Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MTMy na Tonsilach GDN 13/40/2 i GDWK 10/80/7

izbic 22 Gru 2007 22:25 69756 171
  • Witam!
    Jakiś czas temu zrodził sie pomysł zrobienia niewielkich podłogówek do mojego pokoju. Na początku wybór miał paść na znane i sprawdzone TVMy a konkretnie duet ARN 150 i do tego Viaton SC10N. Jako, że słucham głównie muzyki instrumentalnej jaki i chilloutu i ambientu to ARNy musiały zostać zmienione na coś innego bo taka muzyka wymaga świetnej średnicy, której TVM niestety nie jest w stanie mi zaoferować. Przekopałem troszkę stron poświęconych DIY i trafiłem na kolumny Totem Mite i Sttaf...okazało się, że akurat Tonsil obniżył i to dość znacząco ceny swoich 13stek i nie tylko więc decyzja zapadła. Do tego trafiłem na świetną cenę GDWK więc nie było sie nad czym zastanawiać.

Obudowa:
    Po przewertowaniu i przekopaniu chyba wszystkich wątków o Totemach w internecie zdecydowałem się na obudowę BR o pojemności 12l strojonej na 50Hz.. Wykonana z płyty wiórowej 16mm w środku przegroda o odpowiedniej objętości. W środku też wzmocnienia i specjalne wkładki drewniane na krawędziach co patrząc z profilu daje owalny kształt przegrody. Wymiary zewnętrzne to wys. 100cm, szer. 19,5 cm, gł. 21,5 cm. Obudowa obita skajem, a pod głosniki zrobione frezy poprzez naklejenie gabki pod panele :) Boczki doklejane oklejone okleiną, ale w przyszłości zmienie na fornir :)

Przetworniki:
    Jak już wcześniej wspomniałem GDN 13/40/2 15 ohm połączone równolegle co daje ok 8ohm. GDWK 10/80/7 8 ohm.

Zwrotnica:
    Zwrotka skopiowana z Totem Mite zmieniony tylko rezystor w torze wysokotonowym na na 1,5 Ohm zamiast 3,2 ohm. Cewka 1,7 mH na GDNa i rezystor 1,5ohm+2,70uF na GDWK. Cewki powietrzne kondy Jantzen i rezystory ceramiki.

Odsłuchy:
    Jak narazie grają od godziny może troszkę więcej...tak na szybko mogę powiedzieć, że ne żałuję ani jednej złotówki wydanej na kolumny...cudowna przestrzeń i stereofonia scena wielka a basik szybciutki i baaaardzo niski mam wrażenie, że gra porządny sub :) średnica cudowna nie podbarwiona pełna tworząca świetny klimat przy wokalach Sary McLachlan :) ma się wrażenie, że kolumny przy porządnym napedzie znikna z pokoju:) Wysoki tony...hmm uważam ze 10/80/7 to niedoceniana kopułka Tonsilu...bardzo detaliczna, a jednocześnie ciepła góra..nie wybija sie ponad resztę pasma..jednym słowiem stara ale świetna kopułka :) Na dokładkę kilka fotek:

Fajne!
  • #2 22 Gru 2007 22:34
    cool_as_ice
    Poziom 15  

może i nie jestem jakimś znawcą w tej dziedzinie, ale mogę powiedzieć że jak dla mnie to kolumnu są super :)
    strochę wysoko strojone jek dla mnie, ale skoro słuchasz głównie muyki na średnich tonach to może i lepiej, przenajmniej basik będzie bardziej sprężysty xD
    i nawet nie rzuca się w oczy że to okleina, bo nawet ją trzeba umieć dobrze położyć
    a ten skaj jest cudny :D
    jak dla mnie 10/10 czyli maksik

Pozdawiam cool_as_ice

• #3 22 Gru 2007 22:37
    izbic
    Poziom 28  

Co do strojenia to aż tak niskiego mi nie potrzeba bo jeśli chcę niższego basu to jak widzisz na ostatniej fotce stoi sobie subik na STX GDN 27-150 i jeśli trzeba to potrafi wspomóc na basie kolumny:)

• #5 23 Gru 2007 10:03
    izbic
    Poziom 28  

Heh dzięki za pomysł z tym skajem :) widzę, że juz powstało sporo konstrukcji w takim stylu :) Co do gąbki to dałem 2 warstwy bo GDN ma strasznie wystającą ramkę i ogólnie jest to głośnik z brzydkim koszem...ale za to jak gra... :)

• #6 23 Gru 2007 10:18
    ALTON
    Poziom 38  

Wykończenie na bardzo wysokim poziomie. Osobiście głosniki przykręciłbym jakimiś ładnymi wkrętami by nie zaniżać klasy kolumn ;). Jakim wzmacniaczem są napędzane?

• #7 23 Gru 2007 10:26
    izbic
    Poziom 28  

Wkręty oczywiście do wymiany oczywiście na imbusy, a co do napędu to narazie jest to kiepski amplituner, ale w stereo daje jakieś 50W na kanał. W planach po świętach symasym więc powinno być o wiele lepiej :)

• #8 23 Gru 2007 12:55
    siewcu
    Poziom 32  

Ładna konstrukcja, wygląda jak firmowa. Mam jeszcze takie pytanko. Dlaczego kopułka jest przesunięta w bok w stosunku do GDNów ?
    Pozdro
    Siewcu
    PS. 5+/6 ;)

• #9 23 Gru 2007 13:13
    izbic
    Poziom 28  

Kopułka jest z boku z kilku względów m.in. ze względów estetycznych jak i akustycznych w celu poszerzenia sceny :)

• #10 23 Gru 2007 16:33
    czaroslaww
    Poziom 26  

wywal ten taboret i daj lewa kolumne w rog.

• #11 23 Gru 2007 18:39
    398216
    Usunięty  
  • #12 23 Gru 2007 18:51
    izbic
    Poziom 28  

czaroslaww kolumny nie mogą stać po rogach bo mają BR z tyłu i nie chcę by dudniły.
    dj-MatyAS przy budowie napatrzyłem sie na Tonsilowskie Siesty i dlatego jakoś tak mi się spodobał ten przesunięty wysokotonowy :) Pozdrawiam i Wesołych Świąt :)

• #13 23 Gru 2007 21:54
    Wejper
    Poziom 15  

kolumny widać starannie wykonane, pierwszy raz czytam o mite'ach, ale z tego co wyszukałem to brzmi to nieźle, aż mi się wierzyć nie chcę, najlepiej byłoby tego posłuchać :D, sam bym z chęcią coś podobnego skonstruował, a kolega oleczek mnie już denerwuje z tym wpisywaniem do każdego DIY ze skajem, że ktoś wykorzystał jego pomysł.
    pozdrawiam, może jakiś opis jak to gra po wygrzaniu, albo porównanie do innych zestawów?

aa i przesunięcie tweetera uważam za jak najbardziej wporządku, mi się taki układ najbardziej podoba :)

• #14 23 Gru 2007 22:06
    398216
    Usunięty  
  • #15 26 Gru 2007 09:48
    izbic
    Poziom 28  

Głośniki się powoli wygrzewają jeszcze bardziej i pojawia się zaskakujący baaaardzo niski bas :D Ambient, aż sam się pcha na playlistę :)

• #16 26 Gru 2007 11:02
    turek86
    Poziom 14  

Przesunięcie tweetera rzeczywiście poprawia dźwięk . Szkoda tylko, że te GDN-y nie mają okrągłego kosza. Poza tym kolumny bardzo ładne i przemyślane. Pozdrawiam

• #17 06 Sty 2008 08:41
    michu_t
    Poziom 15  

Witam, jak dla mnie rewelka. Sam mam bardzo podobne kolumny zrobione na 2x13/40/2 + SC10N w 20l br strojony na 50Hz i wiem co te głośniki potrafią. Co do GDN-ów to mi się akurat te kosze podobają bardziej niż oklepane okrągłe, tylko jest trochę zabawy jak się chce je wpuścić w kolumnę. Zmień tylko jeszcze śrubki na imbusy lub gwiazdki i będzie git.
    Pozdrawiam

• #18 06 Sty 2008 12:14
    takero
    Poziom 31  

Ładne , szkoda że 13 40 2 mają taki nie bardzo urodziwy kosz, no ale cóż - trzeba będzie nad jakimiś pierścieniami pomyśleć :)

Wywal tego suba na stxie :P

• #19 06 Sty 2008 12:28
    izbic
    Poziom 28  

michu_t i jak się spisują te głośniczki w 20l?jak z basem?ja myślałem nad większym litrażem, aby poprawić zejście, ale po wygrzaniu stwierdziłem, że nie trzeba:) Zwrotkę projektowałeś sam?na podstawie pomiarów czy kalkulatorem?
    takero no fakt kosze za urodziwe nie są, ale Tonsil ma te głosniki w wersji z pierścieniem jak w Teslach, ale niestety za takie coś każe sobie płacić 30 zł więcej :( Sub na STXie juz nie grał od 2 miesięcy bo nie mogę go słuchać tak mi podpasowały te kolumny :) Narazie myślę o Symasymie do tych podłogówek, a później nie wiem może sub na Visatonie W250 :)

• #20 06 Sty 2008 14:02
    michu_t
    Poziom 15  

Witam, jak dla mnie to w tych 20 litrach gra bardzo dobrze, choć nie mam porównania z tymi Twoimi w 12 litrach. Powiem Tobie jeszcze że do muzyki spokojnie wystarczają, tylko na filmach czuć niedosyt basu, ale od tego jest już subek. Ty pewnie robiłeś kolumnę na podobieństwo Mite, z tym że dałeś 2 GDNy ale litraż na głośnik pozostał jak w oryginale. Z początku myślałem że te 20 litrów będzie za dużo, ale w Totemach Staff jeden taki głośnik pracuje w komorze ponad 20 litrów (z tego co pamiętam) i gra ponoć rewelacyjnie. Zwrotnicę robiłem sam, cięta jest na 3,5 kHz 12dB/okt.
    Pozdrawiam

• #21 06 Sty 2008 18:50
    izbic
    Poziom 28  

Czym napędzasz Twoje kolumny? W filmach brakuje basu, ale za to nadrabiają fantastyczną przestrzenią :D

• #22 06 Sty 2008 22:30
    michu_t
    Poziom 15  

Witam, kolumny grają pod wzmakiem własnej roboty na IRF540/9540 + reszta bebechów z Technicsa SU-V4X, tzn. same końcówki mocy są moje, a reszta wzmacniacza to oryginał Technicsa z lat 80-tych ;-) Wracając do kolumn i tego co mogę o nich powiedzieć, to że przyjemnie się na nich słucha muzyki i nie męczy ona ucha, a to chyba najważniejsze.
    Pozdr.

• #23 06 Sty 2008 22:52
    skawalkeros
    Poziom 15  

A gdzie ten otwór BR bo na zdjęciach nigdzie go nie widzę??

• #24 06 Sty 2008 23:06
    izbic
    Poziom 28  

BR znajduje się na tylnej ściance na wysokości mniej więcej gł. wysokotonowego :) Terminale zakręcane, okrągłe. Nie mam fotek bo teraz nie mam jak zrobić zabardzo.

• #25 07 Sty 2008 00:16
    Diazd
    Poziom 15  

Tak wszystkich zatkał ich wygląd(mnie zresztą też), że nikt nie zapytał ile Cie te cudeńka kosztowały?

• #26 07 Sty 2008 02:02
    Lord_Wejder
    Poziom 14  

Kurcze no... :P też właśnie takie robie :P chyba nie będę nawet wystawiał na elce :P
    Jak dla mnie bardzo ładne :P w końcu sam takie robie :P

• #27 07 Sty 2008 07:39
    izbic
    Poziom 28  

Juz odpowiadam na pytanie o koszta(bez przezyłek):
    Głośniki:
    GDN 4x 25 zł
    GDWK:2x26zł
    Elementy do zwrotnic: ok 30zł
    Płyta-5zł :) (mieszkam w Grajewie kto słyszał z czego słynie to wie dlaczego tak tanio),
    Okleina:25zł, skaj: 20zł, kleje, wkręty okablowanie, gąbka pod panele miałem-0zł
    Razem jakieś 250zł plus przesyłki jakieś 60 zł :)

• #28 07 Sty 2008 09:34
    skawalkeros
    Poziom 15  

Nie mogę nigdzie dorwać GDN 13/40/2 15 omowych :/
    Czy mogłyby je zastapić GDN 13/40/2 4 omowe połączone szeregowo??

• #29 07 Sty 2008 11:00
    izbic
    Poziom 28  

Oczywiście, że mogą tylko ja bym poczekał, aż kolega Takero zaprojektuje lepszą zwrotkę bo podobno ma się wziąć za te 13stki :) i będzie tak miły i podzieli sie schematem. Miejmy nadzieje, że pojawi się prędzej czy póżniej konfiguracja z Vifą DX :D

• #30 07 Sty 2008 12:46
    skawalkeros
    Poziom 15  

Zakupiłem już Tonsile GDN 13/40/2 (15om) i GDWK 10/80/7 (8om) na Allegro :)
    Już wiem na co bedę poświęcał mój czas wolny :)
    Czekam jeszcze na projekt jakiejś dobrej zwrotki

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME