Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oświetlenie LED w domu.

elekktronik 03 Jan 2008 00:46 10894 4
Optex
    elekktronik
    Level 11  
    Witam,

Zamierzam zrealizować oświetlenie w technologii LED.

[u]
    Do Moderatora, jeżeli zła lokalizacja postu, proszę o przeniesienie. Temat LED występuje wielokrotnie, ale nie znalazłem w takim kontekście, jaki mnie interesuje. Nie chciałem również kontynuować innego tematu.
    [/u]

Oświetlenie będą to oprawki z diodami LED wbudowane w ściany boczne - dolne na schodach i górne na korytarzach.

Ponieważ oświetlenie ma być również oświetleniem awaryjnym, chce je trochę rozbudować. Normalnie funkcjonujące będzie zasilaniem RGB ze sterowaniem PWM, sterownik własny z kilkoma programami, załączany przyciskiem lub za pomocą czujki ruchu, zasilanie 24V DC. Oświetlenie awaryjne (wspólne obudowy) - diody białe, zasilane z zasilacza buforowego 24V DC załączane w sposób następujący: przy zaniku zasilania sieciowego i braku innego źródła oświetlenia na 20s, z możliwością automatycznego załączenia za pomocą czujki ruchu.

W związku z tym mam kilka pytań praktycznych do forumowiczów:

1 Czy dla każdej diody, poza jej charakterystyką istnieje inna możliwość określenia minimalnego napięcia (prądu), dla którego natężenia światła jest już stosunkowo duże. Chodzi mi tu o oświetlenie awaryjne, zależy mi aby działało jak najdłużej, bo takie ma być jego zadanie, ale i było wystarczające. Może jakiś typ diod najlepszy do takiego celu?
    2 Podczas normalnego oświetlenia chciałbym mieć możliwość również używania koloru żółtego, czy w takim wypadku diody RGB razem dadzą taką możliwość, czy też lepiej użyć dodatkowo diody żółtej? (sterownik i oświetlenie realizuję sam, więc technicznie nie ma najmniejszego problemu).
    3 Czy wskazane będzie również użycie diod białych do oświetlenia normalnego?

Zdaję sobie sprawę, że doświadczalnie można by odpowiedzieć na każde pytanie. Ale już wielokrotnie przekonałem się, że na etapie projektowym nie można przewidzieć wszystkiego, zaś wiedza użytkowników forum jest olbrzymia i bardzo pomocna.

Z góry dziękuję za opinie
  • Optex
    c++
    Level 22  
    Chodzi o LED mocy, czy zwykłe "na 20mA" ??
  • Optex
    pol102
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Odniosę się do kilku pytań. Światło białe jest "chłodne" dlatego proponuję wykorzystać osobne białe diody co zmniejszy koszty przyszłej eksploatacji (co innego kilkadziesiąt groszy na 1 białą LED a co innego kilka zl na RGB).
    Ad1) Miernik w dłoń i sam spawdź bo "dioda diodzie nie równa"
    Ad2 + Ad3) Najlepszą mieszanka jest diodowa mieszanka żółtego z białym (sprawdź sam :)), a co do długości podtrzymywania może warto podzielić oświetlenie awaryjne na x sekcji (każda ze swoją czujką) załączanie oświetlenia tylko tam gdzie są obiekty ruchome? :>

Pozdrawiam
    darion
    Level 11  
    Do sterowania diod RGB proponuję sterowniki firmy MACROBLOCK
    Co prawda głównie stosowane są w Telebimach ale do zabawy w efekty świetlne również się nadają.Dostaniesz je w firmie Maritex lub Andpol
    Przejrzyj stronę www.mblock.com.tw
    Jako alternatywę proponuję oświetlenie światłowodami.Jednak ich cena
    może zniechęcić. http://www.swiatlowody.com/
    http://www.alfazeta.pl
    elekktronik
    Level 11  
    Witam, dzięki za podpowiedzi,

z elektroniką jestem za pan brat więc sterowniki będę własnej konstrukcji, ale nie oszukujmy się elektronika, a optoelektronika to nie to samo i trzeba mieć doświadczenie.

W celach testowych kupiłem oprawkę, którą przewidują zastosować do podświetlenia schodów. Będą one montowane na ścianie na wysokości ok 20cm nad co drugim stopniem. Oprawka posiada szybkę mleczną. Moim zdaniem ma to zalety i wady, Wadą niewątpliwą będzie potrzeba silniejszego natężenia światła do oświetlenia, zaletą mniejsza punktować oświetlenia.

W poprzednim poście zapomniałem dodać, iż oświetlenie LED nie będzie jedynym i w razie potrzeb będzie oświetlenie halogenowe - sufitowe, natomiast w codziennej eksploatacji używane będzie tylko oświetlenie diodowe.

Będzie to fragment większego projektu do domu, ale o tym może kiedy indziej, kiedy projekt będzie już przynajmniej częściowo wdrożony.

Za podpowiedzi dziękuję, czy będą to zwykłe diody, czy diody "mocy" jeszcze nie wiem. Ze względu na ilość punktów świetlnych nie wydaje mi się potrzebne stosowanie tych drugich.

Na początku na pewno przećwiczę połączenie diod białych z żółtymi, ale już wmontowanych w oprawkę, pozostałe kolory miały by być tylko tzw. bajerkiem umożliwiającym większe kształtowanie charakteru oświetlenia.

Oświetlenie awaryjne nię będzie wymagało zbyt dużego natężenia światła, raczej ma za zadanie sygnalizować co się gdzie znajduje i będzie sterowane 3 szt. czujek ruchu, na kazdej kondygnacji osobno.

No i niestety, teraz miernik do ręki i mierzymy.

:D