Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka klimatyzacji na pompę ciepła - jednostka wewnętrzna

Arbiter 19 Cze 2016 18:40 2439 18
  • #1 19 Cze 2016 18:40
    Arbiter
    Poziom 13  

Co sądzicie o możliwości przeróbki Klimatyzacji inwerterowej na pompę ciepła powietrze/woda poprzez stworzenie wymiennika wodnego z istniejącej jednostki wewnętrznej?

Czyli bez ingerowania w ukłąd freonowy tylko wymiennik jednostki wewnętrznej zamykamy w bojlerze i uszczelniamy a bojler wypełniamy wodą?

0 18
  • #2 19 Cze 2016 19:00
    szymon122
    Poziom 37  

Wątpię aby freon był przystosowany to transportu takiej ilości ciepła.

0
  • #3 20 Cze 2016 10:30
    Arbiter
    Poziom 13  

Tzn co masz na mysli bo nie rozumiem problemu ktoey sygnalizujesz. Skoro uklad jest fabryczby to przenosi cieplo w zaplanowanej ilosci. Tylko woda bybje odebrala z powierzchni wymiennika zamiast powietrza

0
  • #4 24 Cze 2016 01:28
    Arbiter
    Poziom 13  

Nikt nic nie podpowie?

0
  • #5 04 Lip 2016 23:31
    ja9
    Poziom 15  

szymon122 napisał:
    Wątpię aby freon był przystosowany to transportu takiej ilości ciepła.
    też nie wiem o co chodzi ...

pomijając, powinno coś z tego wyść jeżeli masz pojęcie o chłodnictwie

0
  • #6 04 Lip 2016 23:42
    Wlodek22
    Poziom 27  

Jakie może on mieć pojęcie, skoro chce "bez ingerowania w ukłąd freonowy tylko wymiennik jednostki wewnętrznej zamykamy w bojlerze i uszczelniamy a bojler wypełniamy wodą"?

0
  • #7 15 Lip 2016 22:12
    Arbiter
    Poziom 13  

to jest raczej pytanie czy potrzebuje mieć pojęcie o chłodnictwie, bo raczej nie przy tej koncepcji

0
  • #8 02 Sie 2016 00:44
    ja9
    Poziom 15  

o chłodnictwie może nie koniecznie, ale fizyce termodynamice i mechanice ...:) no i hydraulice.
    najprościej zamienić jedn, wew odpowiednio długą rurą umieszczoną w bojlerze i jakoś powinno działać. kwestia elektroniki.
    Klima w pompie ciepła

ogólnie pompy ciepła buduje się na jakimś wymienniku do tego przeznaczonym

powodzenia

0
  • #9 03 Sie 2016 22:43
    Arbiter
    Poziom 13  

A jakie jest ciśnienie w obiegu gazowym? Czy można zamiast jednostki wewnętrznej podpiąć np chłodnicę klimatyzacji z osobówki?

0
  • #10 05 Sie 2016 21:10
    scalak4
    Poziom 17  

Pomysł wygląda fajnie, i moim zdaniem będzie działać. Tylko ciekawe jak długo wytrzyma aluminiowy wymiennik zanurzony w wodzie. Myślę że nie jest on przystosowany do takiej pracy

0
  • #11 05 Sie 2016 23:39
    Arbiter
    Poziom 13  

poczytałem trochę i
    wymiennik splita jest na R410a - ten czynnik ma wysokie ciśnienie na poziomie 20 bar.
    samochodowe wymienniki są zwykle na R134 i jest mniejsze ciśnienie więc mogą nie wytrzymać.

Można tez kupić wymienniki płytowe, lub przeciwprądowe - rura w rurze. Cena takiego wymiennika to około 1500pln więc sporo.

Pomysł z zanurzeniem parownika splita w bojlerze najbezpieczniejszy pod względem tego - że bedzie zgodność czynnika, zgodność ciśnień. Ryzyka to to co piszesz że wymiennik skoroduje i ciśnienie gazu pójdzie na ogrzewanie (tu powinna zabezpieczyć grupa bezpieczeństwa). NO i własnie ile to wytrzyma bo jeśli np 2 lata to skórka nie warta wyprawki.
    Dodatkowo wychodzi problem uszczelnienia rurek miedzianych w bojlerze i pospawania tego. Obieg wodny też powinien być ciśnieniowy do około 2atm (podłogówka) wywiercić dziure w bojlerze wsadzić rurkę, uszczelniać to jakimś kitem? moze to nie podziałać długo.

http://www.chelchowski.pl/pliki/oferta/ODZYSK%20STOJI.bmp

KLimę już mam ale w każdym przypadku trzeba jeszcze wydać 1500 albo 2000 na wymiennik (tzw hydrobox). No i nie wiadomo czy bedzie sukces czy porażka

Więc ostatecznie wydaje mi się że mimo ze pomysł z pozoru prosty to jednak słabo wykonalny.

2
  • #12 06 Sie 2016 01:15
    scalak4
    Poziom 17  

Arbiter napisał:
    Obieg wodny też powinien być ciśnieniowy do około 2atm (podłogówka)

Czyli rozumiem że freon ma grzać wodę która będzie krążyć w podłogòwce? Obawiam się że mogą być problemy z wydajnością. Jak policzysz straty ciepła na rurkach, zbiorniku i układzie obiegu wody to może okazać się cieńko... Ja myślałem że chcesz grzać wodę " do mycia".

http://sprzedajemy.pl/wezownica-miedziana-do-bojlera-i-kolektor-solarny-nr13177932

Na wzór. :)

0
  • #13 08 Sie 2016 22:14
    Arbiter
    Poziom 13  

straty ciepła? raczej nie bedzie tam takiego problemu. Trudniej moim zdaniem grzać CWU niż CO, bo CWU grzac trzeba przynajmniej 50C a w podłogę w największe mrozy wystarczy 34, a że pompą w mrozy grzać nie bede to wystarczy temperatura zasilania około 32C co powinno dać korzystny COP

0
  • #14 09 Sie 2016 15:56
    scalak4
    Poziom 17  

Straty zawsze będą zanim ciepło dojdzie tam gdzie powinno. Wszystko zależy od tego, jakiej mocy grzewczej jest ten klimatyzator i jaka powierzchnia jest do ogrzania. Jeżeli moc grzewcza urządzenia jest w granicach 2kW i ogrzewać ma cały dom to myślę że gra nie jest warta świeczki...

Jeżeli moc grzewcza jest niska to po co kombinować z wymiennikami. Moim zdaniem w takim wypadku lepiej zastosować pompę ciepła tak jak chciał producent, czyli powietrze/powietrze.

0
  • #15 10 Sie 2016 11:37
    Arbiter
    Poziom 13  

Moc grzewcza to 5,3 kw i ma ogrzewac caly dom. Mocy wystarczy w okresie przejsciowym.
    grzanie podloga jest bardziej komfortowe niz powietrzem ktore daje halas nagrzewa nierownomiernie a cieplo skupia sie po sufitem zamiast przy ziemi. Ostatecznie ciepla podloga daje wygode. Oraz podloga rownomiernie ogrzewa wszystkie pomieszczenia

0
  • #16 10 Sie 2016 18:15
    Arbiter
    Poziom 13  

jeszcze jeden pomysł przeróbki - za splitem stawiamy chłodnice samochodowe zamknięte w obudowie. Split klimy nawiewa na chłodnice i grzeje tam wodę. Czyli mamy sprzęg powietrzny. Co o tym myślicie? Całość zabudowana tak aby wiatr przewiewał przez jedną ejdnostkę w drugą i wracał na pierwszą;)

0
  • #17 14 Sie 2016 16:38
    ja9
    Poziom 15  

musisz zainwestować w wymiennik ciepła , nie da się wsadzić chłodnicy od klimy do bojlera tak żeby grzała wodę , no chyba ze będziesz mieszał wodę patykiem w bojlerze . Do wymiany ciepła musi być ruch i to możliwie duży , Najtaniej kup dwie rury , wsadź jedną w drugą i masz wymiennik

0
  • #18 14 Sie 2016 17:04
    Arbiter
    Poziom 13  

nie jest tak jak piszesz ja9, bo w klasycznym bojlerze masz wężownicę i nikt nie miesza patykiem a woda się nagrzewa. Poza tym wystarczy ze pompa cyrkulacyjna bedzie mieszałą wodę w obiegu CO i juz bedzie ruch w bojlerze

0
  • #19 15 Sie 2016 13:38
    ja9
    Poziom 15  

Arbiter napisał:
    nie jest tak jak piszesz ja9, bo w klasycznym bojlerze masz wężownicę i nikt nie miesza patykiem a woda się nagrzewa. Poza tym wystarczy ze pompa cyrkulacyjna bedzie mieszałą wodę w obiegu CO i juz bedzie ruch w bojlerze

klasyczny bojler nie działa na czynnikach chłodniczych,
    klasyczny bojler ma wężownicę wodną, wymiana ciepła woda-woda jest znacznie lepsza niż w przypadku tzw. freonów,
    rzy kiepsiej wymianie ciepła ciśnienie skrapania znacznie wzrośnie,
    Chyba że zastosujesz b duże skraplacz czy parownik jak tam go zwał

dla przykładu: naprawialem kiedyś chiller, nie pamiętam jakiej mocy ale ok 30 kW , jako wymiennik miał kilkadziesiąt metrów rury w zbiorniku , nigdy nie osiągał parametrów choć woda płynęła przez zbiornik. Dopiero dołożenie mieszadełka spowodowało osiągnięcie temperatury.

0