Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z tunerem UNITRA T3015

orlo 18 Sep 2002 21:15 5084 31
Tespol
    orlo
    Level 11  
    Mam problem z tunerkiem. Podczas sluchania radia w jednym glosniku slysze nieregularne trzaski i szumy. Nie jest to bardzo glosne ale po chwili sluchania mozna dostac szalu. Nie jest to kwestia wzmacniacza gdyz inne urzadzenia jak np kompakt dobrze chodza. POZDRAWIAM
  • Tespol
    btomko
    Level 34  
    O ile pamietam na wyjsciu tunera sa dwa tranzystory od kanałów podstaw ten na którym sa trzaski jesli to bedzie nie to jutro spojrze na schemat i cos podpowiem
    Mirek71
    Level 20  
    A moze stereodekoder ? Nie byly rewelacyjne te UL 1621 ponad to szumialy...Chyba,ze tam zamontowali cos lepszego
  • Tespol
    Mirek71
    Level 20  
    Faktycznie nie wiesz za wiele,to jest stabilizator ,a Ty masz sprawdzic UL 1621 lub TCA4500 choc ten jest dobrym scalaczkiem lub to cos co masz w bloku stereo
    krzysiek
    Level 27  
    trzaski i szumy? pomin dekoder stereo a moze wtyczka zle siedzi mirek ostro sie zawzial na te ul ja z nimi nigdy nie mialem klopotu ale stawiam na wcz
    Telo
    Service technician RTV
    Najlepiej podstaw nowy UL1621, kosztuje grosze, zobacz czy nie ma zimnych lutów, można się pokusić o zmianę za stereodekoderem kanałów z prawego w lewy,wtedy będziesz pewien że,za UL.... jest dobrze, a czy AM idzie dobrze.
    krzysiek
    Level 27  
    wykluczam wcz moj powyzszy post odpada zostaje tylko wyjscie tak jak pisal btomko czyli samo wyjscie sterodekodera na wyjsciu nie ma elek ale sa peerki od przesluchu czy cos w ten desen i jest jeszcze isostat od pracy mono ale to tylko od mono wywal te potencjometry powinno pomoc tzn jeden ten od tego kanalu
    TOMI
    Service technician RTV
    Orlo, dwa pytania pomocnicze.
    1. Na którym kanale występują te zakłócenia(noga scalaka)?
    2. Czy zakłócenia występują w pracy mono?

Pozdrawiam
    krzysiek
    Level 27  
    czy sprawdziles te peerki? i jeszcze jedno dioda swiecaca jest sterowana z wewnetrznego przerzutnika wlasnie pytanie czy w mono tez jak pisal tomi?
    krzysiek
    Level 27  
    peerki to takie male potencjometry na plycie takie srebrne co do tego napiecia na 7 nodze pisales ze na poprzednim ul tez bylo 10 V ta dioda swiecaca jest sterowana przez klucz w ul do masy wiec jedyny pomysl jaki mi przychodzi do glowy to odepnij ta diode zostawiajac tryb stereo i zobacz czy beda te trzaski
    krzysiek
    Level 27  
    chodzilo mi o peerki z opisem R360 I R 365
    yaurent
    Level 23  
    Witam wszystkich !
    Dodam od siebie ,że najprościej ,bez wyciągania wszystkiego po kolei ,będzie wziąć kondensator ok 0,22 do 1mikrofarada i przejść od stereodekodera do wyjścia sygnału tego trefnego kanału zwierając tor sygnałowy do masy. Jeżeli już na początku sygnał zniknie razem z trzaskami ,to należy uszkodzenia szukać wcześniej -a jeżeli zewrzesz te trzaski gdzieś za stereodekoderem ,to w pobliżu tego miejsca ,gdzie najbardziej je wyciszyłeś należy szukać feralnego elementu -niestety omomierz by się przydał ..... Pozdrawiam
    DWAserwis
    Level 29  
    jak dla mnie to odjechał mu F5 ze starości i mógł im lekko dygnąć i było by po kłopocie, ale niestety uciekli na gadu gadu, jest to standardowe trzeszczenie i mryganie diody
    TOMI
    Service technician RTV
    Potrzebny oscyloscop by sprawdzić co wchodzi na stereo dekoder, moim zdaniem gdy by było coś z pcz, to w mono też będą zakłócenia, natomiast bym się czepił elementów aplikacji dekodera, a w szczególności obwodu VCO, nogi 13,14,15.

Pozdrawiam.
    DWAserwis
    Level 29  
    TOMI wrote:
    Potrzebny oscyloscop by sprawdzić co wchodzi na stereo dekoder, moim zdaniem gdy by było coś z pcz, to w mono też będą zakłócenia, natomiast bym się czepił elementów aplikacji dekodera, a w szczególności obwodu VCO, nogi 13,14,15.

A guzik prawda - mono będzie czyste bo potrzebuje węższe pasmo Pcz , a przy zawąskim zacznie trzeszczeć prawy , a przy bardziej zawąskim obydwa na stereo, mono jeszcze będzie OK.
    przypomnij se wiadomości ze szkoły, o widmie i wstęgach kodowania
    orlo
    Level 11  
    Witam !
    Sprawa tunera wyglada nastepujaco :
    Kolega krzysiek doradzil bym sprobowal podmienic kondensatory w poblizu UL1621. Gdy wyjalem C380 o poj 6.8 nF zaklucenia jak reka odjal - zniknely. Kupilem wiec nowy kondensator o tej samej pojemnosci. Po wlutowaniu trzaski powrocily wiec nie wiem co jest grane. Pozniej sprawdzilem opinie kolegi dwaserwis i zaczalem krecic F5. Zaklucenia zaczely milknac ale nie da sie ich calkiem wyeliminowac tym sposobem.
    Pozdrawiam.
    TOMI
    Service technician RTV
    Wydaje mi się że UL1621 ma już inteligentny sposób przełączania mono-stereo i że przełączanie jest beztrzaskowe stąd moje wnioski. Oczywiście nie można wykluczyć pomysłu kolegi Dwaserwis. Niestety trudno określić rodzaj trzasków jeśli się nie usłyszy.

Pozdrawiam
    DWAserwis
    Level 29  
    w tym tunerze sygnał pcz 10,7MHz przechodzi przez aż trzy filtry ceramiczne które lubiały po latach odpływać, najczęściej odstrajały się wszystkie trzy tak samo i można się do nich dostroić - chyba że odstroił sie tylko jeden wtedy trzeba spróbować podmieniać,
    Ponieaż niedysponujesz żadnymi przyżądami - z tego co się domyślam , to możesz to zrobić według starej metody krótkofalarskiej : odłącz antenę (mam nadzieję że niema tam żadnego konwentera-które też trzeszczą) wstrój się tunerem w jakąś dziurę między stacjami gdzie będzie czysty szum, filtrem F5 (wykręcając rdzeń)dostrój się do najgłośniejszego szumu, i potem filtrem F1 dostrój się do najgłośniejszego szumu , potem ponownie F5 wkręcając go powoli trzeba uzyskać krzywą S, czyli w pewnym momencie szum gwałtownie cichnie (na kącie obrotu około 20stopni) i przy dalszym wkręcaniu znów rośnie i przy dalszym wkręcaniu powoli cichnie, ale trzeba się wstroić w ta wcześniejszą 20stopniową dziurę w szumach - na jak najcichszy szum. Brak tej dziury może świadczyć o uszkodzeniu, filtrów SFE, układu A225 lub alementów koło jego.
    Jeżeli w tak wstrojonej pcz, i dobrej antenie, będzie trzeszczało dalej na stereo, to zostaje ci podmienianie części, sprawdzenie układu ARW w pcz , niestety bez przynajmiej oscyloskopu to troczę ciężka sprawa