logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jak podłączyć układ sterujący mocą w odkurzaczu Zelmer Meteor Electronic?

Prot 17 Gru 2003 10:32 16029 7
REKLAMA
  • #1 440425
    Prot
    Poziom 38  
    Posty: 2580
    Pomógł: 574
    Ocena: 297
    Zawiesiły się szczotki silnika. Rozebrałem skurczybyka, sprawdziłem stan szczotek, oczyściłem komutator ale... nie zaznaczyłem sobie dokładnie jak układ podłączony jest do układu sterującego mocą. Potrzebny jakiś schemat lub instrukcja fachowca. :roll:
  • REKLAMA
  • #2 441037
    darek_ul
    Poziom 12  
    Posty: 31
    Ocena: 2
    w moim meteorze jest silnik szeregowy połączony w szereg z regulatorem obrotów
    powoedzenia
    daro
  • REKLAMA
  • #3 441667
    Prot
    Poziom 38  
    Posty: 2580
    Pomógł: 574
    Ocena: 297
    :D Dzięki za choć próbę pomocy. Nie jestem serwisantem sprzętu AGD ale starym radioamatorem obeznanym trochę z elektroniką i dlatego zająłem się naprawą niesprawnego odkurzacza. Nie sądziłem że Zelmer trzyma w tajemnicy dokumentację sprzętu wycofanego z produkcji - a podziwem napawa solidarne milczenie serwisantów. Dla osoby która ma pojęcie o elektrotechnice, a posiada ograniczone środki na usługi fachowców taka dokumentacja przyspieszy rozwiązanie problemu - naprawy. W moim przypadku trwało to trochę dłużej ale już naprawiłem swego "staruszka". Jestem nawet dumny z siebie że udało mi się znaleźć :idea: bezinwazyjną metodę ustalenia miejsca uszkodzenia kabla. Jak był zwinięty kabel to odkurzacz działał a jak rozwinięty to powstawała przerwa. Okazało się że wystarczy obciąć 10 cm kabla i wszystko OK.
  • #4 442005
    zayzayer
    Specjalista AGD
    Posty: 4260
    Pomógł: 246
    Ocena: 753
    Ten problem nie wynika ze złej woli serwisantów.
    Oni po prostu takich schematów nie mają, bo one nie są im do niczego potrzebne. Fachowcy nie naprawiaja odkurzaczy schematami !!!
  • #5 443333
    Prot
    Poziom 38  
    Posty: 2580
    Pomógł: 574
    Ocena: 297
    Ok! Masz kolego rację. Ale coś jednak w tym jest że taka prosta, przestarzała dokumentacja jest tak skrzętnie skrywana. Może to wpływ tego kapitalizmu (bez kapitału) który do nas przyszedł - każda informacja nawet najprymitywniejsza może mieć swoją cenę. Ja wychowałem się "w starych czasach" :cry: i jeszcze nie przywykłem że z takich rzeczy można robić "tajemnice handlową". Prot.
  • REKLAMA
  • #6 444768
    waldekel
    Poziom 28  
    Posty: 1160
    Pomógł: 63
    Ocena: 476
    Często proste usterki stwarzają najwięcej problemów i nawet doświadczonym fachowcom.
    Na kable połączeniowe mam taki sposób: staram się je naciągać po koleii na niewielkich odcinkach obserwując omomierz lub próbnik. Najlepiej zacząć przy wtyczce, a potem przy urządzeniu bo tam najczęściej są uszkodzenia.
  • REKLAMA
  • #7 446505
    Prot
    Poziom 38  
    Posty: 2580
    Pomógł: 574
    Ocena: 297
    No ja wpadłem na bardzo zbliżony sposób ale z gwarantowaną lokalizacją uszkodzenia w odróżnieniu od metody z omomierzem. Wykorzystałem po prostu przyrządzik (wbudowany w śrubokręt - za 27zł) do wskazywania przebiegu instalacji elektrycznej w murze. Podłączyłem próbnik do tego podejrzanego kabla, ustawiłem minimalną czułość miernika i dokładnie określiłem dokąd prąd płynie i gdzie jest wewnętrzna przerwa. :D
  • #8 453726
    waldekel
    Poziom 28  
    Posty: 1160
    Pomógł: 63
    Ocena: 476
    Omomierz jest dobry, przyrządzik też, ale jak jest zupełna przerwa w obwodzie.
    Natomiast jak jest ukruszony przewód to raz łączy, a raz nie i naprężanie przewodu jest niezawodne. Inny sposób to potraktowanie takiego przewodu odpowiednio dużym prądem, ale to już za dużo kłopotu i trzeba mieć żródło prądu niskonapięciowe, żeby było bezpiecznie:idea:

Podsumowanie tematu

✨ Dyskusja dotyczy problemu z układem sterującym mocą w odkurzaczu Zelmer Meteor Electronic, gdzie zawiesiły się szczotki silnika. Silnik jest typu szeregowego połączony z regulatorem obrotów. Brak dostępnej dokumentacji serwisowej utrudnia naprawę, ponieważ serwisanci nie korzystają ze schematów, a producent nie udostępnia ich publicznie. Użytkownik, posiadający podstawową wiedzę elektroniczną, samodzielnie zdiagnozował uszkodzenie kabla zasilającego, stosując metody bezinwazyjne, takie jak naciąganie kabla przy pomocy omomierza oraz użycie detektora przebiegu instalacji elektrycznej. Wskazano, że uszkodzenia przewodów często występują przy wtyczkach i w miejscach zgięć. Omomierz i detektor są skuteczne przy przerwach w obwodzie, natomiast uszkodzenia częściowe przewodu wykrywa się poprzez naprężanie kabla. Alternatywną metodą jest przepuszczenie bezpiecznego prądu niskonapięciowego, co jednak wymaga odpowiedniego źródła zasilania.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA