Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka klimatyzacji na pompę ciepła - jednostka wewnętrzna

Arbiter 19 Cze 2016 18:40 3090 30
  • #1 19 Cze 2016 18:40
    Arbiter
    Poziom 13  

Co sądzicie o możliwości przeróbki Klimatyzacji inwerterowej na pompę ciepła powietrze/woda poprzez stworzenie wymiennika wodnego z istniejącej jednostki wewnętrznej?

Czyli bez ingerowania w ukłąd freonowy tylko wymiennik jednostki wewnętrznej zamykamy w bojlerze i uszczelniamy a bojler wypełniamy wodą?

0 29
  • #2 19 Cze 2016 19:00
    szymon122
    Poziom 37  

Wątpię aby freon był przystosowany to transportu takiej ilości ciepła.

1
  • #3 20 Cze 2016 10:30
    Arbiter
    Poziom 13  

Tzn co masz na mysli bo nie rozumiem problemu ktoey sygnalizujesz. Skoro uklad jest fabryczby to przenosi cieplo w zaplanowanej ilosci. Tylko woda bybje odebrala z powierzchni wymiennika zamiast powietrza

0
  • #4 24 Cze 2016 01:28
    Arbiter
    Poziom 13  

Nikt nic nie podpowie?

0
  • #5 04 Lip 2016 23:31
    ja9
    Poziom 15  

szymon122 napisał:
    Wątpię aby freon był przystosowany to transportu takiej ilości ciepła.
    też nie wiem o co chodzi ...

pomijając, powinno coś z tego wyść jeżeli masz pojęcie o chłodnictwie

0
  • #6 04 Lip 2016 23:42
    Wlodek22
    Poziom 27  

Jakie może on mieć pojęcie, skoro chce "bez ingerowania w ukłąd freonowy tylko wymiennik jednostki wewnętrznej zamykamy w bojlerze i uszczelniamy a bojler wypełniamy wodą"?

0
  • #7 15 Lip 2016 22:12
    Arbiter
    Poziom 13  

to jest raczej pytanie czy potrzebuje mieć pojęcie o chłodnictwie, bo raczej nie przy tej koncepcji

0
  • #8 02 Sie 2016 00:44
    ja9
    Poziom 15  

o chłodnictwie może nie koniecznie, ale fizyce termodynamice i mechanice ...:) no i hydraulice.
    najprościej zamienić jedn, wew odpowiednio długą rurą umieszczoną w bojlerze i jakoś powinno działać. kwestia elektroniki.
    Klima w pompie ciepła

ogólnie pompy ciepła buduje się na jakimś wymienniku do tego przeznaczonym

powodzenia

0
  • #9 03 Sie 2016 22:43
    Arbiter
    Poziom 13  

A jakie jest ciśnienie w obiegu gazowym? Czy można zamiast jednostki wewnętrznej podpiąć np chłodnicę klimatyzacji z osobówki?

0
  • #10 05 Sie 2016 21:10
    scalak4
    Poziom 17  

Pomysł wygląda fajnie, i moim zdaniem będzie działać. Tylko ciekawe jak długo wytrzyma aluminiowy wymiennik zanurzony w wodzie. Myślę że nie jest on przystosowany do takiej pracy

0
  • #11 05 Sie 2016 23:39
    Arbiter
    Poziom 13  

poczytałem trochę i
    wymiennik splita jest na R410a - ten czynnik ma wysokie ciśnienie na poziomie 20 bar.
    samochodowe wymienniki są zwykle na R134 i jest mniejsze ciśnienie więc mogą nie wytrzymać.

Można tez kupić wymienniki płytowe, lub przeciwprądowe - rura w rurze. Cena takiego wymiennika to około 1500pln więc sporo.

