Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Ardo TL 600 S łomot wewnątrz.

09 Paź 2007 17:39 2466 23
 • Poziom 9  
  Proszę o diagnozę w sprawie w/w pralki. Podczas ręcznego obrotu bębna wydaje okropne tony.Tak jakby coś się urwało i tarło metal o metal.Bęben nie wykazuje żadnych luzów.Hałas występuje zarówno na praniu jak i wirowaniu. Z wyrazami szacunku Olaf
 • Poziom 38  
  Może jakieś obce ciało między bębnem a zbiornikiem, może koło pasowe. Najlepiej popatrzeć i posłuchać a usterka musi się znaleźć. Powodzenia
 • Specjalista AGD
  To że nie ma wyczuwalnych luzów jeszcze nie znaczy że nie uszkodziły się łożyska.
  Wyciągnij grzałkę i latarka w dłoń, jak nic "ciekawego" nie znajdziesz(drucik od biustonosza lub coś podobnego) to łożyska.
  I po diagnozie.
 • Poziom 9  
  Dziękuję za szybką pomoc, ale hałas jest straszny to nie drobny drucik lub moneta to coś jakby się urwało i ocierało mimośrodowo.
  Pozdrawiam Olaf.
 • Poziom 29  
  Witam.

  Jestem również za uszkodzonymi łożyskami.
 • Poziom 9  
  Witam.
  Co to znaczy doświadczenie,oczywiście mieliście rację, nie ma łożyska wewnętrznego(mocowania biernego).Chyba oddam sprawę naprawy walkowerem nie mam pomysłu (możliwości) na usunięcie z osi bieżni łożyska i pierścienia z obudowy.Korozja jeszcze bardziej to wszystko skomplikowała.Zastanawia mnie brak uszczelniacza ,bo to chyba było przyczyną korozji łożyska. :cry:Olaf
 • Poziom 19  
  Bieżnie to usuniesz młotkiem i przecinakiem ...powinno pęknąć jak szkło (podstaw coś od spodu ośi) i powodzenia
 • Poziom 38  
  Tylko ośka musi być podparta czymś od dołu. Jest to robota dla dwu osób.
 • Poziom 9  
  Ogrzewanie gniazda łożyska nad gazem pozwoliło na uwolnienie -pierścienia.Walenie młotem w bieżnie nic nie dało. Dziękuję za mobilizację.Olaf

  Dodano po 2 [godziny] 33 [minuty]:

  Moczę oś w nafcie.Jeszcze mam nikłą nadzieję,że się uda.Jak się uda to może ktoś z Was mi podpowie jak złożyć stronę czynną (od strony koła pasowego)Szczególnie chodzi mi o tz.v oringi jak i gdzie je ułożyć na osi?Może ktoś widział gdzieś rysunek złożeniowy układu napędowego bębna.
 • Moderator Elektrotechnika
  jogi30 napisał:
  Bieżnie to usuniesz młotkiem i przecinakiem ...powinno pęknąć jak szkło (podstaw coś od spodu ośi) i powodzenia

  Zamiast pisać takie rozwiązanie,od razu zaproponuj koledze szrot.Przecinak i młotek używaj do kucia bruzd(jak Cie nie stać na młotek z funkcją kucia-chodzi o elektronarzędzie).
  Do zdejmowania bieżni z łożyska z ośki stosuje się ściągacz z separatorem-oczywiscie moczenie w nafcie czy podobnie działających środkach jest wskazane.Jeśli było użyte łożysko CX to wspólczuję(nawet prasa może niedać rady-spowodować uszkodzenie ośki-a wtedy potrzebne są inne metody(.
 • Poziom 10  
  Cześć.
  Jeśli nie masz warunków technicznych np.ściągacz to nic nie poradzisz,musisz kupić kompletne ułożyskowanie bierne.Koszt 33 zł.Montaż polega na przykręceniu pięciu wkrętów z łbami plastykowymi(tu możesz mieć kolejny problem gdyż ta czynność powinna być wykonana nasadką typu Torx.Trzymaj się i walcz dzielnie.
 • Poziom 9  
  Witam
  Udało się mam komplet ułożyskowań .Zamocowałem stronę bierną i mam problem.Po pierwsze zapomniałem już jak demontowałem(kolejność) a po drugie nie wiem gdzie mają być umieszczone v-ringi,gumowa osłona i talerzyk ślizgowy.Proszę o pomoc bo w starych postach takiego tematu nie ma.
 • Moderator Elektrotechnika
  not napisał:
  Witam
  Udało się mam komplet ułożyskowań .Zamocowałem stronę bierną i mam problem.Po pierwsze zapomniałem już jak demontowałem(kolejność) a po drugie nie wiem gdzie mają być umieszczone v-ringi,gumowa osłona i talerzyk ślizgowy.Proszę o pomoc bo w starych postach takiego tematu nie ma.

