Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz Zelmer Meteor Electronic

Prot 17 Gru 2003 10:32 15084 7
 • #1 17 Gru 2003 10:32
  Prot
  Poziom 31  

  Zawiesiły się szczotki silnika. Rozebrałem skurczybyka, sprawdziłem stan szczotek, oczyściłem komutator ale... nie zaznaczyłem sobie dokładnie jak układ podłączony jest do układu sterującego mocą. Potrzebny jakiś schemat lub instrukcja fachowca. :roll:

  1 7
 • #2 17 Gru 2003 19:40
  darek_ul
  Poziom 12  

  w moim meteorze jest silnik szeregowy połączony w szereg z regulatorem obrotów
  powoedzenia
  daro

  0
 • #3 18 Gru 2003 10:55
  Prot
  Poziom 31  

  :D Dzięki za choć próbę pomocy. Nie jestem serwisantem sprzętu AGD ale starym radioamatorem obeznanym trochę z elektroniką i dlatego zająłem się naprawą niesprawnego odkurzacza. Nie sądziłem że Zelmer trzyma w tajemnicy dokumentację sprzętu wycofanego z produkcji - a podziwem napawa solidarne milczenie serwisantów. Dla osoby która ma pojęcie o elektrotechnice, a posiada ograniczone środki na usługi fachowców taka dokumentacja przyspieszy rozwiązanie problemu - naprawy. W moim przypadku trwało to trochę dłużej ale już naprawiłem swego "staruszka". Jestem nawet dumny z siebie że udało mi się znaleźć :idea: bezinwazyjną metodę ustalenia miejsca uszkodzenia kabla. Jak był zwinięty kabel to odkurzacz działał a jak rozwinięty to powstawała przerwa. Okazało się że wystarczy obciąć 10 cm kabla i wszystko OK.

  0
 • #4 18 Gru 2003 16:26
  zayzayer
  Specjalista AGD

  Ten problem nie wynika ze złej woli serwisantów.
  Oni po prostu takich schematów nie mają, bo one nie są im do niczego potrzebne. Fachowcy nie naprawiaja odkurzaczy schematami !!!

  0
 • #5 19 Gru 2003 15:55
  Prot
  Poziom 31  

  Ok! Masz kolego rację. Ale coś jednak w tym jest że taka prosta, przestarzała dokumentacja jest tak skrzętnie skrywana. Może to wpływ tego kapitalizmu (bez kapitału) który do nas przyszedł - każda informacja nawet najprymitywniejsza może mieć swoją cenę. Ja wychowałem się "w starych czasach" :cry: i jeszcze nie przywykłem że z takich rzeczy można robić "tajemnice handlową". Prot.

  0
 • #6 20 Gru 2003 20:05
  waldekel
  Poziom 28  

  Często proste usterki stwarzają najwięcej problemów i nawet doświadczonym fachowcom.
  Na kable połączeniowe mam taki sposób: staram się je naciągać po koleii na niewielkich odcinkach obserwując omomierz lub próbnik. Najlepiej zacząć przy wtyczce, a potem przy urządzeniu bo tam najczęściej są uszkodzenia.

  0
 • #7 22 Gru 2003 09:19
  Prot
  Poziom 31  

  No ja wpadłem na bardzo zbliżony sposób ale z gwarantowaną lokalizacją uszkodzenia w odróżnieniu od metody z omomierzem. Wykorzystałem po prostu przyrządzik (wbudowany w śrubokręt - za 27zł) do wskazywania przebiegu instalacji elektrycznej w murze. Podłączyłem próbnik do tego podejrzanego kabla, ustawiłem minimalną czułość miernika i dokładnie określiłem dokąd prąd płynie i gdzie jest wewnętrzna przerwa. :D

  0
 • #8 28 Gru 2003 21:25
  waldekel
  Poziom 28  

  Omomierz jest dobry, przyrządzik też, ale jak jest zupełna przerwa w obwodzie.
  Natomiast jak jest ukruszony przewód to raz łączy, a raz nie i naprężanie przewodu jest niezawodne. Inny sposób to potraktowanie takiego przewodu odpowiednio dużym prądem, ale to już za dużo kłopotu i trzeba mieć żródło prądu niskonapięciowe, żeby było bezpiecznie:idea:

  0