Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Ardo TL 600 S łomot wewnątrz.

09 Paź 2007 17:39 2466 23
  • Poziom 9  
    Proszę o diagnozę w sprawie w/w pralki. Podczas ręcznego obrotu bębna wydaje okropne tony.Tak jakby coś się urwało i tarło metal o metal.Bęben nie wykazuje żadnych luzów.Hałas występuje zarówno na praniu jak i wirowaniu. Z wyrazami szacunku Olaf
  • Poziom 38  
    Może jakieś obce ciało między bębnem a zbiornikiem, może koło pasowe. Najlepiej popatrzeć i posłuchać a usterka musi się znaleźć. Powodzenia
  • Specjalista AGD
    To że nie ma wyczuwalnych luzów jeszcze nie znaczy że nie uszkodziły się łożyska.
    Wyciągnij grzałkę i latarka w dłoń, jak nic "ciekawego" nie znajdziesz(drucik od biustonosza lub coś podobnego) to łożyska.
    I po diagnozie.
  • Poziom 9  
    Dziękuję za szybką pomoc, ale hałas jest straszny to nie drobny drucik lub moneta to coś jakby się urwało i ocierało mimośrodowo.
    Pozdrawiam Olaf.
  • Poziom 29  
    Witam.

Jestem również za uszkodzonymi łożyskami.
  • Poziom 9  
    Witam.
    Co to znaczy doświadczenie,oczywiście mieliście rację, nie ma łożyska wewnętrznego(mocowania biernego).Chyba oddam sprawę naprawy walkowerem nie mam pomysłu (możliwości) na usunięcie z osi bieżni łożyska i pierścienia z obudowy.Korozja jeszcze bardziej to wszystko skomplikowała.Zastanawia mnie brak uszczelniacza ,bo to chyba było przyczyną korozji łożyska. :cry:Olaf
  • Poziom 19  
    Bieżnie to usuniesz młotkiem i przecinakiem ...powinno pęknąć jak szkło (podstaw coś od spodu ośi) i powodzenia
  • Poziom 38  
    Tylko ośka musi być podparta czymś od dołu. Jest to robota dla dwu osób.
  • Poziom 9  
    Ogrzewanie gniazda łożyska nad gazem pozwoliło na uwolnienie -pierścienia.Walenie młotem w bieżnie nic nie dało. Dziękuję za mobilizację.Olaf

Dodano po 2 [godziny] 33 [minuty]:

Moczę oś w nafcie.Jeszcze mam nikłą nadzieję,że się uda.Jak się uda to może ktoś z Was mi podpowie jak złożyć stronę czynną (od strony koła pasowego)Szczególnie chodzi mi o tz.v oringi jak i gdzie je ułożyć na osi?Może ktoś widział gdzieś rysunek złożeniowy układu napędowego bębna.
  • Moderator Elektrotechnika
    jogi30 napisał:
    Bieżnie to usuniesz młotkiem i przecinakiem ...powinno pęknąć jak szkło (podstaw coś od spodu ośi) i powodzenia

Zamiast pisać takie rozwiązanie,od razu zaproponuj koledze szrot.Przecinak i młotek używaj do kucia bruzd(jak Cie nie stać na młotek z funkcją kucia-chodzi o elektronarzędzie).
    Do zdejmowania bieżni z łożyska z ośki stosuje się ściągacz z separatorem-oczywiscie moczenie w nafcie czy podobnie działających środkach jest wskazane.Jeśli było użyte łożysko CX to wspólczuję(nawet prasa może niedać rady-spowodować uszkodzenie ośki-a wtedy potrzebne są inne metody(.
  • Poziom 10  
    Cześć.
    Jeśli nie masz warunków technicznych np.ściągacz to nic nie poradzisz,musisz kupić kompletne ułożyskowanie bierne.Koszt 33 zł.Montaż polega na przykręceniu pięciu wkrętów z łbami plastykowymi(tu możesz mieć kolejny problem gdyż ta czynność powinna być wykonana nasadką typu Torx.Trzymaj się i walcz dzielnie.
  • Poziom 9  
    Witam
    Udało się mam komplet ułożyskowań .Zamocowałem stronę bierną i mam problem.Po pierwsze zapomniałem już jak demontowałem(kolejność) a po drugie nie wiem gdzie mają być umieszczone v-ringi,gumowa osłona i talerzyk ślizgowy.Proszę o pomoc bo w starych postach takiego tematu nie ma.
  • Moderator Elektrotechnika
    not napisał:
    Witam
    Udało się mam komplet ułożyskowań .Zamocowałem stronę bierną i mam problem.Po pierwsze zapomniałem już jak demontowałem(kolejność) a po drugie nie wiem gdzie mają być umieszczone v-ringi,gumowa osłona i talerzyk ślizgowy.Proszę o pomoc bo w starych postach takiego tematu nie ma.

Wpisując w wyszukiwarkę v-ring masz odpowiedż: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic728537.html zasada ta sama.
  • Poziom 9  
    Witam.
    Ten opis jest tylko częściowo podobny do układu Ardo.W opisach wymiany łożysk opisujący w postach podają informację o 2 łożyskach 6204 ZZ i 2 v-ringach .Gdzie i jak umieścić jeden to już wiem ,ale gdzie drugi to Was pytam.Dziękuję za dotychczasowe podpowiedzi.Olaf
  • Specjalista AGD
    Bo ten opis dotyczy Whirlpoola i jest tylko poglądowy.
    W Ardo TL v-ring zakładasz tylko od strony czynnej(koła pasowego), natomiast od strony biernej wymieniasz cały zespół łożyska przykręcany śrubami - no, chyba że zechcesz ten zespół sam regenerować, to wtedy potrzebne jest drugie łożysko i drugi v-ring. Już lepiej nie można tego wytłumaczyć :D
  • Poziom 9  
    Witam.
    Proszę mi wybaczyć brak profesjonalizmu ,ale przecież reprezentuję znacznie niższy poziom (3).Mimo wszystko czytanie ze zrozumieniem opanowałem dość dawno i podanego linka odczytałem właściwie.Nareszcie dowiedziałem się ,że drugi v-ring ma być umieszczony w zespole biernym.W takim razie zmuszony jestem zdemontować ułożyskowanie i umieścić tam ten pierścień bo ja go usiłowałem regenerować.Gdzie to dalej nie wiem.Domyślam się, że przed łożyskiem ,wargą w stronę talerzyka ślizgowego jeżeli to cos co ma 5 otworów tak się nazywa i do tego służy.Pozdrawiam Olaf
  • Specjalista AGD
    Rozumiem że zespół biernego już przykręciłeś i na tym koniec. Od strony czynnej v-ring zakładasz na półoś na sam dół, gdzie jest gniazdo dla niego, oczywiście "wargą" do góry. W pokrywę zbiornika(w otwór), wkładasz stożkową osłonę gumową, kanałkiem w otwór. Zakładasz pokrywę na zbiornik a potem wkładasz w gniazdo talerzyk ślizgowy, wraz z obsadą łożyska przykręcaną na śruby. Wiele jest w wyszukiwarce na ten temat, ale w tej chwili nie działa.
  • Poziom 9  
    Stronę czynną to ja mam już opanowaną bo dużo jest na ten temat postów na forum ,ale jak to jest z tą regeneracją strony biernej?Chyba muszę ten zespół zdemontować gdyż ja tam nie dałem żadnego uszczelnienia.Dziękuję naresowi za cierpliwość.Olaf
  • Poziom 10  
    Serwus
    Jak zamierzasz założyć uszczelkę zbiornika?Ja nie mam pomysł na tę operację.Chyba kupię nową uszczelkę i ta łatwiej ułoży się w opasce zaciskowej.
  • Specjalista AGD
    hantverkare napisał:
    Chyba kupię nową uszczelkę i ta łatwiej ułoży się w opasce zaciskowej.

Uszczelkę zakłada się na pokrywę zbiornika.
  • Poziom 9  
    Witam.
    Z uszczelką to chyba nie będzie problemów bo pozostała w opasce.Gorzej z pokrywą zbiornika jakoś dziwnie sprężynuje.W trakcie demontażu trudno było ją oddzielić o zbiornika.Może źle wprowadziłem oś bębna do zespołu biernego.
  • Specjalista AGD
    Z uszczelką to będą problemy jak nie wyciągniesz jej z opaski i nie założysz na pokrywę.
  • Poziom 10  
    To jak to zrobić?Ja już myślałem o przyklejeniu jej do opaski zaciskowej i założeniu jednoczesnym.Pokrywa zbiornika odpada,uszczelka nie trzyma się pod opaską.Tragedia.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    Najpierw uszczelkę na pokrywę, potem pokrywę na zbiornik, a na końcu opaskę.