yacek4 wrote: Jest wentylator o średnicy 80cm i na czas odszraniania jest wyłączany a odszranianie jest lub raczej powinno być ciepłym czynnikiem ale ciekły czynnik po przejściu przez skraplacz jest raczej letni niż ciepły. Funkcja odszraniania to tylko ominięcie zaworu rozprężnego i skierowanie cieczy przez zawór elektromagnetyczny prosto do rozdzielacza.
Sporo tu niejasności.
Wentyl. o śr.80cm. a parownik...
Quote: parownik brak danych (wymiary60cmx60cmx30cm sześcio drogowy sześcio rzędowy )
???- Ale to nie istotne.
Kluczowa sprawa odtajanie: Jeżeli faktycznie jest tak jak napisałeś że ciekły czynnik z za skraplacza poprzez elektrozawór jest kierowany bezpośrednio w parownik , to po pierwsze czynnik ten nie ma w sobie ciepła bo oddał je do skraplacza a co za tym idzie to po drugie jest on cieczą!!! Aż się prosi o uszkodzenie sprężarki i odtajanie praktycznie żadne! Trzeba podłączyć elektrozawór przed skraplaczem aby odtajać parownik gorącą parą czynnika , a nie ciekłym czynnikiem! odmrozi się natychmiast. W tej metodzie jest jedna wada: gorąca para odmrażając parownik zmienia się w ciecz i też zagraża sprężarce , ale hermetyk to przeżyje (tym bardziej że przeżył to co do tej pory tam się działo) a najbezpieczniej by było dodatkowo zamontować przed sprężarką odparowywacz który zabezpieczy ją przed zalaniem i podczas odtajania będzie służył jako parownik , co pomoże utrzymać wysoką temp. skraplania podczas odtajania , a przy normalnej pracy w niczym nie przeszkadza-wręcz przeciwnie jest wskazany.
Z tego co napisałeś wynika że układ pracuje na czynniku R-22 , temp. skraplania wynosi 42st.C a odparowanie -17st.C i jeżeli faktycznie woda na wyjściu osiąga 42st. to masz super wydajny wymiennik płytowy(wodny skraplacz), tylko przy temp. zewnętrznej 0st. to odparowanie jest za niskie! Ktoś pisał że może mało gazu - i może faktycznie troszkę brakuje , ale według mnie winne za to niskie parowanie i obladzanie jest zbyt niskie ciśnienie skraplania które jest bardzo ważne w każdym urządzeniu chłodniczym a pompa ciepła takim jest i podobnie jak klimatyzator potrzebuje wysokiej temperatury skraplania. Niektórzy powiedzą że przy TEX-2 po podniesieniu temp. skraplania nie zwiększy się temp. parowania bo to nie kapilara , ale sprawdź a się przekonasz. A w jaki sposób można regulować ciśnienie w wodnym skraplaczu???....a no po przez regulację przepływu wody. Jeżeli masz tam termostatyczny zawór wodny to zmniejsz na nim przepływ tak żeby temp. skraplania podniosła się do 50st.(ok. 19-20 bar.) i w ten sposób bardziej dogrzejesz wodę i szybciej wyłączy się pompa co da większe oszczędności energii.
Myślę że jak usprawnisz system odtajania , to Twój problem zniknie , natomiast spadek wydajności pompy przy ujemnych temperaturach zewnętrznych jest nie unikniony : czym niższa temperatura tym niższa sprawność urządzenia , ale MUSI DZIAŁAĆ.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.