Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic Smart Home
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik 3-faz sterowany pilotem (prawo-lewo-stop)

michal_wilk 18 Paź 2007 19:21 8429 15
  • #1 18 Paź 2007 19:21
    michal_wilk
    Poziom 2  

Witam!
    Szukam informacji na temat sterowania silnika 3-faz 2kW (prawo-lewo-stop) za pomoca pilota radiowego. Myslałem o wykorzystaniu sterownika do bram np. bramster. Prosze o pomoc w tej sprawie bo nie chce sie narazac na zbedne koszty.

0 15
  • Deimic Smart Home
  • #2 18 Paź 2007 20:06
    Kaz K
    Poziom 20  

Dwa styczniki do zmiany kierunku obrotów + uklad sterowania odpowiednio wykonany . Nie napisales co ten silnik ma napedzac . A pilot musi miec trzy kanaly: 1- lewo 2-prawo i 3 Stop.

0
  • Deimic Smart Home
  • #3 18 Paź 2007 21:56
    michal_wilk
    Poziom 2  

Tyle to wiem chodzi mi o dokładniejsze informacje np. jaki sterownik mozna do tego uzyc, czy sterownik do bram moze do tego slóżyc nawet i 2 kanalowy. Sterowniki te maja dosc rozbudowane mozliwosci.

0
  • #4 18 Paź 2007 22:07
    sebastianxxx
    Poziom 15  

Witam
    Każdy sterownik 3 kanałowy się nada, 2 kanałowy niestety nie (chyba że zrezygnujesz z jednego kierunku). Jaki ma być zasięg ? nadajnik ma być radiowy czy może być na podczerwień ?

0
  • #6 18 Paź 2007 23:37
    Kaz K
    Poziom 20  

Ten wynalazek sie nadaje tylko ze musisz zrobic blokade na sterowaniu stycznikow bys nie przelaczyl w czasie pracy z jednego kierunku na drugi (dopuki silnik sie nie zatrzyma)lub pamietac o tym.

0
  • #7 19 Paź 2007 07:06
    janek_66
    Poziom 19  

Zgadzam się z autorem poprzedniego postu - szkoda tylko że autor tematu nie podał konkretnie, co ma być sterowane. Chodzi o sekwencje (kolejność) używania przycisków. Jeśli kolejność będzie taka jak w temacie - (prawo-lewo-stop), układ sterowania należałoby dodatkowo rozbudować. Natomiast jeśli może być prawo-stop-lewo-stop, wystarczą dwa styczniki z samopodtrzymaniem (styki NO) i wzajemną blokadą (styki NC). Warunkiem jest przełączenie odbiornika w tryb impulsowy - czyli każde naciśnięcie przycisków pilota, na moment załącza dany przekaźnik. (przekaźnik "stop" -styki NC)

0
  • #8 19 Paź 2007 09:49
    kortyleski
    Poziom 41  

pierwsze pytanie (powielam) co ma być sterowane, nie należy zapomnieć o zabezpieczeniach-co będzie gdy z powodu awarii toru radiowego silnik się nie da zatrzymać? co do reszty zgadzam się z kolegą Janek_66, dwa styczniki wzajemnie zabezpieczone ale za pomocą prostej elektroniki zapewnić sterowanie : lewy przycisk obroty lewe start/stop
    prawy przycisk obroty prawe start/stop.
    Do tego hamulec elektromagnetyczny, zabezpieczany kluczem wyłącznik awaryjnego stopu,
    w zależności od typu urządzenia również zabezpieczenie aby w zasięgu pracy urządzenia nie pojawiły się osoby niepowołane...

0
  • #9 12 Maj 2008 14:02
    bobuss
    Poziom 16  

kortyleski napisał:
    za pomocą prostej elektroniki zapewnić sterowanie : lewy przycisk obroty lewe start/stop
    prawy przycisk obroty prawe start/stop.

Mógłbys rozwinac pomysł z tym sterowaniem ?? posiadam sterownik 2 kanałowy radiowy do bramy. niestety nie potrafie sie odpowiednio połapac w tym by dorobic STOP na pilot.

mam na 1 kanale otwieranie , a na 2 kanale zamykanie. natmiast myslełem o przebudowie centralki sterujacej radiowej , w ktorej na 1 kanał jest przekaznik 1 stykowy NC/NO na kazdy z kanałów... Brama była szybciej pare lat temu zrobiona , i sterowana 3 przyciskami które były umieszczone w domu - " otwórz - stop - zamknij" Stop rozłacza zasilanie które jest dostarczane do podtrzymania stycznika. natomiast sterownik radiowy mam ustawiony na prace krótkiego trzymania przekazniczka po wcisnieciu przycisku na pilocie

mysle ze twój pomysł by mnie z pewnosca zainteresował :)

0
  • #10 14 Maj 2008 07:29
    kortyleski
    Poziom 41  

Mam mieszane uczucia czy doradzać...
    Nie piszesz jakie urządzenie ma być sterowane - wiesz jakie są obostrzenia w przypadku takich urządzeń? wiesz również jakie kłopoty będziesz miał jak z powodu awarii komuś coś się stanie?
    Jeśli już Twoje radio to popatrz czy wyjścia kanału 1 i 2 da się ustawić w tryb chwilowy?
    Jeslitak to jedno wyjście załącza stycznik"lewo", drugie "prawo" i wszystko. Dopuki trzymasz przycisk i radio sprawne to silnik się kręci.
    Jeśli to radio nie ma takiej funkcji to kup radiolinie dwukanałową z elmesa i nawet zabezpieczenie bedzie przed załączeniem dwóch styczników - ta radiolinia może załączyć tylko jeden z dwóch kanałów

0
  • #11 14 Maj 2008 11:19
    bobuss
    Poziom 16  

No tez na to wpadłem , tylko że w domu są 3 przyciski do otwierania , zamykania i zatrzymywania. wiec jak bym zrobił tak ze ustawił bym sterownik radiowy na prace Mono stabilna , i ustawił bym czas trzymania przekaźnika , np 15 sekund to całkowite zamykanie lub otwieranie bramy to ustawił bym go według tego czasu.. wtedy gdy ponownie wcisnę na ten przycisk to przekaźnik w sterowniku radiowym sie zwolni , zatrzymując bramę.. no ale ok. chce by można było sterować również brama przyciskami z domu - załóżmy ze będę chciał otworzyć bramę nie mając pilota pod ręką - to będę musiał wcisnąć i trzymać przycisk az brama sie otworzy lub zamknie , bo wtedy nie może być podtrzymania na styczniku bramy.

PS. zamontuje nie dlogo fotokomórki na brame , by w razie przerwania wiązki wyłączał ja :)

0
  • #12 18 Maj 2008 08:28
    kortyleski
    Poziom 41  

Ale czas to nie jest podstawowe kryterium w przypadku bramy... Po pierwsze obciążenie się zmienia, np. wiatr, zimą śniegu napada i brama w tym samym czasie pokona mniejszą drogę - otworzy się do połowy.
    Tu musisz zastosować krańcówki - czas pracy w fabrycznych sterownikach to dodatek, ważny za to czujnik przeciążeniowy, równie ważny jest foto.
    Swoją drogą brama na 3-fazowym silniku? Wrota skalne chyba albo przerost formy nad treścią.

0
  • #13 20 Maj 2008 02:58
    bobuss
    Poziom 16  

Krańcówki sa teraz zabudowane , no i fotokomórki też niedługo będa , silnik 3 fazowy jest zabudowany ale bardzo malutki niskoobrotowy. z przekładnia pasową. natomiast ja mam caly czas na mysi jak na 2 kanałowym pilocie zrobic zamykanie, otwieranie i najwazniejsze.. STOP... pisałem wyzej ze brama nie bendzie tylko otwierana i zamykana pilotem , ale równiez z panelu 3 przyciskowego który znajduje sie w domu i przy bramie... Wiem że czas tu nie jest istotny... jeszcze raz opisze problem...

Brama była wykonana pare lat temu, do niej bylo dorobione sterowanie silniczkiem elektrycznym 3 fazowym którym sterowałem trzema przyciskami - pierwszy panel z przyciskami był przy bramie , a drugi w domu - moge nim zamykań, zatrzymywac i otwierac brame. sa w bramie krancówki które wylaczaja ja przy całkowitym otwarciu lub zamknieciu. .. i tak ta brama przez pare lat działała... natomiast niedawno temu zakupiłem sterownik radiowy dwu kanałowy ustawiłem go na trzymanie na krótko. w panelu przycisków do sterowania bramy jest 6 kabelków - 2 do zamykania , 2 na stop oraz 2 do otwierania. zrobiłem odczepy od tych przycisków i kabel poprowadziłem do sterownika radiowego. uzyłem 4 kabelki. 2 podłączyłe do przekaznika na otwieranie z 1 kanału , a kolejna para 2 kabelkow z zamykania podlączyłem do przekaznika 2 kanału. zostały mi 2 kabelki z STOP-u bramy które sa teraz złączone z soba ( rozłączając je zatrzymuje sie brame awaryjnie) i interesuje mnie cały czas jak podłączyc kabelki z STOP-u by nie przerabiac sterowania bramy które zostało wykonane pare lat temu (zbędna robota)

0
  • #14 25 Maj 2008 18:03
    janek_66
    Poziom 19  

Także mam wątpliwości czy doradzać, ale każdy wykonawca i tak bierze odpowiedzialność na własne barki. Po pierwsze - nie wiemy jak działa odbiornik. Spotkałem się z tym że po uruchomieniu pilotem np. otwierania, i ponownym naciśnięciu tego samego przycisku przekaźnik nie załączał (w trybie impulsowym). Trzeba było uruchomić drugi kanał (kierunek przeciwny), - sekwencja była wymuszona przez elektronikę odbiornika. Nie wiadomo jak dokładnie działa zastosowane zdalne sterowanie. Możliwe jest wykonanie stopu na bazie 2-kanałowego sterowania, ale trzeba rozbudować sterowanie o logikę (krańcówki + pamięć kierunku + sterowanie odbiornikiem + przyciski sterowania ręcznego). Schemat zbyt prosty nie będzie, i do tego jest konieczny dokładny opis działania odbiornika (w instrukcji obsługi - instalacji z reguły tych informacji nie ma).

0
  • #15 25 Maj 2008 22:04
    kortyleski
    Poziom 41  

Jeśli chcesz prosto - zastosuj przekaźniki bistabilne - widziałem chyba nawet trzyfazowe. Wtedy jeden kanał działał by w sekwencji lewo - stop - lewo - stop, drugi kanał analogicznie tylko w prawo. Należało by tylko tak połaczyć styki aby niemożliwe było załączenie jednocześnie obu kierunków. Ewentualnie zastosuj elektronikę - cd 4017 w konfiguracji - q3 resetuje układ - z doświadczenia wiem że wszystkie wyjścia powyżej Q3 przez diody trzeba także podlaczyć do resetu. Sterujesz jednym przyciskiem w sekwencji prawo - stop - lewo - stop. konsolą klasycznie. Tylko zaczynam się zastanawiać czy jest sens kombinować jak przysłowiowy koń pod górę skoro na allegro można za kilkadziesiąt złotych kupić kompletny sterownik do bramy przesuwnej, z pilotami oraz kompletną logiką sterującą - za cenę niewielkiej przeróbki możesz sterować trójfazowym - zachowując funkcje przeciążenia, i wszystkie inne.

0
  • #16 05 Sie 2008 22:44
    aqq123
    Poziom 12  

popieram kolegę na allegro można kupić gotowe sterowniki np. bramster niewielka przeróbka i wszystko gra

0