Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam ukladu sterowania silnikiem podnoszenie/opuszczanie

FlyBoy 22 Wrz 2007 22:47 2260 8
  • #1 22 Wrz 2007 22:47
    FlyBoy
    Poziom 28  

Witam!
    Chciałbym ułatwić babci wchodzenie na strych. Jest to stary powojenny dom, wejście jest po prostu przykryte kawałkiem płyty wiórowej i trzeba ja za każdym razem odsuwać na bok plecami. Jak wiadomo jest to mało komfortowe i bezpieczne dla osoby starszej. Chciałbym założyć zawiasy do tej płyty, jakąś przeciwwagę i wykorzystać silnik od wycieraczek samochodowych do podnoszenia płyty. Sam podnoszenie i opuszczanie realizowane by było przez naciśnięcie i puszczenie włącznika dzwonkowego zamontowanego na dole schodów. Po pierwszym naciśnięciu klapa otwiera się do końca, po ponownym klapa opuszcza się do końca. Naciśnięcie włącznika podczas pracy nie musi a nawet i lepiej jak nie będzie powodowało żadnego efektu, po prostu będzie zablokowane.
    Pozdrawiam.

0 8
  • #2 23 Wrz 2007 08:12
    janek1815
    Poziom 38  

Prościej byłoby założenie wyłącznika do oświetlenia schodów (jeden styk przełączy) Do silnika potrzebny byłby zasilacz przekaźnik dwie krańcówki i 2 diody. Wtedy przy przełacz3eniu włącznika klapa by się podnosiła do miejsca ąż krańcówka ją zatrzyma po zejściu przełącznik w drugą pozycje klapa się zamyka do czasu az nastąpi wyłączenie krańcówki Proste i praktycznie bezawaryjne. Jedyny mankament przełączenie podczas pracy spowoduje nagłą zmiane obrotów silnika. Jednak w końcu jak Babcia naciśnie otwórz to pójdzie na drabine więc nie będzie takiego problemu.

Ps . nie zapomnij o możliwości łatwego odłączenia mechanizmu u góry od klapy. Co się stanie jak babcia wejdzie na strych a ktoś jej zrobi psikusa ? :)

0
  • #3 23 Wrz 2007 08:37
    morswin89
    Poziom 23  

Do sterowania silnikem najlepiej bedzie zastosowac mostek typu H, ktory moze byc sterowany przez mikro kontroler.

0
  • #4 23 Wrz 2007 20:58
    FlyBoy
    Poziom 28  

janek1815 napisał:
    Prościej byłoby założenie wyłącznika do oświetlenia schodów (jeden styk przełączy) Do silnika potrzebny byłby zasilacz przekaźnik dwie krańcówki i 2 diody. Wtedy przy przełacz3eniu włącznika klapa by się podnosiła do miejsca ąż krańcówka ją zatrzyma po zejściu przełącznik w drugą pozycje klapa się zamyka do czasu az nastąpi wyłączenie krańcówki Proste i praktycznie bezawaryjne. Jedyny mankament przełączenie podczas pracy spowoduje nagłą zmiane obrotów silnika. Jednak w końcu jak Babcia naciśnie otwórz to pójdzie na drabine więc nie będzie takiego problemu.

Ps . nie zapomnij o możliwości łatwego odłączenia mechanizmu u góry od klapy. Co się stanie jak babcia wejdzie na strych a ktoś jej zrobi psikusa ? :)

Mam prośbę, mógł byś rozrysować ten schemat, bo wydaje się być bardzo prosty i to by mi wystarczyło. Będę bardzo wdzięczny. Pozdrawiam.

0
  • #5 23 Wrz 2007 22:40
    janek1815
    Poziom 38  

Mam nadzieje ze nic nie zamotałem krańcówki normalnie zwarte po dojściu do końca następuje ich rozwarcie więc silnik sie zatrzymuje gdy przełączysz włącznik otwórz zamknij następuje zmiana biegunów zasilających silnik i wtedy prąd płynie przez diodę która przewodzi . Po chwili następuje zwarcie krańcówki i silnik kręci się do drugiego skrajnego położenia. Co do diod to mam nadzieje że 5 A wystarczą jednak dla pewności zmierz prąd pobierany przez silnik. Co do krańcówek powinny wystarczyć nawet takie stosowane przy montażu alarmów w samochodach. Przekażnik dobierz do prądu jesli nie zdobędziesz z dwoma parami przełącznymi to załóż dwa np typowo motoryzacyjne ważne aby miały styk przełączny czyli 87a .

0
  • #6 23 Wrz 2007 23:53
    szod
    Poziom 33  

Wydaje mi się, że to z diodami nie będzie działało poprawnie. Trzeba by chyba
    odwrócić jedną diodę tak, żeby obie były w tym samym kierunku. Układ zresztą
    można zrobić prościej bez tych diod. Rysunek poniżej.

0
  • #7 24 Wrz 2007 08:44
    janek1815
    Poziom 38  

Kolego szodzanim coś napiszesz to pomyśl . Po co są te diody? I na pewno są w dobrym kierunku. Podobne rozwiązanie stosowane jest w obrotnicach anten satelitarnych

0
  • #8 24 Wrz 2007 16:47
    szod
    Poziom 33  

Kolego janek1815 - nie ma co się denerwować. Stwierdziłem po prostu
    że z tak połączonymi diodami nie będzie to poprawnie funkcjonować. Zwróć
    uwagę że jak podasz plus na górną krańcówkę a masę na dolną, to nieważne
    którą krańcówkę rozłączysz, a silnik i tak będzie zasilany cały czas przez
    jedną z diod która jest przy tej rozłączonej krańcówce. Nawet jak obydwie
    krańcówki rozłączysz to będzie zasilany. Chyba nie o to chodziło. Jeśli
    popełniam błąd w rozumowaniu to mi to wytłumacz.

0
  • #9 24 Wrz 2007 21:39
    worobert
    Poziom 11  

Szod ma rację. W schemacie janka1815 diody powinny być w tym samym kierunku.
    Schemat szoda jest poprawny i prostszy.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo