Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja

szymonzi 07 Nov 2007 00:08 9655 21
Altium Designer Computer Controls
 • Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja


  Projektem, który tu przedstawiam jest tablica wyników (z góry przepraszam za jakość zdjęć robionych w ciemności "z ręki"). W temacie mamy przymiotnik "prosta". Rzeczywiście tablica miała spełniać tylko podstawowe i niezbędne funkcje - tak też się stało. Ale do rzeczy...


  Chcę zaznaczyć, że jest to moje pierwsze w życiu zaprojektowane i wykonane urządzenie.


  :idea: POMYSŁ, ZAŁOŻENIA I FUNKCJE

      Natchnienie na ten właśnie projekt wzięło się z przyczyn czysto praktycznych. Bardzo często z kolegami spotykamy się na sali gimnastycznej aby pograć w siatkówkę. Za każdym razem rodzi się konflikt przy wyznaczaniu osoby odpowiedzialnej za zliczanie punktów. W efekcie tej sytuacji zrodził się pomysł na tablicę wyników.
      W początkowej fazie projekt miał za zadanie spełniać prostą funkcję tablicy wyników. Miał to być prosty, zintegrowany układ o jak najmniejszym poborze prądu. W dalszej części rozważań postanowiłem zmodyfikować trochę moją koncepcję, w wyniku czego powstały dwa osobne projekty, które razem tworzą programowalną tablicę wyników. Pierwszy z tych projektów to uniwersalny sterownik, który w moim projekcie posłuży jako mózg całego systemu. Sterownik ten posiada gniazdo, za pomocą którego będę sterował tablicą wyświetlającą - będącą drugim projektem.


      Po zaprogramowaniu sterownika dla sterowania tablicą, całość posiada następujące funkcje:
  • wyświetlanie “małych punktów” w secie na dwóch dużych podwójnych wyświetlaczach
  • wyświetlanie punktów setowych na małych pojedynczych wyświetlaczach
  • dwie diody sygnalizujące stronę zagrywki/serwisu
  • przyciski umożliwiające inkrementacje i dekrementację punktów na każdym wyświetlaczu
  • przyciski resetujące stany punktowe oraz cały układ
  • możliwość przełączania zliczania punktów do 25(siatkówka) bądź do 15), sygnalizowane przez diodę
  • brzęczyk sygnalizujący wygraną seta oraz inne zdarzenia
  • trzykolorowe duże wyświetlacze
  • po każdym zdobytym punkcie urządzenie wykrywa, czy set został wygrany oraz wskazuję poprzez diody stronę zagrywki
  • zasilanie z gniazdka sieciowego 230V bądź z baterii (wybierane przełącznikiem)
  • przycisk włączający i wyłączający układ przy podłączonym zasilaniu  :?: ANALIZA ZADANIA I ZAŁOŻEŃ

      Ta część projektowania pochłonęła wiele czasu. Już na tym etapie musiałem ostatecznie zdecydować co i jak ma działać, co z czym połączyć i jakich elementów w tym celu użyć. Ponieważ z góry założyłem, że projekt będzie rozbudowywany krok po kroku, musiałem doprowadzić go do takiego formatu, aby w miarę łatwy sposób można było rozszerzyć go później o nowe elementy. Powstała koncepcja dwóch projektów. Jednym z nich jest uniwersalny sterownik, drugim tablica wyników (która w przyszłości będzie modyfikowana - powiększana). Decyzję o zbudowaniu "wstępnego" projektu i późniejszym jego rozbudowaniu o nowe elementy(m.in. większe wyświetlacze) podjąłem przyczyn finansowych.

  Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja

      Koszta. Jakiś czas temu, gdy oglądałem ceny sklepowe takich tablic wyników, przeraziłem się. Ceny te sięgały 1000zł. Teraz jednak wiem, że nie były one wygórowane. Początkowy mój pomysł przewidywał dosyć dużą tablicę wyników z wyświetlaczami o wysokości przynajmniej 20cm i 10cm. Bardzo trudno było znaleźć te wyświetlacze. Napisałem w tym celu do kilku firm. Od paru dostałem odpowiedzi, że nie prowadzą sprzedaży detalicznej, od innych dostałem cennik, po lekturze którego wiedziałem, że nie wydolę finansowo chcąc od razu stworzyć projekt ostateczny. Ceny te opiewały na 60zł za jeden wyświetlacz. Później pojawiły się na allegro wyświetlacze nieco tańsze, za 50zł. Ale ta cena również była dla mnie zbyt wysoka.
      Wybór części. Po przeanalizowaniu pomysłu pozostał do przemyślenia aspekt elementów, które zamierzałem użyć w projekcie. Standardowo potrzebnych było kilkadziesiąt oporników, kilka kondensatorów, tranzystorów, itp., które dzięki dokumentacjom i standardowym schematom dobrałem bez większych problemów. Poza tym musiałem wybrać rodzaj i wielkość wyświetlaczy. Udało mi się znaleźć na allegro wyświetlacze WA dwukolorowe w cenie 6zł/szt. Od razu przypadły mi do gustu więc nie wahając się, dokonałem zakupu. Ponieważ potrzebowałem sporo nóżek uC, do sterowania wyświetlaczami zdecydowałem się użyć dekodera BCD 7447. Następnym problemem był dobór mikrokontrolera. Po przeanalizowaniu ilości potrzebnych nóżek i pamięci, doszedłem do wniosku, że najodpowiedniejszy będzie tu model ATMEGA16. Do projektu były potrzebne też diody, kilkanaście przycisków i buzzer. Ostatnim problemem był problem zasilania. Pomyślałem że można zintegrować układ zasilający ze sterownikiem, dzięki czemu Tablice będzie można zasilać wprost z sieci 230V. W tym celu należało jeszcze dokupić transformator(wybrałem transformator 230V->8V, 2W), mostek Gretza, kondensatory elektrolityczne i stabilizator na 5V.  :twisted: SCHEMATY IDEOWE

      Zamieszczam schematy ideowe. Format jpg choć wykonane w Eagle'u. Nie umieszczam tutaj plików Eagla bo była to moja pierwsza przygoda z tym oprogramowaniem i sporo tam namieszałem :D.

  Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja


  :twisted: SCHEMATY PCB

      Ponieważ Eagle i cały jego autorouting nie przypadł mi do gustu, płytki zaprojektowałem ręcznie w programie graficznym. Może nie jest to optymalna metoda ale myślę że warto choć raz spróbować i się pomęczyć z czymś takim :rofl: . Płytki zaprojektowałem dwuwarstwowo.

  PCB Sterownik:

  Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja

  PCB Tablica Wyświetlaczy:

  Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja

  UMIESZCZENIE ELEMENTÓW I ŁĄCZEŃ:

      Z tych rysunków można dowiedzieć się gdzie i co umieścić a także które otwory powinny łaczyć obie warstwy płytki.

  Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja


  :twisted: WYKONANIE

      Wytawianie. Płytki drukowane wykonałem samodzielnie. Skorzystałem z najpopularniejszej chyba metody druku i żelazka. Gotowy schemat płytki wydrukowałem drukarką laserową na folii a następnie przy pomocy rozgrzanego żelazka przeniosłem wydruk na laminat. Nie było to łatwe zadanie gdyż obydwie płytki zostały wykonane dwuwarstwowo i musiałem uważać, żeby obydwie strony się odpowiednio pokrywały. Płytkę wytrawiłem w roztworze nadsiarczanu sodu w temp. 40st C. Wytrawiony układ został następnie przetestowany pod kątem przewodzenia ścieżek. Następnie należało wywiercić otwory na nóżki elementów.
      Lutowanie. Czynność ta zajęła mi dość dużo czasu - pierwszy raz w ręku miałem 40W lutownicę kolbową. Pierwsze luty nie były zadowalające ale dosyć szybko można nabrać w tej czynności wprawę. W miejscach gdzie dwie strony płytki powinny się łączyć jako materiał łączący zastosowałym zwykły biurowy spinacz pocięty na kilkumilimetrowe kawałki przylutowane po obydwu stronach płytki :D.
      Obudowa. Obudowę urządzenia sporządziłem własnoręcznie, korzystając z zestawu podręcznych narzędzi. Szkielet obudowy został złożony z części wyciętych w czarnej płycie wiórowej. Reszta obudowy została stworzona z zalaminowanego papieru z odpowiednimi nadrukami.

