logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Dobór kabli zasilających do wzmacniacza Profi Sound Modell 4600 4x150 RMS

koziol83 19 Gru 2007 16:34 4369 20
  • #1 4604275
    koziol83
    Poziom 12  
    Posty: 78
    Pomógł: 1
    witam posiadam wzmacniacz Profi sound Modell 4600 4x150 RMS i mam taki problem jakie kable zasilające były by dobre ?? 25mm2 wystarczą?? czy 30mm2? nie che dwa razy kupować dlatego chciałem was sie poradzić.
  • Pomocny post
    #2 4604328
    nmaciek
    Poziom 16  
    Posty: 244
    Pomógł: 8
    Ocena: 1
    ja bym dal nawet jesli masz pieniadze to 35 mm^2 i pod taki wzmak niby ma juz 500 wat uzyl bym kondensatora 1 f
  • #3 4604439
    koziol83
    Poziom 12  
    Posty: 78
    Pomógł: 1
    dzięki:) jeszcze jakieś pomysł:)
  • Pomocny post
    #4 4604738
    herbiasty
    Poziom 19  
    Posty: 317
    Pomógł: 22
    Ocena: 9
    25mm2 wystarczy...
    dobrze zamontuj mase do aku wyczyść klemy i powinno wystarzyć..
  • Pomocny post
    #5 4605081
    bikermaniak
    Poziom 11  
    Posty: 56
    Pomógł: 1
    Ocena: 6
    Daj kable spawalnicze z końcówkami miedzianymi bo taniej wychodzi niż oryginalne firmowe "Dietz" a i warto dać bezpiecznik przy akumulatorze typu ANL (tzw.nożycowy) a z kondensatorem poczekaj dopóki nie zauważysz spadków napięcia w zasilaniu podczas grania na pełnej mocy.
  • Pomocny post
    #6 4605097
    wasikkamil
    Poziom 12  
    Posty: 52
    Pomógł: 1
    Ocena: 1
    25mm2 spokojnie wystraczy :) mase weś pod radio i wzmaka tą samo z akumulatora bo świsty bedziesz później miał
  • Pomocny post
    #7 4605352
    crazy_88
    Poziom 42  
    Posty: 7929
    Pomógł: 1008
    Ocena: 165
    Akumulator jest najlepszą masą i najmniej podatną na zakłucenia.
  • #8 4605465
    koziol83
    Poziom 12  
    Posty: 78
    Pomógł: 1
    przecież mase do wzmacniacza bierze się z samochodu a nie z akumulatora?

    Dodano po 14 [minuty]:

    czy te kable spawalnicze są dobre? ktoś je ma używał??
  • Pomocny post
    #9 4605601
    maxtz
    Poziom 27  
    Posty: 838
    Pomógł: 71
    Ocena: 44
    koziol83 napisał:
    przecież mase do wzmacniacza bierze się z samochodu a nie z akumulatora?

    Masę można podpiąć i w bagażniku ale lepiej jest pociągnąć ją z akumulatora tylko wtedy wydasz 2 X więcej na kable bo masowy musi być o tym samym przekroju co zasilający ;)
  • #10 4605837
    koziol83
    Poziom 12  
    Posty: 78
    Pomógł: 1
    czy te kable spawalnicze są dobre? ktoś je ma używał??
  • Pomocny post
    #11 4605872
    maxtz
    Poziom 27  
    Posty: 838
    Pomógł: 71
    Ocena: 44
    Ja używam i nie narzekam są dosyć giętkie i w dość solidnej izolacji (tylko nie w takiej kolorowej jak przewody CA) no i są dużo tańsze od przewodów CA :) Polecam w 100%

    Dodano po 3 [minuty]:

    Wpisz na allegro "kabel spawalniczy" jest 35mm2 za 16,30 zł za m.
  • #12 4607943
    koziol83
    Poziom 12  
    Posty: 78
    Pomógł: 1
    ale te do car audio sa inne sa jakieś OFC (Oxygen Free Copper) przewody bez dostępu tlenu, miedź beztlenowa ????
  • Pomocny post
    #13 4608866
    maxtz
    Poziom 27  
    Posty: 838
    Pomógł: 71
    Ocena: 44
    koziol83 napisał:
    ale te do car audio sa inne sa jakieś OFC (Oxygen Free Copper) przewody bez dostępu tlenu, miedź beztlenowa ????

    Prąd płynie przez jedne i drugie ;) a za cenę np. 16 mm2 przewodu CA kupisz 25 mm2 przewód spawalniczy - Wybór należy do ciebie ;) (ja tam wolę mieć grubsze kable niż ładniejsze)
  • #14 4611775
    koziol83
    Poziom 12  
    Posty: 78
    Pomógł: 1
    kabel 25mm2 ile ma normalnie milimetrów 10 mm ??jak sie zmierzy linijkom lub suwmiarką???
  • #15 4611931
    greg-si
    Poziom 27  
    Posty: 953
    Pomógł: 77
    Ocena: 16
    koziol83 napisał:
    kabel 25mm2 ile ma normalnie milimetrów 10 mm ??jak sie zmierzy linijkom lub suwmiarką???

    Uczyli w szkole matematyki?
    π•r²=25mm2
    π=3.14, r to promień a 2xpromień to średnica który chcesz zmierzyć
    reszte chyba da się policzyć samemu
    pozdrawiam
  • Pomocny post
    #16 4612006
    miki87
    Poziom 20  
    Posty: 401
    Pomógł: 30
    Ocena: 30
    20mm2=4AWG,
    Średnica 10mm cały kabel, 7,5 mm żyła kabla:)
  • Pomocny post
    #17 4612082
    greg-si
    Poziom 27  
    Posty: 953
    Pomógł: 77
    Ocena: 16
    miki87 napisał:
    20mm2=4AWG,
    Średnica 10mm cały kabel, 7,5 mm żyła kabla:)

    Hmm według tego co napisałeś wzór który podałem nie zgadza się. Dziwne. Będzie trzeba to pomierzyć.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    #18 4612096
    miki87
    Poziom 20  
    Posty: 401
    Pomógł: 30
    Ocena: 30
    Mam kabel pod ręką dobrej jakości.
    Mam elektroniczna suwmiarkę.
    Tak więc zmierzyłem i napisałem koledze:)
  • #19 4612100
    koziol83
    Poziom 12  
    Posty: 78
    Pomógł: 1
    ok dzięki. a jakiś wzór na to jest ??
  • #20 4612131
    miki87
    Poziom 20  
    Posty: 401
    Pomógł: 30
    Ocena: 30
    Ze wzoru na pole pow. Koła. Dla przypomnienia średnica to 2r ;-)
    Dobór kabli zasilających do wzmacniacza Profi Sound Modell 4600 4x150 RMS
  • #21 4612168
    Sady
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 2502
    Pomógł: 115
    Ocena: 373
    Starczy rozwodzenia się już.

    Wszystko na ten temat już jest na elektrodzie.

    Temat zamykam - bo tworzy się chat..

    Nagłówek postu jest nie poprawny.

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy doboru odpowiednich kabli zasilających do wzmacniacza Profi Sound Modell 4600 o mocy 4x150 RMS. Pojawiły się pytania, czy wystarczające będą kable o przekroju 25 mm², czy lepiej zastosować 30 mm² lub nawet 35 mm². Zalecenia wskazują, że 25 mm² jest wystarczające pod warunkiem prawidłowego montażu masy i czyszczenia klem akumulatora. Alternatywnie proponowane są kable spawalnicze o przekroju 35 mm², które są tańsze, giętkie i mają solidną izolację, choć nie są miedzianymi przewodami beztlenowymi (OFC) typowymi dla car audio. Wskazano również na konieczność stosowania bezpiecznika typu ANL przy akumulatorze oraz ewentualnego kondensatora 1 F, jeśli pojawią się spadki napięcia przy pełnej mocy. Dyskutowano także o prawidłowym podłączeniu masy – najlepiej bezpośrednio do akumulatora, choć wymaga to kabli o takim samym przekroju jak przewód zasilający. Poruszono także kwestie pomiaru średnicy kabla i wzoru na pole przekroju poprzecznego przewodu. Temat zakończono wskazaniem, że szczegółowe informacje są dostępne na forum elektrod.pl.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA