Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chłodnie i lodówki- trochę teorii

19 Lis 2007 20:20 8338 21
  • Poziom 12  
    Witam mam wielką prośbę jestem początkującym elektrykiem i mam pod sobą również w sklepach lodówki i chłodnie.Chciałbym sie dowiedzieć troche wiecej na ich temat schematy itp.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 10  
    Schematy na niewiele ci się zdadzą. Wystarczy rozumieć zasadę działania przeciętnej lodówki.
    Agregat chłodzący to zwykła pompa cieplna która "wypompowuje" ciepło z wnętrza lodówki na zewnątrz i oddaje je na radiatorze. Używany jest w tym przypadku czynnik roboczy, pośredni najczęściej w postaci freonów
  • Poziom 27  
    grepyras niestety nie mogę za bardo Tobie pomóc pomimo że wiem o co konkretnie pytasz . Z prostego powodu układy sterujące w dzisiejszych urządzeniach różnią się znacznie o tych które obsługiwałem ja . Napisałeś że masz chłodnie pod sobą jeżeli to są zabytki to mogę być w małym stopniu pomocny .
    Pozdrawiam ,,
  • Specjalista AGD
    Witam, na forum chcesz poznać doswiadczenie zbierane przez mechaników latami ? temat jest dłuższy niz rolka papieru toaletowego jambo z biedronki. Zapytaj o konkret !!! wtedy , na pewno ktoś Ci pomoze
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 27  
    grepyras napisał:
    Witam mam wielką prośbę jestem początkującym elektrykiem i mam pod sobą również w sklepach lodówki i chłodnie.Chciałbym sie dowiedzieć troche wiecej na ich temat schematy itp.

Kolego lodówka (domowa) a chłodnia to dość daleko oddalone od siebie urządzenia. Nie jest to takie proste jak napisał 4tel. Robię to od prawie 30 lat i wiem co mówię.
    Jednak gdybyś miał konkretny problem to pisz.
  • Poziom 12  
    Witam w nowych chłodniach (w sklepie) jest regulator na zdjęciu, temperatury włącznik oświetlenia wychodzi tam parę kabli i wydaje mi sie że dwa czujniki temperatury. Bardzo proszę o fachową pomoc oraz schemat jeśli jest to możliweChłodnie i lodówki- trochę teorii
  • Poziom 17  
    Powinna tam gdzieś być tabliczka (naklejka) na której będzie typ sterownika i jego producent.
    Jak to znajdziesz to będziesz miał schemat, instrukcję itp.
    Generalnie jeden czujnik temperatury jest umieszczony w komorze (lub ladzie chłodniczej), mierzy temperaturę aktualną a sterownik porównuje ją z zadaną i steruje pracą urządzenia.
    Drugi czujnik to zapewne tzw. czujka temperatury końca odszraniania lub czujka zalodzenia parownika (zazwyczaj taki układ montowany jest w ladach chłodniczych, bonetach itp).
    Jeżeli podasz mi typ i producenta sterownika, to znajdę ci schemat połączeń i napiszę co i jak trzeba połączyć.
  • Poziom 32  
    A DTR-ke to pies zjadł ??
    Przecież powinna być jakaś dokumentacja do lady chłodniczej lub do chłodni. A już na pewno schemat powinien być na drzwiczkach lub deklu od szafy sterowniczej.
  • Poziom 12  
    Moje kolejne pytanko jak sprawdzić czy czujniki są sprawne?
  • Poziom 2  
    Najprościej po podłączeniu potrzeć i zobaczyć czy temperatura wzrośnie:P
  • Poziom 12  
    witam ponownie w ladzie chłodniczej na sterowniku mam + 8 stopni a powinno być +1 na taką temerature mam nastawy, jaka może być przyczyna wydaje mi sie że to czujnik tem. ale chce znqać opinie fachowców. Mam jeszcze jedno prośbe może ktoś mi poleci dobrą książkie o chłodniach i lodówkach.
  • Poziom 17  
    sprawdź, czy może nie masz "przytkanych" wentylatorów, albo zalodzonego parownika.
    Jak często "robisz" odszranianie ?
    No i czy może nie masz plusowego odparowania, ale stawiałbym na wentylatory.
  • Poziom 27  
    Dotknij ręko skraplacza- powinien być ciepły.
    Jeśli jest zimny-brak gazu,padnięty zawór rozprężny,uszkodzony elektrozawór, zapchany filtr(odwadniacz), mocno oszroniony parownik.
    Jeśli bardzo gorący(wentylator pracuje)a parownik nie oszroniony-za duże ciśnienie gazu(zawór rozprężny źle wyregulowany<odparowanie na plusie>a co bardziej prawdopodobne zabrudzony skraplacz. POWODZENIA
  • Poziom 12  
    jak sprawdzić wymienione wyżej podzespoły. Kolejne moje pytanko brzmi w ladzie chłodniczej po od szranianiu (zostaje woda w ladzie pod skraplaczem i marźnie co powoduje iż trzeba często wyłączać rozmrażać.
    Jestem tylko elektrykiem w lodówkach nigd sie nie bawiłem teraz po zmianie pracy mam ich dużo pod sobą. Gościu który je naprawia wpada je naprawić tak by już mnie nie było :( prosze o dokładne porady jak dla lajkonika
  • Poziom 27  
    grepyras napisał:
    jak sprawdzić wymienione wyżej podzespoły. Kolejne moje pytanko brzmi w ladzie chłodniczej po od szranianiu (zostaje woda w ladzie pod skraplaczem i marźnie co powoduje iż trzeba często wyłączać rozmrażać.
    Jestem tylko elektrykiem w lodówkach nigd sie nie bawiłem teraz po zmianie pracy mam ich dużo pod sobą. Gościu który je naprawia wpada je naprawić tak by już mnie nie było :( prosze o dokładne porady jak dla lajkonika

