Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Protel - scieżki do elementu tylko z wybranej warstwy

dawid-ptaszyk 29 Aug 2007 14:19 1082 1
Altium Designer Computer Controls
    dawid-ptaszyk
    Level 18  
    Witam

Czy można zmusić Protela,aby przy automatycznym prowadzeniu ścieżek do danego elementu "podłączał" ścieżki tylko z wybranej warstwy. Chodzi mi o elementy których nie można przylutować z obu stron, a płytka nie posiada metalizacji. Ewentualnie żeby nie łączył warstw na elementach, a jedynie za pomocą przelotek.

Próbowałem zmienić warstwę otworów na daną i efekt był prawie dobry, podłączanie było prawidłowe, lecz niestety pojawiały się ścieżki z drugiej strony przykrywające otwory. :(

Pozdrawiam
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    kordirko
    Level 22  
    Zrób sobie do projektu własną bibliotekę PCB (opcja Design/Make PCB Library), zapisz ją na dysku, a potem dla tych elementów wyedytuj właściwości padów i zmień w nich opcję "Layer" z "Multi-Layer" na "Bottom-Layer" albo na "Top-Layer".
    Po tej operacji trzeba jeszcze zrobić update płytki - z widoku biblioteki opcja Tools/Update PCB with current/All footprint ... żeby ci pościągał nowe parametry z biblioteki na płytkę ;)
    I wtedy powinien ci łączyć do tych padów ścieżki tylko z tej jednej strony.
    Tyle że możesz mieć taki problem, że po drugiej stronie nie ma już padów, więc on przez te miejsca będzie ciągnął ścieżki ... jak tego byś chciał uniknąć, to wtedy jest więcej zabawy - trzeba w bibliotece na tej warstwie na której "nie ma już pad'a" narysować wokół pad-a kółko czy kwadrat, kliknąć w niego ... i w parametrach zaptaszkować opcję "Keepout" ... wtedy na tej warstwie będzie omijał te miejsce z daleka. Ja to robię dla uproszczenia rysując kwadrat wokół wszystkich padów, bo mi się nie chce bawić w malarza dla każdego padu osobno. Tylko nie zaptaszkuj czasem keepout-a dla właściwego Pad-a (przy klikaniu łątwo kliknąć w nie to co trzeba) bo będą jaja ... nie będzie umiał wogóle podłączyć ścieżki pod pada ;)