Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

konwerter rgb na component

Marcin1004 04 Jan 2008 12:58 6691 13
 • #1
  Marcin1004
  Level 11  
  Mam telewior amerykański firmy Sceptre lcd 32" i ma wejścia component (YPbPr) i inne. Niestety ma tylko system NTSC i mogę go tylko przez component podłaczyć bo nie ma on wejścia rgb Euro. Mój tuner satelitarny ma wyjście euro rgb (nie ma componentu). Potrzebuję konwenter rgb na component. Niestety na aukcji nie znalazłem żadnego sensownego. Interesowało by mnie najlepiej coś takiego: http://www.jrok.com/hardware/RGBv4/ ale nie znalazłem żadnego schematu ani firmy w Polsce gdzie mógłbym coś takiego kupić. Jedyne co znalazłem to taki konwerter http://www.kramerpoland.com/indexes/item.asp?name=FC-4 ale cena jest śmieszna bo powyżej 700zł. Bardzo proszę o pomoc. Może akurat ktoś miał podobny problem.
 • #3
  Marcin1004
  Level 11  
  Myślałem o tym układzie AD725 ale on zamienia rgb na composit a mi zależy też na jakości...
 • #4
  satgal
  Level 40  
  Jedyne rozsądne rozwiązanie to dokupienie na Allegro zewnętrznego tunera TV z wyjściem VGA i podłączenie go do takiego gniazda w tym TV. Szukać należy w dziale komputery/obraz grafika/tunery TV. Ceny takich tunerów z pilotem zaczynają się od 70zł. Taki tuner ma w sobie również dekoder PAL/SECAM/NTSC. a wyjście takie jak z grafiki PC.
 • #5
  andrzejlisek
  Level 28  
  A jak przekonwertować RGB na Composite lub S-Video?

  AD725 wymaga osobnej synchronizacji pionowej i poziomej, więc byłby potrzebny oddzielny układ do rozczepienia synchronizacji i podniesienia ich poziomy do 5V. Czy istnieje układ, na który poda się RGB, a na wyjściu bedzie Composite lub S-Video?
 • #6
  lelekx
  Level 30  
  Prosię bardzo:
  http://www.keohi.com/keohihdtv/interfaces/diytranscoder_johrhees.html
  http://www.keohi.com/keohihdtv/interfaces/diytranscoder.html

  Zamiast EL2045 możesz użyć dowolnego szybkiego wzmacniacza operacyjnego, niestety koszt jest niemały.

  PS. Układ wymaga niewielkiej przeróbki, należy przerobić sekcję dołączania synchro, gdyż w SCART jest złożona synchronizacja; może wystarczy usunąć gałąź od VSYNC
 • #8
  satgal
  Level 40  
  Matryca LCD ma swoją rozdzielczość natywną a wyświetlanie obrazu w innych rozdzielczościach jest przeliczane przez IC scaler który obsługuje procesor z odpowiednim oprogramowaniem a my nie znamy czy soft zawiera opcję wyświetlania obrazu w standarcie europejskim pomijając zagadnienie systemu koloru, te kombinacje może by wyszły z CRT a nie z LCD gdyż są inne w USA częstotliwości odchylania linii i ramki a za tym idzie inne częstotliwości synchro. Jeżeli w sofcie do tego TV nie będzie wariantu europejskiego to nasze impulsy synchro będą nie rozpoznawane do przeliczenia scalera w niektórych konstrukcjach LCD by był wyświetlany automatycznie napis "out of range" czyli jest poza zakresem na jaki został zbudowany. Dlatego co możemy zrobić stosunkowo prosto w analogowym TV CRT to w LCD który jest cyfrowy nie da rady chociażby ze względu na soft, na to że dekoder koloru NTSC,SECAM,PAL to jeden mały IC np SAA7113.
 • #9
  andrzejlisek
  Level 28  
  Marcin1004 wrote:
  Znalazłem fajny układ. http://elm-chan.org/works/yuv2rgb/rgb2yuv.png jest prosty a części nie powinny być drogie. Tylko czy by działał.....


