Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fornirowanie

20 Paź 2007 13:07 1731 2
 • Poziom 29  
  Witam. Jestem w trakcie fornirowanie niewielkich kolumienek. Ponieważ konstrukcja jest praktycznie w 80% z odzysku i przeznaczona na sprzedaż zaraz po skończeniu, postanowiłem się pobawić z wyglądem. Udało mi się bardzo okazyjnie kupić fornir topolowy (swoją drogą - po prostu piękny, jasny jak świeżo oszlifowana sosna z ciemnymi, kontrastującymi słojami widocznymi z kilometra :D). Ponieważ ma to "JAKOŚ" wyglądać zrobiłem obudowę "łezkę". Że to pierwsze moje fornirowane kolumny poczytałem trochę o tym i okleiłem najpierw dolną ścianę, cały czas zastanawiając się jak docisnąć fornir na profilowanych ścianach, tłumacząc sobie "coś się wymyśli w międzyczasie". Na dociśnięcie było kolejno kawałek styropianu, deska żeby dobrze ciężar rozłożyć, stary parapet (25kg), dwie stalowe płyty grubości 3cm (2x6kg), akumulator od diesla (jakieś 15kg), stalowe szczęki tokarskie (6kg), cementowa ozdoba do sporego akwarium (10kg) i litrowa puszka butaprenu ;). No ale przykleiłem dolną, później górną ścianę i... nadszedł czas boków, a ja jakoś nic nie wymyśliłem ;). Interesują mnie konkretne SPRAWDZONE W PRAKTYCE metody dokładnego dociśnięcia profilowanej ściany żeby ją złapało na całej powierzchni. Nie chce mieć sytuacji że środek ściany będzie wręcz zmiażdżony, a boki nawet nie przyklejone. Jak WY oklejaliście fornirem profilowane ściany waszych konstrukcji? Dodam ze nie dysponuję ściskami stolarskimi, mam jedynie takie "plastikowe spinacze" i coś do przyciśnięcia oraz litrową puszkę świeżego butaprenu. Łuk jest nie duży, ale patrząc od góry kolumna jest trapezem, a nie prostokątem, co jest dodatkowym utrudnieniem. Zdjęcie z budowy:
  Fornirowanie
 • Poziom 28  
  Cześć.Worek z piaskiem.Ja tak robiłem dużo waży i rozkłada się na profilu.
 • Poziom 10  
  [quote="inkognito09"]Witam. Jestem w trakcie fornirowanie niewielkich kolumienek.
  [...]
  oraz litrową puszkę świeżego butaprenu. Łuk jest nie duży, ale patrząc od góry kolumna jest trapezem, a nie prostokątem, co jest dodatkowym utrudnieniem.

  Jeśli kleisz to tym butaprenem to posmaruj obydwie powierzchnie ze dwa razy z między podsychaniem tak po ok. 10 minut i jak już ten drugi raz będzie na obu powierzchniach sprawiał wrażenie suchości , wtedy dociskaj wzdłuż słoi klockiem drewnianym oklejonym filcem . Zrobiłem w ten sposób sporo paczek . Ten sposób jednak ma to tez pewna wadę , mianowicie po jakimś czasie fornir pęka , ponieważ klej kauczukowy /butapren/ pozostaje elastyczny , a drewno wysycha nawet pod lakierem . Przygotuj sie również na to , że po pewnym czasie miejsca łączenia płyt uwidocznią się ponieważ i one wysychają , dlatego korzystniej jest kleić na ucios tj. pod kątem 45 stopni .
  Z Pozdrowieniem .
  Ciorba