Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa ciepła pow/woda proszę o porade.

yacek4 02 Jan 2008 23:06 15524 38
 • #1
  yacek4
  Level 14  
  Witam.
  Proszę o porade co jest przyczyną oblodzenia parownika , przewodu ssącego i sprężarki jak na zdjęciu przy dodatnich temperaturach? Pompa jest typu powietrze-woda raczej starego typu a odszranianie jest sterowane zegarem 60min pracy 15min odszranianie.
  Pozdr.

  Pompa ciepła pow/woda proszę o porade.
 • #2
  PAWEŁ74
  Level 27  
  Sprawdź ciśnienia, możliwe że masz za mało gazu...
 • #3
  colcolcol
  Home appliances specialist
  Z tego co widac to sprężarka jest zalewana czynnikiem, układ ma presostaty a więc gdyby było mało czynnika - nic nie działało by :).
  Ciepło z jakiś powodów nie jest dostarczane do parownika (jeżeli jest powietrzny to zapchane lamele uszkodzony wentylator) jeżeli jest tam (parownik) wymiennik ciepła to nie działa obieg płynu chłodzącego: pompa padła, zapchany układ lub co kolwiek innego-brak doprowadzenia świeżej ilości energii do parownika.
  Ostatecznie zawór dławiący: zamiast dławić puszcza czynnik - wymienic lub (regulowany) przeregulować.
 • #4
  yacek4
  Level 14  
  Parownik jest powietrzny i już po kilkunastu minutach jest oszroniony a po 24h jest bryłą lodu. Jak w teorii obniża się wydajność chłodniczą bo póki nie zamarznie to temp wody na wylocie 42st. więc może obniżyć trochę wydajność? Może trochę danych: sprężarka mitsubishi CB50, zawór rozprężny TEX2, skraplacz wodny brak danych(wymiary 60cmx10cmx10cm), parownik brak danych (wymiary60cmx60cmx30cm sześcio drogowy sześcio rzędowy ).
  Pozdr.
 • #5
  manio123
  Level 34  
  oblodzenie jest skutkiem zbyt niskiej temperatury parowania. Temperatura parowania zależy od wydajności cieplnej parownika i wydajności masowej sprężarki. Wydajność cieplna ( a w zasadzie chłodnicza) parownika zależy od jego powierzchni, temperatury powietrza i intensywności jego przepływu.
  Ponieważ zmiana wydajności sprężarki jest dość trudna, najprościej jest zwiększyć wydajność parownika. Sprawdź jego stan , drożność przepływu powietrza , stan i wydajność wentylatora wymuszającego przepływ powietrza . Nie piszesz czy jest wentylator?Jeśli to nie pomoże to albo zmień parwonik na większy albo ogranicz wydajność sprężarki. To trudniejsze zagadnienie. Może to byc zastosowanie falownika z celu obniżenia obrotów sprężarki co daje możliwość zjechania o jakie 30-40% wydajności. Inne metody polegające na upuście czynnika (czyli połaczeniu ssawnego i tłocznego) kosztowne jeśli chce sie tym sterować.
  Jakie jest przegrzanie czynnika? Może za wysokie? Jaka jest temperatura parowania? Jaka temperatura powietrza przy której parownik zarasta lodem? Zrób trochę pomiarów, pamiętaj i izloacji czujnika termometru aby pomiar nie był obciążony błedem z otoczenia.Wystarczy termometr elektroniczny z czujką za jakie 20 zł , kupiony w sklepie budowlanym czy agd.
  Napisz więcej i tym układzie i historii jego powstania. :D Może wtedy cos sie rozjaśni :?:
 • #6
  PAWEŁ74
  Level 27  
  Falownik do sprężarki...?? Wiesz w ogóle o czym piszesz... Wiesz ile kosztował by falownik który jest w stanie ruszyć agregatem? Wiesz jakie tam są prądy rozruchu? Po za tym mało który agregat może chodzić z obniżonymi obrotami silnika, chyba że jest fabrycznie przystosowany. A agregatach chłodniczych jest presostat który odpowiada za obroty wentylatora skraplacza.
  By zmniejszyć wydajność układu przy niskich tem. zew. obniża obroty wentylatora. W skrajnych przypadkach można nawet częściowo zakryć skraplacz.
 • #7
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  A jak długo masz tę pompę? Jakiej "produkcji"??
  Czy wcześniej w takich warunkach działała dobrze?
  Jak jest zrealizowane odszranianie? Bo w najlepszym wypadku masz tu "ordynarne"grzałki na parowniku, w najgorszym odszranianie czasowe - tylko wentylator pracuje - a to wylkucza działanie poniżej zera. Wygląda dość topornie i nie widzę tu raczej odwracalnego układu do odszraniania...
  Napisz więcej jak chcesz jakiejś konkretniejszej pomocy, jasnowidzów tu nie ma. Tzn. czasami na elektrodzie się pojawiają tacy, ale ja do nich nie należę...
 • #8
  yacek4
  Level 14  
  Ja wiem że jak nie widzi się urządzenia to bardziej wróżenie z fusów a i tak dzięki za odpowiedzi. Pompa jest z pewnością wiekowa i napewno nie określę jej wieku bo nawet nic nie mogę znaleźć o kompresorze mitsubishi CB50 (pewnie od dawna nieprodukowany). Producent pompy nieznany. Szron zaczyna się budować przy +5st , przy +2st zwisają sople a przy 0st całkiem zamarza.Jest wentylator o średnicy 80cm i na czas odszraniania jest wyłączany a odszranianie jest lub raczej powinno być ciepłym czynnikiem ale ciekły czynnik po przejściu przez skraplacz jest raczej letni niż ciepły. Funkcja odszraniania to tylko ominięcie zaworu rozprężnego i skierowanie cieczy przez zawór elektromagnetyczny prosto do rozdzielacza. Grzałek nie ma . Odszranianie jak pisałem zegarem mechanicznym (na obwodzie zegara zapadki) 15 minut po 60 minutach pracy i powiedzmy pierwsze 3-5 minut widać jak szron na górnych części parownika się topi no ale za mało ciepła i po kilkunastu cyklach jest lód bo woda zamarza w dolnej części parownika. Termometr mi nie dziala i tylko zmierzyłem ciśnienie: ssanie 1,7bar sprężanie 15bar. Pozdr.
  Ps. Te ciśnienia są zmierzone w trakcie pracy przy 0st na zewnątrz i oszronienie jak na zdjęciu .
 • #9
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  OK, a czy przy czystym, odszronionym całkowicie parowniku też zalewa sprężarkę?
 • #10
  yacek4
  Level 14  
  Nie . Po uruchomieniu przy powyżej +5st to para tylko się skrapla na kompresorze i jest wilgotny. Przy 0st po około 1-2 godzin kompresor jest biały a przy -10st jest prawie 2cm szronu na kompresorze no i oczywiście parownik zapchany lodem i wydajność grzewcza prawie rzadna.
 • #11
  colcolcol
  Home appliances specialist
  I masz odpowiedź: żadne tam brak gazu czy zawór wszystko jest sprawne ale parownik zmień na taki z wymiennikiem ciepła, glikol, węże, pompa i rury w szambie np, nie ma możliwości aby parownik "powietrzny" nie zalodział przy -10 stopniach bo niby co ma go ogrzewać ?
 • #12
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  colcolcol wrote:
  nie ma możliwości aby parownik "powietrzny" nie zalodział przy -10 stopniach bo niby co ma go ogrzewać ?

  Czyli twierdzisz że pompy ciepła pow/woda nie istnieją.
  Ciekawe :D
 • #13
  colcolcol
  Home appliances specialist
  OK poddaje się, ale znalazłem wyjście: jacek załóź na swoim parowniku grzałki tak około 4 kW i masz kłopot z głowy.

  "Zbudował wilk elektrownie ale by prąd z niej uzyskać
  spalał w niej cały węgiel z kopalni od zdziśka
  kopalnia z elektrowni cały prąd zżerała
  wciąz brak światła i węgla ale !!! SYSTEM DZIAŁA!!"
 • #14
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  colcolcol wrote:
  OK poddaje się, ale znalazłem wyjście: jacek załóź na swoim parowniku grzałki tak około 4 kW i masz kłopot z głowy.

  No to jest jeszcze bardziej bez sensu, przecież jak autor twierdzi jest system odszraniania gorącym gazem, a grzałki to najmniej ekonomiczny sposób.
  Co do wierszyka, to trochę pasuje do pompy tego typu w polskich warunkach....

  Jeszcze jedno pytanie, na które nie ma odpowiedzi: czy to działało wcześniej w podobnych warunkach, bo mi to "lekko" pachnie samoróbą (to co widać na zdjęciu). Jeżeli np. parownik źle dobrany to o czym tu dyskutować?
 • #15
  manio123
  Level 34  
  jak Ci się szroni parownik przy +5C to uważam ,że to całkiem normalne, przecież parwowanie musi być dużo niże od temperatury powietrza aby działała wymiana ciepła :D . Pompy powietrze-woda są rewelacyjne w porze letniej , ale +5°C to granica szronienia i nic tego nie zmieni, skrapalnie pary wodnej w powietrzu to zasadnicze źródło energii. Przy szronieniu koszty odszraniania pożerają zyski i taniej wychodzi grzałką.
  Dostawcy propanowych pomp ciepła z bezpośrednim parowaniem dostarczają pompy powietrze-woda co celów ciepłej wody ale instalują je wewnątrz budynku , aby uniknąć problemów jak Twoje.
 • #16
  dorciax
  Level 12  
  yacek4 wrote:
  Jest wentylator o średnicy 80cm i na czas odszraniania jest wyłączany a odszranianie jest lub raczej powinno być ciepłym czynnikiem ale ciekły czynnik po przejściu przez skraplacz jest raczej letni niż ciepły. Funkcja odszraniania to tylko ominięcie zaworu rozprężnego i skierowanie cieczy przez zawór elektromagnetyczny prosto do rozdzielacza.


  Sporo tu niejasności.

  Wentyl. o śr.80cm. a parownik...

  Quote:
  parownik brak danych (wymiary60cmx60cmx30cm sześcio drogowy sześcio rzędowy )
  ???- Ale to nie istotne.

  Kluczowa sprawa odtajanie: Jeżeli faktycznie jest tak jak napisałeś że ciekły czynnik z za skraplacza poprzez elektrozawór jest kierowany bezpośrednio w parownik , to po pierwsze czynnik ten nie ma w sobie ciepła bo oddał je do skraplacza a co za tym idzie to po drugie jest on cieczą!!! Aż się prosi o uszkodzenie sprężarki i odtajanie praktycznie żadne! Trzeba podłączyć elektrozawór przed skraplaczem aby odtajać parownik gorącą parą czynnika , a nie ciekłym czynnikiem! odmrozi się natychmiast. W tej metodzie jest jedna wada: gorąca para odmrażając parownik zmienia się w ciecz i też zagraża sprężarce , ale hermetyk to przeżyje (tym bardziej że przeżył to co do tej pory tam się działo) a najbezpieczniej by było dodatkowo zamontować przed sprężarką odparowywacz który zabezpieczy ją przed zalaniem i podczas odtajania będzie służył jako parownik , co pomoże utrzymać wysoką temp. skraplania podczas odtajania , a przy normalnej pracy w niczym nie przeszkadza-wręcz przeciwnie jest wskazany.

  Z tego co napisałeś wynika że układ pracuje na czynniku R-22 , temp. skraplania wynosi 42st.C a odparowanie -17st.C i jeżeli faktycznie woda na wyjściu osiąga 42st. to masz super wydajny wymiennik płytowy(wodny skraplacz), tylko przy temp. zewnętrznej 0st. to odparowanie jest za niskie! Ktoś pisał że może mało gazu - i może faktycznie troszkę brakuje , ale według mnie winne za to niskie parowanie i obladzanie jest zbyt niskie ciśnienie skraplania które jest bardzo ważne w każdym urządzeniu chłodniczym a pompa ciepła takim jest i podobnie jak klimatyzator potrzebuje wysokiej temperatury skraplania. Niektórzy powiedzą że przy TEX-2 po podniesieniu temp. skraplania nie zwiększy się temp. parowania bo to nie kapilara , ale sprawdź a się przekonasz. A w jaki sposób można regulować ciśnienie w wodnym skraplaczu???....a no po przez regulację przepływu wody. Jeżeli masz tam termostatyczny zawór wodny to zmniejsz na nim przepływ tak żeby temp. skraplania podniosła się do 50st.(ok. 19-20 bar.) i w ten sposób bardziej dogrzejesz wodę i szybciej wyłączy się pompa co da większe oszczędności energii.

  Myślę że jak usprawnisz system odtajania , to Twój problem zniknie , natomiast spadek wydajności pompy przy ujemnych temperaturach zewnętrznych jest nie unikniony : czym niższa temperatura tym niższa sprawność urządzenia , ale MUSI DZIAŁAĆ.

  Pozdrawiam i życzę powodzenia.
 • #17
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  dorciax wrote:
  ()...bardziej dogrzejesz wodę i szybciej wyłączy się pompa co da większe oszczędności energii.(...)

  Bzdura

  :arrow: yacek4
  Możesz wytłumaczyć to, że parownik ma 60cm a wentylator średnicę 80cm??
 • #18
  dorciax
  Level 12  
  elektryk2000 wrote:
  dorciax wrote:
  ()...bardziej dogrzejesz wodę i szybciej wyłączy się pompa co da większe oszczędności energii.(...)

  Bzdura

  :arrow: yacek4
  Możesz wytłumaczyć to, że parownik ma 60cm a wentylator średnicę 80cm??


  A może by tak elektryk2000 jakoś poparł swoją teorię , wykazał się wiedzą , zaproponował rozwiązanie i przestał powtarzać pytania-nie tylko swoje.
 • #19
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  :arrow: dorciax

  Nie widzę sensu tłumaczenia rzeczy oczywistych. Jeżeli zastanawiasz się dlaczego tak jest, proponuję zajrzeć do zagadnień związanych z efektywnością energetyczną urządzenia chłodniczego w zależności od temperatur parowania i skraplania.
  Ot i to wszystko. Miłej lektury.
 • #20
  kuba_puchatek
  Level 16  
  Faktycznie zmniejszenie przepływu po stronie co (podniesienie temperatury skraplania) wpłynie na podniesienie temperatury parowania ale niestety z powodu spadku mocy chłodniczej, co przełoży się z koleji na spadek sprawności energetycznej. Nie należy sie tutaj spdziewać oszczędności energii, co najwyżej złagodzenia efektu szronienia.
 • #21
  yacek4
  Level 14  
  Zmierzyłem temp około 20 cm za parownikiem tam gdzie jest czujka zaworu rozprężnego i wynosi -13st przy ciśnieniu 1,7bar (temp. zewnętrzna 0st). Na załączonym zdjęciu widać zawór eletromagnetyczny który omija zaw. rozprężny. Powyrzej +5st temp. wody osiąga 42st no ale poniżej -5st już chyba nawet nie daje nominalnej mocy kompresora (bo wiem jak grzeje 4kw). Na razie zmieniłem połączenie pompy obiegowej tak że na czas odszraniania jest wyłączana i jest trochę lepiej. Mam pytanie jak określić przy jakiej temperaturze już jest nieoplacalna praca tej pompy? Kompresor pobiera prawie 4kw więc od jakiejś temp grzałka w piecu będzie ekonomiczniejsza. Wiatrak ma 60cm pomyłka w druku. Pozdr.
  Pompa ciepła pow/woda proszę o porade.
 • #22
  dorciax
  Level 12  
  Z tą oszczędnością energii elektrycznej to może faktycznie przesadziłem , ale jak się parownik zakuje lodem , to wtedy dopiero macie efektywność energetyczną:D

  Dodano po 8 [minuty]:

  Jak najszybciej przerób to odtajanie bo patrzeć na to nie mogę. To pomoże.
 • #23
  yacek4
  Level 14  
  No tak by było najlepiej aby parą go ogrzewać. Na ale ten odparowywacz działał by jako parownik i przy mocy kompresora 4kw to się chyba trochę chłodno zrobi w kotłowni?
 • #24
  dorciax
  Level 12  
  Możesz na początek spróbować bez odparowywacza , chociaż jest wskazany , ale spoko on nie będzie chłodził mocą 4kW. Przerabiaj , odmrażaj i gra muzyka.
 • #25
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Jak już przerobisz odszranianie tak jak powinno być (z rury tłocznej sprężarki a nie po skraplaczu) to na pewno będzie skuteczne.
  A najważniejsze - powinieneś zastosować jakąś elektronikę do sterowania czasem odszraniania zależnie od temperatury zewnętrznej, najlepiej nie czasowo tylko z użyciem czujnika temperatury na parowniku (w miejscu gdzie lód topi się na końcu)
  Jak pozostanie tak jak jest, to te 15minut może być za długo w okolicach 0C, a praca 60minut również za długo przy niższej temperaturze.
  Albo pozostanie ręczne przekładanie ząbków w timerze.
 • #26
  dorciax
  Level 12  
  Elektryk2000 dobrze mówi z tą elektroniką , szkoda tylko że wcześniej twierdził że odtajanie jest Ok. ale każdy może się pomylić zwłaszcza że nie wszystkie lektury prawdę mówią :D
 • #27
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Nie mówiłem że jest odszranianie jest OK, za to zadałem kilka pytań na które nie ma do teraz odpowiedzi.
 • #28
  dorciax
  Level 12  
  Kurde stary nie chodzi o to żeby udowadniać czy się pomyliłeś czy czegoś nie doczytałeś! Zadałeś Jackowi pytanie:
  Quote:
  Jak jest zrealizowane odszranianie?

  na co wyczerpująco odpowiedział w 8 poście , a ty w następnym odpowiedziałeś - Ok.
 • #29
  elektryk2000
  Refrigeration equipment specialist
  Stara - przyjąłem to do wiadomości i kluczowym pytaniem było dla mnie czy wcześniej w takich warunkach wszystko działało. Potrzebne mi to było do stwierdzenia czy coś zwyczajnie padło czy jest zła konstrukcja i tyle. Nie chce mi się już z Tobą kłócić więc odpuść ;)
  Miłego wieczoru
 • #30
  manio123
  Level 34  
  profesjonalne odszranianie to najczęściej odwracanie roli parownika i skraplacza. Tu podobna próba tylko, że sprężarke potraktowano jak pompę skroplin - co z całą pewnością nie służy jej żywotności , tym bardziej że pewnie tłokówka. Jeśli juz przerabiać to w kierunku odwracalności pracy. Nie rozumiem jak jeden z kolegów chce w inny sposób odszraniac parami? Co dostarczy energi tej parze? COP pompy powietrze woda przy temperaturze otoczenia 0°C wynosi nie więcej niż 2 , jak doliczysz do tego koszty odszraniania to może sie okazać że nie drożej a bezpieczniej dla sprężarki jest grzanie grzałką w taniej taryfie.