Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wskaźnik wychyłowy, 3 układy żaden nie działa

masteriusz 04 Paź 2007 19:56 6542 11
 • #1 04 Paź 2007 19:56
  masteriusz
  Poziom 21  

  Witam, posiadam wychyłowe wskaźniki wysterowania z magnetofonu Unitra M9108 . Chciałem podłączyć je na kablu sygnałowym audio z komputera do wierzy, lecz pojawił się problem... Gdy ustawie na komputerze głośność na max to wskaźnik ledwo drga... Postanowiłem zbudować układ który znalazłem na elektrodzie
  Oto pierwszy układ który nie ruszył wcale
  Wskaźnik wychyłowy, 3 układy żaden nie działa
  Poniżej są trzy układy. Ja skonstruowałem pierwszy z góry i wskaźniki bardzo dziwnie się zachowują... Gdy ustawie poniżej 1/3 głośności w XP to wskaźniki nawet się nie ruszają, a jak ustawie troszkę więcej (2/3) i więcej wychylają się prawie do końca zakresu. Oraz nie dokładnie odwzorowują rytm muzyki.
  Wskaźnik wychyłowy, 3 układy żaden nie działa
  Proszę o zamieszczenie jakiegoś sprawdzonego układu na napięcie najlepiej 5 lub 12 V . Do którego sygnał moge doprowadził prosto z karty dźwiękowej.
  Pozdrawiam .

  0 11
 • #2 04 Paź 2007 20:27
  TheWiktus
  Poziom 18  

  Ten układ z pierwszego schematu nie ma prawa działać ,spróbuj podłączyć plus wskaźnika do plusa zasilania ,a minus wskaźnika za rezystorem R4.Nie mam pewności ,czy to zadziała. :D

  0
 • #3 04 Paź 2007 20:49
  masteriusz
  Poziom 21  

  Z pierwszym układem robiłem cuda... i nic:/
  z drugim jest problem poniewaz nie mogę nigdzie kupić diody BAP794...
  jaką mogę dać?? teraz dałem jakąś germanową może to wina diody ze nie działa jak należy??


  Moze jest jakis układ na scalaku?? podłączam lewy prawy i gnd... z drugiej strony wskazniki i działa??

  P.S. próbowałem szukac w schemacie tego magnetofonu elementów które są odpowiedzialne za wskazniki.. ale nie mogę tego rozgryść:/

  0
 • #4 04 Paź 2007 22:16
  basti1984_2007
  Poziom 16  

  A nie lepiej dla kolegi zamontować wskaźniki poprzez rezystory i diody(szeregowo) na wyjściu końcówek mocy? Na kablach do głośników? To na schematach to są zwykłe wzmacniacze m.cz. Oporniki kolega dobierze eksperymentalnie,a diody np.1N4148.

  0
 • #5 04 Paź 2007 22:38
  masteriusz
  Poziom 21  

  wszystko ładnie tylko wieża jest 5.1 dolby digital i jak włącze przestrzenny dźwięk to centralny głośnik gra główne dzwieki:/ dlatego nie moge tak zrobic... i muszę zamontowac je między kartą a wieżą
  pozdrawiam

  0
 • #6 05 Paź 2007 12:07
  Driver-
  Poziom 38  

  W powyżej przedstawionych wskaźnikach wysterowania w każdym są jakieś błędy, pogarszajace czułość lub wręcz uniemożliwiające poprawną pracę. Poniżej wskaźnik wysterowania, który może być zasilany 12-24V z szeroką regulacją poziomu. Praktycznie może być włączony między stopniami wzmacniacza jak i na wyjście głośnikowe. Diody BAT85 mogą być zastąpione innymi diodami 1N41xx BA AA.

  0
 • #7 05 Paź 2007 13:07
  masteriusz
  Poziom 21  

  sprawdze układ :)
  mogę zastosowac diody 1N4148?? a jak z czułością?? chodzi mi o to ze jak dam ciszej to wskaznik sie nie rusza a jak zad glósniej to to wychyli sie na max i zostaje w tej pozycji.. mozna tego uniknąć??

  0
 • #8 05 Paź 2007 15:29
  Driver-
  Poziom 38  

  masteriusz napisał:
  sprawdze układ :)
  mogę zastosowac diody 1N4148??
  Możesz zastosować
  masteriusz napisał:
  a jak z czułością?? chodzi mi o to ze jak dam ciszej to wskaznik sie nie rusza a jak zad glósniej to to wychyli sie na max i zostaje w tej pozycji.. mozna tego uniknąć??
  Ten układ jest dość czuły, ale czułość zależy nie tylko od układu sterującego, lecz również od czułości ustrojów samych wskaźników. Zawsze tak jest, jeśli nie zrobisz właściwej regulacji. Wskaźniki wysterowania pokazują czy wzmacniacz (układ) nie jest przesterowany. Regulację przeprowadza się dla maksymalnego wysterowania. Korektory częstotliwości przenoszenia powinny być ustawione tak aby charakterystyka przenoszenia była prostolinijna, czyli dla wszystkich częstotliwości wzmocnienie będzie jednakowe. Dla wzmacniacza mocy będzie to jego moc maksymalna, wskaźnik powinien pokazywać wtedy 0dB. Jako częstotliwość odniesienia przyjmuje się 1000 Hz i dla tej częstotliwości wykonuje się regulację. Po takiej regulacji wiadomo będzie kiedy wzmacniacz jest przesterowany (wskazania ponad 0dB). Oczywiście jeśli będziemy zmniejszać głośność wzmacniacza wychylenia wskaźników będą proporcjonalnie mniejsze. Również czytelne będą wskazania przy zmienionych nastawieniach korekcji barwy tonu, czyli będziemy mieli pewność że przy podbiciu jakiegoś pasma częstotliwości nie przesterujemy wzmacniacza. Mam nadzieję że wiesz jakie mogą być następstwa przesterowania, dla przypomnienia, gwałtowny przyrost zniekształceń, a w przypadku długotrwałych dużych przesterów można doprowadzić nawet do uszkodzenia końcówki mocy. Dotyczy to wszelkich wzmacniaczy m.cz. w.cz. nawet specyficznych wzmacniaczy np. gitarowych gdzie niejednokrotnie specjalnie wprowadza się zniekształcenia. Lecz są one generowane w układach poprzedzających końcówkę mocy, dzięki temu graniczna moc wyjściowa wzmacniacza nie jest przekraczana. W inny sposób wykorzystuje się wkaźniki wysterowania np. w stołach mikserskich gdzie jedne pokazją wskazania wysterowania poszczególnych kanałów, inne sumacyjny wynik miksowania, a jeszcze inne sygnał wyjściowy. Lecz generalnie we wszystkich urządzeniach tego typu poziom oznaczony jako "0" jest poziomem maksymalnym granicznym dla danego urządzenia, przy kŧórym nie jest przekraczany znamionowy poziom napięcia (mocy) i zniekształceń sygnału. Jeszcze innym rodzajem wskaźników są wskaźniki kontrolujące określony poziom sygnału a odchyłki od tego poziomu mogą świadczyć o uszkodzeniach urządzeń. Wszystko zależy więc od tego co i jak chcemy wskaźnikiem kontrolować.

  0
 • #9 05 Paź 2007 20:45
  masteriusz
  Poziom 21  

  Oczywiście wiem o co chodzi :) obawiam sie poprostu ze wytrawie kolejną płytkę (jua chyba 3) i okaze sie na nic:/ dlatego chce sie upewnic ze to zadziała :). Przypominam ze sygnał bedzie z karty dźwiękowej...
  Pozdrawiam

  0
 • #10 05 Paź 2007 22:11
  Driver-
  Poziom 38  

  Sygnał z karty dźwiękowej na wyjściach liniowych dochodzi do 1 V na przy obciążeniu 1 kΩ, więc jest stosunkowo duży. Jeśli czułość wzmacniacza jest dopasowana do wyjść 5.1 to nie powinieneś mieć problemu z wysterowaniem wskaźników, chyba że ustroje wskaźników są wyjątkowo tępe. W razie problemów zawsze można dołożyć dodatkowe wzmacniacze po jednym tranzystorze na kanał, przed układem sterującym wskaźnikami.

  0
 • #11 28 Mar 2014 08:12
  bolek_cl
  Poziom 9  

  Polecam układ wyżej zaproponowany. Zastosowałem potencjometr precyzyjny 100k.
  Pięknie działa. Bardzo dobra regulacja.

  0
 • #12 28 Mar 2014 11:25
  Marian B
  Poziom 35  

  Aby nie robić płytek drukowanych nie potrzebnie, tego typu układziki najpierw montuje się na plytce uniwersalnej lub nawet w "pająku", sprawdza sie wszystko, dokonuje regulacji, i gdy wszystko "gra" robi sie płytkę. To taka rada dla eksperymentujących i początkujących.

  0
  Szukaj w 5mln produktów