Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik 3-faz sterowany pilotem (prawo-lewo-stop)

18 Paź 2007 19:21 9362 15
 • Poziom 2  
  Witam!
  Szukam informacji na temat sterowania silnika 3-faz 2kW (prawo-lewo-stop) za pomoca pilota radiowego. Myslałem o wykorzystaniu sterownika do bram np. bramster. Prosze o pomoc w tej sprawie bo nie chce sie narazac na zbedne koszty.
 • Poziom 20  
  Dwa styczniki do zmiany kierunku obrotów + uklad sterowania odpowiednio wykonany . Nie napisales co ten silnik ma napedzac . A pilot musi miec trzy kanaly: 1- lewo 2-prawo i 3 Stop.
 • Poziom 2  
  Tyle to wiem chodzi mi o dokładniejsze informacje np. jaki sterownik mozna do tego uzyc, czy sterownik do bram moze do tego slóżyc nawet i 2 kanalowy. Sterowniki te maja dosc rozbudowane mozliwosci.
 • Poziom 15  
  Witam
  Każdy sterownik 3 kanałowy się nada, 2 kanałowy niestety nie (chyba że zrezygnujesz z jednego kierunku). Jaki ma być zasięg ? nadajnik ma być radiowy czy może być na podczerwień ?
 • Poziom 20  
  Ten wynalazek sie nadaje tylko ze musisz zrobic blokade na sterowaniu stycznikow bys nie przelaczyl w czasie pracy z jednego kierunku na drugi (dopuki silnik sie nie zatrzyma)lub pamietac o tym.
 • Poziom 19  
  Zgadzam się z autorem poprzedniego postu - szkoda tylko że autor tematu nie podał konkretnie, co ma być sterowane. Chodzi o sekwencje (kolejność) używania przycisków. Jeśli kolejność będzie taka jak w temacie - (prawo-lewo-stop), układ sterowania należałoby dodatkowo rozbudować. Natomiast jeśli może być prawo-stop-lewo-stop, wystarczą dwa styczniki z samopodtrzymaniem (styki NO) i wzajemną blokadą (styki NC). Warunkiem jest przełączenie odbiornika w tryb impulsowy - czyli każde naciśnięcie przycisków pilota, na moment załącza dany przekaźnik. (przekaźnik "stop" -styki NC)
 • Poziom 42  
  pierwsze pytanie (powielam) co ma być sterowane, nie należy zapomnieć o zabezpieczeniach-co będzie gdy z powodu awarii toru radiowego silnik się nie da zatrzymać? co do reszty zgadzam się z kolegą Janek_66, dwa styczniki wzajemnie zabezpieczone ale za pomocą prostej elektroniki zapewnić sterowanie : lewy przycisk obroty lewe start/stop
  prawy przycisk obroty prawe start/stop.
  Do tego hamulec elektromagnetyczny, zabezpieczany kluczem wyłącznik awaryjnego stopu,
  w zależności od typu urządzenia również zabezpieczenie aby w zasięgu pracy urządzenia nie pojawiły się osoby niepowołane...
 • Poziom 16  
  kortyleski napisał:
  za pomocą prostej elektroniki zapewnić sterowanie : lewy przycisk obroty lewe start/stop
  prawy przycisk obroty prawe start/stop.  Mógłbys rozwinac pomysł z tym sterowaniem ?? posiadam sterownik 2 kanałowy radiowy do bramy. niestety nie potrafie sie odpowiednio połapac w tym by dorobic STOP na pilot.

  mam na 1 kanale otwieranie , a na 2 kanale zamykanie. natmiast myslełem o przebudowie centralki sterujacej radiowej , w ktorej na 1 kanał jest przekaznik 1 stykowy NC/NO na kazdy z kanałów... Brama była szybciej pare lat temu zrobiona , i sterowana 3 przyciskami które były umieszczone w domu - " otwórz - stop - zamknij" Stop rozłacza zasilanie które jest dostarczane do podtrzymania stycznika. natomiast sterownik radiowy mam ustawiony na prace krótkiego trzymania przekazniczka po wcisnieciu przycisku na pilocie

  mysle ze twój pomysł by mnie z pewnosca zainteresował :)
 • Poziom 42  
  Mam mieszane uczucia czy doradzać...
  Nie piszesz jakie urządzenie ma być sterowane - wiesz jakie są obostrzenia w przypadku takich urządzeń? wiesz również jakie kłopoty będziesz miał jak z powodu awarii komuś coś się stanie?
  Jeśli już Twoje radio to popatrz czy wyjścia kanału 1 i 2 da się ustawić w tryb chwilowy?
  Jeslitak to jedno wyjście załącza stycznik"lewo", drugie "prawo" i wszystko. Dopuki trzymasz przycisk i radio sprawne to silnik się kręci.
  Jeśli to radio nie ma takiej funkcji to kup radiolinie dwukanałową z elmesa i nawet zabezpieczenie bedzie przed załączeniem dwóch styczników - ta radiolinia może załączyć tylko jeden z dwóch kanałów
 • Poziom 16  
  No tez na to wpadłem , tylko że w domu są 3 przyciski do otwierania , zamykania i zatrzymywania. wiec jak bym zrobił tak ze ustawił bym sterownik radiowy na prace Mono stabilna , i ustawił bym czas trzymania przekaźnika , np 15 sekund to całkowite zamykanie lub otwieranie bramy to ustawił bym go według tego czasu.. wtedy gdy ponownie wcisnę na ten przycisk to przekaźnik w sterowniku radiowym sie zwolni , zatrzymując bramę.. no ale ok. chce by można było sterować również brama przyciskami z domu - załóżmy ze będę chciał otworzyć bramę nie mając pilota pod ręką - to będę musiał wcisnąć i trzymać przycisk az brama sie otworzy lub zamknie , bo wtedy nie może być podtrzymania na styczniku bramy.

