Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

oscyloskop:STD-501XY

skywalker 09 Lis 2003 17:55 3432 4
  • #1 09 Lis 2003 17:55
    skywalker
    Poziom 22  

STD-501XY (kabid)
    Pewnego dnia znikł przebieg robiłem pomiar woltonierzem w środku
    i jak doszedłem do którejś z elektrod lampy (vhyba katody ale to dawno było ) to pojawił się obraz ... ale trochę rozmazany czy ma ktoś z was pojęcie co mogło paść ew może ktoś posiada schemacik ??
    ---------------------------------------------------------------------------------
    dziś mi padł drugi oscyloskop (nic nie podłączyłem ) włączam a tu zamiast
    linii jakieś głupoty na obu kanałach coś jakby pół sinusoidy + prostokąt
    ?? a oscylkoskop to OS-351 unitra
    please help me somebody

0 4
  • #2 10 Lis 2003 17:02
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

- zacząłbym od sprawdzenia zasilacza ( czy napięcia pływają ) -profilaktycznie w obwodzie stabilizatorów wymień elektrolity
    -teraz troszkę zabawy - zaznacz położenie potencjometrów, nasmaruj i sprawdź czy się nie utleniły i jak pracują
    -w okolicach gen. odchylania poziomego wymień elki ( nie jest tego dużo )
    -jeśli po tych zabiegach nadal brak będzie rezultatów to:
    1. odłącz z lampy przewody pion i poziom - pozwoli to sprawdzić czy działa lampa i zasilacz wysokiego
    -jesli brak plamki to musisz zdobyć inny oscyloskop i sprawdzić czy wysterowany jest klucz w zasilaczu WN ( lub jesli masz sondę WN sprawdzić WN)
    -dalej trzeba sprawdzić żarzenie
    2. jesli plamka będzie to znaczy że jest coś uszkodzone w którymś z odchylań ( metodą odpinania pionu lub poziomu można zlokalizować które leży) a dalej to nawet metodą łopatologiczną miernik do ręki i szukamy uszkodzenia...

-jeśli to twój oscyloskop to można pokusić się o wymianę wszystkich elek rzędu 100uF/ 25V lub 50V - nie powinno być tego durzo -około 15 sztuk ( niewielki koszt)

0
  • #3 11 Gru 2005 20:04
    Lukas8040
    Poziom 10  

Witam czy ma ktos moze schemat oscyloskopu STD-501XY??

0
  • #4 04 Kwi 2009 19:52
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Odkopuję temat, bo mam identyczny problem.

Mianowicie:

Oscyloskop nie wyświetla nic. Brak reakcji na INTEN/FOC/ASIG. Neonówki UNCAL zapalają się ze sporym opóźnieniem.

+/- 30V jest, +230 też jest. +5 również. czyli zasilacz działa, żarzenie jest, lampka RESET miga, czyli generator działa. Odłączyłem sterowanie odchylaniem, jednak nic to nie dało. Próbując zmierzyć napięcie na potencjometrze FOCUS spaliłem se miernik (taki za 10zł). Więc trafopowielacz chyba działa.

Co robić? Nie mam schematu i nie mogę znaleźć, ma ktoś?

0
  • #5 04 Kwi 2009 21:11
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Moderowany przez rubens:

wykopaliska zamykam. Proszę założyć nowy temat.

0