Pomysł z zanurzeniem parownika splita w bojlerze najbezpieczniejszy pod względem tego - że bedzie zgodność czynnika, zgodność ciśnień. Ryzyka to to co piszesz że wymiennik skoroduje i ciśnienie gazu pójdzie na ogrzewanie (tu powinna zabezpieczyć grupa bezpieczeństwa). NO i własnie ile to wytrzyma bo jeśli np 2 lata to skórka nie warta wyprawki.
    Dodatkowo wychodzi problem uszczelnienia rurek miedzianych w bojlerze i pospawania tego. Obieg wodny też powinien być ciśnieniowy do około 2atm (podłogówka) wywiercić dziure w bojlerze wsadzić rurkę, uszczelniać to jakimś kitem? moze to nie podziałać długo.

http://www.chelchowski.pl/pliki/oferta/ODZYSK%20STOJI.bmp

KLimę już mam ale w każdym przypadku trzeba jeszcze wydać 1500 albo 2000 na wymiennik (tzw hydrobox). No i nie wiadomo czy bedzie sukces czy porażka

Więc ostatecznie wydaje mi się że mimo ze pomysł z pozoru prosty to jednak słabo wykonalny.

2
  • #12 06 Sie 2016 01:15
    scalak4
    Poziom 17  

Arbiter napisał:
    Obieg wodny też powinien być ciśnieniowy do około 2atm (podłogówka)

Czyli rozumiem że freon ma grzać wodę która będzie krążyć w podłogòwce? Obawiam się że mogą być problemy z wydajnością. Jak policzysz straty ciepła na rurkach, zbiorniku i układzie obiegu wody to może okazać się cieńko... Ja myślałem że chcesz grzać wodę " do mycia".

http://sprzedajemy.pl/wezownica-miedziana-do-bojlera-i-kolektor-solarny-nr13177932

Na wzór. :)

0
  • #13 08 Sie 2016 22:14
    Arbiter
    Poziom 13  

straty ciepła? raczej nie bedzie tam takiego problemu. Trudniej moim zdaniem grzać CWU niż CO, bo CWU grzac trzeba przynajmniej 50C a w podłogę w największe mrozy wystarczy 34, a że pompą w mrozy grzać nie bede to wystarczy temperatura zasilania około 32C co powinno dać korzystny COP

0
  • #14 09 Sie 2016 15:56
    scalak4
    Poziom 17  

Straty zawsze będą zanim ciepło dojdzie tam gdzie powinno. Wszystko zależy od tego, jakiej mocy grzewczej jest ten klimatyzator i jaka powierzchnia jest do ogrzania. Jeżeli moc grzewcza urządzenia jest w granicach 2kW i ogrzewać ma cały dom to myślę że gra nie jest warta świeczki...

Jeżeli moc grzewcza jest niska to po co kombinować z wymiennikami. Moim zdaniem w takim wypadku lepiej zastosować pompę ciepła tak jak chciał producent, czyli powietrze/powietrze.

0
  • #15 10 Sie 2016 11:37
    Arbiter
    Poziom 13  

Moc grzewcza to 5,3 kw i ma ogrzewac caly dom. Mocy wystarczy w okresie przejsciowym.
    grzanie podloga jest bardziej komfortowe niz powietrzem ktore daje halas nagrzewa nierownomiernie a cieplo skupia sie po sufitem zamiast przy ziemi. Ostatecznie ciepla podloga daje wygode. Oraz podloga rownomiernie ogrzewa wszystkie pomieszczenia

0
  • #16 10 Sie 2016 18:15
    Arbiter
    Poziom 13  

jeszcze jeden pomysł przeróbki - za splitem stawiamy chłodnice samochodowe zamknięte w obudowie. Split klimy nawiewa na chłodnice i grzeje tam wodę. Czyli mamy sprzęg powietrzny. Co o tym myślicie? Całość zabudowana tak aby wiatr przewiewał przez jedną ejdnostkę w drugą i wracał na pierwszą;)

0
  • #17 14 Sie 2016 16:38
    ja9
    Poziom 15  

musisz zainwestować w wymiennik ciepła , nie da się wsadzić chłodnicy od klimy do bojlera tak żeby grzała wodę , no chyba ze będziesz mieszał wodę patykiem w bojlerze . Do wymiany ciepła musi być ruch i to możliwie duży , Najtaniej kup dwie rury , wsadź jedną w drugą i masz wymiennik

0
  • #18 14 Sie 2016 17:04
    Arbiter
    Poziom 13  

nie jest tak jak piszesz ja9, bo w klasycznym bojlerze masz wężownicę i nikt nie miesza patykiem a woda się nagrzewa. Poza tym wystarczy ze pompa cyrkulacyjna bedzie mieszałą wodę w obiegu CO i juz bedzie ruch w bojlerze

0
  • #19 15 Sie 2016 13:38
    ja9
    Poziom 15  

Arbiter napisał:
    nie jest tak jak piszesz ja9, bo w klasycznym bojlerze masz wężownicę i nikt nie miesza patykiem a woda się nagrzewa. Poza tym wystarczy ze pompa cyrkulacyjna bedzie mieszałą wodę w obiegu CO i juz bedzie ruch w bojlerze

klasyczny bojler nie działa na czynnikach chłodniczych,
    klasyczny bojler ma wężownicę wodną, wymiana ciepła woda-woda jest znacznie lepsza niż w przypadku tzw. freonów,
    rzy kiepsiej wymianie ciepła ciśnienie skrapania znacznie wzrośnie,
    Chyba że zastosujesz b duże skraplacz czy parownik jak tam go zwał

dla przykładu: naprawialem kiedyś chiller, nie pamiętam jakiej mocy ale ok 30 kW , jako wymiennik miał kilkadziesiąt metrów rury w zbiorniku , nigdy nie osiągał parametrów choć woda płynęła przez zbiornik. Dopiero dołożenie mieszadełka spowodowało osiągnięcie temperatury.

0
  • #20 01 Paź 2018 20:50
    kikis1
    Poziom 9  

zrobiłem dwie pompy ciepła z klimatyzatorów; jedna do grzania wody- wymiennik z rury miedzianej w bojlerze ze stali nierdzewnej 300l; klima to Hitachi 3,5kW RAC-35WEC/RAK-35PEC; druga to pompa ciepła do CO z butli samochodowej, gazowej 70l; wężownica to rura miedziana; klima Daikin ATXB60CV1B/ARXB60CV1B; sterowanie pilotem; czujnik temp jednostki wewn. zmieniony z 10k na 22k, w przypadku bojlera; w przypadku CO z 10k na 15k; w miejsce silników jednostek wewnętrznych wpięte generatory na 555; z jednostek wewnętrznych mam klima konwektory; latem chłodziłem teraz grzeję; co do uszczelnienia złączy to są w sprzedaży złącza zaciskowe miedziane z gwintami calowymi lub metrycznymi; sklepy z pneumatyką; wymiennik rurowy wykonałem z trzech średnic rur, pospawałem, sprawdziłem szczelność azotem na 30bar; przyjąłem największą, dopuszczalną długość rurociągu w przypadku każdego klimatyzatora i zanurzyłem w cieczy; dodałem odpowiednią ilość czynnika (wyliczenie z objętości rurociągu i jednostki wewnętrznej); od lutego zdaje egzamin; woda ciepła to około 3- 5kWh dziennie czasem nawet mniej; CO w zależności od temp zewn; w wymienniku CO mam jeszcze grzałkę 3f 6kW na duże mrozy; steruję 3 grzałkami w zależności od temp na tanich termostatach W1209 ze znanego serwisu aukcyjnego; fotowoltalika 9kW na dachu; grzałka załączała się w marcu dla wspomagania klimy w duże mrozy; zużycie za marzec wg aplikacji mój licznik 786kWh; teraz będzie test całą zimę bo założyłem to wszystko w lutym; proponuję poszukać na tym forum podobnych tematów; są zdjęcia i schematy;

0
  • #21 01 Paź 2018 21:36
    janek1815
    Poziom 38  

kikis1 napisał:
    zrobiłem dwie pompy ciepła z klimatyzatorów; jedna do grzania wody- wymiennik z rury miedzianej w bojlerze ze stali nierdzewnej 300l; klima to Hitachi 3,5kW RAC-35WEC/RAK-35PEC; druga to pompa ciepła do CO z butli samochodowej, gazowej 70l; wężownica to rura miedziana; klima Daikin ATXB60CV1B/ARXB60CV1B; sterowanie pilotem; czujnik temp jednostki wewn. zmieniony z 10k na 22k, w przypadku bojlera; w przypadku CO z 10k na 15k; w miejsce silników jednostek wewnętrznych wpięte generatory na 555; z jednostek wewnętrznych mam klima konwektory; latem chłodziłem teraz grzeję; co do uszczelnienia złączy to są w sprzedaży złącza zaciskowe miedziane z gwintami calowymi lub metrycznymi; sklepy z pneumatyką; wymiennik rurowy wykonałem z trzech średnic rur, pospawałem, sprawdziłem szczelność azotem na 30bar; przyjąłem największą, dopuszczalną długość rurociągu w przypadku każdego klimatyzatora i zanurzyłem w cieczy; dodałem odpowiednią ilość czynnika (wyliczenie z objętości rurociągu i jednostki wewnętrznej); od lutego zdaje egzamin; woda ciepła to około 3- 5kWh dziennie czasem nawet mniej; CO w zależności od temp zewn; w wymienniku CO mam jeszcze grzałkę 3f 6kW na duże mrozy; steruję 3 grzałkami w zależności od temp na tanich termostatach W1209 ze znanego serwisu aukcyjnego; fotowoltalika 9kW na dachu; grzałka załączała się w marcu dla wspomagania klimy w duże mrozy; zużycie za marzec wg aplikacji mój licznik 786kWh; teraz będzie test całą zimę bo założyłem to wszystko w lutym; proponuję poszukać na tym forum podobnych tematów; są zdjęcia i schematy;

Czy możesz szerzej opisać tę PC do CO. Jakieś fotki?

0
  • #22 01 Paź 2018 22:15
    kikis1
    Poziom 9  

wymiennik z butli do gazu konkretnie to z wózka widłowego; odcięta dennica i w miejsce niej wspawane złącze kołnierzowe DN 300; na kołnierzu tego złącza wykonany jest miedziany wymiennik ciepła; składa się z 15m rury fi 15, 20m fi 12 i 25m fi 8; końcówki wyprowadzone na kołnierz i polutowane na twardo; początek i koniec rur jest połączony z jednostką zewnętrzną; napełnione czynnikiem r 410a;
    na butli wykonane są przyłącza gwintowe 1cal do zasilania i powrotu CO; na środku kołnierza zainstalowana jest w mufie 11/2cala grzałka 6kW, zainstalowana pompa ze sterowaniem i czujnikami; to taki buforek 70l do CO z którego woda jest podawana na grzejniki; nie zamieszczałem zdjęć ale jutro postaram się dodać;

Dodano po 14 [minuty]:

Przeróbka klimatyzacji na pompę ciepła - jednostka wewnętrznaPrzeróbka klimatyzacji na pompę ciepła - jednostka wewnętrznaPrzeróbka klimatyzacji na pompę ciepła - jednostka wewnętrzna to w trakcie montażu; do tego kołnierza dokręcona jest właśnie ta butla i tworzy bufor;

0
  • #23 02 Paź 2018 08:15
    janek1815
    Poziom 38  

Czekam na więcej fotek :)

0
  • #24 02 Paź 2018 08:25
    Wlodek22
    Poziom 27  

Jeżeli te wszystkie rury tworzą skraplacz, to powstało kilka syfonów w których będzie się gromadzić skroplony ciecz ograniczając w ten sposób powierzchnię wymiany. Rury trzeba było nawijać tak, by cała ciecz jaka zostanie skroplony mogła bez przeszkód, grawitacyjne spłynąć z wymiennika.
    Tak jak jest teraz, to raz marnowanie miedzi, dwa marnowanie czynnika, 3 marnowanie prądu.

0
  • #25 02 Paź 2018 17:32
    kikis1
    Poziom 9  

"Tak jak jest teraz, to raz marnowanie miedzi, dwa marnowanie czynnika, 3 marnowanie prądu."
    hihi tak jak teraz jest i jeszcze do tego skraplacz jest w piwnicy a j.z na poziomie 0; to znaczy jest w takiej dużej kieszeni; mimo to działa; od wczoraj od 15 do dziś do 16 zużycie na liczniku to 7kWh; grawitacyjnie tu nic nie będzie płynąć to nie kanalizacja;
    temp w domu steruje auraton, który przełącza styki przekaźnika z podpiętymi dwoma termistorami; jak temp spada poniżej 23st. załączany jest termistor 15k i układ zaczyna pracę; jak temp przekracza 23.5st. przekaźnik jest wyłączany i załączany termistor 6k układ jest w stanie oczekiwania; temp wody w wymienniku reguluje za pomocą pilota; grzałkę załącza termostat poniżej temp -5st w przypadku pracy układu; poszczególne termostaty i ustawione histerezy pilnują działania trzech grzałek;
    nie namawiam do budowy wymiennika w ten sposób;
    u mnie to działa; nie zamierzam zmieniać;

0
  • #26 02 Paź 2018 17:53
    Wlodek22
    Poziom 27  

Tzn, że popełniłeś błąd i ten błąd jest twój, tak samo jak te szystkie rzeczy o marnotrawstwie których wspomniałem wcześniej.
    Teraz napisz z jaką deltą na górnym źródle pracuje twoja PC. Podaj temperaturę wody na wejściu i wyjściu z tego "bufora" oraz ciśnienie skraplania(HP) w tym momencie.

0
  • #27 02 Paź 2018 18:54
    kikis1
    Poziom 9  

dla kol janek1815 wstawiam fotki; nie będzie fotek wymiennika bo jest w owinięty wełną 15cm tak jak bojler 300l;Przeróbka klimatyzacji na pompę ciepła - jednostka wewnętrznaPrzeróbka klimatyzacji na pompę ciepła - jednostka wewnętrznaPrzeróbka klimatyzacji na pompę ciepła - jednostka wewnętrznaPrzeróbka klimatyzacji na pompę ciepła - jednostka wewnętrznaPrzeróbka klimatyzacji na pompę ciepła - jednostka wewnętrzna
    temp 41,5 to temp gazu na wejściu, temp 29,7 to temp cieczy na wyjściu skraplacza; temp bufora to 31,3; na pilocie temp zadana 18st.

Dodano po 22 [minuty]:

niestety nie zmierzę ciśnienia skraplania; różnica temp wejście wyjście bufora teraz jest 1,6st;
    wężownica jest zwinięta tak żeby się zmieściła w buforku; w dużym zbiorniku tak jak zbiornik CWU 300l mam zwiniętą inaczej; ten skraplacz będzie działał; dział w duże mrozy, pieca na ekogroszek nie odpalałem od momentu uruchomienia tego układu; jeżeli nawet jak twierdzisz są jakieś straty to mam w magazynie 7800kWh do zużycia;

0
  • #28 31 Paź 2018 10:50
    kciuku
    Poziom 11  

kol Kikis1, zrobiłeś kawał dobrej roboty, gratuluję, mam tylko pytanko, czy szukałeś może gotowego fabrycznego wymiennika przed próbą samodzielnej budowy? Chciałbym zrobić mniej więcej podobne rozwiązanie do Twojego, klimę ok 5-7kW do grzania domu i cwu, ale zamiast jednostki wewnętrznej użyć gotowy wymiennik, np taki jak w tym zestawie: http://klima-sklep.pl/pompy-ciepla/13699-pomp...higo-ckrs-x60w3a-lh-z-wymiennikiem-split.html
    Właściwie ta pompa byłaby wystarczająca (moc, cop i cena), tylko martwi mnie dosyć mały zakres temperatury pracy, do -7st tylko.

0
  • #29 01 Lis 2018 11:59
    kikis1
    Poziom 9  

kol kciuku;
    można użyć gotowego wymiennika płytowego albo jad, kwestia doboru wytrzymałości i powierzchni wymiany; jest jednak później konieczność i tak wykonania małego zbiorniczka gdzie umieścisz grzałkę; u mnie wyliczyłem powierzchnię wymiany, powiązałem ją z dopuszczalną długością rurociągu klimatyzatora i umieściłem w zbiorniku gdzie zainstalowałem potrójną grzałkę; steruję pompą z tego bufora a temp w buforze pilnuje nastawa na pilocie klimy; porównaj sobie jednostki wewnętrzne pomp ciepła i np. Nibe ( https://www.nibe.pl/wiedza/schematy-polaczen/ ), Mitsubischi ( https://www.mitsubishi-les.com/files/pl_me_ecodan.pdf ) i innych dostępnych w internecie; zadecyduj co lepsze; rura zawsze ma podaną w katalogu wytrzymałość a z wymiennikami jest tak samo; trzeba dobrać odpowiedni a to też odpowiednia cena;
    co do zakresu pracy grzania bym się nie martwił, trzeba sprawdzić czy ma automatyczne odmrażanie i tyle; sprawność i tak spada wraz ze spadkiem temp. i potem musisz użyć grzałek (tak jak ja) lub przełączyć się na inne źródło ciepła

Dodano po 15 [minuty]:

w przypadku rozwiązania z twojego linku trzeba zastosować dodatkową pompę między wymiennikiem a buforem; u mnie wymiennik jest od razu skraplaczem, jest większa sprawność bo pompa nie mieli pomiędzy buforem a wymiennikiem gdzie zawsze występują straty; wszystko też zależy jakie masz możliwości techniczne i zasoby do wykonania samodzielnie wymiennika; rozwiązanie takie jak planujesz jest też dobre; mniej pracy;

Dodano po 8 [minuty]:

a to licznik po miesiącu ogrzewania w opisanych powyżej parametrach;

0
  • #30 03 Lis 2018 18:54
    kciuku
    Poziom 11  

Chyba zdecyduję się jednak na tą pompę ciepła chigo, a także zestaw paneli PV ok 5-6kWp. Poprzez wniosek z programu czyste powietrze (czas pozbyć się ekogroszku). Więc samoróbka nie za bardzo będzie wchodziła w grę. Wydaje mi się to najbardziej opłacalną inwestycją.
    Co do samego podłączenia, to faktycznie, będzie konieczny jeszcze mały "boilerek" zaraz za wymiennikiem z grzałką do c.o. Kikis1, pytanie: czy jak mocno spada temperatura na zewnątrz, to klima działa z małym COP, + dogrzewa dom grzałka, czy c.o. działa tylko na grzałce?

I jeszcze jeden temat mnie ciekawi: czy montując jednak klimę, typu split, można w obwodzie połączenia gazowego, wstawić dodatkowy wymiennik, tak aby przy grzaniu czynnik ciepły przechodził najpierw przez wymiennik i ogrzewał instalację wodną c.o., natomiast przy chłodzeniu zimny kierowany był najpierw do jednostki zewnętrznej i chłodził pomieszczenia powietrzem? Czy to powinno zadziałać jak mi się wydaje?

0