Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

True Bypass do efektów gitarowych - projekt

Stork 17 Gru 2007 00:45 12558 15
  • Witam. Jest wiele osób chcących zbudować gitarowe efekty tzw. stompboxy, które wpinane są w tor sygnałowy między wzmacniacz a instrument. Pożądaną funkcją w takich układach jest wyłącznik typu True Bypass, którego działanie polega na umożliwieniu całkowitego ominięcia przez sygnał efektu wpiętego w tor, w sytuacji gdy chcemy podczas gry przy pomocy przycisku obsługiwanego nożnie, wyłączyć efekt. Można rozwiązać ten problem w dwojaki sposób. Kupić switch 3×3 (wydatek rzędu 50zł) lub skorzystać z projektu który zamieszczam poniżej. Postanowiłem opracować taki prosty układ ponieważ na dzień dzisiejszy są problemy z dostaniem switcha 3×3, który poza odłączaniem z toru sygnałowego efektu spełniałby również funkcję sygnalizacji za pomocą diody LED, gdy efekt jest używany.

Wykorzystywany jest tu nożny switch monostabilny PS24B2 firmy Ningi (wydatek rzędu 7zł) dostępny choćby tutaj:

http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=ps24b2&idp=1

Układ działa na zasadzie przerzutnika T, wykorzystując scalak 4013

Elementami wykonawczymi są przekaźniki kontaktronowe, które można nabyć tutaj:

http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=dip05&idp=1

Układ zasilany jest niesymetrycznym napięciem 9V, na które standardowo jest projektowana ogromna większość efektów gitarowych.

Do wejścia oznaczonego jako IN wpinamy sygnał z gitary, LOOP IN - wejście efektu, LOOP OUT - wyjście efektu, OUT - wyjście do wzmacniacza lub innych urządzeń w torze sygnałowym.

Na schemacie montażowym czerwone linie symbolizują zwory.

SW - switch

Dioda LED zapala się gdy efekt jest wpięty w tor sygnałowy.

Na schemacie montażowym emiter tranzystora jest oznaczony za pomocą strzałki.

Przekaźniki montujemy w typowych podstawkach DIP 14, stąd na PCB taka liczba pól lutowniczych.

Wykaz elementów:

Rezystory (wszystkie 1/4 W):
    100KΩ - 3 szt.
    1MΩ
    2,2KΩ
    100Ω
    330Ω

Kondensatory:
    100n - 3 szt.

Przekaźniki:
    DIP05-1B72-19D
    DIP05-2A72-21D

Pozostałe:
    TC4013
    BD139
    LED
    Switch monostabilny PS24B2

Wzory płytek gotowych do druku, schemat przerzutnika T oraz schemat montażowy w załączniku. Układ jest sprawdzony i działa poprawnie.

Powodzenia!

Fajne!
  • Relpol
  • #2 17 Gru 2007 16:05
    bobo
    Poziom 28  

Stork napisał:
    Postanowiłem opracować taki prosty układ ponieważ na dzień dzisiejszy są problemy z....

Zastanawia mnie, co kolega opracował, oprócz "zerznięcia na żywca" kitu AVT 2185?
    Pozdrówka

• #3 17 Gru 2007 17:00
    Stork
    Poziom 17  

bobo napisał:
    Stork napisał:
    Postanowiłem opracować taki prosty układ ponieważ na dzień dzisiejszy są problemy z....

Zastanawia mnie, co kolega opracował, oprócz "zerznięcia na żywca" kitu AVT 2185?
    Pozdrówka

Niezaprzeczalnym jest że zastanawianie się niesie zazwyczaj wiele korzyści. Co więcej, nawet w przypadkach, w których jego przyczyna nie zawsze musi być do końca logiczna. Ale do rzeczy: Po pierwsze nigdy wcześniej nie widziałem projektu AVT 2185, po drugie jeśli ma być jakakolwiek mowa o "zerżnięciu na żywca" to jedynym źródłem "wirtualnych surowców" do niniejszego projektu był schemat przełącznika Toggle znaleziony, nota bene, na forum elektrody. Na podstawie tego co napisałeś, bo pewnie zauważyłeś że mój schemat montażowy ma się nijak do projektu AVT, można wnioskować że opracowanie utożsamiasz wyłącznie z przygotowaniem schematu ideowego od podstaw. Skoro lubisz się zastanawiać to przemyśl czy podejście jakie prezentujesz jest w każdym przypadku obiektywne i czy jedyną słuszną interpretacją słowa "opracować" jest ta którą przyjąłeś sobie za aksjomat.

Życzę owocnych przemyśleń!

Pozdrawiam
    STR

• #4 17 Gru 2007 17:28
    bobo
    Poziom 28  

Opracowanie płytki, inne narysowanie schematu, lub tłumaczenie ..że nigdy nie widziałem itd... nie zwalnia od dodania w swoim poście uwagi pt. uklad opracowano na podstawie...., lub podobnej traści. Tym bardziej że uwaga została zwrocona, a przecież istnieje przycisk poraw / zmień. Wtedy było by OK. Ciekawe jest również zdanie cyt....nigdy wcześniej nie widziałem projektu AVT 2185.... i dalej cyt.....zauważyłeś że mój schemat montażowy ma się nijak do projektu AVT..., czyli jednak kolega oglądał wym. AVT. Bajanie o aksjomatach, odkładam na półkę pt. bredzenie. Często stosowanie tzw. cytatu, lub słów ze słownika wyrazów obcych ( nie wiem czemu ma to słuzyć ) jest gorsze od przyznania sie do popełnionej gafy.
    Pozdrówka
    PS. dalszą dyskusję uważam za bezprzedmiotową

• Relpol
  • #5 17 Gru 2007 18:06
    Stork
    Poziom 17  

Stwierdzenie że "Opracowanie płytki, inne narysowanie schematu nie zwalnia od dodania w swoim poście uwagi pt. układ opracowano na podstawie...." byłoby zasadne gdyby istniał bezwzględny wymóg podawania źródła z jakiego korzystało się przy projekcie. Ja przynajmniej takiego wymogu nigdzie się tu nie doszukałem. Ale nawet gdybym się doszukał to i tak nic by nie zmieniło, ponieważ schemat z którego skorzystałem, jak już z resztą wspominałem, znalazłem na forum, a ponieważ zawiera się on w wielu wątkach i postach różnych autorów, dociekanie jego pierwotnego pochodzenia uznałem za niecelowe.

Co do zmian i poprawek których mógłbym dokonać sugerując się Twoim komentarzem, zrobiłbym to tylko w przypadku, w którym popełnienie przeze mnie błędu byłoby oczywiste.

Apropos Twojego zaciekawienia tyczącego się mojego zdania :"nigdy wcześniej nie widziałem projektu AVT 2185.... [...] ...zauważyłeś że mój schemat montażowy ma się nijak do projektu AVT...", to sugeruję podszkolić umiejętność rozumienia tekstu pisanego. Dodam jedynie że słowo „wcześniej” nie znalazło się w mojej wypowiedzi przypadkowo...

Jeśli chodzi o Twój komentarz na temat rzekomego "bredzenia" z mojej strony, odnośnie Twojego podejścia do opracowań, to zgadzam się z Tobą w pełni - dyskusja bazująca na tego typu, proponowanych przez Ciebie sformułowaniach, zdecydowanie jest bezprzedmiotowa. Zatem najrozsądniej będzie zakończyć ją teraz.

również pozdrawiam!
    STR

• #6 17 Gru 2007 18:17
    aktus
    Poziom 17  

Pobijcie się jeszcze... Grow up kids.

• #7 17 Gru 2007 18:24
    Stork
    Poziom 17  

aktus napisał:
    Pobijcie się jeszcze... Grow up kids.

Dzięki za radę, ale nie skorzystam. A tak na marginesie... To Twój ulubiony sposób konfrontacji przy niezgodności poglądów? ;)

• #8 18 Gru 2007 11:23
    bobojad
    Poziom 12  

Moze laickie pytanie ale switch monostabilny to taki ktory tylko w momencie nacisniecia przewodzi prad, a po puszczeniu juz nie? Czy trzyma obwód aż do nastepnego naciśnięcia?

• #9 18 Gru 2007 12:48
    Stork
    Poziom 17  

Tak jest. Dokładniej rzecz biorąc chodzi o switch monostabilny zwierny (bo są też rozwierne). Na potrzeby tego True Bypassa potrzebny jest switch, który w momencie wciśnięcia przycisku zwiera swoje wyprowadzenia.

Polecam ten: Jest solidny i ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

http://www.tme.pl/katalog/index.phtml?f_szukaj=ps24b2&idp=1

• #10 18 Gru 2007 15:53
    neoswat
    Poziom 14  

bobojad napisał:
    Moze laickie pytanie ale switch monostabilny to taki ktory tylko w momencie nacisniecia przewodzi prad, a po puszczeniu juz nie? Czy trzyma obwód aż do nastepnego naciśnięcia?

Taki który trzyma obwód aż do następnego naciśnięcia sie nazywa przerzutnikiem T ;) a układzik zerżnięty stu procentowo. Pozdrawiam.

• #11 18 Gru 2007 16:34
    Stork
    Poziom 17  

Skoro jesteś taki pewny odnoście plagiatu, to w takim razie pokaż mi źródło z którego rzekomo w 100% "zerżnąłem" to opracownie? Tylko nie AVT bo to już było przerabiane w tym wątku.

• #12 19 Gru 2007 18:15
    ostry_18
    Poziom 24  

Uważam, że zdecydowanie prościej możnaby zrobić taki układ na 4017, kilku elementach biernych (<5) i switchu NO.

• #13 20 Gru 2007 08:59
    bobojad
    Poziom 12  

no to zrób i zaprezentuj, porównamy. Chyba ze jestes kolesiem typu "wiem ale nie powiem"

• #14 20 Gru 2007 17:15
    ostry_18
    Poziom 24  

Schemat znajduje się tutaj:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=870299#870299

Układ ten wykonałem już co najmniej dwa razy, jako włącz/wyłącz wzmacniacza, zamiast na przełączniku 0/1 to na microswitchu.
    I taka uwaga, czasami układ nie działa za dobrze - należy wtedy zaopatrzyć się wtedy w taki switch jaki jest pod przyciskami myszki, który ma 3 styki. W momencie naciśnięcia łączyć zasilanie z noga 14, natomiast po puszczeniu przycisku podawać na nogę czternastą masę.

• #15 23 Gru 2007 11:24
    Scubzik
    Poziom 14  

Witam .. Jak dawno nie pisałem .. ale do rzeczy,. Pomysł jak najbardziej "halo" i wogóle, ale w sumie .. Potrzeba jest taka aby ktoś cos takiego zaprojektował ale coby ustrojstwo sterowane było z MIDI. Tzn, jak zrealizować przełącznik true bypass sterowany sygnałem midi z zewnętrznego sterownika działającego właśnie w tym standardzie. Szczerze powiem że coś takiego dopiero by zahulało. Coś takiego jak najbardziej w różnych formach jest dostępne na rynku, ale jest dość kosztowne a schematów "ni kuta" nie mogę znaleźć, a jak są to są bez wkładów procków. Co wy na to drodzy forumowicze.

• #16 19 Cze 2008 13:20
    gareththief
    Poziom 11  

Scubzik, szczerze mówiac nie wiem czemu mowisz ze musi byc sterowane z MIDI ? Przerost formy nad trescia dla amatora ! MarkL czy G-lab robia takie loopery, ja produkuje bez wyjscia midi ale w praktyce o funkcjonalnosci wielce podobnej...