Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kabel do wzmaka ?? co wybrać ??

mlody1921 19 Apr 2007 15:51 1347 18
Relpol
    mlody1921
    Level 29  
    lepiej 35mm2 mm2 czystej miedzi czy ( 20 zł/metr

35mm2 z miedzi i aluminium ( 15 zł za metr )

czy 20mm2 z miedzi ( sound quest ) 23 zł /metr

5 metrów długości i do tego wzmak 90A
  • Relpol
    crazy_88
    Level 42  
    Ja bym wybrał 35mm2 z domieszką aluminimum .
    mlody1921
    Level 29  
    czym to sie będzie różnic

miedzi od miedzi + alu

i czy bedzie duzo gorsze ?
    ige
    Level 35  
    umnie w miescie 33mmm2 kosztuje 13-14zl za metr,czysta miedz niewiem tylko czy jeszcze jest na rolce
    mlody1921
    Level 29  
    to tez dobra cena

ale widze ze crazy by wybrał z domieszką
    kondzio1717
    Level 20  
    Miedz jest duzo lepszym przewodnikiem, nie utlenia sie tak mocno, nie stawia duzego oporu dzieki czemu nie grzeje sie tak jak aluminium, pozatym duzo lepiej sie lutuje..

Mysle ze lepiej doplacic te 4-5zl/m i miec porzadny przewod.

Pzdr
    mlody1921
    Level 29  
    no to mam teraz dylemata
  • Helpful post
    bbartasswlkp
    Level 31  
    ja zakupiłem kabel 50mm2 miedziany bez żadnych domieszek, proponowałbym kabel 35mm2 miedziany. pozdrawiam
    Vyzn-R
    Level 13  
    jezeli to jest wzmacniacz który pobiera 90A to ja proponowałbym zainwestowac w poządny, markowy przewod 35mm^2 z czystej miedzi. Te niefirmowe lub firm wątpliwej jakosci czesto nie trzymają średnic rdzenia :)
  • Helpful post
    Norman36
    Level 15  
    Zdecydowanie miedź i tylko miedź!!
    W pełni zgadzam się z argumentami kondzia1717.

Przy tej długości i 90Amperach przekrój nie poniżej 35mm^2.
    kivlov
    Level 26  
    miedź i tylko miedź chyba ze kogoś stać na złoto:) 35mm2 wystarczy choć lepiej zakupić przyszłościowo 50mm2 nigdy nie wiadomo co będzie potrzebne
    Vyzn-R
    Level 13  
    dlaczego zloto skoro srebro jest znacznie lepszym i tanszym przewodnikiem?? :D
    mlody1921
    Level 29  
    jak dobrze ze jest sie kogo poradzić :D

czyli poleci 35mm2 od jednego do drugiego aku a od drugiego do wzmaka poleci 50mm2

chyba bedzie dobrze
    bbartasswlkp
    Level 31  
    stosując tak grube kable i dwa aku to nawet kondensatora nie biedziesz musiał kupować :D
    lukass543
    Level 11  
    Żeby nie zaśmiecać forum spytam się tutaj.

Mam aku 62Ah, wzmak carpower 1502, głośnik lanzar max12.
    1. Czy konieczny jest 2 aku aby słuchać na postoju?
    2. Jeśli tak to jaki, czy trzeba też 62Ah?
    3. Czy aby podłączyć 2 aku potrzebny jest przekaźnik?
    4. Kondensator czy grube kable zasilające?
    Norman36
    Level 15  
    1. Jeżeli chciałbyś słuchać muzyki na maxa, przez dłużej niż około 20min, przydałby się drugi. Tyle, że pojemność tego drugiego wystarczy tylko na kolejne 20 minut....
    2. Nie trzeba. Jeżeli chcesz go umieścić w bagażniku, to żelowy. Im większa pojemność, tym lepiej.
    3. Nie
    4. Przede wszystkim grube kable zasilające (przeszukaj forum). Dzięki temu wykorzystasz skutecznie potencjał obecnego aku.
    lukass543
    Level 11  
    Może nie na max ale żeby było słychać przyjemny bas w odległości do 30 metrów to na ile starczy jeden aku? (Nie ma co ukrywać drugi aku to kolejne niemałe wydatki)
    mlody1921
    Level 29  
    przekaźnik by sie przydał bo jak nie odetniesz prądu to rozładujesz dwa aku i nie zapalisz auta , a jakie kable masz?? jak 20mm2 to powinno być dobrze i bez konda sie obejdzie choc zapewne lepiej jakby te 1f był
    Norman36
    Level 15  
    Jeżeli masz aku 62Ah, to teoretycznie przez godzinę możesz z niego ciągnąć 62Ampery... Jeżeli ciągniesz więcej, czas możesz obliczyć sobie z proporcji...
    To teoretycznie. W praktyce powinieneś uwzględnić to, że np. masz kabel za cienki względem instalacji, wzmacniacz nie ma takiej mocy, jaką podaje producent, itp, itd. Dla pewności możesz przeprowadzić test, pojechać we dwa samochody na plac, odpalić muzykę i zmierzyć czas, po jakim twój aku padnie. Potem uruchomisz samochód na kable od kolegi.