Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

motocykle - przerobka na automat

ALexpla 07 Wrz 2007 14:59 11485 32
    ALexpla
    Poziom 15  
    Czesc. Myslalem nad czyms takim aby przerobic motocykl z manulalna skrzynia biegow na automacik. Dzialalo by to tak ze obrotomierz albo jakis silniczek przy pewnych obrotach gdy jest juz odpowiednie napiecie wlacza uklad ktory elektrycznym silownikiem (takim jak w samochodach sa centralne zamki) naciska linke sprzegla a puzniej jakis serwo mechanizm , silownik lub cos innego zmienia bieg. W takim ukladzie pewnie dalo by sie zrobic jeszcze odczep na manulalna skrzynie i takze przy pomocy guzikow mozna by bylo zmieniac bieg , mozna by tez zrobic tryby w automatycznej zwykly i sportowy w ktorym by bieg zmienial sie na wyzszych obrotach. Biegi mogly by byc sygnalizowane poprzez jakis wyswietlacz podlaczony do tego modulu.Problem tkwi glownie w tym kiedy uklad ma wrzucic luz np. gdy sie chcemy zatrzymac na swiatlach albo zakonczyc jazde i miec na luzie aby sie go puzniej dalo odpalic. Piszcie co o tym sadzicie i dawajcie swoje propozycjie odnosnie jakich materialow urzyc jak to wykonac itp.pozdro
    ociz
    Moderator Samochody
    Moje zdanie jest takie że jak nie lubisz jeździć motocyklem to przesiądź się na 4 kółka z automatyczną skrzynią.
    ALexpla
    Poziom 15  
    Jak bym chcial auto z automatem to sam bym na to wpadl:D. Mi chodzi o cos takiego jak napisalem i prosze sie na ten temat wypowiadac. see yaa
    MikePL1
    Poziom 16  
    Kup sobie po prostu motor z automatyczną skrzynią. Automatyczna zmiana biegów to nie tylko kwestia obrotów, ale kwestia obciążenia silnika, temperatury silnika, położenia przepustnicy itd. No a jak zamierzasz sobie poradzić ze zrzucaniem biegów?

Najpopularniejsze są ze skrzynią pół-automatyczną, czyli zmieniasz biegi nogą, ale nie używasz sprzęgła. Super sprawa.
    ALexpla
    Poziom 15  
    Eh moze mi ktos konkretnie odpisac...
    Roli
    Poziom 26  
    Siłownik z centralnego zamka odpada, ponieważ nie ma regulacji siły nacisku, w sterowaniu centralnym masz tylko czas podawania napięcia na silniczek, a Ty musiał byś zrobić tak żeby siłownik wysuwał sie powoli i powoli puszczał linke, bo strzały ze sprzęgła to tak nie za bardzo teges. A do zmiany biegów możesz zrobić taki układ jaki jest stosowany w dragowych motocyklach, siłownik pneumatyczny który jest sprzężony z dźwignią zmiany biegów, możesz wyregulować skok i siłe oraz prędkość wysuwania. Kwestia tylko zrobienia układu sterującego elektrozaworami puszczającymi gaz (sprężony CO2) na siłownik oraz zgrania tego z ruchami siłownika od sprzęgła, można by to było zrobić wzgledem rpm. Tak ja to widze :)
    Breżniew
    Poziom 21  
    Poroniony pomysł. Moze jeszcze w jakims Romecie?

Chcesz mieć automat to po prostu kupujesz skuter. Do wyboru i koloru charakterystyka silnika , zawieszenia i stylistyka .
    Przerobka we własnym zakresie to nie tylko problemy techniczne związane ze sama zmiana biegu ale też koniecznosc stosowania sprzęgła odsrodkowego lub skomplikowanego mechanizmu wysprzęglającego. To takze wieksze obciazenie instalacji elektrycznej zasilaniem serwomechanizmu zmieniacza itp.
    Motocykl ma to do siebie ze bezpieczeństwo kierowcy zalezy od sprawnego moto. Jesli nie mozna np sprawnie ruszyc , czy przyspieszyc , moze dojsc do dzwona z innym pojazdem. W motocyklach o duzej pojemnosci silnik ma duzy moment hamujacy po zamknieciu gazu. Moze to spowodowac poslizg koła na zakrecie lub przy redukcji biegu. A przecież majac ten samoróbkowy automat nie wiesz czy nagle do niej nie dojdzie .
    Automat to wygoda w miescie ale gorsze osiagi i wieksze zuzycie paliwa. Poza tym automat to mniejszy fun z jazdy , brak odpowiedniego gangu silnika, przyspieszenia czyli tego wszystkego co daje jazda na normalnym motocyklu.
    ALexpla
    Poziom 15  
    Roli myslalem na tym i to dobry pomysl aby byly silowniki pneumatyczne.
    Na starcie z jedynki mozna by bylo tak ustawic aby przy danych obrotach powoli puszczalo sprzeglo , a na innych biegach juz normalnie. Kwestia zatrzymywania sie polegala by na tym ze przy danej predkosci jest dany bieg i przy np 5km/h wlacza sie luz , albo gdy puszczamy gaz wlacza sie luz. Kwestia to tylko tego ukladu elektronicznego i zaworow.
    Z kad wziasc takie zawory na 12v , kotly co2 sa na 24
    Jakich scalakow urzyc i jaki schemat tego ukladu. mozna by to bylo zrobic ze predkosciomierz wskazuwko zamyka poszczegolne obwody , ale lepiej gdyby to bylo elektroniczne.Jak myslicie
    Roli
    Poziom 26  
    Co do elektroniki to nie do mnie ta rozmowa :D a co do elektrozaworów to można by było zastosowac te od lpg przed reduktorem, z pewnością spełniły by zadanie i one są na 12V a znajdziesz je np. na allegro.
    Tomy_m
    Poziom 16  
    Pomysł jest ciekawy, swoją drogą chciałem kiedyś w podobny sposób przerobić samochodową skrzynię biegów na sekwencyjną :-)
    Jest kilka ale.
    Motocykl ma skrzynię sekwencyjną, oznacza to że
    nie da się np. z redukować z 3 na 1. To może być denerwujące.
    Z drugiej strony po cholerę w ogóle bieg jałowy ?
    Przy takiej przeróbce najlepiej by było zrezygnować z używania biegu jałowego na rzecz automatycznego WYSPRZĘGLANIA SILNIKA przy niskich obrotach.
    Czy wyglądałoby to tak :
    odpalasz motocykl (silnik wysprzęglony sprężyną), mikroporocesor sprawdza natychmiast na jakim biegu jest skrzynia, ustawia na pierwszy bieg, gdy dodajesz "gazu" kolejne serwo rozpoczyna działąnie przeciwne sprężynie wysprzęglającej (tej dodanej) i następuje łagodny start. Przy każdym wzroście obrotów siłownik zmienia bieg i przy czym towarzyszy temu działanie serwa które wysprzęgla silnik w tym momencie.
    Można by pomyśleć nad tym aby uład opierał sie na jednym siłowniku/serwie i przez sprytny mechaniczny "patent" obsługiwał obydwie czynności.

Do ludzi którzy krytykują ten temat :
    - Nie ma znaczenia czy to jest potrzebne rozwiązanie, chodzi przecież o zabawę w tworzenie takich rozwiązań o wyzwanie konstrukcyjne :-)
    Takim samym wyzwaniem było stworzenie napędu motocykla na obydwie osie, prace trwały długo ale zakończyły się pełnym sukcesem i teraz takie motocykle wygrywają rajdy offroad (np. Dakar)
    ALexpla
    Poziom 15  
    Tomy_m
    Bardzo mi sie podoba twoj sposob myslenia.
    W samochodach sa stosowane skrzynie trip tronic , ktora ma autamata zwyklego , sportowego i normalna skrzynie. Wykonanie to niejest problem. Mozna by przerobic zwykly licznik tak aby przy danej predkosci zamykal styki, jednak to rozwiazanie moglo by sie psuc pod wplywem wstrzasow itp.

Dodano po 3 [minuty]:

Dodam jeszcz ze tak jak powiedzial kolega Tomy_m
    o zastosowaniu napedu w motocyklu na 2 kola , to ten uklad co teraz wymyslamy moze byc kiedys stosowany w skuterach lub inny motocyklach tak aby mozna jezdzic na automacie , ale jak sie chce to tez miec frajde z manulala

Dodano po 2 [minuty]:

I jeszcze dodam ze widzialem kiedys w serialu amerykanski hot rod jak budowali tam auto i motocykl podobne rozwiazanie ze byly podlaczone silowniki do biegow i sprzegla i przy naciskaniu guzika zmienialo bieg , jednak nam chodzi aby mialo to jeszcze funkcjie automatu
    gondoljerzy
    Poziom 23  
    Tomy_m czy możesz wymienić jaki to motocykla z napędem na oba koła startował w rajdzie Dakar i wygrał?
    Alexpla. W większości samochodowych automatów napęd jest przekazywany przez sprzęgło hydrokinetyczne, a przekładnia to zestaw przekładni planetarnych. Dopiero w ostatnich latach opracowano automaty w tym stylu jak ty chcesz to zrobić, ale są one sterowane i kontrolowane przez skomplikowaną elektronikę. Nadmiar mocy w motocyklu jest na tyle duży, że nieodpowiednie zgranie sprzęgła z gazem da poślizg tylnego koła i leżysz. Z całym szacunkiem, ambicje masz wysokie, ale zacznij od czegoś prostszego.
    Poza tym naprawdę automat w motocyklu pasuje jak świni krawat. Cała frajda z jazdy motorem to wykonywanie wszystkich czynności samemu.
    ALexpla
    Poziom 15  
    Motocykle do jazdy w terenie z napedem na 2 kola zawsze prawie wygrywaja wyscigi. A biegow niemoge miec bo pracuje nad kolejnym projektem a mianowicie nad skuterem z silnikiem kolo 300cc z jakiegos scigacza a tam niema miejsca na wajche do biegow
    gondoljerzy
    Poziom 23  
    Oglądałem relacje z rajdu Dakar, inne motocrosy czy rajdy obserwowane i nigdy nie widziałem tam motocykla z napędem na dwa koła. Dlatego chętnie usłyszę jakiś konkret: jaki wyści, jaki motocykl, bo może coś przeoczyłem.
    Wracając do skutera to, jeśli się upierasz, a miejsca na wajchę brak, to lepiej pozostaw normalne ręczne sprzęgło, a samą zmianę biegów zrób ,,bezwajchowo". Impuls do zmiany biegów może być wzięty ze sprzęgła, kierunek zmiany biegów może wynikać z prędkości (lub także ze zmian prędkości, i/lub z obrotów silnika).
    michal850
    Poziom 11  
    pomysl calkiem ciekawy ale trudny cikawy jestem tylko jak szybko bedzie dokonywana zmiana tych biegow wyeliminowal bym wogole sprzeglo (na gumie sobie chyba nie pojezdzisz takim automatem)
    nmr
    Poziom 10  
    Ja to chce tylko zmianę przyciskiem, nie nogą i tyle. Sprzęgło zostaje, dochodzi przycisk. Łatwiejsze nie? I frajda też jest, bo tylko o to w życiu chodzi :P... Że tak odgrzałem temat ;)
    DJ ANNUS
    Poziom 31  
    nmr napisał:
    Ja to chce tylko zmianę przyciskiem

Wystarczą 2 szybkie serwa z pozycjonerem, jedno do sprzęgła drugie do biegów.

Dodano po 47 [sekundy]:

Albo elektromagnesy .
    strucel
    Poziom 29  
    ALexpla napisał:

Dodam jeszcz ze tak jak powiedzial kolega Tomy_m
    o zastosowaniu napedu w motocyklu na 2 kola , to ten uklad co teraz wymyslamy moze byc kiedys stosowany w skuterach lub inny motocyklach tak aby mozna jezdzic na automacie , ale jak sie chce to tez miec frajde z manulala

Przecież takie moto są od lat np honda nc700x sprzedawana opcjonalnie z automatyczną dwusprzęgłową skrzynią którą można też przełączać manualnie (sekwencyjnie).
    robokop
    Moderator Samochody
    DJ ANNUS napisał:
    nmr napisał:
    Ja to chce tylko zmianę przyciskiem

Wystarczą 2 szybkie serwa z pozycjonerem, jedno do sprzęgła drugie do biegów.

Dodano po 47 [sekundy]:

Albo elektromagnesy .

Jak w "selespeedach" - z tym że serwo musi popchnąć dźwignię, potem wrócić do pozycji wyjściowej.Ale jesli nie ma miejsca na dźwignię zmiany biegów, to na automatykę tym bardziej nie będzie. Więc taniej i prościej kupić silnik od "quada", z automatem - są nawet takie po po 200ccm2, z dużą zębatką można te 130km/h jechać.
    nmr
    Poziom 10  
    Serwo serwem, potrzebna jeszcze elektronika, bo musi wiedzieć serwo w którą stronę ma zadziałać. jedynka na dól reszta biegów do góry. Jak jedziemy, to wypada luz, czyli musi wiedzieć, że ma 2, a nie luz. Gdy stoimy, to luz też trzeba wrzucić. Sprzęgło może zostać w ręku, jak dla mnie.
    michal19885
    Poziom 18  
    W motocyklach zmiana biegów realizowana jest poprzez obrót wałka dźwigni zmiany biegów. Ten wałek z kolei obraca wałek przesuwek (wodzików). Wobec tego najprostszym rozwiązaniem wydaje się silnik krokowy ze sterownikiem.
    DJ ANNUS
    Poziom 31  
    michal19885 napisał:
    wydaje się silnik krokowy ze sterownikiem

NIe silnik krokowy tylko komutatorowy z przekładnią ślimakową, coś ala wycieraczki samochodowe.
    Oczywiście na kole pozycjoner i serwo napęd z jakimś mega8 lub podobnym procesorem.
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 43  
    ociz napisał:
    Moje zdanie jest takie że jak nie lubisz jeździć motocyklem to przesiądź się na 4 kółka z automatyczną skrzynią.
    .

...lub ,,scooter'' z definicji automat (variomatic)
    nmr
    Poziom 10  
    ~1000 $ to sporo. Myślę, że da się to zrobić za jakieś 20% tej ceny...? Fajnie połączyć to jeszcze z quickshifterem. Wtedy używamy sprzęgła tylko do ruszenia i zatrzymania. No chyba że te gotowe zestawy mają te funkcję. Pewnie da się znaleźć taki, który ma.

"Quick shifter motocyklowy wykrywa siłę działającą na drążek dźwigni zmiany biegów i w momencie gdy siła ta przekracza zadaną wartość wysyła sygnał, który powoduje odcięcie paliwa lub zapłonu na określony czas. Dzięki temu możliwa jest szybka zmiana biegu na wyższy." (bez użycia sprzęgła i odpuszczania gazu)

http://4motoracing.pl/quickshiftery-motocyklowe/
    andrzej20001
    Poziom 43  
    nmr napisał:
    1000 $ to sporo

Byłem pewny takiej odpowiedzi kolego. :)
    nmr
    Poziom 10  
    andrzej20001 napisał:

Byłem pewny takiej odpowiedzi kolego. :)

To chyba normalne? ;)
    andrzej20001
    Poziom 43  
    W Polsce tak jak najbardziej. Chciałbym ale kasy brak,no cóż technologia kosztuje ....
    nmr
    Poziom 10  
    Powiem inaczej, chodzi raczej o stosunek koszt/potrzeba. W tym wypadku wychodzi zdecydowanie zbyt wysoki. Poza tym kupując gotowe rozwiązanie pozbawiamy się tego, o co w tym wszystkim chodzi, satysfakcji i zabawy. Wolałbym już to zrobić sam i wydać ~1300 pln za oryginalny przełącznik zespolony do hondy crosstourer z łopatkami do zmiany biegów, żeby to jakoś wyglądało, a nie tak jak w tych zestawach chińskie przyciski jak w skuterze koliber. Cenowo wyszłoby podobnie, ale zostałaby ta satysfakcja, że sam... i tyle. Może niektórym trudno to zrozumieć, ale ja tak mam i nie do końca o kasę tu chodzi.
    andrzej20001
    Poziom 43  
    No jak już stworzysz ten cud to się pochwal.