  PS. zamontuje nie dlogo fotokomórki na brame , by w razie przerwania wiązki wyłączał ja :)
 • Poziom 42  
  Ale czas to nie jest podstawowe kryterium w przypadku bramy... Po pierwsze obciążenie się zmienia, np. wiatr, zimą śniegu napada i brama w tym samym czasie pokona mniejszą drogę - otworzy się do połowy.
  Tu musisz zastosować krańcówki - czas pracy w fabrycznych sterownikach to dodatek, ważny za to czujnik przeciążeniowy, równie ważny jest foto.
  Swoją drogą brama na 3-fazowym silniku? Wrota skalne chyba albo przerost formy nad treścią.
 • Poziom 16  
  Krańcówki sa teraz zabudowane , no i fotokomórki też niedługo będa , silnik 3 fazowy jest zabudowany ale bardzo malutki niskoobrotowy. z przekładnia pasową. natomiast ja mam caly czas na mysi jak na 2 kanałowym pilocie zrobic zamykanie, otwieranie i najwazniejsze.. STOP... pisałem wyzej ze brama nie bendzie tylko otwierana i zamykana pilotem , ale równiez z panelu 3 przyciskowego który znajduje sie w domu i przy bramie... Wiem że czas tu nie jest istotny... jeszcze raz opisze problem...

  Brama była wykonana pare lat temu, do niej bylo dorobione sterowanie silniczkiem elektrycznym 3 fazowym którym sterowałem trzema przyciskami - pierwszy panel z przyciskami był przy bramie , a drugi w domu - moge nim zamykań, zatrzymywac i otwierac brame. sa w bramie krancówki które wylaczaja ja przy całkowitym otwarciu lub zamknieciu. .. i tak ta brama przez pare lat działała... natomiast niedawno temu zakupiłem sterownik radiowy dwu kanałowy ustawiłem go na trzymanie na krótko. w panelu przycisków do sterowania bramy jest 6 kabelków - 2 do zamykania , 2 na stop oraz 2 do otwierania. zrobiłem odczepy od tych przycisków i kabel poprowadziłem do sterownika radiowego. uzyłem 4 kabelki. 2 podłączyłe do przekaznika na otwieranie z 1 kanału , a kolejna para 2 kabelkow z zamykania podlączyłem do przekaznika 2 kanału. zostały mi 2 kabelki z STOP-u bramy które sa teraz złączone z soba ( rozłączając je zatrzymuje sie brame awaryjnie) i interesuje mnie cały czas jak podłączyc kabelki z STOP-u by nie przerabiac sterowania bramy które zostało wykonane pare lat temu (zbędna robota)
 • Poziom 19  
  Także mam wątpliwości czy doradzać, ale każdy wykonawca i tak bierze odpowiedzialność na własne barki. Po pierwsze - nie wiemy jak działa odbiornik. Spotkałem się z tym że po uruchomieniu pilotem np. otwierania, i ponownym naciśnięciu tego samego przycisku przekaźnik nie załączał (w trybie impulsowym). Trzeba było uruchomić drugi kanał (kierunek przeciwny), - sekwencja była wymuszona przez elektronikę odbiornika. Nie wiadomo jak dokładnie działa zastosowane zdalne sterowanie. Możliwe jest wykonanie stopu na bazie 2-kanałowego sterowania, ale trzeba rozbudować sterowanie o logikę (krańcówki + pamięć kierunku + sterowanie odbiornikiem + przyciski sterowania ręcznego). Schemat zbyt prosty nie będzie, i do tego jest konieczny dokładny opis działania odbiornika (w instrukcji obsługi - instalacji z reguły tych informacji nie ma).
 • Poziom 42  
  Jeśli chcesz prosto - zastosuj przekaźniki bistabilne - widziałem chyba nawet trzyfazowe. Wtedy jeden kanał działał by w sekwencji lewo - stop - lewo - stop, drugi kanał analogicznie tylko w prawo. Należało by tylko tak połaczyć styki aby niemożliwe było załączenie jednocześnie obu kierunków. Ewentualnie zastosuj elektronikę - cd 4017 w konfiguracji - q3 resetuje układ - z doświadczenia wiem że wszystkie wyjścia powyżej Q3 przez diody trzeba także podlaczyć do resetu. Sterujesz jednym przyciskiem w sekwencji prawo - stop - lewo - stop. konsolą klasycznie. Tylko zaczynam się zastanawiać czy jest sens kombinować jak przysłowiowy koń pod górę skoro na allegro można za kilkadziesiąt złotych kupić kompletny sterownik do bramy przesuwnej, z pilotami oraz kompletną logiką sterującą - za cenę niewielkiej przeróbki możesz sterować trójfazowym - zachowując funkcje przeciążenia, i wszystkie inne.
 • Poziom 12  
  popieram kolegę na allegro można kupić gotowe sterowniki np. bramster niewielka przeróbka i wszystko gra