  Wpisując w wyszukiwarkę v-ring masz odpowiedż: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic728537.html zasada ta sama.
 • Poziom 9  
  Witam.
  Ten opis jest tylko częściowo podobny do układu Ardo.W opisach wymiany łożysk opisujący w postach podają informację o 2 łożyskach 6204 ZZ i 2 v-ringach .Gdzie i jak umieścić jeden to już wiem ,ale gdzie drugi to Was pytam.Dziękuję za dotychczasowe podpowiedzi.Olaf
 • Specjalista AGD
  Bo ten opis dotyczy Whirlpoola i jest tylko poglądowy.
  W Ardo TL v-ring zakładasz tylko od strony czynnej(koła pasowego), natomiast od strony biernej wymieniasz cały zespół łożyska przykręcany śrubami - no, chyba że zechcesz ten zespół sam regenerować, to wtedy potrzebne jest drugie łożysko i drugi v-ring. Już lepiej nie można tego wytłumaczyć :D
 • Poziom 9  
  Witam.
  Proszę mi wybaczyć brak profesjonalizmu ,ale przecież reprezentuję znacznie niższy poziom (3).Mimo wszystko czytanie ze zrozumieniem opanowałem dość dawno i podanego linka odczytałem właściwie.Nareszcie dowiedziałem się ,że drugi v-ring ma być umieszczony w zespole biernym.W takim razie zmuszony jestem zdemontować ułożyskowanie i umieścić tam ten pierścień bo ja go usiłowałem regenerować.Gdzie to dalej nie wiem.Domyślam się, że przed łożyskiem ,wargą w stronę talerzyka ślizgowego jeżeli to cos co ma 5 otworów tak się nazywa i do tego służy.Pozdrawiam Olaf
 • Specjalista AGD
  Rozumiem że zespół biernego już przykręciłeś i na tym koniec. Od strony czynnej v-ring zakładasz na półoś na sam dół, gdzie jest gniazdo dla niego, oczywiście "wargą" do góry. W pokrywę zbiornika(w otwór), wkładasz stożkową osłonę gumową, kanałkiem w otwór. Zakładasz pokrywę na zbiornik a potem wkładasz w gniazdo talerzyk ślizgowy, wraz z obsadą łożyska przykręcaną na śruby. Wiele jest w wyszukiwarce na ten temat, ale w tej chwili nie działa.
 • Poziom 9  
  Stronę czynną to ja mam już opanowaną bo dużo jest na ten temat postów na forum ,ale jak to jest z tą regeneracją strony biernej?Chyba muszę ten zespół zdemontować gdyż ja tam nie dałem żadnego uszczelnienia.Dziękuję naresowi za cierpliwość.Olaf
 • Poziom 10  
  Serwus
  Jak zamierzasz założyć uszczelkę zbiornika?Ja nie mam pomysł na tę operację.Chyba kupię nową uszczelkę i ta łatwiej ułoży się w opasce zaciskowej.
 • Specjalista AGD
  hantverkare napisał:
  Chyba kupię nową uszczelkę i ta łatwiej ułoży się w opasce zaciskowej.

  Uszczelkę zakłada się na pokrywę zbiornika.
 • Poziom 9  
  Witam.
  Z uszczelką to chyba nie będzie problemów bo pozostała w opasce.Gorzej z pokrywą zbiornika jakoś dziwnie sprężynuje.W trakcie demontażu trudno było ją oddzielić o zbiornika.Może źle wprowadziłem oś bębna do zespołu biernego.
 • Specjalista AGD
  Z uszczelką to będą problemy jak nie wyciągniesz jej z opaski i nie założysz na pokrywę.
 • Poziom 10  
  To jak to zrobić?Ja już myślałem o przyklejeniu jej do opaski zaciskowej i założeniu jednoczesnym.Pokrywa zbiornika odpada,uszczelka nie trzyma się pod opaską.Tragedia.
 • Pomocny post
  Specjalista AGD
  Najpierw uszczelkę na pokrywę, potem pokrywę na zbiornik, a na końcu opaskę.