  Twój link nie działa

  Dodano po 10 [minuty]:

  lelekx wrote:
  Prosię bardzo:
  http://www.keohi.com/keohihdtv/interfaces/diytranscoder_johrhees.html
  http://www.keohi.com/keohihdtv/interfaces/diytranscoder.html

  Zamiast EL2045 możesz użyć dowolnego szybkiego wzmacniacza operacyjnego, niestety koszt jest niemały.

  PS. Układ wymaga niewielkiej przeróbki, należy przerobić sekcję dołączania synchro, gdyż w SCART jest złożona synchronizacja; może wystarczy usunąć gałąź od VSYNC


  Szybki wzmacniacz, czyli o jakich parametrach? Czy jak się zastosuje standardowy wzmaczniacz operacyjny, to czy uzyskany obraz będzie wyglądać jak zdjęcie poruszone w poziomie, czy jak?

  Jaki jest koszt jednego wzmacniacza potrzebnego w tym układzie?

  Z tego, co wiem, bramki logiczne działają na poziomach 0V i 5V, co odpowiada stanom "0" i "1". Synchronizacja analogowego video wynosi ok. 0,7V. Jak najlepiej tą synchronizację rozdzielić na poziomą i pionową i podnieść napięcie do 5V? Czyżby w tym celu był potrzebny czwarty wzmacniacz?
 • #11
  satgal
  Level 40  
  Te wynalazki są do analogowego TV CRT a kolega ma cyfrowy LCD który ma cyfrowy przetwornik procesor obrazu a to działa zupełnie inaczej niż analog. W TV analogowym można zmienić częstotliwości linii i ramki a w cyfrowym jest b. wąski zakres auto korekcji do tego to urządzenie jest zbudowane dla tylko jednego systemu a koledze jest potrzebny jeszcze b. drogi konwerter z systemu europejskiego na USA pomijając sprawy z systemami kolorów.
 • #12
  lelekx
  Level 30  
  Większość współczesnych TV w tym LCD potrafi sobie znakomicie radzić zarówno z ramką 50Hz jak i 60Hz. Ale z opisu wszystkich 32" telewizorów tej firmy faktycznie wynika, że może nie obsługiwać ramki 50Hz.
  Odnośnie wzmacniacza operacyjnego najważniejszym parametrem jest pasmo przenoszenia. Dla SDTV, aby nie stracić na jakości, rozsądne minimum to 12MHz; dla HD dobrze mieć nawet 300MHz. Koszt jednego opampa 400MHz AD8014ARZ to 11 PLN. Wzmacniacz operacyjny 44MHz OPA353 to 8 PLN.
  Układy są dobrane przypadkowo, z katalogu TME.
 • #13
  Marcin1004
  Level 11  
  Hmm jest nieciekawie. W tym TV mam też wejście HDMI ale taki konwerter RGB na HDMI też jest bardzo drogi. Chyba zostaje mi tylko konwerter RGB na VGA ale to wejście w TV akurat używam do komputera ale myśle że to może być najtansze rozwiązanie. No chyba że się myle...
 • #14
  satgal
  Level 40  
  To co ja proponowałem na początku to ten tuner TV z wyjściem VGA on załatwia wszystko i jest włączany między komputer a ten TV nie potrzeba przełączać kabli, jest do niego też pilot, do tego tunera można podpiąć różne urządzenia gdyż ma dużo wejść, jakość obrazu powinna być lepsza bo w standardzie VGA pasmo przenoszenia jest około 100mhz a w TV to tylko parę
  mhz. Teraz czy ten TV z USA obsłuży 50 i 1625 hz to zależy od oprogramowania którego nie znamy do monitorów LCD dodawana jest tabelka jakie rozdzielczości on przeliczy w scalerze aby wyświetlić poprawny obraz. Na zakończenie ten tuner TV działa samodzielnie nie musi być włączony komputer oraz cena jego jest śmiesznie niska bo jest produkowany masowo.