Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrywarka Swisscom Bluewin TV300 - wymiana dysku

akysz1 26 Gru 2007 20:15 106689 395
  • #1 26 Gru 2007 20:15
    akysz1
    Poziom 11  

Witam
    Posiadam nagrywarkę Swisscom Bluewin TV300 i niestety padł w niej dysk. Z związku z tym mam pytanie: czy można zamiast dysku podłączyć nagrywarkę DVD taką z komputera?
    W jaki sposób w takiej nagrywarce przestroić fonię na polską.
    W załaczniku zdjęcie środka urządzenia:

0 29
  • Semicon
  • #2 30 Gru 2007 15:58
    danda
    Poziom 15  

Witam, mam taką samą nagrywarkę.
    Odnośnie napędu DVD to takie rozwiązanie nie zadziała.
    Ja zakupiłem nagrywarkę bez dysku ( dla osób kupujących bez dysku , dysk trzeba włożyć bez partycji całkowicie czysty i potem uruchomić initializacje, mnie sprzedający poinformował ze ma być 1 partycja fat32 i to mnie kosztowało troche czasu, dysk mam na Cabel Select.)

Urządzenie ma układy które obsługują BG/DK, sterowane I2C, lecz soft napisany dla urządzenia nie uruchamia DK.

Zastosowane ikłady:
    TUNER=>TDA9885(I2C-bus controlled single and multistandard
    alignment-free IF-PLL demodulators) => TDA9873H(Multistandard dual carrier stereo sound decoder)

Czy może ktoś doradzić jak to przestroić na nasze, czy jest jakas możliwość zeby uruchomic nasz standart po tym sygnale I2C, czy może zapakować tam fonie równoległą??

Pozdrawiam DANDA

0
  • #3 01 Sty 2008 22:34
    picad
    Poziom 14  

Zastanawiam się nad kupnem takiej nagrywarki do nagrywania audycji z tunera SAT.

Jaka jest jakość nagrań z tych nagrywarek ??? Czy warto ją kupić ???

0
  • Semicon
  • #4 02 Sty 2008 11:30
    akysz1
    Poziom 11  

Jaka jest jakość nagrań niestety nie wiem, bo nagrywarkę dostałem z uszkodzonym dyskiem i teraz chcę ją przestroić i wstawić nowy dysk. Będę jej używał zamiast magnetowidu i myślę, że jakość nagrań będzie lepsza niż na taśmach. Jakość zalezy jeszcze od parametrów nagrywania np.na dysk 160GB można nagrać 80godz. w dobrej jakości lub 200 godz.w gorsze.
    Jeżeli ma ktoś instrukcję obsługi po polsku to proszę o wiadomość.

0
  • #5 02 Sty 2008 12:12
    danda
    Poziom 15  

Jakość nagrań jest prawie taka sama jak jakość nadawanego sygnału, zrobię próby nagrania jakiegoś sygnału normalnego i HD i jak to będzie jakiś przyjazny format na ty dysku to wrzucę tu gdzieś jak sie uda dla porównania. pozdrawiam

Danda

0
  • #6 02 Sty 2008 12:14
    rilicek
    Poziom 9  

W jakiej formie i jakim formacie zapisywane są filmy na dysku przez tą nagrywarkę? Czy po podłączeniu dysku do komputera będzie można nagrany na dysku materiał swobodnie przegrać i edytować? Z jakim maksymalnym (największym) bitrate nagrywa ta nagrywarka?

0
  • #7 06 Sty 2008 01:29
    danda
    Poziom 15  

Witam ponownie. Robiłem próby nagrań i chciałem je zgrać na PC i tu pojawił sie problem, urządzenie dzieli sobie dysk na 3 partycje:
    1 podstawowa FAT16 i w niej jest struktura paru katalogów i plików konfiguracyjnych - u mnie ta partycja ma 100 MB
    2 jako dysk logiczny w partycji rozszerzonej FAT32, w niej też są jakieś oliki z dziwnymi nazwami - u mnie ona ma 500 MB
    Wszystkie pliki w tych dwóch partycjach mają dziwne nazwy i małe rozmiary, czyli raczej to nie są pliki nagrywane.
    3 też jako dysk logiczny w partycji rozszerzonej, jednak ta jest jakas nie typowa, część programów do dysków rozpoznaje ją jako FAT32 niesformatowany a część jak całkowicie partycję nieznanego typu, ona zajmuje resztę dysku.
    Nie udało mi się zgrac nagranego materiału na PC bo najwidoczniej przechowuje go w tej 3 partycji w jakimś wewnętrznym formacie.

Odnośnie przestrojenia fini:
    Zamontowałęm standardową fonę równoległą i dzwięk ładnie klika, jedynie na kanale TVP2 mam zamiast dzwięku odgłoś jak gdyby jakieś cyfrowej transmisji, lub wcale, nie wiem czym to jest podyktowane.

Eksploatacja:
    Przy każdym uruchomieniu nawet ze stand by zgłasza komunikat ze nie moze pobrac danych cyfrowych z kanału operatora, wtedy można przejść dalej lub uruchomić szukanie kanałów, troche utrudnia bo zawsze terzba to klikac.
    Po każdym wyjęciu z sieci traci czas, przy uruchomieniu chce go synchronizować ale chyba właśnie z kanałem danych operatora i oczywiście mu się to nie udaje, wtedy trzeba go ustawić ręcznie.
    Fajnie nagrywa gdy uruchomimy nagrywanie z przycisku REC.
    Funkcja Time Shift też działa fajnie, możemy ustawić ile czasu ma obejmowac time shift, domyślnie jest 30 min.
    Nagrywanie o czasie też działa pod warunkiem ze ma aktualny czas.

pozdrawiam
    DANDA

0
  • #8 06 Sty 2008 08:57
    AndrzejMal
    Poziom 2  

Gdzie kolego danda dałeś wyjście fonii standardowej? Bo raczej ciężko tam o filtr 5.5

Ja wstawiłem Rymi ( wyjście rymi na 24 nóżkę TDA9885 przez kondensator 1p) i wszystkie kanały działają b.dobrze. Rozdzielony tor SIF i VIF ma tą zaletę, że fonia nie zakłóca obrazu i praktycznie nie wymaga strojenia.

0
  • #9 06 Sty 2008 11:30
    akysz1
    Poziom 11  

Witam
    Jeszcze raz odnośnie fonii. Napiszcie krok po kroku co wlutowaliście, jak i gdzie, mile widziane rysunki lub zdjęcia.

0
  • #10 06 Sty 2008 12:18
    picad
    Poziom 14  

Jak ktoś ma ochotę pobawić się z transmisją I2C to w załączonym pliku, w tab. nr. 14 opisany jest szczególowo bajt danych odpowiedzialny za modulacją foni. Różnica między 5,5 a 6,5 MHz jest na poziomie 1 bit'u.

Dodatkowy kontroler z I2C wysyłając informację do TDA mógłby załatwić sprawę foni.
    http://www.datasheetcatalog.com/datasheets_pdf/T/D/A/9/TDA9885.shtml

Moderowany przez oldboy:

Załącznik usunięto. Zgodnie z regualminem należy umieścić link do noty katalogowej

0
  • #11 06 Sty 2008 14:03
    danda
    Poziom 15  

Cześć , ja z moim wyjściem fonii poszedłem od razu na wejście (25)TDA9873H i może dlatego to szwankuje na tym TVP2, najciekawsze jest to że znalazłem TVP2 nadawany na innym kanale i tam działa OK :), jutro zmienię to według twoich wskazówek i może zacznie działać, dam znać o wynikach.
    Jeżeli chodzi o I2C to tak znalazłem te wartości bitowe , lecz jest to 1 bit słowa przekazywanego na sterowanie z głównego procesora poprzez I2C, czyli w transmisji szeregowej. żeby to zmienić musiał by być układ który odbierze transmisje z procesora zmieni tą jedna wartość w słowie sterującym i prześle to do układów fonii sterowanych po i2C. Zarówno TDA9873H jak i TDA9885 obsługują tor fonii po 6,5, ale dla obydwóch trzeba by było zmienić miejsca bitowe w słowie sterującym po I2c.
    Urządzenie się dość długo uruchamia, świadczy to ładowaniu jakiegoś OS, katalogi na partycjach mają nazwy spotykane w linuksie, jeżeli by tak było to może by szło się jakoś dostać do konsoli tego systemu, tam na pewno w plikach konfiguracyjnych są ustawienia dotyczące pracy okładów.
    Pytanie brzmi - czy to może być odmiana linuksa? Jest port DB9 opisany CONTROL, ale czy to jest RS232?, jak podłączyłem terminal RS232 to nic się na tym czymś nie odezwało.
    Jak coś wymyślicie to dajcie znać.

Pozdrawiam
    DANDA

0
  • #12 06 Sty 2008 14:25
    picad
    Poziom 14  

Myślę, że nie ma konieczności odbioru transmisji z procesora głównego. Dodatkowy mikrokontroler pracujący w trybie slave na I2C przesłał by ponownie bajt konfiguracyjny z właściwymi parametrami foni. Transmisja ta musiałaby nastąpić po tej, którą prześle główny procesor, np. z jakimś opóżnieniem czasowym po uruchomieniu tunera.

Nie liczyłbym na to, że dane dotyczące modulacji foni sa zapisane na partycji dysku. Ta informacja zapisana jest raczej w pamięci flash procesora ( jesli taką posiada) lub w pamięci EEPROM wsółpracującej z procesorem.

Nagrywarka jest chyba przeznaczona wyłącznie na rynek niemiecki, więc ten bajt konfiguracyjny ustawiono na stałe.

Jeśli procek współpracuje z zewnętrznym EEPROM no to temat może być rozwojowy.

Chętnie pomogę.:D

0
  • #13 06 Sty 2008 15:25
    rilicek
    Poziom 9  

danda napisał:

3 też jako dysk logiczny w partycji rozszerzonej, jednak ta jest jakas nie typowa, część programów do dysków rozpoznaje ją jako FAT32 niesformatowany a część jak całkowicie partycję nieznanego typu, ona zajmuje resztę dysku.

Witam
    Czy próbowałeś odczytać zawartość dysku pod linux'em? Jeżeli nie masz linux'a to może spróbuj zainstalować następująca wtyczkę w TotalCommanderze:
    http://totalcmd.pl/download/wfx/dsk/ext2_Filesystem
    Wtyczka ta umożliwia odczytywanie linux'owych partycji Ext2 i Reiser FS (Ext3 podobno też odczytuje).
    Pozdrawiam

0
  • #14 07 Sty 2008 15:19
    jerzyf
    Poziom 22  

AndrzejMal napisał:
    Ja wstawiłem Rymi ( wyjście rymi na 24 nóżkę TDA9885 przez kondensator 1p) i wszystkie kanały działają b.dobrze. Rozdzielony tor SIF i VIF ma tą zaletę, że fonia nie zakłóca obrazu i praktycznie nie wymaga strojenia.

Zakupiłem taką nagrywarkę i czekam na przesyłkę. W związku z tym mam pytanie, w którym punkcie pobierasz sygnał do fonii rymi i ewentualnie, przez jaką pojemność ?. Interesuje mnie jeszcze sprawa stereofonii czy jest w tej nagrywarce i czy można ją uruchomić w naszym standardzie ?.

0
  • #15 07 Sty 2008 17:55
    AndrzejMal
    Poziom 2  

Z wyjścia IF głowicy(bez pojemności) - łatwo znaleźć bo idzie na filtr SAW, +,- 5V za stabilizatora 7805 poniżej dekodera fonii. Nie mam czym zrobić fotki w tej chwili.

0
  • #16 07 Sty 2008 22:54
    jerzyf
    Poziom 22  

AndrzejMal napisał:
    Z wyjścia IF głowicy(bez pojemności) - łatwo znaleźć bo idzie na filtr SAW, +,- 5V za stabilizatora 7805 poniżej dekodera fonii. Nie mam czym zrobić fotki w tej chwili.

Dzięki!. A co ze stereofonią?.

0
  • #17 07 Sty 2008 23:17
    danda
    Poziom 15  

IF to 2 ostatnie nogi tunera licząc od gniazda antenowego i to jest wejście do fonii, jeżeli chodzi o stereo, to nie ma na co liczyć bo układy użyte w nagrywarce nie mają systemu NICAM, z którego korzystają stacje nadające u nas w stereo.

pozdrawiam
    DANDA

0
  • #18 11 Sty 2008 23:49
    picad
    Poziom 14  

Zakupiłem i przetestowałem nagrywarkę. Jakość zapisu jest naprawdę wyśmienita :D. Kopia jest tej samej jakości co oryginał nagrania. Do testu podłączyłem stary "zakurzony" 4GB HDD i zadziałał od razu.

Jutro sprawdzę, czy jest jakaś szansa zgrania tego materiału na płytę DVD.

Pzdr.

0
  • #19 12 Sty 2008 08:04
    Pawel_Wroclaw
    Poziom 1  

Witam
    Kupilem taka nagrywarke ale niestety nie dziala fonia czy moze ktos wie gdzie mozna we wroclawiu przerobic ja na nasze? Prosze o info

Dodano po 8 [minuty]:

do picard - i jak udalo sie zapiac te dane na dvd?

0
  • #20 12 Sty 2008 13:54
    akysz1
    Poziom 11  

witam.jeszcze raz o fonii RYMI. 5V wiadomo ze stabilizatora 7805, QUT do której nóżki tunera,bo Danda pisze że wejście jest na 2 ostatnich nogach tunera, IN- nie wiem gdzie, odnośnie masy to podobno trzeba podać ją w trzech miejscach. Nie jestem elektronikiem ale chcę zrobić to sam żeby moderator nie podejrzewał mnie o lenistwo a kto pyta ten czegoś się nauczy, mimo że pytania czasami są błache. Najprostszą sprawą jest wizyta w servisie.tylko po co. jak ktoś umie posługiwać się lutownicą i dzięki wskazówkom z forum można wstawić fonię.

0
  • #21 12 Sty 2008 17:54
    jerzyf
    Poziom 22  

OUT to jest wyjście, czyli tak jak napisał AndrzejMal na 24 nóżkę scalaka TDA9885 a IN do głowicy. Danda napisał, że dwie ostatnie nóżki to wyjście z głowicy, co by sugerowało, że wyjście jest symetryczne, czyli obojętne, na którą z nich podłączymy IN fonii RYMI.

Sprostowanie:
    IF to jest noga przedostatnia, przynajmniej w moim egzemplarzu.

0
  • #22 12 Sty 2008 22:00
    picad
    Poziom 14  

rilicek napisał:
    danda napisał:

Witam
    Czy próbowałeś odczytać zawartość dysku pod linux'em? Jeżeli nie masz linux'a to może spróbuj zainstalować następująca wtyczkę w TotalCommanderze:
    http://totalcmd.pl/download/wfx/dsk/ext2_Filesystem
    Wtyczka ta umożliwia odczytywanie linux'owych partycji Ext2 i Reiser FS (Ext3 podobno też odczytuje).
    Pozdrawiam

Niestety nie jest to żadna partycja Linux'a. System widzi ją jako niesformatowaną RAW. Próbuję teraz odzyskać pliki z tej partycji, ale to trwa. Może ktoś potestuje równolegle jakieś inne narzędzia do tego. Ja testuję odzyskiwanie tym programem: http://www.loader.pl/dld/narzedzia/odzyskiwanie_danych/more.php?id=579

Jak na razie szanse są mierne. Nagrywarka ma chyba jakiś własny system plików.

0
  • #23 12 Sty 2008 23:14
    rilicek
    Poziom 9  

picad napisał:

Niestety nie jest to żadna partycja Linux'a. System widzi ją jako niesformatowaną RAW. Próbuję teraz odzyskać pliki z tej partycji, ale to trwa. Może ktoś potestuje równolegle jakieś inne narzędzia do tego. Ja testuję odzyskiwanie tym programem: http://www.loader.pl/dld/narzedzia/odzyskiwanie_danych/more.php?id=579

Jak na razie szanse są mierne. Nagrywarka ma chyba jakiś własny system plików.

Próbowałeś uruchomić z konsoli chkdsk?
    Pewnie nic nie da, ale zaryzykować warto.
    Jedyne co udało mi się znaleźć w necie na temat partycji RAW to ten link

http://support.microsoft.com/?kbid=822653

i propozycje użycia programu Testdisk
    do ściągnięcia jest np. z tej strony:

http://www.programosy.pl/program,testdisk.html

I mam jeszcze jeden pomysł. Można spróbować sformatować tą partycję i sprawdzić czy nagrywarka będzie na nią nagrywać (nie mam tylko pomysłu na jaki format FAT32, NTFS?). Mało prawdopodobne by się to udało, ale poeksperymentować można.

0
  • #24 12 Sty 2008 23:29
    picad
    Poziom 14  

rilicek napisał:

I mam jeszcze jeden pomysł. Można spróbować sformatować tą partycję i sprawdzić czy nagrywarka będzie na nią nagrywać (nie mam tylko pomysłu na jaki format FAT32, NTFS?). Mało prawdopodobne by się to udało, ale poeksperymentować można.

Nagrywarka tworzy na dysku 3 partycje. Dwie są FATxx, trzecia nie znana. Jeśli miałaby to być FAT, to myślę że została by również stworzona przez nagrywarkę, analogicznie jak dwie poprzednie. Mimo wszystko spróbować można.

0
  • #25 13 Sty 2008 00:01
    jerzyf
    Poziom 22  

Fat napewno nie bo nie obsługuje partycji większych niż 32GB a dysk ma 160GB.

0
  • #26 13 Sty 2008 09:55
    picad
    Poziom 14  

Na początku pisałem, że u mnie nagrywarka będzie współpracowała z tunerem SAT. Aby maksymalnie uprościć przełączanie wejść-wyjść między SAT,TV i HDD REC wykonałem dość banalne połączenia ale skuteczne.
    Działa to w ten sposób, że jeśli nagrywarka jest na stand-by to sygnał RGB z tunera SAT wysyłany jest bezpośrednio do TV.
    Natomiast jeśli chcę użyć nagrywarki to poprostu uruchamiam ją pilotem i wówczas następuje automatyczne przełączenie wejść-wyjść. Sygnał CVBS(composite video) z tunera SAT przesyłany jest do nagrywarki, następnie jako RGB wraca z nagrywarki do tunera SAT i poprzez tuner SAT wysyłany jest do TV na wejście RGB.
    Wejścia SCART w nagrywarce są niestety jednokierunkowe dlatego wymagany jest kabelek wg. schematu, który zamieściłem:
    Polecam.

Dokładniejszy opis kabla tutaj: http://www.hardwarebook.info/SCART

0
  • #27 13 Sty 2008 12:18
    nikifor123
    Poziom 17  

Co do partycji na której nagrywa to czy ona nie jest zabezpieczona przed dostępem, bo tak zachowują się dyski zabezpieczone.

0
  • #28 13 Sty 2008 18:27
    picad
    Poziom 14  

Sformatowałem tą trzecią partycję na NTFS. Po ponownym podłączeniu dysku do nagrywarki, niestety "Festplatte fehler" i urządzenie pyta czy ponownie skonfigurować dysk.

Szkoda bo jakość nagrań jest "brzytwa" :D

0
  • #29 14 Sty 2008 10:18
    kacha36
    Poziom 23  

Witam.
    Dzięki pomocy kolegi DANDA udało mi się podłączyć dysk 80GB do tej nagrywarki. Teraz próbuję odzyskać nagrany materiał wideo na dysk komputera, trzeba przyznać, że nagranie jest bardzo dobrej jakości. Nagrywarka utworzyła trzy partycje, sprawdzam właśnie, czy ta trzecia partycja - widziana jako .RAW - służy jako wolne miejsce i jest pobierana przy coraz dłuższym nagrywaniu, może druga partycja jest powiększona właśnie z tej trzeciej? Właśnie zapisuję materiał z kamery wideo, za około dwie godzinki zobaczę ile miejsca ujęło z tej trzeciej partycji a ile przybyło na drugiej - o ile dobrze kombinuję. :D

Tak, niestety zapisuje nagranie AV na tej trzeciej partycji, próbuję jakoś odzyskać te zapisane pliki, kolejny program jakiego używam to R-Studio Network Edition. Zobaczymy co z tego będzie.

Fonia na razie nie będzie potrzebna więc ten temat pomijam, korzystam z wejścia AV.

Pozdrawiam.

0
  • #30 14 Sty 2008 15:35
    picad
    Poziom 14  

Te dwie pierwsze partycje chyba mają stałe wielkości. U mnie na testowym dysku 4GB miały rozmiary identyczne jak u kolegi danda: 100 i 500MB. Teraz zamontowałem większy dysk, ale nie sprawdzałem jeszcze objętości tych partycji.

0