Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz Zelmer Meteor Electronic

Prot 17 Dec 2003 10:32 15747 7
 • #1
  Prot
  Level 38  
  Zawiesiły się szczotki silnika. Rozebrałem skurczybyka, sprawdziłem stan szczotek, oczyściłem komutator ale... nie zaznaczyłem sobie dokładnie jak układ podłączony jest do układu sterującego mocą. Potrzebny jakiś schemat lub instrukcja fachowca. :roll:
 • #2
  darek_ul
  Level 12  
  w moim meteorze jest silnik szeregowy połączony w szereg z regulatorem obrotów
  powoedzenia
  daro
 • #3
  Prot
  Level 38  
  :D Dzięki za choć próbę pomocy. Nie jestem serwisantem sprzętu AGD ale starym radioamatorem obeznanym trochę z elektroniką i dlatego zająłem się naprawą niesprawnego odkurzacza. Nie sądziłem że Zelmer trzyma w tajemnicy dokumentację sprzętu wycofanego z produkcji - a podziwem napawa solidarne milczenie serwisantów. Dla osoby która ma pojęcie o elektrotechnice, a posiada ograniczone środki na usługi fachowców taka dokumentacja przyspieszy rozwiązanie problemu - naprawy. W moim przypadku trwało to trochę dłużej ale już naprawiłem swego "staruszka". Jestem nawet dumny z siebie że udało mi się znaleźć :idea: bezinwazyjną metodę ustalenia miejsca uszkodzenia kabla. Jak był zwinięty kabel to odkurzacz działał a jak rozwinięty to powstawała przerwa. Okazało się że wystarczy obciąć 10 cm kabla i wszystko OK.
 • #4
  zayzayer
  Home appliances specialist
  Ten problem nie wynika ze złej woli serwisantów.
  Oni po prostu takich schematów nie mają, bo one nie są im do niczego potrzebne. Fachowcy nie naprawiaja odkurzaczy schematami !!!
 • #5
  Prot
  Level 38  
  Ok! Masz kolego rację. Ale coś jednak w tym jest że taka prosta, przestarzała dokumentacja jest tak skrzętnie skrywana. Może to wpływ tego kapitalizmu (bez kapitału) który do nas przyszedł - każda informacja nawet najprymitywniejsza może mieć swoją cenę. Ja wychowałem się "w starych czasach" :cry: i jeszcze nie przywykłem że z takich rzeczy można robić "tajemnice handlową". Prot.
 • #6
  waldekel
  Level 28  
  Często proste usterki stwarzają najwięcej problemów i nawet doświadczonym fachowcom.
  Na kable połączeniowe mam taki sposób: staram się je naciągać po koleii na niewielkich odcinkach obserwując omomierz lub próbnik. Najlepiej zacząć przy wtyczce, a potem przy urządzeniu bo tam najczęściej są uszkodzenia.
 • #7
  Prot
  Level 38  
  No ja wpadłem na bardzo zbliżony sposób ale z gwarantowaną lokalizacją uszkodzenia w odróżnieniu od metody z omomierzem. Wykorzystałem po prostu przyrządzik (wbudowany w śrubokręt - za 27zł) do wskazywania przebiegu instalacji elektrycznej w murze. Podłączyłem próbnik do tego podejrzanego kabla, ustawiłem minimalną czułość miernika i dokładnie określiłem dokąd prąd płynie i gdzie jest wewnętrzna przerwa. :D
 • #8
  waldekel
  Level 28  
  Omomierz jest dobry, przyrządzik też, ale jak jest zupełna przerwa w obwodzie.
  Natomiast jak jest ukruszony przewód to raz łączy, a raz nie i naprężanie przewodu jest niezawodne. Inny sposób to potraktowanie takiego przewodu odpowiednio dużym prądem, ale to już za dużo kłopotu i trzeba mieć żródło prądu niskonapięciowe, żeby było bezpiecznie:idea: