Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Mikrofala Whirlpool vip27 (M340) pali bezpiecznik 8A

07 Aug 2007 10:32 8435 15
  • Level 10  
    Jak w temacie. Po odpięciu transformatora - bezpiecznika nie pali.
    Wyciągnąłem zabezpieczenie znajdujące się pomiędzy zaciskami kondensatora WN dalej pali bezpiecznik.
    Dioda WN zwarta nie jest ale na mierniku cygrowym nie przewodzi w obie strony (może za małe napięcie polaryzacji z miernika).
    Prosze o porady.
    Pozdrawiam Jacek
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Helpful post
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Miernikiem analogowym sprawdź diodę WN, kondensator i magnetron na masę :żadne z nich nie mogą mieć zwarcia.
    To niby zabezpieczenie to też dioda i też nie może być zwarta.
  • Level 10  
    Miernika analogowego nie mam. Pobawiłem się baterią 9V i miliamperomierzem. Dioda WN sprawna. Zabezpieczenie nie przewodzi w żadną ze stron, czyli zwarte nie jest. Jedno i drugie wyprowadzenie kondensatora nie wykazuje trwałego przebicia do obudowy. Żarzenie magnetronu też nie wykazuje przebicia do obudowy magnetronu.
    Może coś siada pod napięciem? Niestety nie mam częsci aby podmienić.
    Może jakieś jeszcze porady?
    Pozdrawiam Jacek

Dodano po 19 [minuty]:

Poodpinałem kondensator diodę, magnetron. Został sam transformator. Bezpiecznik pali się nadal. Czyżby zwarcie na uzwojeniach transformatora?
    Pozdrawiam Jacek
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Helpful post
    Jeżeli masz wszystko odpięte to nic innego tylko trafo WN, zwarcie na stronie wtórnej.
    Raczej nie do przewinięcia,jedynie coś z używki.
  • Level 18  
    mam ten sam problem, mikrofala przy uruchomieniu pali bezpiecznik 8A (pierwsze 3 sekundy pracy i pali)

w stanie spoczynku - jest ok,

czy rozwiązalście ten problem?

dołączam zdjęcie...

gdzie szukać problemu... i gdzie ta dioda WN?

Moderated By skryn:

Proszę przeczytać instrukcję ...
    Ogłoszenie: Wklejanie zdjęć.

• Helpful post
    Na tym dużym kondensatorze ,tu go nie widać.
  • Level 18  
    tak dojrzałem ją... teraz tak mam ją wypiąć i przemierzyć, jeżeli mam przebicie, do wymiany?
  • Helpful post
    U góry masz napisane co i jak.
  • Level 2  
    Mam ten sam problem i zlokalizowałem usterkę - przebicie na trafo wn
    a czy ktoś mi powie gdzie można takie trafo kupić bo od 2 godzin szukam w sieci i nie mogę znaleźć
  • Level 18  
    8102N44-20 tu masz nr katalogowy, jednakże nie jestem w stanie Ci pomóc gdzie można dostać taki trafo WN,
  • Level 2  
    Dzięki za info ja mam nr katalogowy lecz nigdzie nie mogę znależć tego trafa
  • Helpful post
    Trafo jest dość drogie,lepiej poszukaj jakiejś "używki".
  • Level 18  
    w każdym razie - domyślam się, że doszukałem się problemu :)

kiedy wypiełem magneto - załączyłem mikrofalkę bezpiecznik paliło

kiedy wypiełem kondensator - transformator po stronie wtórnej bez obciążenia nie paliło bezpiecznika

--- w takim razie wziełem się za przemierzenie kondensatora czy niema przebicia do ziemi - oby dwa bieguny sprawdzilem i nie było przebicia

--- sprawdziłem diody (jedna była zdrugą spolaryzowana do siebie - działała prawidłowo, druga dioda co szła do ziemi nie wykazuje czynności życiowych

co będzie tego przyczyną - palenia bezpiecznika 8A

SZKIC ROBOCZY
  • Level 22  
    Witam!
    Dawno temu pracowałem w serwisie AGD i coś jeszcze chyba pamiętam.

Do sprawdzania tych diod nie warto używać zwykłych multimetrów bo pokazują one głupoty. Testowanie na żarówkę i baterię też mija się z celem gdyż są to elementy wysokonapięciowe! Ja badałem je w prostym układzie składającym się z żarówki 15W230V i krokodylków. Diodę wstawiałem w szereg z żarówką i do sieci :) Ta pierwsza dioda wpięta równolegle z kondensatorem nie może powodować świecenia żarówki, natomiast ta druga idąca do masy powinna rozświecić żarówkę do połowy jasności i światło też żarówki powinno być nieco mrugające. Nie należy używać żarówki o większej mocy niż 15W bo dioda Ci padnie!

W czasie w/w testu diody musisz zachować szczególną ostrożność bo układ znajdować się będzie na potencjale sieci.

Dioda wpinana równolegle do kondensatora bardzo często padała i wówczas były właśnie takie objawy. Można ją w ogóle wywalić bo jest to element zabezpieczający kondensator, i niektórzy producenci kuchenek jej nie wstawiali.

Sprawność kondensatora niestety można określić jedynie przez wymianę elementu (zdarzały się kondensatory sprawne na multimetrze ale zwierające w układzie).

Pozdrawiam. . .
  • Level 18  
    Witam,

potwierdzam była uszkodzona dioda równolegle do kondensatora. Po wyłączeniu jej z obwodu grzeje jak nówka! :)

czyli mogę spokojnie kończyć pracę?
  • Level 22  
    Hej!
    Ja je wywalałem, bo tak jak pisałem wielu producentów w ogóle ten element pomija.

Gratuluję pomyślnego zakończenia naprawy i cieszę się że mogłem pomóc.

Pozdrawiam. . .