      ZMONTOWANY PROJEKT:

  Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja

  Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja

      Panel przedni: Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja
  :morning: PROGRAMOWANIE

      Wszelkie kwestie programowe rozwiązywałem przy pomocy pakietu WINAVR. Program napisałem w języku C pod Programmers Notepad. Plik Makefile utworzyłem przy pomocy MFile. Skompilowany plik programu w postaci HEX wgrałem na ATMEGE16 przez złącze ISP, korzytając z programu PONYProg oraz programatora STK200. Fusy również ustawiłem poprzez Ponyprog'a i wyglądają one tak:


  Prosta Tablica Wyników - moja konstrukcja

  Spakowane pliki hex i .c :

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  szymonzi
  Level 12  
  Offline 
  szymonzi wrote 48 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 2007 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  bobo
  Level 29  
  Jedno mnie tylko zastanawia. Jak mozna wykonać tak ładnie obudowe i czołówke, przyłożyć się z sercem do projektu a płytki PCB zrobic zeby wyglądały jak ze smietnika, przy takiej starannosci wykonania? Chyba, że zdjęcia są do kitu ale coś nie wierzę aby tak było.
  Pozdrówka
 • #3
  Optimus Prime
  Level 14  
  No fakt można je było papierkiem wodnym przetrzeć i zabezpieczyć. Mimo to konstrukcja bardzo ciekawa.
 • #4
  Tranzystor_1992
  Level 16  
  Fajna konstrukcja ;) Szkoda tylko, że obudowa nie wygląda najładniej... Nie rozumiem tylko po co podłączyłeś zasilanie do przetwornika A/C, ale skoro to Twoja pierwsza konstrukcja to można Ci to wybaczyć :D

  Pozdrawiam ;)
 • Altium Designer Computer Controls
 • #6
  roobert
  Level 14  
  Czy to była jakaś praca zaliczająca ?
  Jeśli tak to gdzie był opiekun - przelotki drutem stalowym?
  Ogólnie jak na pierwszy projekt bardzo ładnie.
  Gratuluję pracowitości i uporu reszta przyjdzie z czasem.

  Jeszcze jedno podoba mi się opis projektu i to wcale nie "jak na pierwszy raz".
 • #7
  grzebuj
  Level 13  
  Ja nie jestem "specjalistą" od prezentacji wyników, ale jaki sens ma pokazywanie wyniku dla operatora konsoli? Chyba że ja czegoś nie rozumiem?
  Poprawcie mnie jeżeli się mylę - operator siedzi przy konsoli i przy pomocy kilku przycisków na pulpicie dokonuje zmiany aktualnego wyniku. Wynik aktualnie wprowadzony do tablicy następnie jest wyświetlany na wyświetlaczu przed którym siedzi operator. Po co to wszystko? Zawsze myślałem, że wyniki pojawiające się na tak zwanej. tablicy wyników powinny być widoczne dla widzów zdarzenia a nie dla operatora tablicy?
  Sensowność konstrukcji jest ograniczona, chociaż fizyczne wykonanie jest dosyć dobre.
  Według mnie wystarczyłoby odwrócić wyświetlacz na drugą stronę konsoli, albo konsola w tej postaci powinna sterować niezależnym wyświetlaczem wyniku. Zwiększyłoby to uniwersalność rozwiązania.
 • #8
  tranzystor1204
  Level 18  
  Ja mam pytanie:
  Czy przy tym urządzeniu musi siedzieć operator i za pomocą czegoś tam :) wprowadzać dane? A jesli jest jakiś czujnik to prosiłbym o wyjaśnienie na jakiej zasadzie to działa...
  pozdrawiam
 • #9
  Damian Ślęzak
  Level 11  
  Projekt fajny tylko te wyświetlacze wydają mi się za małe no i ta obudowa...
 • #10
  subel
  Level 11  
  wszyscy komentuja wykonanie, ale ja przyczepie sie do czegos innego, z tego co widze na schemacie 220V doprowadzone jest JACKIEM !!!! ???
  Co to ma znaczyc? Chcesz kogos ladnie popiescic? Takie zagrywki sa ponizej wszelkiej krytyki!!!
 • #11
  szymonzi
  Level 12  
  No to pojechaliście ostro:D Ale postaram sie odpowiedziec na pytania i rozwiać wątpliwości.


  bobo wrote:
  Jak mozna wykonać tak ładnie obudowe i czołówke, przyłożyć się z sercem do projektu a płytki PCB zrobic zeby wyglądały jak ze smietnika, przy takiej starannosci wykonania?

  Drogi kolego, płytki w rzeczywistości wyglądają lepiej niż na zdjęciu. Poza tym nie są one idealne ponieważ żeby dokładnie zgrać obie warstwy musiałem kilka razy robić termotransfer. Płytki ponadto zostały oszlifowane i są zabezpieczone środkiem V-66.


  Tranzystor_1992 wrote:
  Nie rozumiem tylko po co podłączyłeś zasilanie do przetwornika A/C

  Robiłem wszystko według dokumentacji więc wolałem niczego nie omijać. Teraz mam już trochę więcej wiedzy i trochę inaczej zaprojektowałbym układ. M.in. zamiast robić multipleksowanie wyświetlania dałbym do każdego wyświetlacza jakiś rejestr zatrzaskowy i niech wszystko świeci ciągle. Wiem że zwiększa się pobór prądu ale jest jaśniej.

  A obudowa... kwestia gustu;) Starałem się...


  androot wrote:
  Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić to do sposobu rysowania schematu. Te linie ułożone pod różnymi kątami są bardzo nieczytelne

  No cóż.. zgodzę się z tym że schemat jest chaotyczny ale mimo wszystko dla mnie był bardziej czytelny niż gdyby wszystkie linie były równoległe bądź prostopadłe względem siebie. Uwierz mi że dla mnie była to różnica. Teraz pewnie połapałbym się również bez problemu w "poprawnym" schemacie.:D


  roobert wrote:
  Czy to była jakaś praca zaliczająca ?
  Jeśli tak to gdzie był opiekun - przelotki drutem stalowym?

  Jeszcze jedno podoba mi się opis projektu i to wcale nie "jak na pierwszy raz".

  W sumie tak choć projekt powstałby tak czy siak bez względu na wszystko. Jeśli chodzi o przelotki - nie wiem dlaczego masz co do nich wątpliwości. Projekt jest czysto cyfrowy, nie analogowy więc myślę że nie ma tu wielkiej różnicy jakich przelotek użyję. A skoro działa to chyba jest ok.

  Dziękuję za słowa uznania odnośnie opisu


  grzebuj wrote:
  Ja nie jestem "specjalistą" od prezentacji wyników, ale jaki sens ma pokazywanie wyniku dla operatora konsoli? Chyba że ja czegoś nie rozumiem?

  Czekałem na to pytanie :wink:

  Oczywiście przyznaję tutaj rację w aspekcie uniwersalności. Myślałem nad tym jak ustawić tablicę względem przycisków. Ponieważ tablica została zaprojektowana typowo pod moje potrzeby, musiałem uwzględnić głównie moją sytuację. A sytuacja jest taka że nie ma operatora tego urządzenia. Obsługują je ludzie grający w przerwie między zagraniami. U nas te przerwy są na tyle długie że nie ma z tym problemu. Poza tym chcę dołożyć w przyszłości sterowanie pilotem ale to wszystko to są koszta.


  tranzystor1204 wrote:
  (...)prosiłbym o wyjaśnienie na jakiej zasadzie to działa...

  Wyżej napisałem jak u mnie to wygląda. Natomiast póki co urządzeniem steruje się przyciskając na panelu odpowiednie przyciski. Do dyspozycji masz: przełączania zasilania 230-bateria, wł/wył, reset układu, ustawianie zliczania do 25/15, oraz inkrementacje lub dekrementacje punktow i ich reset. Urządzenie po każdym punkcie diodą wskazuje stronę zagrywki, automatycznie modyfikuje punkty po wygranym secie i daje znać dźwiękiem o wygranej. Taki prosty układzik jak widzisz...


  Damian Ślęzak wrote:
  Projekt fajny tylko te wyświetlacze wydają mi się za małe no i ta obudowa...

  Pisałem wyraźnie że nie stać mnie póki co na wyświetlacze za 50zł;) ale myślę że to kwestia czasu... no a obudowa - każdy ma swój gust;)


  subel wrote:
  (...)220V doprowadzone jest JACKIEM !!!! ???

  I to jest pierwszy poważny komentarz którego nie potrafię odeprzeć. Kolega ma całkowitą rację. Jeśli chodzi o schemat to tam dałem jacka bo moja obsługa eagla była wtedy na niskim poziomie a jacka znalazłem odrazu:P. Natomiast Faktycznie tymczasowo dałem w projekcie jacka(oczywiscie kabel zrobilem tak ze jest zabezpieczony-ma włącznik) ale wtyczka będzie zmieniona.


  Ogólnie to dzięki za komentarze:) Słowa krytyki motywują do dalszego działania:D
 • #12
  tranzystor1204
  Level 18  
  Pisałeś ze nie miał kto zliczać punktów... Ale ten układ nie rozwiązuje tego problemu bo i tak musi być przy nim operator, a nawet jeśli nie to po każdym punkcie ktoś musi podejsc i przycisnąć push... (proszę mnie poprawić jak siemylę)
 • #13
  szymonzi
  Level 12  
  tak z tym że przyjść i przycisnąć przycisk jest o wiele prościej niż jednocześnie grać i pamiętać wynik. Nie raz zdarzały się błędy w zliczaniu:) Poważnie. Dla mnie problem został rozwiązany w 80%. Pozostaje teraz zabrać się za jakieś moduły radiowe. Jeśli uda mi się przerobić ten projekt na obsługę z pilota to sukces będzie 100%.
 • #14
  tranzystor1204
  Level 18  
  No podejść i wcisnąc przycisk to nic szybciej niż podejsć i przeżucić kartoik:) Jeśli chodzi o sterowanie z pilota to chyba tez nie jest za dobry pomysł bo grać z pilotem to też dyskomfort... nawet jesli jest on mały to trzeba go wyciagnać i wcisnąć... ja bym to sobie wyobrażał tak:
  Na antence jakiś czujnik reagujący na przelot piłki nad siatką i jeśli np. po 10 s od przelotu piłki nie wróci ona spowrotem(bo ileż można grać po jednej stronie siatki) punkt jest przyznawany druzynie która serwowała jeśli piłka przeleciała parzystą ilosć razy lub przeciwnej jeśli nieparzystą... nieudane serwisy też mozna tak rozwiązać... po zapaleniu się diody sygnalizującej która drużyna ma serwis po pewnym czasie jeśli piłka nie przeleci nad siatką jest punkt dla przeciwników... Ale to tylko taka koncepcja którą możnaby udoskonalić i przemysleć i mogłaby siesprawdzać:)
 • #15
  szymonzi
  Level 12  
  hehe:) koncepcja fajna ale zauważ że czasem piłka przelatuje baaaardzo wysoko nad siatką. Jak chciałbyś wtedy to "wyczuc"?

  A jeśli już tak czepiasz się szczegółów:D to prościej jest nacisnać szybko przycisk niż przerzucic kartonik;). No a pilot byłby na tyle mały że nie byłoby żadnego problemu mieć go przy sobie. mógły np byc przymocowany do opaski którą założyłbyś np na nogę lub ręke tak żeby nie przeszkadzała w grze i wtedy zero dyskomfortu i zero problemu. Nie wiem czy często grywasz w siatkówkę ale z mojego doświadczenia wywnioskowałem że dla mnie(pamiętaj że projekt jest robiony pod moją ekipę;) ) taki system były najoptymalniejszy. Oczywiście jeśli byłoby możliwe zrobić to o czym napisałeś to byłoby to rewelacyjne rozwiązanie ale wydaje mi się że jest mało realne zrobić takie urządzenie.

  ps. my nawet kartoników nie mieliśmy tylko wszystko w głowie... dlatego zdecydowałem zrobić coś takiego:) chyba lepsze rozwiązanie niż kartonik..
 • #16
  stomat
  Level 36  
  A ja kolejny raz doczepię się do JĘZYKA opisów na pulpicie. Mikołaj Rej przwraca się w grobie niemal przy każdym prezentowanym w tym dziale urządzeniu ! Polacy to jednak GĘSI ! Co to ma znaczyć "right team" ? Czy nie można napisać drużyna prawa ? No i jeszcze "kwiatek" słowo ZLICZANIE. Nie wiedziałeś jak to będzie w hołubionym języku angielskim ?
 • #17
  darlon
  Level 17  
  mi się jedna rzecz od razu rzuciła w oczy... inglisz? kolega "hamerykaniec"? :D oprócz tego fajna rzecz... w miare pomysłowe. ogólnie jakoś mam podziw dla ludzi którzy pracują na atmelach
  pozdrawiam
 • #18
  kaytec
  Level 20  
  Witam. Wykonanie nawet ładne. Myślałem na początku że to steruje jakąś większą tablicą na sali. Wtedy by było już super :). Jest tylko jeden poważny błąd. Wyniki powinny być trzy cyfrowe, a tak dyskwalifikuje to projekt do zliczania punktów w kosza (przy poważnej grze liczba punktów przekracza 100).
 • #19
  szymonzi
  Level 12  
  szczur888 wrote:
  jakim napięciem zasilać wyświetlacze led żeby ich nie spalić ...

  Myślę że jeśli dasz 5V koniecznie przez jakiś opornik to nic się nie powinno stać. Przynajmniej ja tak testowałem. Jeśli chodzi o piny to najlepiej sprawdź w dokumentacji. Jeśli takowej nie posiadasz to możesz zaryzykować i na chybił-trafił próbować podłączać zasilanie tak jak napisałem wyżej. Wiem że tak nie powinno się robić ale przyznam że sam tak robiłem i nic nie spaliłem:D


  stomat wrote:
  A ja kolejny raz doczepię się do JĘZYKA opisów na pulpicie...

  Człowieku wyluzuj:) Trochę nie rozumiem nadmiaru patriotyzmu u Ciebie;) Jeśli chodzi o panel z wyświetlaczy to oczywiście drużyna prawa brzmi ok ale drużyna lewa już gorzej. Dlatego napisałem tak aby brzmiało lepiej. Nie miałem pomysłu więc napisałem pierwsze co przyszło mi na myśl. A jeśli chodzi o "kwiatek" ZLICZANIE to takich kwiatków na panelu przycisków jest więcej bo jest on w całości(no..prócz przycisku ON/OFF) w skrótach polskich.


  darlon wrote:
  (...)kolega "hamerykaniec"?(..)jakoś mam podziw dla ludzi którzy pracują na atmelach

  Nie rozumiem dlaczego na forum elektronicznym czepiacie sie napisów na obudowie:D No ale oki:) Ja Wasze zdanie szanuję ale tak jak napisałem wyżej - dla mnie tak brzmiało lepiej;).

  Podziw? hmm... no w takim razie jest mi bardzo miło ale w pracy na atmelach nie ma nic trudnego jeśli tylko korzystasz z dokumentacji i porad ludzi doświadczonych;)


  kaytec wrote:
  Jest tylko jeden poważny błąd. Wyniki powinny być trzy cyfrowe, a tak dyskwalifikuje to projekt do zliczania punktów w kosza

  Masz rację. Nie wiem jednak czy czytałeś moje komentarze odnośnie wyświetlaczy. Są one dość drogie a docelowo chciałbym zamontować większe. Poza tym projekt był robiony czysto pod siatkówkę;) Ale rozbudowa o trzeci wyświetlacz nie jest problemem jeśli ktoś ma taką potrzebę jest to do zrobienia. Projekt docelowo ma sterować (zdalnie) dużą tablicą. Niewykluczone że trzycyfrowymi liczbami;)

  Pozdrawiam
 • #20
  szczur888
  Level 10  
  jakiej opor ma mnieć ten opornik
  a bez opornika nie da się np. z bateri AA
 • #21
  _Arecki_
  Level 15  
  tranzystor1204 wrote:

  Na antence jakiś czujnik reagujący na przelot piłki nad siatką i jeśli np. po 10 s od przelotu piłki nie wróci ona spowrotem(bo ileż można grać po jednej stronie siatki) punkt jest przyznawany druzynie która serwowała jeśli piłka przeleciała parzystą ilosć razy lub przeciwnej jeśli nieparzystą... nieudane serwisy też mozna tak rozwiązać... po zapaleniu się diody sygnalizującej która drużyna ma serwis po pewnym czasie jeśli piłka nie przeleci nad siatką jest punkt dla przeciwników... Ale to tylko taka koncepcja którą możnaby udoskonalić i przemysleć i mogłaby siesprawdzać:)


  No udoskonalić to trzeba by było i to bardzo. Podstawowa wada twojego rozwiązania to nieuwzględnienie błędów drużyny "atakującej". W twoim rozwiązaniu zakładasz, że jeśli piłka nie wróci to punkt jest dla drużyny, która serwowała. A co jeśli piłka wyleciała za linię (błąd ataku)? Do tego zrobienie układu, który zauważyłby przelot piłki nad siatką to duuuże wyzwanie. Czasami sędziowie mają problem z przyznaniem punktu, a co dopiero "maszyna". Według mnie, nie ma szans to działać w normalnych warunkach.

  Do kolegi szczur888.
  Moderator już twoje posty usuwa (i nie dziwię mu się), ale domyślam się, że chodzi ci o rezystor do podłączenia wyświetlacza. Wyświetlacz LED to są zwykłe diody umieszczone w jednej obudowie i z połączonymi razem końcówkami (wspólna anoda lub wspólna katoda - chociaż to nic ci nie powie, bo jakbyś wiedział co to, to byś nie zadawał takich elementarnych pytań).
  Poszukaj informacji o podłączaniu zwykłych diod.
  A podłączanie jakiegokolwiek źródła napięcia do wyświetlacza/diody bez rezystora OGRANICZAJĄCEGO prąd bym nie radził. Chociaż bateria ma wewnętrzną rezystancję, to mimo wszystko może uszkodzić diodę.

  A żeby nie było offtopic to urządzenie praktyczne i ważne że spełnia oczekiwania użytkowników. Nie wiem, gdzie wy widzicie, że ta obudowa jest źle zrobiona. Zdjęcia są bardzo niewyraźne i ciemne, że ja nic nie widzę :)
  A na miniaturce na początku tematu urządzenie wygląda jak profesjonalny produkt ze sklepu.

  Pozdrawiam
 • #22
  pitersan15
  Level 12  
  Brawo za determinacje, skoro to twój pierwszy projekt, to miałeś wiele odwagi. Nie przejmuj się niepowodzeniami, tylko idź dalej. Niech każde urządzenie będzie lepsze od poprzedniego.
  Pozdro
  wiejski elektronik.