 albo lepiej 5V).
  Zawsze to napięcie musi być mniejsze od tego, które chcesz porównywać.

  Napisze teraz dokładniej:
  Załóżmy, że chcesz żeby układ zadziałał przy tych 22V. Za stabilizatorem będzie zawsze 12V (nieważne czy na akumulatorze będzie 24, 23 , 22, 20, 18V itd.), a za dzielnikiem będzie napięcie, które powstaje z podzielenia napięcia akumulatora. Jeśli podzielisz sobie to napięcie w ten sposób, że przy dobrym akumulatorze (24V) będzie na dzielniku 13V to układ będzie siedział 'cicho' (na odwracającym jest napięcie wyższe). Zakładamy, żę napięcie akumulatora spada do 23V, czyli za dzielnikiem będzie 12,5V, czyli układ siedzi 'cicho'. Gdy spadnie do 22V (a dokładniej troszeczkę poniżej) to za dzielnikiem będzie 12V (trochę mniej) i układ się przełączy i zacznie wyć.
  Próg załączenia najlepiej sobie w domu nastawić na zasilaczu.
  24V może być do zasilania wzmacniacza (teoretycznie może być do 36V.
 • Poziom 12  
  mam prośbę, czy mógłbyś dokładnie rozrysować podłączenie pod wzmacniacz (pod które nóżki i jaki dokładnie to będzie układ -UCY____ ? LM___? )Niestety moje doświadczenia z elektroniką pochodzą z lat "80. z góry dziękuję.
 • Pomocny post
  Poziom 24  
  Osobiście mam pewnego rodzaju zboczenie, jeżeli buduje coś na wzmacniaczu operacyjnym to zwykle stosuje TL082 (dwa wzmacniacze w jednej obudowie).
  Poniżej podaje schemat właśnie z tym WO. Dodatkowo na wyjściu zastosowałem układ darlingtona gdybyś chciał zamiast buzzera zastosować coś mocniejszego (np. jakieś migadełko, albo coś w tym rodzaju :)), ale jeśli będzie tylko buzzer to można tranzystor BD139 odrzucić i pozostać tylko przy BC547. Rozdzieliłem też układ na dwa stabilizatory (doszedłem do wniosku że lepiej będzie jak ten stabilizator od porównywania nie będzie niczym obciążany). Jako VR1 można użyć najmniejszego stabilizatorka (na 100mA), VR2 trzeba dobrać w zależności od tego jaka będzie sygnalizacja (może go nie być wcale, jeżeli sygnalizacja będzie na 24V), jeżeli będzie to zwykły buzzer na 12V to może też być tylko na 100mA.
  To chyba tyle... mam nadzieję że będzie działać (u mnie działa :)).

  Acha, ważne żeby ten potencjometr był precyzyjny, wieloobrotowy, ułatwi to regulację.

  alarm spadku napięcia
 • Poziom 12  
  Dzięki za pomoc. Jutro zakupię potrzebne elementy i zmontuję całość. Pozdrawiam.
 • Poziom 12  
  Podepnę się pod temat ponieważ mam podobny problem.
  Muszę wykorzystać lampkę oświetlenia wnętrza samochodu do sterowania alarmem samochodowym. Problem jest w tym że lampka jest wygaszana powoli. Wymyłśiłem że może zrealizuje to tak jak na załączonym schemacie (przepraszam za przeróbkę oryginalnego schematu).
  Czy to zadziała?
 • Poziom 24  
  Nie bardzo rozumie co chcesz wogóle zrobić, ale ten schemat działać nie będzie, cały czas na wyjściu będzie miał stan niski, czyli przekaźnik się nigdy nie wyzwoli.

  Wydaje mi się że chcesz zrobić coś takiego, że żarówka zaczyna przygasać i w pewnym momencie ma się wyzwolić przekaźnik, czy tak?
 • Poziom 12  
  Dokładnie tak jak piszesz. Żarówka oświetlenia wnętrza po zamknięciu dzrwi wygasa powoli i jest o realizowane za pomocą minusa. + zasilania jest na stałe doprowadzony do żarówki.
  Chcę, aby po zamknięciu dzrwi i rozpoczęciu wygaszania żarówki jak najszybciej się wyłączył. Oczywiście bardzo ważne jest też aby po otwarciu drzwi i zapaleniu się lampki (w tym przypadku nie ma opcji powolnego rozjaśniania) przekażnik natychmiast się załączył.
 • Poziom 24  
  Jeżeli '+' jest podpięty na stałe a zmieniany jest '-' to na tym minusie napięcie zmienia się od 0 do 12V, a nie jak jest na schemacie od 12 do 0 (przy 12 żarówka nie świeci), prawda? Zmierz sobie jakie napięcie jest na '-' gdy żarówka już zgaśnie (wydaje mi się że raczej nie osiągnie 12V, będzie minimalnie poniżej). Takie coś powinno działać:

  alarm spadku napięcia
  Dioda to zwykła prostownicza, albo nawet 1n4148, a opornik jakiś większy, np. 47k. Potrzebne to do tego żeby obniżyć trochę napięcie na wejściu nieodwracającym. W takiej konfiguracji przekaźnik się wyzwoli pod koniec wygaszania, jeżeli chcesz żeby się wyłączył na początku to zamień miejscami opornik i diode.
 • Poziom 12  
  wielkie dzięki voytaschec za schemat.
  Mam tylko jeszcze kilka pytań. Czy to musi byc ten układ scalony czy może być jakiś inny wzmacniacz operacyjny?
  W jakim zakresie temperatury pracuje ten układ, ponieważ jest to układ do pracy w samochodzie powinien mieć możliwośc pracy w ujemnych temperaturach?
 • Specjalista elektronik
  Wzmacniaczy operacyjnych dostępnych w handlu detalicznym są co najmniej dziesiątki, może setki. Większość z nich
  ma dość zbliżone parametry - przynajmniej te, które są istotne w takich zastosowaniach. Typowy prąd wyjściowy takiego
  wzmacniacza to 20mA - w zupełności wystarcza do wysterowania typowego tranzystora średniej mocy, jak BD137, nie
  jest potrzebny dodatkowy tranzystor BC547 - ale oczywiście należy to sprawdzić w katalogu - dane prawie wszystkich
  wzmacniaczy operacyjnych są dostępne w sieci. Problemem bywa zakres napięć na wejściu i na wyjściu - większość
  układów wymaga paru V marginesu od plusa lub minusa zasilania, i na to przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę.
  W tym zastosowaniu wzmacniacz musi działać od plusa zasilania na wejściu, i umieć dawać niskie napięcie na wyjściu.

  Większość wzmacniaczy operacyjnych jest wykonywanych w kilku wersjach, różniących się zakresem temperatur pracy,
  więc nie ma co pytać które są do jakiej temperatury, tylko sprawdzić, na jaką temperaturę są w pobliskim sklepie...

  Do alarmu, o który pytał autor tematu, nadają się układy TL431 i LM4041-ADJ - są to wzorce napięcia ze wzmacniaczem,
  pierwszy to taki "tranzystor NPN", drugi "tranzystor PNP", o dość dokładnie określonym napięciu emiter-baza - żeby na
  TL431 zrobić sterowanie przekaźnikiem, wystarczy dodać dwa oporniki i diodę, będzie wyłączał jak napięcie spadnie.