Coś pomyliłeś pojęcia. Skraplacz to chłodnica przy sprężarce a tam gdzie mrozi to parownik. Woda po odszronieniu powinna gdzieś ściekać sprawdź czy coś jest nie zapchane.
  • Pomocny post
    Moderator Elektrotechnika
    grepyras napisał:
    Kolejne moje pytanko brzmi w ladzie chłodniczej po od szranianiu (zostaje woda w ladzie pod skraplaczem i marźnie co powoduje iż trzeba często wyłączać rozmrażać.

Do odprowadzenia wody jest rynienka i to prawdopodobnie na niej zatrzymuje się woda a następnie zamarza.Sprawdż spadek na tej rynience i ewentualnie popraw aby woda bez przeszkód spływała do pojemnika.
  • Poziom 12  
    Faktycznie woda zamarza rynience kanał zlewu wody był zamarznięty,lecz rynienki nie można poprawić aby woda bez przeszkód spływała do pojemnika. Chyba że poziomować chłodnię.
    Moja kolejna prośba to kody sterownicze do tego sterownika
  • Poziom 21  
    witam.
    chodzi o chłodnie carriera 30s chłodnia pracuje na/w aucie do przewozu jedzenia. niedawno po buży przyjechał do mnie znajomy z takim problemem:
    chłodnia nie załaczała wpełni, działa tylko panel, temperature pokazywał dobrze, lecz nie uruchamiała sie sprezarka ani wentylatory ani na spalinowym ani na elektrycznym...
    okazało sie ze silnik 1.5kW był totalnie zjarany!
    po przewinieciu to samo... po całym dniu spedzonym na dachu auta;) stwierdziłem ze to płyta główna sterownika, bo wszystkie czujniki są sprawne wentylatory też sprzegła też styczniki też...
    nie siedze na codzień w chłodnictwie bardziej w elektronice i dlatego pytam czy masz może schemat elektroniki do cariera 30s??
    lub może masz jakieś porady pomysły?
    co oznacza ta czerwona dioda?

pozdrawiam!
  • Poziom 12  
    rurki miedziane w chlodni są ze sobą olutowane . czym lutować zwykłą cyną i butla z gazem?
  • Poziom 27  
    Rurki lutuje się spoiwem miedziano- fosforowym z kilku procentami srebra- ( najtańsze ) lub srebrnym ale wychodzi sporo drożej jednak lutowanie jest łatwiejsze.

Ja miedź z miedzią lutuje spoiwem midziano -fosforowym a miedź za stalą,brązem, stal ze stalą i wszelkie inne kombinacje spoiwem srebrnym :idea:

Lutuje się palnikiem lub lutownicą oporową z elektrodami węglowymi.

Nie lutuj na cynę bo to zbyt słaba spoina i wcześniej czy później puszcza.:cry: