Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamiana kierunku obrotów silnika prądu stałego przekaźnikami

Przemek1967m 20 Maj 2007 10:38 6239 24
  • #1 20 Maj 2007 10:38
    Przemek1967m
    Poziom 9  

Mam silnk z wycieraczek od malucha i chce go użyć do otwierania bramy.Jak mam zmienić kirunek obrotów tego silnika stosując przekaźniki i krańcówki??

1 24
  • Relpol
  • #4 21 Maj 2007 23:30
    Przemek1967m
    Poziom 9  

Witam. Wielkie dzieki za schematy. Ja potrzebuje cos takiego do sterowania bramą wjazdową. Mysle ze cos mi sie z tego przyda.

Dodano po 30 [minuty]:

Mam jeszcze jedno pytanie. Ztych schematów wywnioskowałem że silnik jest zasilany tylko wtedy gdy wciśnięty jest jeden z przycisków S (ten drugi schemat) a ja bym potrzebował taki układ, żeby można było tylko nacisnąć i odrazu puscić przycisk (podać impuls). Jest jeszcze taka kwestia, że jesli wcisne dwa przyciski S w tym samym czasie to zrobi się zwarcie. Wydaje mi się że krańcówki powinny działać w taki sposób, że jeśli jedna z krańcówek otworzy się to druga automatycznie powinna sie zamknąć i odwrotnie, ale nie wiem właśnie jak coś takiego zrobić.

0
  • Relpol
  • #5 22 Maj 2007 00:17
    HakerPL1
    Poziom 13  

Żadne zwarcie się nie zrobi. W moim wykonaniu jest tylko jeden przekaźnik i dwie krańcówki. Przekaźnik możesz sterować impulsem, ale trzeba zastosować np. przerzutnik bistabilny. Co do otwierania i zamykania krańcówek to przecież jest to sprawa czysto mechaniczna.

0
  • #6 22 Maj 2007 19:48
    Przemek1967m
    Poziom 9  

poskladalem to według tego schematu narysowanego długopisem i wszystko fajnie chodzi.:D

dzieki za schemat :D

0
  • #7 22 Maj 2007 21:14
    HakerPL1
    Poziom 13  

Cieszę się że Ci działa. Według mnie jest to najprostsze rozwiązanie. Jako krańcówek używałem włączników stopu od " malucha" ( bo tanie), a diody wystarczą 3-5 A, przylutowane bezpośrednio do włączników krańcowych.

0
  • #8 22 Maj 2007 21:32
    Przemek1967m
    Poziom 9  

no wlasnie takie diody wystarcza bo silnik mi mierze przy otwieraniu lub zamykaniu około 1,5A w porywach do 2 A. Teraz jeszcze musze do tego podłączyc jakieś sterowanie na pilota. Jeśli by ktoś miał jakiś pomysł lub do polecenia jakiś gotowy sterownik z pilotami to byłbym wdzięczny.

pozdrawiam

0
  • #9 22 Maj 2007 21:37
    HakerPL1
    Poziom 13  

Kup w markecie, takie włączniki bywają, nie pamiętam nazwy ale wtyka się to do gniazdka sieciowego i pilotem włączasz jakieś urządzenie na 230V . Cena tego "patenta" około 30zł. Oczywiście trzeba zaadoptować pod 12V.

0
  • #11 22 Maj 2007 21:41
    HakerPL1
    Poziom 13  

Ale żeśmy narobili, całe sterowanie do bramy za około 50zł. Ciekawe ile kosztuje profesjonalne.:D
    Może pomyślę i u siebie nad czymś takim.

0
  • #12 22 Maj 2007 21:48
    Przemek1967m
    Poziom 9  

ja bardziej myślałem o czymś w rodzju sterowników firmy BRAMSTER. Można już jekupić za około 100 zł. Tkie urządzenia co się wkłada do gniazdka i steruje pilotem, to jeśli dobrze mi się kojarzy to one mają dość duże piloty, no chyba ze już jest inaczej. Kiedyś to oglądałem to piloty były wielkości pilota od TV i nie wiem czy można dokupić dodatkowe piloty. W tych sterownikach np do bram są małe piloty, w sam raz do auta.

Dodano po 4 [minuty]:

a jednak są małe piloty i widze że można używać wielu pilotów do jednego odbiornika

0
  • #13 22 Maj 2007 21:50
    bogdan_p
    Poziom 39  

HakerPL1 tylko zapomniałeś o podstawowej takie rozwiązanie nie ma żadnego zabezpieczenia , nie masz pomiaru prądu który wykorzystywany jest ustalenia momentu awaryjnego zatrzymania , nie ma bariery optycznej
    nie wiem do jakiej bramy ma to być wykorzystane ale dla 2 skrzydłowej wymagany jest układ w którym jedno skrzydło rusza pierwsze , po jakimś czasie dopiero drugie , odwrotnie przy zamykaniu tak więc do profesjonalnego rozwiązania jeszcze daleka droga

0
  • #14 22 Maj 2007 21:53
    HakerPL1
    Poziom 13  

A o tym kolega Przemek1967m nie wspominał, jeśli trzeba to dorobimy dalszy układ.

0
  • #15 22 Maj 2007 21:57
    Sapekk
    Poziom 17  

a jaką tą bramą sterujesz- przesuwaną czy dwu skrzydłową

0
  • #16 22 Maj 2007 22:01
    Przemek1967m
    Poziom 9  

tak. jest to do bramy dwuskrzydłowej, ale nie ma potrzeby żeby jedno skrzydło ruszyło wcześniej od drugiego- zależy to od tego jaka jest brama, ale jeśli by coś takiego było to może być. Takie zwykłe zdalnie sterowane gniazdo mogło by sie sprawdzić, ale właśnie brak jest zabezpieczenia fotokomórkami, lub czymś podobnym, a do tego takie gniazdo z jednym pilotem kosztuje 113 zł (przed chwilą sprawdziłem), a sterownik Bramster moge już mieć za 140 zł z dwoma pilotami.

Dodano po 3 [minuty]:

ale jeśli ktoś by miał układ do zrobienia takiego sterowania to bym sie cieszył. Zawsze jest to jakas satysfakcja jak sie samemu coś złoży a nie gotowe kupi :)

0
  • #17 22 Maj 2007 22:06
    HakerPL1
    Poziom 13  

Zabezpieczenie prądowe jest dość łatwo wykonać. A i z barierą podczerwieni też nie powinno być kłopotu. Układ oczywiście się rozbuduje a koszty wzrosną. Może jednak iść w kierunku dostępnych i gotowych rozwiązań?

Dodano po 1 [minuty]:

Niestety gotowego schematu nie posiadam.

0
  • #18 22 Maj 2007 22:13
    Sapekk
    Poziom 17  

jest gdzieś na elektrodzie schemat do takiego urządzonka. poszukaj.
    był tez podawany link do [rywatnej strony i tam tez był jaki jakis schemacik

Dodano po 3 [minuty]:

sprawdzałem u siebie na kompie. nie mam już tych plików po formatowaniu ale na bank jest to na elektrodzie.

0
  • #19 22 Maj 2007 22:19
    bogdan_p
    Poziom 39  

chcąc zbudować sterownik odpowiadający funkcjom układów fabrycznych , nie widzę tego bez zastosowania uC , w fabrycznych rozwiązaniach masz po wykryciu wzrostu prądu silnika ( ów ) automatyczne zatrzymanie bramy oraz otwieranie , podobnie sprawa wygląda z barierą optyczną , do tego dochodzi sygnalizacja ruchu , automatyczne zamykanie itp
    pamiętaj o kolejnej sprawie jakim jest bezpieczeństwo i własna odpowiedzialność za szkody przy amatorskich konstrukcjach takich urządzeń

0
  • #21 22 Maj 2007 22:30
    Przemek1967m
    Poziom 9  

chyba raczej kupie jakiś gotowy układ. Widze że mi odradzacie chałupniczych konstrukcji. Tak se myśle, że złożenie swojego sterownika cenowo mogło by mnie to wyjść podobnie albo i droże, biorąc pod uwage że miały by być wzystkie te funkcje co w dobrym fabrycznym sterowniku.

Dodano po 3 [minuty]:

wcześniej ogładałem już te dwa tematy o bramie wjazdowej i garażowej ale tam o sterowaniu nic nie ma, tzn strowaniu na pilota.

0
  • #22 22 Maj 2007 22:50
    HakerPL1
    Poziom 13  

A zapowiadało się tak fajnie. Wszyscy chcieli dobrze a wyszło jak zwykle.
    Pozdrawiam.

0
  • #23 23 Maj 2007 19:01
    bogdan_p
    Poziom 39  

Cytat:
    Wszyscy chcieli dobrze a wyszło jak zwykle

nie chodzi o zniechęcanie kogoś do własnych konstrukcji tylko zawsze najpierw warto zaznajomić się jak działają "oryginalne rozwiązania " czy ma sens budowa danego urządzenia samodzielnie czy lepiej zakup gotowego , oraz sprawa bezpieczeństwa własnego i innych użytkowników
    chyba nie trzeba tłumaczyć co może zrobić skrzydło bramy pracujące bez żadnych zabezpieczeń

0
  • #25 23 Maj 2007 20:38
    daniel2121
    Poziom 14  

moim zdaniem warto wydac te 140 zl na sterownik!
    zawssze mozna dołączyć dodatkowe użądzenia do sterownia, jest mozliwość sterowania silnika prawo lewo takze napewno konstrukcja domowa by tylu funkcji nie obejmowała. tak juz jest czasem wydac 50 zl wiecej ale miec profesjonalny sterownik z mozliwośćia rozbudowy.
    praca automatyczna i reczna tez bardzo wygodna opcja!
    według mnie dobry wybór ->lepiej zainwestowac w porządny rozbudowywalny sterownik!
    pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów